Przed nami gala FAME MMA 18. Warto zatem zagłębić się w szczegóły poszczególnych zestawień i bohaterów. Które konflikty są najciekawsze? Jakie sportowe starcia zobaczymy na FAME MMA 18? To wszystko w tym artykule.

FAME MMA 18 - kolejność walk

Na gali FAME MMA 18 dojdzie do dziesięciu pojedynków. Pierwszy do klatki wejdzie Mateusz Spysiński, który czekał na debiut w federacji od półtora roku. Zmierzy się on z Jakubem "Paramaxil" Frączkiem, który w swoim debiucie przegrał z "Franiem". Następnie będziemy świadkami pierwszej walki pań na osiemnastej edycji FAME MMA. "Liza", która również sporo czekała na swój debiut rywalizować będzie z doświadczoną już we freakach Dominiką Rybak. Pełna kolejność walk przedstawia się następująco:

#

Kategoria wagowaFormuła

Walka

1.

LekkaMMAMateusz Spysiński vs Jakub "Paramaxil" Frączek
2.KoguciaMMA

Elizabeth "Lizi" Anorue vs Dominika Rybak

3.PółciężkaMMA

Natan "Pierzasty" Marcoń vs Dariusz "Daro Lew" Kaźmierczuk

4.

ŚredniaK-1, małe rękawiceMichał "Wampir" Pasternak vs Piotr "Szeli" Szeliga

5.

CiężkaMMATomasz "Zadyma" Gromadzki vs Alan "Alanik" Kwieciński
6. Walka o pas do 84 kgŚredniaMMA

Maksymilian "Wiewiór" Wiewiórka vs Arkadiusz "Aroy" Tańcula

7.

Umowny limit do 98 kgK-1, małe rękawiceDawid "Dzinold" Rzeźnik vs Robert "Sutonator" Pasut
8. Co-main eventKoguciaMMA

Marta "Linkimaster" Linkiewicz vs Ewa "Kleo" Brodnicka

9.  I Main eventPółśredniaMMA

Kacper "Crusher" Błoński vs Amadeusz "Ferrari" Roślik

10. II Main event

PółśredniaMMAMarcin Dubiel vs Amadeusz "Ferrari" Roślik

Walka wieczoru

Organizatorzy odkryli wszystkich uczestników FAME MMA 18. Pierwsze zestawienie poznaliśmy 1 kwietnia w Prima Aprilis. Wielu uznało to za żart, jednak jak się okazało, żartem nie było. FAME MMA postanowiło zaskoczyć wszystkich, robiąc pierwszy w historii federacji podwójny main event. Zmierzą się w nim Amadeusz "Ferrari" Roślik, Kacper Błoński i Marcin Dubiel. Podobny motyw widzieliśmy już nie tak dawno w ramach starcia Jacka Murańskiego z Arkadiuszem Tańculą oraz Szalonym Reporterem na 15. edycji gali. W tamtej sytuacji do drugiego starcia Murańskiego ostatecznie nie doszło z powodu złego stanu fizycznego po przegranej walce z "Aroyem".

Amadeusz "Ferrari" Roślik  vs Kacper "Crusher" Błoński

Amadeusz Roślik po walce z Kamilem Łaszczykiem stawia sobie coraz to większe wyzwania. Tym razem na gali FAME MMA 18 zobowiązał się do stoczenia dwóch pojedynków, jeden po drugim. W pierwszej walce wieczoru FAME MMA 18 "Ferrari" zmierzy się z Kacprem Błońskim, z którym brał udział w projekcie SPONTAN. Roślik z pewnością będzie musiał się solidnie przygotować, jeśli myśli o podwójnym triumfie. Szczególny nacisk powinien kłaść na kondycję. Jej brak było widać między innymi w ostatniej walce z Łaszczykiem. Mimo że wygrał dwie rundy z pretendentem do mistrzostwa świata w boksie, w trzeciej zabrakło "paliwa", ale także i szczęścia. Pod koniec Kamil zrobił tzw. dosiad na Amadeuszu i zasypał go gradem ciosów, po którym sędzia Piotr Jarosz musiał przerwać walkę.

