Scott Askham to utytułowany angielski zawodnik MMA. Mężczyzna brał udział zarówno w wydarzeniach zagranicznych, jak i polskich federacji sztuk walki. Aktualnie jest numer 3 rankingu KSW w wadze średniej. Mogliście zobaczyć go w KSW, UFC, BAMMA i wielu innych organizacjach.

Scott Askham - Najlepsze walki w MMA

Mężczyzna mający na koncie kilkadziesiąt przewalczonych pojedynków może pochwalić się wieloma spektakularnymi walkami. Jedną z nich jest bez wątpienia pojedynek z Michałem Materlą podczas KSW 49. Starcie zakończyło się w 1 minucie i 13 sekundzie rundy trzeciej. Askham znokautował rywala przez latające kolano, za które otrzymał bonus za nokaut wieczoru.

Co ciekawe, podczas tego pojedynku zdobył międzynarodowy pas mistrzowski KSW w średniej kategorii wagowej. Innym starciem godnym wymienienia wśród tych najlepszych z jego udziałem jest walka z Marcinem Wójcikiem na KSW 45. Tym razem pojedynek zakończył się w 1 minucie i 37 sekundzie I rundy przez nokaut Scotta na przeciwniku.

W tej walce decydującym uderzeniem był cios na wątrobę, za który również otrzymał bonus za nokaut wieczoru. Dzięki tej wygranej przeszedł do finału turnieju w kategorii średniej.

Scott Askham - Kariera w MMA

Jeśli chodzi o początek kariery Scotta Askhama, to debiut zawodnika odbył się w 2010 roku na gali British Cage FC. Jego pierwszym rywalem w zawodowym MMA był Rolandas Cizauskas , którego pokonał przez TKO w I rundzie. Drugą walką w jego zestawieniu pojedynków była ta podczas wydarzenia Fight-Pro UK 3 w 2011 roku.

Askham wygrał z Shaunem Lomasem w ciągu 4 sekund I rundy dzięki KO. Zwycięstwo zapewniły mu wówczas wysokie kopnięcia na głowę. Szybka wygrana w jego wykonaniu miała również miejsce podczas kolejnej walki w karierze, tym razem na Olympian MMA Championship 11. Arunasa Klimaviciusa pokonał w 24 sekundy pierwszej rundy poprzez TKO.

Ciosy pięściami zaważyły o jego zwycięstwie. Warto wspomnieć, że aż 7 pierwszych walk mężczyzna wygrał w I rundach. Co ciekawe, jego passa zwycięstw łącznie z debiutem trwała aż 12 pojedynków z rzędu nieprzerwana żadną porażką. Jego pierwsza porażka miała jednak miejsce podczas początków w najważniejszej federacji sztuk walki.

Scott Askham - UFC

Zawodnik zadebiutował w federacji w 2014 roku podczas UFC Fight Night: Nelson vs. Story. To wtedy dopisał pierwszą porażkę do rekordu po przewalczeniu 3 pełnych rund z Magnusem Cedenbladem, który jednogłośnie zwyciężył. Wygrał jednak z Antônio dos Santosem Jr. na UFC Fight Night: Jędrzejczyk vs. Penne. TKO w I rundzie zapewniło mu zwycięstwo.

Niestety, na wydarzeniu UFC Fight Night: Holohan vs Smolka przegrał z Polakiem, Krzysztofem Jotko poprzez niejednogłośną decyzję sędziów. Odkuł się jednak w walce z Chrisem Dempseyem podczas UFC Fight Night: Silva vs. Bisping. Wysokie kopnięcie na głowę zapewniło mu wyjście z klatki jako zwycięzca. Niestety był to początek końca.

Przedostatni pojedynek Askhama w organizacji miał miejsce na UFC Fight Night: Arlovski vs. Barnett, gdy poniósł porażkę w starciu z Jackiem Hermanssonem przez jednogłośną decyzję. Następnie niejednogłośnie został pokonany przez Brada Scotta na UFC Fight Night: Manuwa vs. Anderson w 2017 roku. Ta walka była ostatnią, jaką odbył w organizacji UFC.

Scott Askham - KSW

Równą ilość walk, co w poprzedniej federacji, Askham odbył pod skrzydłami KSW. W organizacji zadebiutował na KSW 42 wygrywając z Michałem Materlą kopnięcie na wątrobę. Następnie zwyciężył z Marcinem Wójcikiem i po raz kolejny pokonał Michała Materlę w turnieju o pas wagi średniej, który udało mu się zdobyć.

Podczas KSW 52: Race pierwszy raz stanął do walki z Mamedem Khalidovem i zwyciężył jednogłośną decyzją sędziów w Main Evencie. To jednak nie było ich ostatnie spotkanie w klatce. Kolejne starcie odbyli na KSW 55: Askham vs. Khalidov 2. Tym razem to Khalidov zwyciężył w 36 sekundzie I rundy przez KO, jakim było wysokie kopnięcie na głowę z wyskoku.

XTB KSW 83: Colosseum 2 było końcem trylogii Khalidov vs Askham. To właśnie podczas tej gali, a dokładniej w 1 minucie i 3 sekundzie III rundy Mamed wygrał z rywalem przez KO. Zwycięstwo dało mu latające kolano i ciosy pięściami. Była to jak dotyczas ostatnia walka Scotta Askhama w Konfrontacji Sztuk Walki.

Scott Askham - BAMMA

Organizacją, w której mogliśmy kilkakrotnie zobaczyć Scotta Askhama jest BAMMA. Zadebiutował podczas 12 edycji gali w 2013 roku. Jego rywalem był wówczas Harry McLeman. Askham poddał go w 4 minucie i 13 sekundzie III rundy. Zwyciężył wówczas przez duszenie zza pleców.

