AC Milan to jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów piłkarskich we Włoszech. Jego powstanie nastąpiło w 1899 roku, jako połączenie sekcji piłkarskiej i krykieta pod nazwą Milan Cricket and Football Club. Rossoneri, ponieważ tak brzmi przydomek klubu, swoje mecze rozgrywają na San Siro, znajdującym się w Mediolanie.

AC Milan - historia

Klub charakteryzuje się czerwono-czarnymi barwami, czego świadectwem jest właśnie wspomniany przydomek Rossoneri. AC Milan obecnie jest topową włoską drużyną, aczkolwiek dojście na wysoki poziom zajęło im 30 lat, ponieważ debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej odnotowali w sezonie 1929/1930.

Co ciekawe, klub swoje pierwsze trofeum zdobył w tym samym roku, w którym dołączył do Włoskiej Federacji Piłkarskiej, a miało to miejsce w roku 1900, zatem niespełna w rok po założeniu drużyny. Za pierwsze mistrzostwo AC Milanu należy uznać zwycięstwo w 1901 roku z Genoą. Należy mieć jednak na względzie, że o tytuł mierzyło się zaledwie kilka drużyn w systemie pucharowym.

W następnych latach we Włoskiej piłce doszło do wielu konfliktów, przez co niektóre kluby, w tym AC Milan, były wykluczane z rozgrywek. Za realny powrót to prawdziwej piłki Rossonerich należy uznać rok 1922. Co więcej, 7 lat później oficjalnie powstała znana do dziś Serie A. Czerwono-czarni byli wtedy jednak nieco przeciętną drużyną, często okupując miejsca w środku tabeli. Perspektywa na lepszą przyszłość zaczęła się pojawiać po II wojnie światowej. W pierwszym sezonie po tym wydarzeniu, AC Milan zajął 3 miejsce, natomiast w roku 1947 odnotowali drugą lokatę, pomimo uprzedniego prowadzenia w tabeli.

AC Milan - największe sukcesy

Kolejne dekady w wykonaniu AC Milanu były znakomite. W sezonie 1950/1951 zespół zdobył swoje czwarte mistrzostwo Włoch, wygrywając przy tym międzynarodowy Puchar Łaciński. W następnych sezonach Rossoneri regularnie zajmowali topowe miejsca w tabeli, jednocześnie świetnie radząc sobie w zawodach międzynarodowych. Ważnym wydarzeniem w historii klubu był sezon 1955/1956, kiedy to drużyna z Mediolanu po raz pierwszy wzięła udział w Pucharze Europy i dotarła aż do półfinału, gdzie lepszy okazał się hiszpański Real Madryt.

W latach 80-tych doszło do sporej afery we włoskiej piłce, związanej z ustawianiem wyników meczów piłkarskich. Dotyczyło to również zawodników i prezydenta AC Milanu, przez co klub został zdegradowany do Serie B. Rossoneri jednak bez problemu wygrali całe rozgrywki, szybko powracając do najwyższej klasy rozgrywkowej. Radość jednak nie trwała długo, ponieważ AC Milan nie zdołał się w niej utrzymać. Sezon 1982/1983 zakończył się ponownym zwycięstwem w drugiej klasie rozgrywkowej i od tamtej pory AC Milan nigdy nie opuścił Serie A.

Po tych przejściach klub stał się gigantem nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. AC Milan był przez lata jednym z najlepszych klubów na całym świecie, co roku walcząc o najwyższe cele. Obecnie gablota z trofeami w Mediolanie z całą pewnością nie świeci pustkami. AC Milan zdobył min. 19 mistrzostw kraju, 7 superpucharów krajowych oraz 5 pucharów, a do tego 7 razy wygrał Ligę Mistrzów, czy też 5 Superpucharów UEFA.

W ostatnich latach jednak klub znacząco obniżył swoje loty. Po 2011 roku, w którym udało się zdobyć mistrzostwo kraju oraz superpuchar nadeszły lata bez trofeów, poza epizodycznym zdobyciem pucharu kraju w 2016 roku. Na swoje kolejne mistrzostwo AC Milan musiał czekać, aż do 2022 roku. Jeżeli z kolei chodzi o rozgrywki międzynarodowe, to Rossoneri ostatni triumf odnieśli w 2007 roku.