Ostatni pojedynek Kacpra Błońskiego nie skończył się po jego myśli. Musiał uznać wyższość Marcina Dubiela, który pokonał go w rewanżowej walce na zasadach no limit. Mimo wszystko niewykluczone, że gdyby starcie toczyło się na zwykłych zasadach MMA, to Błoński wyszedłby z niego ponownie zwycięsko. W pierwszej fazie Kacper dominował chłopaka Natsu i wydawało się, że jest blisko zakończenia pojedynku przed czasem. Dubiel przetrwał jednak trudny okres i to on pomimo ogromnego wysiłku zachował więcej sił. W walce z Roślikiem kondycja nie będzie jednak głównym czynnikiem warunkującym przebieg starcia. Obaj zawodnicy dysponują mocnym ciosem i lubią wymiany stójkowe, więc można spodziewać się sporych emocji.

Amadeusz "Ferrari Roślik vs Marcin Dubiel

Drugim rywalem Amadeusz Roślika na FAME MMA 18 (jeśli będzie w stanie wyjść do klatki po walce z Błońskim), będzie Marcin Dubiel. Youtuber i były rywal Błońskiego, teraz mają razem wspólnego przeciwnika. Chłopak Natsu aktualnie znajduje się na fali zwycięstw w MMA i zdobywa uznanie wśród większości zawodników, którzy wypowiadają się na jego temat w wywiadach. Po porażce 4 czerwca 2022 roku na gali High League 3 z Alberto Simao, Marcin Dubiel wygrał trzy walki z rzędu. Pokonywał kolejno Kacpra Błońskiego na FAME 15, Mateusza "Tromba" Trąbkę na FAME 16 i Jarosława "Pashabiceps" Jarząbkowskiego na High League 6. Zwłaszcza to ostatnie zwycięstwo z gwiazdą sceny Counter Strike'a odbiło się szerokim echem. Mimo że Dubiel nie był faworytem, a w spektakularnym stylu poddał rywala gilotyną po tym, jak trafił go w trakcie chaotycznej wymiany w stójce.

Co main event

Gala FAME MMA 18 zapowiada się naprawdę ciekawie. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Mamy kilka sportowych pojedynków, jak na przykład walka o pas Tańcula vs Wiewiór, czy pojedynek Michała Pasternaka z Piotrem Szeligą. Nie obyło się też bez niespodzianek. Taką zdecydowanie jest podwójna walka wieczoru. Jednak spore zainteresowanie wzbudza również co-main event. Ewa Brodnicka będzie starała się pokonać Martę Linkiewicz, która pragnie powrócić na zwycięską ścieżkę po drugiej porażce w karierze z Anielą Bogusz.

Marta "Linkimaster" Linkiewicz vs Ewa "Kleo" Brodnicka

Linkiewicz wraca do oktagonu po rewanżowym starciu z "Lil Masti". To właśnie youtuberka i przyszła mama jest jedyną zawodniczką, która pokonywała Martę. Dokonała tego dwukrotnie - pierwszy raz na FAME MMA 4, pokonując "Linkimaster" już w pierwszej rundzie, a drugi na gali FAME MMA 15 po niejednogłośnej decyzji sędziów. Po pierwszej przegranej Linkiewicz ze znanej imprezowiczki przeszła ogromną przemianę. W jej życiu sport wskoczył w hierarchii na pierwsze miejsce. Ciężkie treningi, wyjazdy do Tajlandii, gdzie szlifowała swoją stójkę, przerodziły się w cztery zwycięstwa z rzędu. Twarz FAME MMA pokonywała kolejno Kamilę "Zusje" Smogulecką, Martę "Martirenti" Rentel, Kamilę Wybrańczyk i Karolinę "Way of Blonde" Brzuszczyńską.

Brodnicka to była mistrzyni Europy i świata w boksie zawodowym federacji WBO w wadze super piórkowej. Po przygodzie z boksem 41-latka postanowiła przebranżowić się na zawodniczkę MMA. Jej pierwszy pojedynek ogłoszono w ramach gali High League 1. W starciu z "Lil Masti" była według bukmacherów faworytką. Niestety w oczach wielu osób zawiodła na całej linii. Popularna "Kleo" nie była w stanie przeciwstawić się umiejętnościom zapaśniczym rywalki. Ostatecznie przegrała w trzeciej rundzie. Bogusz obaliła Brodnicką, założyła jej tzw. krucyfiska, a następnie zasypała ją gradem ciosów. Sędzia natychmiast przerwał walkę.

