Bez wątpienia w Anglii mecze piłkarskie są niebywałym świętem. Tyczy się to wszystkich klas rozgrywkowych, przez co nawet trzecia liga w tym kraju jest stosunkowo popularna, jak na tak niski rodzaj rozgrywek. Wbrew pozorom, tabela trzeciej ligi angielskiej jest śledzona przez wielu kibiców na całym świecie. Nie ma w tym dziwnego, ponieważ mecze w EFL League One stoją na bardzo przyzwoitym poziomie i zawsze dostarczają wiele emocji.

EFL League One tabela 2023/24

W obecnej formie, pod nazwą EFL League One trzeci poziom rozgrywkowy w Anglii funkcjonuje od 2004 roku. Wcześniej znana była jako Division Two, a jeszcze wcześniej jako Division Three. Co roku, do rozgrywek przystępują 24 drużyny. W większości są to ekipy bardzo dobrze znane w świecie futbolu. Niektóre z nich, swoje mecze rozgrywają na stadionach, które pomieścić mogą ponad 30 tysięcy kibiców. Wynika to z faktu, że w przeszłości grały one na boiskach Premier League.

Pomimo stosunkowo wysokiej popularności, jak na trzeci poziom rozgrywkowy, to nie znajdziemy wielu szczegółowych statystyk na temat EFL League One, jak to ma miejsce w Premier League, czy chociażby Championship. Nie mniej jednak, wciąż liczyć możemy na bardzo aktualne podstawowe informacje. EFL League One tabela przedstawi nam aktualną sytuację w lidze, w tym to, kto ma szanse na awans do ligi wyżej, a kto jest zagrożony degradacją.

Rozgrywki trzeciej ligi angielskiej w tabelach

Analizując wyniki w EFL League One dojdziemy do wniosku, że ta liga nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle innych. Wyniki są bardzo zróżnicowane – w jednych pada więcej bramek, w drugich mniej. Przeważają jednak te, w których oglądamy co najmniej kilka goli, co oczywiście sprawia, że mecz jest bardzo dobrym widowiskiem. Wbrew pozorom, stosunkowo często zdarzają się tam dość szalone mecze, z niemalże hokejowymi wynikami. Warto zatem regularnie spoglądać na poczynania drużyn w trzeciej lidze angielskiej, ponieważ niejednokrotnie możemy się bardzo zaskoczyć.

Walka o prowadzenie w tabelach EFL League One

W trzeciej lidze angielskiej, przyjęto podobne rozwiązanie co w Championship. Bezpośrednio do wyżej ligi awansują dwie najlepsze drużyny, czyli te, które zajęły najwyższe miejsca w EFL League One tabela. Z kolei ekipy, które zajmą miejsca od 3 do 6, rozgrywają dodatkowy baraż o awans. Do czwartej ligi degradowane są bezpośrednio 4 najsłabsze zespoły.

Sprawia to, że drużyny w każdym meczu chcą walczyć o pełną pulę punktów. Awans do Championship jest dość ważnym wydarzeniem dla klubu, ponieważ druga liga jest ostatnim krokiem przed dostaniem się do legendarnej Premier League. Poza punktami, drużyny starają się strzelać jak najwięcej bramek, przy jednoczesnej próbie minimalizacji ilości straconych goli. Wynika to z faktu, iż w przypadku równej ilości punktów, o miejscu w tabeli decyduje bilans bramkowy.