Mateusz Gamrot to jeden z najlepszych polskich zawodników MMA bez podziału na kategorie wagowe. W 2020 roku podwójny mistrz KSW zdecydował się odejść z polskiej organizacji i zasilił szeregi giganta MMA na świecie, czyli UFC. Dlaczego Gamrot odszedł z KSW? Skąd wziął się konflikt Gamrota z KSW? Ile Gamrot zarobił w debiucie w UFC? Jak wygląda kontrakt Mateusza Gamrota w UFC? Przeczytajcie tekst – odpowiadamy na te pytania!

Mateusz Gamrot waga

Mateusz Gamrot walki toczy w kategorii lekkiej, czyli do 70 kilogramów. Natomiast na co dzień jego waga oscyluje w okolicach 80 kilogramów.

Mateusz Gamrot wzrost

Wzrost Mateusza Gamrota to 178 centymetrów.

Mateusz Gamrot osiągnięcia

Mateusz Gamrot podczas swojej kariery zanotował wiele cennych osiągnięć oraz nagród. Do najważniejszych z nich należą:

  • 2016-2020 - międzynarodowy mistrz KSW w wadze lekkiej
  • 2018-2019 - międzynarodowy mistrz KSW w wadze piórkowej
  • 2014, 2019 - mistrzostwo Europy ADCC w kat. 77 kg
  • 2022 - Herakles w kategorii zawodnik roku oraz zawodnik roku publiczności za 2021 rok
  • 2023 - Herakles w kategorii zawodnik roku publiczności oraz walka roku za 2022 rok

Mateusz Gamrot najlepsze walki w MMA

Mateusz Gamrot to bez wątpienia czołowy zawodnik wagi lekkiej na świecie. Podczas swojej kariery stoczył wiele niesamowitych walk. Warto jednak wyróżnić zwłaszcza dwie z jego walk w organizacji UFC, w których Polak udowodnił, że należy do ścisłej czołówki w swojej kategorii wagowej.

Mateusz Gamrot vs Arman Tsarukyan

Walka Gamrot vs Tsarukyan była piątą walką Gamrota w organizacji UFC. Polak był wtedy na fali trzech zwycięstw z rzędu i zmierzył się z Armanem Tsarukyanem. Reprezentant Armenii miał za sobą jeszcze lepszą passę, bowiem wygrał pięć walk z rzędu w UFC. Starcie, które było zarazem walką wieczoru tej gali, dostarczyło fanom wielu emocji, a obaj zawodnicy pokazali się z fenomenalnej strony. Ostatecznie Gamrot wygrał przez niejednogłośną decyzję sędziów.

Mateusz Gamrot vs Norman Parke 3

Dla Gamrota trzecie walka z Normanem Parke była zarazem powrotem do startów w MMA po 19 miesiącach przerwy. Polak pokazał się ze znakomitej strony rozbijając w stójce Irlandczyka. Było to tym bardziej imponujące, że stójka zawsze była uważana za najsłabszą płaszczyznę Mateusza Gamrota. Tym starciem "Gamer" udowodnił, że może bez kompleksów rywalizować w UFC.

Mateusz Gamrot kariera w MMA

Gamrot ze sportami walki związany jest od najmłodszym lat, najpierw trenował bowiem zapasy w stylu wolnym, a od 2011 roku zajął się MMA. Przez lata trenował pod okiem trenera Andrzeja Kościelskiego w klubie Ankos MMA w Poznaniu, do którego przeprowadził się jako 20-latek.

Mateusz Gamrot w MMA zawodową karierę rozpoczął w 2012 roku od trzech wygranych walk na galach XFS – Night of Champions. Najpierw pokonał Arbiego Shamaeva, dzisiejszego trenera Mariusza Pudzianowskiego, a następnie Tomasza Matuszewskiego i Tomasa Daeka. Te wygrane były zarazem przepustką do KSW.

Mateusz Gamrot KSW

W KSW zadebiutował podczas gali KSW 23 wygrywając z bardziej doświadczonym Mateuszem Zawadzkim. 27 maja 2016 roku, po siedmiu wygranych z rzędu (6 w KSW i 1 w Cage Warriors), otrzymał szansę walki o pas KSW wagi lekkiej z Mansourem Barnaoui na KSW 35. Gamrot wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów.

Po trzech skutecznych obronach, 1 grudnia 2018 zmierzył się z Kleberem Koike Erbstem o mistrzostwo w dywizji piórkowej. Gamrot zwyciężył jednogłośnie na punkty po pięciorundowej batalii i tym samym stał się pierwszym podwójnym mistrze w historii organizacji KSW. Po tej walce Polak miał 19 miesięcy przerwy.