W drugim zawodowym pojedynku w formule MMA Brodnicka mierzyła się z partnerką samego Artura Szpilki. Tym razem do sensacji nie doszło. Oprócz drobnych problemów w pierwszej odsłonie, w której Kamila Wybrańczyk obaliła Ewę, kolejne dwie padły łupem mistrzyni świata w boksie. Finalnie walka zakończyła się decyzją sędziów, a ci przyznali zwycięstwo Brodnickiej.

Lista główna FAME MMA 18

Dwie pierwsze potyczki z karty walk FAME MMA 18 będzie można obejrzeć za darmo na oficjalnym kanale FAME. Wszystkie pojedynki, w tym walka wieczoru Amadeusz Roślik vs Kacper Błoński i Marcin Dubiel zarezerwowane są dla szczęśliwych posiadaczy wykupionego PPV lub abonamentu Polsat Box Go. Jakie tym razem zestawienia przygotowała dla fanów federacja, aby zgromadzić przed telewizorami i ekranami monitorów jak najwięcej osób?

Natan "Pierzasty" Marcoń vs Dariusz "Daro Lew" Kaźmierczuk

Kwestią czasu było, jak Natan Marcoń przyjmie wyzwanie Kaźmierczuka rzucone już podczas 16. edycji. Natan przegrał w swoim debiucie po trzech emocjonujących rundach z "Wiejskim Koksem". Od tego czasu mocno wziął się za treningi i z pewnością do klatki 20 maja wyjdzie w bojowych nastrojach. Ma przecież wiele do udowodnienia, a kolejna przegrana, tym razem na FAME MMA 18 może wiązać się z falą hejtu.

Na pierwszej konferencji poprzedzającej galę FAME MMA 18, Daro Lew pokazał, że po wygranej z "Ludwiczkiem" jest bardzo pewny siebie. Pomiędzy nimi od kilku miesięcy aż wrze. Niejednokrotnie panowie wyzywali się słownie, a przy próbie face-to-face Kaźmierczuk spoliczkował Marconia, który następnie oddał mu kopniakiem. Wracając do samego Daro Lwa, jego ostatni pojedynek był pierwszym wygranym od kwietnia 2018 roku. Wówczas 49-latek mieszkający na co dzień w Anglii triumfował w pierwszej rundzie nad Dawidem Harasem. Wygrana z "Ludwiczkiem" na punkty na gali High League 6 nie przyszła jednak Kaźmierczukowi łatwo. Debiutujący w klatce youtuber postawił trudne warunki, dlatego starcie potrwało pełne trzy rundy.

Michał "Wampir" Pasternak vs Piotr "Szeli" Szeliga

Piotr Szeliga uwielbia trudne wyzwania. Potwierdzają to jego ostatnie pojedynki w okrągłej klatce. Mierzył się między innymi z Normanem Parke - byłym mistrzem KSW w wadze lekkiej i byłym zawodnikiem UFC, który pokonał go przed czasem w drugiej rundzie, czy Marcinem Wrzoskiem. Mimo przeważających warunków fizycznych byłego hokeisty to Wrzosek uznawany był za faworyta tego starcia. Ostatecznie Szeliga dopisał czwarte zwycięstwo do swojego rekordu, pokonując Wrzoska przez TKO w pierwszej rundzie (kontuzja ręki).

Michał Pasternak to zawodowiec od 2012 roku, który ma 25 walk w formule MMA, z których wygrał 16. Walczył między innymi dla takich organizacji jak PLMMA, Babilon MMA czy Oktagon. Brał także udział w pojedynkach na gołe pięści w organizacji Wotore - wszystkie wygrywając. "Wampir" ostatnie dwie walki przegrał - najpierw w pierwszej rundzie został poddany przez Karlosa Vemolę, a następnie na kartach sędziowskich przegrał z Adamem Kowalskim.

