Krzysztof Jotko jest jednym z niewielu polskich zawodników, którzy od wielu lat z powodzeniem radzą sobie w najlepszej organizacji MMA na świecie, UFC. Kim jest Krzysztof Jotko? Wiek, wzrost, waga – jakie są parametry polskiego zawodnika? Ile zarabia Krzysztof Jotko?

Krzysztof Jotko kto to? 

Krzysztof Jotko to polski zawodnik mieszanych sztuk walki. Obecnie jest zawodnikiem najlepszej organizacji MMA na świecie, Ultimate Fighting Championship. Swoje pojedynki toczył dla takich organizacji jak Pro Fight, MMA Attack, Night of Champions czy UFC. W 2011 roku wywalczył pierwsze miejsce na Otwartych Mistrzostwach Polski MMA w kategorii do 87 kilogramów. Oprócz startów w MMA Jotko ma na swoim koncie również sukcesy w brazylijskim jiu-jitsu. W 2013 roku zajął pierwsze miejsce na turnieju BJJ w kategorii do 94 kg w purpurowych pasach. Zawody te odbywały się w São Paulo.

Krzysztof Jotko wiek, waga, wzrost 

Krzysztof Jotko urodził się 19 sierpnia 1989 roku w Ornecie. Polski zawodnik swoje pojedynki toczy w kategorii średniej, której limit ustalony jest na 84 kilogramy. W swoim rekordzie ma jednak jedną walkę w kategorii półśredniej do 77 kg. Starcie to odbyło się w 2012 roku na gali MMA Attack 2, a rywalem Jotki był Damir Hadzović, który podobnie jak Polak jest obecnie zawodnikiem UFC. Pochodzący z Ornety zawodnik wygrał tę walkę po jednogłośnej decyzji sędziowskiej. Jeśli chodzi o wzrost to 32-latek ma 185 centymetrów wzrostu.

Krzysztof Jotko walki 

Polski zawodnik zadebiutował w zawodowym MMA 18 czerwca 2010 roku na gali Pro Fight 5 we Wrocławiu. Jego przeciwnikiem był Robert Balicki. Krzysztof Jotko po dwurundowej walce wygrał jednogłośnie na punkty. Po tym pojedynku Polak zanotował serię 12 zwycięstw z rzędu. Po osiągnięciu rekordu 13-0 podpisał kontrakt z UFC.

Krzysztof Jotko UFC 

Po pokonaniu Bojana Velickovicia na gali MMA Attack 3 w Katowicach Krzysztof Jotko podpisał kontrakt z UFC. Zadebiutował 6 grudnia 2013 roku na gali UFC Fight Night 33 w Brisbane. Pierwszym przeciwnikiem Polaka w najlepszej organizacji świata był Bruno Santos. Pochodzący z Ornety zawodnik pokonał Brazylijczyka przez jednogłośną decyzję sędziów. Kolejne starcie Jotko stoczył na UFC Fight Night 41. Jego rywalem był Magnus Cedenblad legitymujący się wtedy rekordem 11-4. Szwed pokonał Polaka w ostatniej sekundzie drugiej rundy przez duszenie gilotynowe. Była to pierwsza porażka w karierze 32-latka. Po tym starciu Jotko zaliczył serię pięciu wygranych. Pokonał między innymi dobrze znanego polskim kibicom Scotta Askhama. 13 maja 2015 roku na gali UFC 211 w Dallas zmierzył się z Davidem Branchem. Przed pojedynkiem Polak legitymował się fenomenalnym rekordem 19-1 (6-1 w UFC). Po wyrównanym pojedynku Krzysztof Jotko przegrał przez niejednogłośną decyzję sędziów. W późniejszych walkach poniósł kolejne porażki z Uriahem Hallem oraz Bradem Tavaresem. Na zwycięską ścieżkę polski zawodnik powrócił w pojedynku przeciwko Alenowi Amedowskiemu na gali UFC on ESPN+ 7 w Petersburgu. Po tym starciu wygrał jeszcze z Marc-André Barriault, a także z Erykiem Andersem. Swoją ostatnią walkę do tej pory w UFC stoczył 1 maja 2021 na gali UFC Vegas 25. Przegrał wtedy z Seanem Stricklandem na punkty jednogłośną decyzją. 

Zobacz także: Typy na UFC

Krzysztof Jotko UFC ranking 

Najwyższym miejscem w rankingu UFC jakie zajmował Krzysztof Jotko było miejsce dziewiąte. Na takiej lokacie Polak znajdował się przed walką z Davidem Branchem. Po kilku porażkach 32-latek wypadł z rankingu, jednak powrócił do niego po wygranej z Erykiem Andersem. Zajmował wtedy 15 miejsce. Obecnie polskiego zawodnika znów nie ma w czołowej piętnastce zawodników UFC w kategorii średniej. 

 

Krzysztof Jotko Okniński 

Pierwszym trenerem Krzysztofa Jotki był Mirosław Okniński. Polski szkoleniowiec wielokrotnie w wywiadach podkreślał, że wychował zawodnika od zera i wszystko co 32-latek potrafi powinien zawdzięczać jemu. Okniński trenował Jotkę przez 6 lat i doprowadził go do rekordu 14-0 w zawodowym MMA. Również z rąk polskiego trenera zawodnik otrzymał brązowy pas bjj. Obaj panowie nie zakończyli współpracy w zgodzie. Ich konflikt zaostrzył się na początku 2020 roku. Wtedy to polski fighter na Twitterze wyśmiał się z porażki Michała Oleksiejczuka, który jest podopiecznym Mirosława Oknińskiego. Po tym wpisie trener w długim wpisie na Facebooku nazwał Jotkę pozerem i frajerem. Zarzucił zawodnikowi również, że przez jego zeznania jedna osoba odbyła kilkuletni wyrok w więzieniu.  

Krzysztof Jotko konfident? 

Po oskarżeniach Mirosława Oknińskiego wiele osób uważało Krzysztofa Jotkę za konfidenta. Do całej sprawy odniósł się także Marcin Różalski, który w wywiadzie dla portalu myMMApl przyznał, że widział dokument potwierdzający słowa trenera Oknińskiego. Zawodnik UFC odniósł się do całej sprawy. Na Facebooku przyznał, że mając 20 lat popełnił błąd, za który przeprosił i zapłacił, a obecnie skupia się na treningach, aby godnie reprezentować biało-czerwone barwy. 

Krzysztof Jotko zarobki

Według amerykańskiego portalu TheSportsDaily.com, który regularnie publikuje zarobki zawodników UFC po każdej gali, Krzysztof Jotko do tej pory zarobił w UFC 644 tysiące dolarów. Jest to około 2,5 miliona złotych. Nie są to jednak oficjalne dane, a jedynie przybliżone kwoty.

Krzysztof Jotko dziewczyna

Krzysztof Jotko od wielu lat związany jest z Amanda Gabriela Hernandez. Polak poznał kobietę w 2016 roku, a w 2018 roku para wzięła ślub. Partnerka polskiego zawodnika posiada meksykańskie korzenie. 

Krzysztof Jotko Instagram 

Krzysztof Jotko na swoim Instagramie zgromadził do tej pory 21 tysięcy followersów. Jego konto można znaleźć pod nickiem @krzysztofjotko. 


1. Kiedy urodził się Krzysztof Jotko?
Krzysztof Jotko urodził się 19 sierpnia 1989 roku w Ornecie.
2. Ile w UFC zarobił Krzysztof Jotko?
Według portalu The Sports Daily Krzysztof Jotko podczas swojej kariery w UFC zarobił około 2,5 miliona złotych.