Norman Parke kariera – od kiedy walczy w MMA? Norman Parke walki – jaki jest jego bilans? Norman Parke KSW – co szefowie największej polskiej organizacji MMA sądzą o jego występie w FAME MMA?

Kim jest Norman Parke?

Kim jest Norman Parke – to pytanie mogli zadawać sobie fani FAME MMA, którzy nie najlepiej orientują się w świecie sportów walki. Z kolei fani sportów walki mogą pytać, jak to się stało, że tak uznany zawodnik MMA, jak Norman Parke, zawalczył w FAME MMA. Parke jest zawodnikiem MMA, który ma na swoim koncie występy w takich organizacjach, jak UFC czy KSW.

Norman Parke urodził się w grudniu 1986 roku w Irlandii Północnej. Jeśli chodzi o wiek, Parke ma więc rocznikowo 35 lat.

Norman Parke waga i wzrost

Jeśli chodzi o wzrost, Norman Parke mierzy około 180 centymetrów. Norman Parke i waga – tutaj sprawa jest nieco bardziej złożona, gdyż, już jako zawodnik KSW, Parke wielokrotnie miał problem ze zrobieniem wagi przed swoimi pojedynkami. Oficjalnie Parke walki toczy w kategorii lekkiej – do 70 kilogramów.

Norman Parke kariera

Sportem bazowym Parke'a jest judo, które zaczął trenować jako 16-latek. Z czasem zaczął także trenować boks, a w wieku 20 lat zajął się MMA. Norman Parke kariera – rozpoczęła się więc w 2006 roku, kiedy zadebiutował w zawodowej walce na zasadach MMA.

Norman Parke MMA

 

 

 

Norman Parke w MMA w debiucie przegrał duszeniem zza pleców z Gregiem Loughranem na gali Ultimate Fighting Revolution 5. Do wydarzenia doszło w marcu 2006 roku. Przez kolejne dwa lata Parke nie walczył, ale gdy już wrócił, zaczął wygrywać seryjnie, triumfując w 10 kolejnych pojedynkach.

Dobre występy Parke'a na galach w Anglii czy Irlandii sprawiły, że uwagę zwrócili na niego przedstawiciele UFC. Pod szyldem największej organizacji MMA na świecie zadebiutował pod koniec 2012 roku, wygrywając jednogłośną decyzją sędziów z Colinem Fletcherem. W szeregach UFC bił się do 2016 roku. Łącznie bilans Normane'a Parke'a w UFC to pięć wygranych, trzy przegrane i jeden remis.

Norman Parke walki

walki normana parke

Norman Parke walki kolejne stoczył w Szkocji i Irlandii Północnej, pokonując swoich rywali w organizacjach ACB i BAMMA. W maju 2017 roku po charyzmatycznego zawodnika sięgnęli szefowie KSW. Podczas gali KSW 39 na Stadionie Narodowym w Warszawie zmierzył się o mistrzowski pas w wadze lekkiej z Mateuszem Gamrotem. Parke przegrał po równej walce i na gali KSW 40 w Dublinie doszło między nimi do rewanżu. Pojedynek został uznany za nieodbyty ze względu na nieumyślny faul Gamrota (palec w oko). Walce towarzyszyły ogromne kontrowersje zarówno przed starciem, jak i po nim, a Parke i Gamrot – delikatnie mówiąc – nie polubili się.

Parke vs Gamrot

W kolejnych latach Norman Parke walki toczył z takimi zawodnikami, jak Łukasz Chlewicki, Borys Mańkowski, Artur Sowiński czy Marcin Wrzosek, wszystkich ich pokonując. Potwierdził tym samym, że jest naprawdę klasowym zawodnikiem, jak na możliwości KSW i zapracował sobie tym samym na trzeci pojedynek z Gamrotem.

Parke przed trzecią walką z Gamrotem nie zrobił wagi i pojedynek nie toczył się o mistrzowski pas. Skrajnie wyczerpany Parke został poddany przez lekarza w trzeciej rundzie. Była to jak na razie ostatnia walka Parke'a w KSW.

Norman Parke bilans

Bilans Normane'a Parke'a w MMA łącznie wynosi 28 wygranych, siedem porażek i jeden remis. Jedna walka - druga z Gamrotem - uznana jest jako "no contest".

Norman Parke FAME MMA

Norman Parke na Fame mma

Z racji tego, że do swoich pojedynków w KSW zawodnik z Irlandii Północnej przygotowywał się w poznańskim klubie Ankos MMA, zakumplował się z trenującym tam zawodnikiem FAME MMA, Krystianem „Krychą” Wilczakiem. A że „Krycha” od dawna jest skonfliktowany z Kasjuszem „Don Kasjo” Życińskim, z czasem także Parke i „Don Kasjo” zaczęli wymieniać się uprzejmościami. Do tego stopnia, że na FAME MMA 10 dojdzie do walki właśnie Parke vs „Don Kasjo” na zasadach boksu.

Norman Parke w FAME MMA nie może walczyć ani na zasadach MMA. Wszystko ze względu na obowiązujący go kontrakt z KSW. Martin Lewandowski, jeden z szefów KSW, zapowiedział, że jeśli faktycznie Parke zawalczy z Życińskim, wobec niesfornego zawodnika zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Ostatecznie do pojedynku doszło, a Parke pokonał Don Kasjo jednogłośną decyzją sędziów. Werdykt wzbudził jednak sporo kontrowersji i włodarze zapowiedzieli złożenie protestu.

Na gali FAME MMA 11 Parke stoczył rewanżowy pojedynek z Borysem Mańkowskim. Zawodnicy MMA zawalczyli w rękawicach do tego sportu, ale na zasadach pięściarskich. W rewanżu lepszy okazał się Polak, triumfując jednogłośną decyzją sędziów.

Z kolei na FAME MMA 13 Parke wygrał z Popkiem, który szybko nabawił się kontuzji. Zwycięstwo były zawodnik UFC odniósł również na kolejnej gali, rozbijając przed ciosem Piotra Szeligę.

Norman Parke zarobki

Norman Parke zarobki – zawodnik z Irlandii Północnej nie ukrywa, że pieniądze są głównym czynnikiem, dla których skusił się na walkę w organizacji specjalizującej się w walkach freakfightowych.

Zarobki Normane'a Parke'a, jednak z pewnością najlepiej zarobił on za mistrzowskie pojedynki z Gamrotem – w mediach sporo mówiło się o tych walkach, o co zresztą sami zawodnicy mocno się starali. Dokładne zarobki Parke'a zarówno w KSW, jak i FAME MMA nie są jednak znane – obie organizacje nie podają takich informacji.

Norman Parke Instagram

Konto na Instagramie zawodnika pod nazwą "storminnorman6116" obserwuje ponad 130 tysięcy użytkowników. Nie ulega wątpliwości, że po hitowej walce z "Don Kasjo" na FAME MMA 10 followersów na koncie Parke'a z pewnością przybędzie.


Kim jest Norman Parke?
Parke jest zawodowym zawodnikiem MMA, który ma na swoim koncie występy w takich organizacjach, jak UFC czy KSW.
W jakiej formule stoczył walkę Norman Parke z "Don Kasjo"?
Walka Parke - "Don Kasjo" odbyła się w boksie.