Tomasz "Zadyma" Gromadzki vs Alan Kwieciński

To starcie na FAME MMA 18 zostało najprawdopodobniej dodane z powodu ponownej kontuzji "Mandzia", który miał zawalczyć z "Karolkiem". Panowie mają ze sobą realny konflikt, który trwa od dłuższego czasu. Ich pojedynek odbędzie się na zasadach MMA.

Tomasz "Zadyma" Gromadzki to bokser oraz kickboxer. Na swoim koncie ma takie osiągnięcia jak zwycięstwo w Pucharze Polski juniorów, mistrzostwo Grand Prix Pucharu Polski, multimedalista mistrzostw Polski w kickboxingu oraz wicemistrzostwo Pucharu Europy Full Contact. W zawodowym boksie ma na koncie 18 starć, z których 12 wygrał. Największą rozpoznawalność zyskał natomiast dzięki walkom na gołe pięści w organizacji Gromda. Zadebiutował już na pierwszej edycji, wygrywając w superfight z Wiktorem Szadkowskim. Następnie na trzeciej odsłonie pokonał Rafała Łazarka. Na Gromdzie 4 triumfował w całym turnieju, wygrywając z kolejno z Dominikiem Machlikiem, Danielem Więcławskim i Pawłem Strzelczykiem. Ostatni raz w Gromdzie bił się we wrześniu 2021 roku podczas szóstej edycji. Przegrał wówczas w piątej rundzie w wielkim finale turnieju nr (II) Gromda z Wasylem Hałyczem.

Alan Kwieciński pomimo nie najlepszych wyników na ostatnich galach cały czas dostaje nowe propozycje. Przed FAME MMA 18 stoczył dwie

Arkadiusz Tańcula vs Maksymilian "Wiewiór" Wiewiórka

W FAME MMA 18 w końcu pojawi się znany wszystkim "Wiewiór". Zmierzy się z Arkadiuszem Tańculą, a stawką będzie pas mistrzowski kategorii do 84 kilogramów. Do tego starcia miało dojść już na gali z numerem 17, jednak ostatecznie do niej nie doszło z powodu kontuzji Tańculi.

Wiewiórka to zdecydowanie jeden z najlepiej przygotowanych zawodników w FAME MMA. Dysponuje on zdaniem wielu najlepszą techniką w parterze. Dobitnie przekonali się o tym między innymi Adrian Polak, który na FAME MMA 12 był aż 3-krotnie obalany, przegrywając jednogłośną decyzją sędziów. Przekonał się o tym na własnej skórze w starciu z Alanem Kwiecińskim, przegrywając swój drugi pojedynek w karierze.

"Aroy" ma za sobą 8 freakowych pojedynków, w tym 7 zwycięstw. Obecnie ciężko trenuje, bo jak wspomniał, chce zdobyć dwa mistrzowskie tytuły. Najpierw ten zwakowany przez "Kubańczyka", o który zawalczy właśnie z "Wiewiórem". Mimo wszystko następnie chciałby zejść do dywizji półśredniej, gdzie aktualnym mistrzem jest również Wiewiórka. To oznacza, że być może zobaczymy także rewanżowe starcie.

Dawid "Dzinold" Rzeźnik vs Robert "Sutonator" Pasut

Początkowo rywalem Pasuta na FAME MMA 18 miał być Wacław "Wac Toja" Osiecki. Z wersji przedstawionej przez federację, zaledwie 3 dni po ogłoszeniu walki, Wacław stwierdził, że ze względu na zdrowie psychiczne nie jest w stanie wyjść do oktagonu. Galę FAME MMA 18 należało zatem wypełnić innym nazwiskiem. Na zastępstwo zgodził się dzień przed pierwszą konferencją jeden z członków ekipy Bungee, czyli Dawid "Dzinold" Rzeźnik. Panowie uzgodnili, że będą się bić w formule K1 w małych rękawicach. Nie było to na rękę Pasutowi, który próbował przekonać swojego przeciwnika do zmiany formuły na MMA, w której youtuber czuje się bardzo dobrze. Dzinold jednak nie przystał na tę propozycję.

