Jedną z najciekawszych drugich lig na całym świecie, bez wątpienia jest angielska Championship. Zaplecze Premier League to zestawienie bardzo silnych zespołów, które walczą o wymarzony awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W zestawieniu zawsze znajdziemy kilka solidnych i uznanych w Anglii drużyn, co tylko poprawia atrakcyjność ligi.

Championship tabela 2023/24

Oficjalnie Championship funkcjonuje od sezonu 2004/2005. Wcześniej mecze na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, były rozgrywane w ramach Division One (od 1992 roku). W zestawieniu znajdują się 24 drużyny, z czego dwie pierwsze uzyskują bezpośredni awans do Premier League. Ekipy walczą jednak zacięcie również o lokaty na miejscach 3-6, ponieważ umożliwiają one udział w barażach, z których wyłaniana jest trzecia drużyna, która następny sezon rozpocznie klasę wyżej. Ligę niżej natomiast spadają trzy drużyny z najmniejszą liczbą punktów po rozegraniu wszystkich spotkań.

Z racji, iż druga liga angielska jest bardzo popularna, to Championship tabela dostarcza nam wielu informacji. W zakresie tych rozgrywek prowadzone są obszerne statystyki, które to umożliwiają. Naturalnie, spoglądając na tabele pogłębimy swoją wiedzę na temat aktualnej sytuacji w lidze, poprzez:

  • liczbę punktów drużyn
  • bilans bramkowy
  • rozegrane mecze
  • bilans w meczach domowych
  • bilans w meczach wyjazdowych
  • tabelę najlepszych strzelców

Oczywiście są to tylko podstawowe informacje. Szukając ich szerzej, niż w samej tabeli, odnajdziemy ich znacznie więcej. W zakresie Championship prowadzone są prawie tak szczegółowe statystyki, jak w przypadku najlepszych lig europejskich.

Rozgrywki drugiej ligi angielskiej w tabelach

Championship słynie z tego, że w ciągu sezonu rozgrywane jest przez każdą z drużyn sporo spotkań - aż 46. Wynika to oczywiście z faktu, że są to spore rozgrywki, w której biorą udział aż 24 ekipy. Zaplecze angielskiej ekstraklasy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kibiców piłkarskich. Wynika to głównie z całkiem solidnego poziomu prezentowanego przez drużyny.

Co do zasady, w meczach Championship pada sporo bramek. Typerzy, którzy są aktywni w Typach Dnia często obstawiają BTTS w drugiej lidze angielskiej. Nic dziwnego, ponieważ zdarza się on naprawdę często. Warto również próbować typować overy bramkowe, ponieważ jest to poniekąd wizytówka tej ligi.

Walka o prowadzenie w tabelach Championship

Zaplecze angielskiej ekstraklasy ma to do siebie, że dochodzi tam do sporej wymienności drużyn. Co roku z rozgrywek wymienia się aż sześć drużyn, co stanowi 25% całego zestawienia. W Championship nie znajdziemy drużyny, która regularnie znajduje się w czubie tabeli, ponieważ te zazwyczaj przechodzą do Premier League. To tylko dodaje atrakcyjności całym rozgrywkom, które co roku są mało przewidywalne, pod kątem końcowego układu tabeli.