Michał Materla to bez wątpienia jedna z największych legend KSW i pionier MMA w Polsce. Walki Materli na KSW zawsze są niezwykle emocjonujące i krwawe. Kim jest Michał Materla? Ile Materla dostał za walkę z Mamedem Khalidovem? Materla a kłopoty z prawem – jak było naprawdę? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym tekście!

Kim jest Michał Materla?

kto to michał materla

Michał Materla urodził się w 1984 roku w Szczecinie, gdzie mieszka po dziś dzień. Ma 36 lat, a jego sportem bazowym jest brazylijskie jiu-jitsu.

Karierę w MMA rozpoczął w 2003 roku, debiutując podczas gali MMA Poland 2. Stoczył wówczas dwa pojedynki jednego wieczoru - z Tomaszem Janiszewskim i Andrzejem Kulikiem. Oba wygrał i zanotował dobry start w zawodowej karierze. Co ciekawe sędzią pierwszych pojedynków Materli w MMA był Mirosław Okniński, jeden z najpopularniejszych trenerów sportów walki w Polsce.

Materla ma 180 centymetrów wzrostu, a startuje w MMA w wadze średniej - do 84 kilogramów. Jego syn, Marcel Materla niedawno wystąpił w walce bokserskiej podczas gali Polsat Boxing Night. Syn byłego mistrza KSW pokonał Filipa Lewandowskiego w walce otwierającą galę. Materla ma jeszcze młodszego syna, który z kolei ćwiczy zapasy.

Michał Materla w KSW

Michał Materla w KSW zadebiutował w 2006 roku, wygrywając turniej w wadze średniej podczas KSW 6. Pokonał wówczas jednego wieczora kolejno Everta Fyeeta, Valdasa Poceviciusa i Krzysztofa Kułaka. Materla w swoim stylu poddał wszystkich rywali.

Po czterech wygranych z rzędu podczas KSW 19, gdzie walką wieczoru było starcie Mariusza Pudzianowskiego z Bobem Sappem, Materla dostał szansę walki o pas w wadze średniej. Pokonał wówczas jednogłośną decyzją sędziów Jaya Silvę, sięgając po mistrzowskie trofeum. Walka została uznana pojedynkiem wieczoru, choć Materla nabawił się w trakcie starcia poważnej kontuzji.

Po dwóch skutecznych obronach pasa i wygranych z Rodneyem Wallace oraz Kendallem Grovem, na KSW 24 Materla zmierzył się w rewanżowym pojedynku z Silvą. Niespodziewanie przegrał przed czasem, jednak stawką walki nie był pas. Na KSW 26 skutecznie się zrewanżował i pokonał Silvę na punkty. Po tym, jak na KSW 31 Materla pokonał Tomasza Drwala, na KSW 33 zmierzył się w hitowej walce z Mamedem Khalidovem. „Cipao” szybko został trafiony przez Mameda mocnymi ciosami i przegrał w niewiele ponad pół minuty, tracąc pas w wadze średniej.

Michał Materla w KSW stoczył łącznie 25 walk. Wygrał z nich 19, a sześciokrotnie musiał uznać wyższość rywala. Jeśli chodzi o walki na KSW Materli, przegrał z Antonio Mendesem, Jayem Silvą, Mamedem Khalidovem, Scottem Askhamem (dwukrotnie) i Roberto Soldiciem podczas swojego ostatniego występu na KSW 56. Walki na KSW Materli tylko sześciokrotnie kończyły się decyzjami sędziów.

Sprawdź koniecznie jaki kod promocyjny Fortuna możesz uzyskać!

Materla odejście z KSW

Na początku kwietnia - i nie był to żart primaaprilisowy - Materla poinformował, że po 15 latach odchodzi z KSW. "To była długa i wyboista droga, ale na końcu zostają wspaniałe wspomnienia" - napisał na swoim instagramowym koncie popularny "Cipao".

Materla karierę zamierza kontynuować w organizacji EFM, której jest współwłaścicielem.

Zobacz także: EFM Show wyniki

Ile zarabia Michał Materla?

zarobki michała materli

KSW nie ujawnia oficjalnych zarobków swoich zawodników, w związku z czym nie znamy konkretnych odpowiedzi na pytania „Ile zarabia Michał Matera?” czy „Ile Materla dostał za walkę z Khalidovem?”. Pojedynek Khalidov – Materla w 2015 roku został ogłoszony nieoficjalnie najdroższą walką w historii polskiego MMA. Głos w tej sprawie zabrał sam „Cipao” w wywiadzie z Arturem Mazurem, który zapytał, czy za honorarium za taki pojedynek można kupić dom.

- Może nie dom. Może domek letniskowy, ale nie dom Carringtonów na pewno – skomentował krótko Materla, odnosząc się do tego, ile dostał za walkę z Mamedem Khalidovem.

Jedno jest pewne – Materla na zarobki w KSW nie może narzekać, gdyż jest jedną z największych gwiazd polskiego MMA i legendą organizacji. W 2017 roku Materla odrzucił ofertę z największej organizacji MMA na świecie, czyli UFC. Martin Lewandowski, jeden z szefów KSW zasugerował, że sporą rolę w tej sprawie odegrały również kwestie biznesowe, czyli zarobki Materli w KSW.

- Cieszę się, że po latach doczekałem czasów, w których nasi czołowi i kluczowi zawodnicy odrzucają ofertę UFC i wybierają KSW. I nie chodzi tu tylko o lojalność, czy jakieś przywiązanie emocjonalne, ale również o to, że opłaca się to im biznesowo – skomentował Lewandowski.

Zobacz także, jakie są dostępne bonusy bez depozytu.

Materla a kłopoty z prawem

W grudniu 2016 roku w mediach głośno było o kłopotach z prawem Materli. Zawodnik został zatrzymany w swoim domu w ramach masowej akcji funkcjonariuszy CBŚ. Wszystko w sprawie osób podejrzanych o współpracę w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Przez kolejne siedem miesięcy Materla był tymczasowo aresztowany.

W lipcu 2017 roku Materla został wypuszczony z aresztu. Jak się później okazało, „Cipao” został pomówiony przez tzw. małego świadka koronnego - Pawła P..

- Mam pretensję do prokuratorki, która prowadziła śledztwo, funkcjonariusze wykonywali tylko jej polecenia. Zatrzymano mnie jak groźnego gangstera, żeby zrobić z tego medialne wydarzenie i podbić sobie PR. Tylko z mojego zatrzymania opublikowano filmik, pokazano na nim 15 tysięcy złotych i latarkę z paralizatorem. Miało to niby potwierdzać tezę, że jestem niebezpiecznym człowiekiem. Absurd – skomentował wydarzenia z końca 2016 roku Materla w rozmowie z Onetem.


Kim jest Michał Materla?
Michał Materla to bez wątpienia jedna z największych legend KSW i pionier MMA w Polsce. Walki Materli na KSW zawsze są niezwykle emocjonujące i krwawe.
Za co został zatrzymany Materla?
Zawodnik został zatrzymany w swoim domu w ramach masowej akcji funkcjonariuszy CBŚ. Wszystko w sprawie osób podejrzanych o współpracę w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Przez kolejne siedem miesięcy Materla był tymczasowo aresztowany.