Mirosław Okniński jest jednym z pionierów MMA w Polsce. Trener Mirek Okniński prowadzi klub Akademia Sportów Walki Wilanów, a na gali MMA-VIP będzie głównym sędzią. Kim jest Mirek Okniński? Kogo trenuje Mirosław Okniński? Okniński MMA – czy ma na swoim koncie walki w tej formule?

Kim jest Mirosław Okniński?

Mirosław Okniński kto to

Mirek Okniński urodził się w lipcu 1969 roku w Toruniu. Jeśli chodzi o wiek, Okniński ma więc 51 lat. Jego sportem bazowym jest brazylijskie jiu-jitsu, w którym posiada czarny pas otrzymany w marcu 2010 roku przez Mario Neto.

Jeśli chodzi o wzrost, Okniński ma około 190 centymetrów, a waży około 110 kilogramów.

Trener Mirek Okniński

W 2000 roku Okniński założył klub MMA Warszawa, a dwa lata później zorganizował pierwszy oficjalny pojedynek MMA w Polsce. Na targach kulturystycznych Body Show w Poznaniu zmierzyli się Grzegorz Jakubowski i Temistokles Teresiewicz. Walka trwała 45 minut i ogłoszono remis. Jest to najdłuższy pojedynek MMA w Polsce w historii.

W 2003 roku Okniński zorganizował pierwszy turniej MMA w Polsce. Uczestniczyli w nim między innymi Jakubowski czy... Maciej Kawulski, jeden ze współwłaścicieli KSW. W kolejnych latach odbywały się następne edycje, na których swoje kariery w MMA rozpoczynali między innymi późniejsi mistrzowie KSW, Michał Materla czy Antoni Chmielewski.

Trener Mirek Okniński zorganizował także galę MMA Sport, która w 2005 roku transmitowana była w Polsacie Sport. Walczyli na niej między innymi Mamed Khalidov, Tomasz Drwal czy Krzysztof Kułak. Również w 2005 roku zainicjował amatorskie walki w MMA pod nazwą ALMAA, które organizowane są po dziś dzień.

Okniński MMA

Okniński na MMA

Mirosław Okniński zajął się trenerką i przez to nie ma szczególnie bogatej kariery, jeśli chodzi o występy w MMA. W tej formule stoczył jedną walkę. W 2007 roku zadebiutował na gali Pro Fight w Toruniu. Pokonał wówczas przez techniczny nokaut Łukasza Warchoła.

Również w 2007 roku wystartował w mistrzostwach Europy w brazylijskim jiu-jitsu, sięgając po złoty medal w kategorii brązowych pasów.

Rekord Oknińskiego w MMA jest więc skromny, ale perfekcyjny – 1-0.

 

 

Okniński kariera

Choć Okniński sam nie może pochwalić się wielkimi sukcesami, jeśli chodzi o występy w MMA, jego zawodnicy w wielu przypadkach dochodzili na sam szczyt tej dyscypliny – przynajmniej na polskim podwórku. Jako główny trener prowadził między innymi Mariusza Pudzianowskiego, Łukasza Jurkowskiego, Krzysztofa Jotkę, Pawła Nastulę, Antoniego Chmielewskiego czy Mariana Ziółkowskiego. Do walk przygotowywał także między innymi Marcina Najmana, któremu po porażce z kulturystą Robertem Burneiką polecił zakończenie kariery.

Okniński PLMMA

PLMMA Oknińskiego

W 2012 roku Okniński założył Profesjonalną Ligę MMA (PLMMA). Organizacja miała na celu wypromować młodych zawodników, zwłaszcza tych wyróżniających się na zawodach ALMAA. W pierwszym roku działalności PLMMA zorganizowało rekordowe 10 gal. Na PLMMA swoje walki toczyły takie późniejsze gwiazdy MMA, jak Joanna Jędrzejczyk czy Marian Ziółkowski.

Okniński nowotwór

We wrześniu 2017 roku Okniński poinformował, że cierpi na nowotwór węzłów chłonnych. Leczenie okazało się skuteczne i byłemu trenerowi Mariusza Pudzianowskiego udało się dojść do pełnej sprawności, a także do pracy jako trener – jeszcze w trakcie trwania chemioterapii. Choroba sprawiła jednak, że Okniński wpadł w spore kłopoty finansowe, a z jego klubu odeszło wielu zawodników, o co do dziś ma do nich pretensje. W starej ekipie Oknińskiego został w zasadzie tylko Szymon Kołecki, któremu Okniński jest za to niezwykle wdzięczny.

Kogo trenuje Mirosław Okniński:

trener Mirosław Okniński

- Szymon Kołecki
- Paweł „Trybson” Trybała
- Marcin Naruszczka
- Kevin Szaflarski
- Michał Pasternak
- Amadeusz Ferrari

… i wielu innych zawodników. Do swojej debiutanckiej walki w MMA u Oknińskiego przygotowywał się również choćby były pomocnik piłkarskiej reprezentacji Polski, Piotr Świerczewski. „Świr”, z Oknińskim w narożniku, na gali Free Fight Federation II pokonał jednogłośną decyzją sędziów Grega Collinsa.

Okniński o FAME MMA

FAME MMA dla oknińkiego

Mirosław Okniński nie najlepiej wypowiada się w mediach o FAME MMA. Okniński zarzuca FAME MMA kiepską organizację gal, a także niedotrzymanie pewnych ustaleń między stronami. Okniński był trenerem Amadeusza Ferrariego w walce z Adrianem Polakiem. Nerwowo zareagował na porażkę swojego podopiecznego, po czym szefowie FAME MMA ogłosili, że Okniński nie ma już wstępu na ich gale.

- Ja byłem tylko na jednej gali i po prostu nie unosiłem tego, mało tam na zawał nie zszedłem. To nie na moje nerwy, to jest po prostu zwariowana federacja. Jeżeli oni nie zrobią z tym porządku, to ktoś po prostu tam zginie. Zginie na zasadzie, że ktoś powie – dobra, zrobię coś bardzo głupiego, będzie mnóstwo wyświetleń i w takim kierunku to idzie – stwierdził Okniński o FAME MMA w rozmowie z kanałem „MMA-bądź na bieżąco”.

Aktualnie znów pojawiły się problemy, tym razem z podopiecznym, gdyż Amadeusz Ferrari wystąpi w Double Main Evencie na Fame MMA 18. Wyjechał w celu nauki od najlepszych do Stanów Zjednoczonych, co ogromnie poirytowało jego trenera. Współpraca więc wisi na włosku.

Okniński MMA-VIP

Mimo nieprzychylnych wypowiedzi sprzed lat Mirek Okniński pozostaje aktualnie w dobrych stosunkach z Marcinem Najmanem. Okniński był sędzią głównym gali MMA-VIP, podczas której Najman stoczył walkę w MMA przeciwko "Taxi Złotówie".

Zobacz także: Wyniki pierwszej gali MMA-VIP


Kim jest Mirosław Okniński?
Mirosław Okniński jest jednym z pionierów MMA w Polsce. Trener Mirek Okniński prowadzi klub Akademia Sportów Walki Wilanów.
Jaką funkcję pełnił Mirek Okniński podczas gali MMA-VIP?
Okniński był sędzią głównym gali MMA-VIP, podczas której Najman stoczył pożegnalną walkę w MMA przeciwko "Taxi Złotówie".