Po powrocie do startów w MMA Gamrot stoczył dwie wygrane walki w KSW. Najpierw pokonał Normana Parke'a, a w kolejnym starciu Mariana Ziółkowskiego. Po tej walce podpisał kontrakt z organizacją UFC.

Mateusz Gamrot UFC

W debiucie w UFC Gamrot zmierzył się z Guramem Kutateladze. Po niezwykle wyrównanej walce, Polak dość niespodziewanie przegrał przez niejednogłośną decyzję sędziów. Była to pierwsza przegrana Gamrota w MMA. Po tym starciu szybko wrócił na zwycięskie tory i zaliczył cztery wygrane z rzędu. Największą walką Mateusza Gamrota w UFC do tej pory było starcie z Beneilem Dariushem na UFC 280. Niestety Polak przegrał przez jednogłośną decyzję sędziów.

W ostatniej dotychczasowej walce Gamrot zmierzył się z Jalinem Turnerem. Polak wygrał przez niejednogłośną decyzję sędziów. Jego aktualny bilans w UFC to 5-2.

Mateusz Gamrot ciekawostki

Mateusz Gamrot to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zawodników MMA w Polsce. Z tego powodu warto wspomnieć o kilku ciekawostkach z nim związanych.

Mateusz Gamrot policja

W nocy z 24 na 25 grudnia 2020 roku Mateusz Gamrot został zatrzymany przez policję. Powodem zatrzymania było awanturowanie się pod jednym z hoteli w Kudowie-Zdroju. Oficer prasowy KPP w Kłodzku poinformował, że zawodnik UFC naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza policji oraz kierował w ich kierunku groźby karalne. Gamrot za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych potwierdził te informacje i wydał oświadczenie.

Przyczyna zatrzymania było moje niestosowane zachowanie, pod wpływem alkoholu, w stosunku do przeprowadzających interwencję policjantów. Tego typy sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca, za co chiałem przeprosić przede wszystkim funkcjonariuszy, jak i fanów których zaufanie nadszarpnąłem.

Na całe szczęście dla zawodnika obyło się bez poważnych konsekwencji.

Mateusz Gamrot ADCC

We wrześniu 2019 roku Mateusz Gamrot wystąpił na największej i najważniejszej imprezie grapplingowej na świecie - mistrzostwach świata ADCC. Zawody te odbyły się w Anaheim w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Niestety Gamrot odpadł w pierwszej rundzie po walce Garrym Tononem. Amerykanin pokonał Polaka przez duszenie zza pleców. Warto również zaznaczyć, że Tonon zakończył zawody z brązowym medalem.

Mateusz Gamrot zarobki

Kiedy Gamrot walczył w organizacji KSW jego zarobki nie były jawne. Jednak organizacja UFC często przedstawia gaże, które wypłaca swoim zawodnikom. Można zatem w przybliżeniu oszacować ile Gamrot zarobił podczas swojej kariery w UFC.

Zarobki Gamrota w UFC

UFC Fight Night: Ortega vs Korean Zombie

Guram Kutateladze

23 500 USD + 50 000 USD (bonus za walkę wieczoru)

73 500 USD

UFC Fight Night: Vettori vs Holland

Scott Holtzman

24 000 USD + 50 000 USD (bonus za występ wieczoru)

74 000 USD

UFC Fight Night: Makhachev vs MoisesJeremy Stephens

28 000 USD + 50 000 USD (bonus za występ wieczoru)

78 000 USD

UFC Fight Night: Lewis vs Daukaus

Diego Ferreira44 500 USD
UFC Fight Night: Tsarukyan vs GamrotArman Tsarukyan94 500 USD + 50 000 USD (bonus za walkę wieczoru)

144 500 USD

UFC 280

Beneil Dariush80 000 USD
UFC 285Jalin Turner

96 000 USD

UFC Fight Night: Gamrot vs FizievRafael Fiziev

256 000 USD

Łącznie w UFC Gamrot mógł zarobić zatem w przybliżeniu 846 500 USD czyli około 3,5 miliona złotych. Należy jednak pamiętać, że ta kwota może być inna, ponieważ nie wiadomo ile z tej sumy otrzymali trenerzy czy manager. Również owiane tajemnicą jest to, ile Gamrot otrzymuje od licznych sponsorów.


Kim jest Matuesz Gamrot?
Mateusz Gamrot to jeden z najlepszych polskich zawodników MMA bez podziału na kategorie wagowe. Aktualnie walczy w UFC.
Z kim zawalczył Gamrot w swoim debiucie w UFC?
W swoim debiucie Gamrot zmierzył się z Guramem Kutateladze. Polak przegrał przez niejednogłośną decyzję sędziów.