Liga cypryjska nie należy do topowych europejskich lig piłkarskich, lecz gra w niej wiele ciekawych zespołów. W rankingu UEFA Cyta Championship jest tylko kilka pozycji za polską Ekstraklasą.

Cyta Championship tabela 2023/24

Tabela Cyta Championship składa się z 14 drużyn, które walczą w zasadniczej fazie sezonu o awans do grupy mistrzowskiej. Awansuje do niej 6 najlepszych drużyn ligi, pozostałe 8 drużyn walczy o utrzymanie w grupie spadkowej. Z ligi spadają aż trzy drużyny.

Drużyna, która na koniec sezonu zajmie 1. miejsce w tabeli pierwszej ligi cypryjskiej zagra jesienią w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Wicemistrz oraz trzecia drużyna ligi grają w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy, do tego grona dołącza również zwycięzca Pucharu Cypru.

W tabeli, która znajduje się powyżej, można śledzić aktualne poczynania klubów w lidze cypryjskiej. Oprócz liczby zdobytych punktów znaleźć można liczbę dotychczas rozegranych meczów, liczbę bramek strzelonych oraz straconych, a także różnicę bramek.

Rozgrywki pierwszej ligi cypryjskiej w tabelach

Cyta Championship słynie z dużej liczby czerwonych kartek jakie widzimy w meczach tej ligi. Niezwykle rzadko zdarza się kolejka, podczas której w żadnym z meczów nie zobaczymy choć jednej czerwonej kartki. Zawodnicy również bardzo często otrzymują w tej lidze żółte kartki.

W lidze cypryjskiej średnia bramek na mecz zazwyczaj wynosi mniej niż 3.0. Tak niski wynik jest spowodowany defensywną postawą najlepszych drużyn ligi, którzy swój dorobek punktowy zawdzięczają szczelnej obronie, a nie bramkostrzelnym napastnikom.

Walka o prowadzenie w tabelach Cyta Championship

Do najlepszych drużyn ostatnich lat najwyższej klasy rozgrywkowej na Cyprze należą APOEL Nikozja, Omonia Nikozja i Aris Limassol. Wszystkie te kluby znane są również polskim kibicom, ponieważ kluby Ekstraklasy często mają okazję mierzyć się z cypryjskimi drużynami w europejskich pucharach.

Walka w tabeli Cyta Championship jest zawsze bardzo zacięta, na co wpływ ma podział ligi na grupę mistrzowską i spadkową. W grupie mistrzowskiej kluby rozgrywają dodatkowe 10 meczów z innymi najlepszymi drużynami na Cyprze. Zdobycie mistrzostwa kraju jest dla każdej drużyny sporym osiągnięciem i dużym prestiżem, ponieważ daje to szansę gry w eliminacjach Ligi Mistrzów.