I liga bułgarska ma naprawdę duży potencjał. Największą popularnością zawsze cieszą się mecze liderów, na które przychodzi wiele kibiców. Parva Ligę możemy porównać do ligi serbskiej, ponieważ rozkład sił i umiejętności piłkarzy są w nich zaskakująco podobne.

Parva Liga 2023/2024 - Tabela

W tabeli pierwszej ligi bułgarskiej znajdziemy 16 zespołów, które walczą co sezon o jak najlepsze miejsce. Najlepsze drużyny, które możemy wyróżnić to CSKA Sofia, Levski Sofia, Ludogorec Razgrad.

Drużyny, które zakończą sezon na najwyższych miejscach w tabeli, mają szansę awansu do europejskich rozgrywek klubowych, takich jak Liga Mistrzów UEFA czy Liga Europy UEFA. Natomiast drużyny, które na koniec sezonu znajdują się w dolnej części tabeli, mogą być zdegradowane do niższej ligi.

Co ciekawe oprócz meczów w lidze drużyny często uczestniczą w różnych rozgrywkach pucharowych na poziomie krajowym, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych fanów.

Rozgrywki pierwszej ligi bułgarskiej w tabelach

Najbardziej utytułowanym zespołem w Parva Lidze jest zdecydowanie CSKA Sofia. Klub notorycznie odnosi wielkie sukcesy zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. CSKA Sofia wielokrotnie zdobywał Puchar Bułgarii, co potwierdza ich dominację na krajowym poziomie.

W lidze bułgarskiej pada wile bramek, statystycznie 4 na 5 meczów mają więcej niż dwa gole. Możemy w takim razie uznać, że mecze są bardzo atrakcyjne do oglądania.

Walka o prowadzenie w tabelach Parva Liga

Mimo że wygranie tej ligi nie zapewnia drużynom prestiżu na skalę światową, co sezon drużyny robią wszystko, co w ich mocy i walczą o jak najwięcej punktów.

Derby Sofii pomiędzy CSKA a Levski to jedno z najbardziej gorących i pasjonujących starć w Bułgarii. Obie drużyny mają bogatą historię, silne bazy kibiców i zdobyły liczne tytuły mistrza kraju. Atmosfera podczas meczów między CSKA a Levski bywa niesamowicie emocjonująca.