Podczas BAMMA 13 jego przeciwnikiem był Jorge Luis Bezerra. Tymrazem jednak panowie przewalczyli III rundy trwające po 5 minut. Pojedynek zakończył się pomyślnie dla Scotta jego jednogłośnym zwycięstwem. Swoje ostatnie starcie w federacji odbył na BAMMA Fight Night.

W klatce naprzeciw niego stanął wówczas Max Nunes, nieco bardziej od Askhama doświadczony. To jednak nie przeszkodziło Anglikowi w wygranej przez TKO w 1 minucie i 50 sekundzie III rundy. To właśnie wtedy pokonał Nunesa przez silne ciosy pięściami.

Scott Askham - Caged Steel FC

Opisując walki przewalczone przez Scotta Askhama nie możemy pominąć organizacji Caged Steel FC. W 2011 roku zawodnik zadebiutował na pierwszej gali federacji. Jego rywalem był Matt Earnshaw, którego pokonał przez TKO w I rundzie. Ciosy pięściami zagwarantowały mu wygraną walkę.

Kolejne starcie wygrał z Aurelijusem Kerpe podczas Caged Steel FC 2. Osiągnięcie tego zwycięstwa zajęło mu zaledwie 2 minuty i 4 sekundy I rundy. Tym razem wygrał walkę, poddając przeciwnika duszeniem zza pleców. Swoją ostatnią walkę w organizacji odbył podczas trzeciego eventu organizacji.

Tym razem jego rywalem był Dai Cook, którego Askham pokonał w 35 sekund I rundy. Wygraną zapewniło mu KO, a dokładniej wysokie kopnięcie na głowę, które osiągnęło zamierzony efekt.

Scott Askham - Ultimate Cage FC

W 2012 roku Askham zadebiutował w Ultimate Cage FC, na 4 wydarzeniu tej organizacji. Pierwszym przeciwnikiem, z którym stanął do walki, był Mark Jones. W tym starciu również 35 sekund rundy I zadecydowało o zwycięstwie Scotta. Postawił on na TKO, którym były silne i skuteczne ciosy pięściami.

W swojej drugiej i zarazem ostatniej walce pojawił się na Ultimate Cage FC 5. To właśnie wtedy jego rywalem był Jack Marshman. Po przewalczonych III 5-minutowych rundach sędziowie jednogłośnie uznali Scotta Askhama za zwycięzcę. Mężczyzna otrzymał wtedy pas mistrza Ultimate Cage FC w wadze średniej.

Scott Askham - Cage Warriors

Swój jednorazowy udział miał również w CW. W 2012 roku pojawił się na wydarzeniu Cage Warriors 50 i walczył z Dennistonem Sutherlandem. Panowie przewalczyli wówczas III pełne rudny trwające po 5 minut. Po tym czasie sędziowie byli jednogłośni w mianowaniu Scotta Askhama zwycięzcą tej walki.

Scott Askham - ACB

W 2017 roku zawalczył na ACB 70: The Battle of Britain. To właśnie podczas tego wydarzenia jego rywalem był Luke Barnatt. Ta walka również była skupiona wokół 3 pięciominutowych etapów. Askham został wówczas ogłoszony niejednogłośnym wygranym i otrzymał bonus za przewalczoną walkę wieczoru.

Scott Askham - Oktagon MMA

Najbliższą walkę stoczy podczas Oktagon 48, gdzie zmierzy się z Niemcem, Marcem Doussisem. Będzie to jego debiut we wspomnianej federacji. Panowie mają zmierzyć się w limicie umownym -92,5 kg. O tym, jak pojedynek się potoczy, przekonamy się już 4 listopada 2023 roku.

Scott Askham - Osiągnięcia

Jeśli chodzi o wyróżnienia tego zawodnika, to może się on nimi pochwalić wyłącznie w mieszanych sztukach walki. W 2013 roku został mistrzem organizacji Ultimate Cage FC w wadze średniej. To jednak nie koniec jego tytułów. Ponadto od 2013 do 2014 roku był mistrzem organizacji BAMMA w wadze średniej. Co jeszcze udało mu się osiągnąć?

Okazuje się, że w 2015 roku udało mu się otrzymać brązowy pas w brazylijskim jiu-jitsu. Mężczyzna nie osiadł jednak na laurach. Nic dziwnego, że od 2019 do 2020 roku był międzynarodowy mistrzem KSW w wadze średniej oraz zwycięzcą turnieju, który doprowadził go do tego tytułu.

Scott Askham - Waga i wzrost

Scott występuje najczęściej w wadze średniej, a jego waga to 92,3 kilogramy, gdyż najbliższą walkę ma w limicie wagowym do 92,5 kg. Jeśli chodzi o wzrost, to Askham mierzy 191 centymetrów.

Scott Askham - Ciekawostki

Scott Askham urodził się 20 maja 1988 roku w miejscowości West Yorkshire, która mieści się w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, nim rozpoczął karierę, pracował w firmie świadczącej usługi remontowe i budowlane. Specjalizowała się ona w montażu oświetlenia miejskiego. Nim zaczął walczyć zawodowo, zmierzył się w 6 amatorskich walkach.

Podczas swojego debiutu w profesjonalnym MMA miał skończone 22 lata. Klub, w którym mężczyzna przygotowuje się do pojedynków, to Atherton Submission Wrestling. Wśród swoich niemal 20 zwycięstw, większość została zakończona poprzez nokauty, natomiast kilka z nich przez decyzje. Najmniej wygranych walk skończył przez poddania.

Mężczyzna oczywiście prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @scottaskham1. Aktualnie zgromadził na nim aż 32,7 tysięcy obserwujących, których interesują jego walki, codzienność i treningi, na których temat publikuje treści.