Robert Pasut to barwna postać w Internecie. Po gorszym okresie kanału Abstrachuje.TV wydawało się, że jego kariera powoli kroczy ku upadkowi. Drugie życie zyskał właśnie dzięki freak-fightom. Pasut uraczył widzów śmiesznymi performensami podczas konferencji i niestandardowym poczuciem humoru. Docenić warto również jego umiejętności w klatce. W debiucie na FAME MMA 13 pokonał bardziej doświadczonego Jakuba "Japczan" Piotrowicza już w pierwszej rundzie. Trzy gale później mierzył się z Jackiem Murańskim, którego zdeklasował w parterze, zwyciężając w drugiej odsłonie. 

Dzinold zadebiutował w oktagonie na gali FAME MMA 16. Starł się w niej z popularnym streamerem - Szymonem "Szymool" Besserem. Pojedynek potrwał trzy rundy. W pierwszej "Szymool" skupił się na ciosach rękoma, jak i kopnięciach. Dzinold dobrze sobie z tym radził i sam niejednokrotnie kontrował przyjaciela "Frania". W drugiej odsłonie Besser okopywał nogę wykroczną rywala, a pod koniec rundy na twarzach obu było już widać ogromne zmęczenie. Trzecią odsłonę Rzeźnik rozpoczął w odwrotnej pozycji, chcąc chronić swoją obolałą lewą nogę. Głównie widzieliśmy wymiany stójkowe. Szymool każdy cios starał się oddawać z pełną mocą natomiast Dzinold umiejętnie kontrował rywala. Mimo wszystko ostatecznie sędziowie byli jednomyślni i zwycięzcą po starciu na pełnym dystansie został Dawid „Dzinold” Rzeźnik.

Lista wstępna

Przed podwójną walką wieczoru i co-main eventem FAME MMA 18, fani freak-fightowych walk zobaczą siedem równie interesujących pojedynków. Pierwszymi gośćmi na FAME MMA 18 będą debiutujący Mateusz Spysiński, Jakub "Paramaxil" Frączek, debiutująca Elizabeth "Lizy" Anorue i Dominika Rybak, która do tej pory jest niepokonana.

Mateusz Spysiński vs Jakub "Paramaxil" Frączek

Mateusz Spysiński czekał na swój debiut w klatce aż półtora roku. Powodem takiej obsuwy były problemy ze znalezieniem youtuberowi przeciwnika oraz odrzucaniem przez Spysińskiego potencjalnych rywali, którzy wcześniej mieli już styczność ze sportami walki. Mateusz chciał typowego nowicjusza i w zasadzie na FAME MMA 18 takiego dostał.

Paramaxil debiut w oktagonie, jednak niezbyt udany ma już za sobą. Na gali FAME MMA 15 zmierzył się ze streamerem, Franciszkiem "Franio" Rusieckim, który znokautował go silnym prawym sierpowym już w pierwszej rundzie.

Elizabeth "Lizy" Anorue vs Dominika Rybak

Dominika Rybak słynąca ze swojej działalności na TikToku oraz Instagramie dołącza do federacji FAME MMA po swojej przygodzie z Prime Show MMA. I trzeba przyznać, że dosyć udanej. Jednak wyróżniająca się w internecie z poczucia humoru Dominika wygrała obie dotychczasowe walki. Debiutowała na drugiej edycji, rywalizując w formule K-1 z Klaudią "Klaudusiek" Kapuśniak, którą znokautowała w drugiej rundzie. Następnie na gali z numerem 3 pokonała Dagmarę Szewczyk przez jednogłośną decyzję sędziów.

Liza została ogłoszona nową zawodniczką federacji na jednej z konferencji FAME MMA 15. Dziewczyna międzynarodowego pochodzenia (tata pochodzi z Nigerii, a mama jest Ukrainką) swoją największą popularność zyskała za sprawą "Frania", który wypromował ją na swoich transmisjach na żywo na platformie Twitch.TV. Przed przyjazdem do Polski była już jednak popularna za granicą, działając na TikToku, Telegramie i Instagramie. Co do jej przygotowań do walki na FAME MMA 18 wiemy tyle, że trenuje w klubie WCA.