Damian Janikowski to jeden z najpopularniejszych zawodników federacji KSW. Kim jest Damian Janikowski?

Kim jest Damian Janikowski?

Damian Janikowski to polski zapaśnik, medalista olimpijski, a od 2017 roku zawodnik MMA. Janikowski przed rozpoczęciem kariery w mieszanych sztukach walki, w okresie między 2010 a 2017 rokiem, pracował jako zawodowy żołnierz. Posiada on stopień kaprala. Ma za sobą również epizod w futbolu amerykańskim. W 2013 roku zadebiutował w zespole Giants Wrocław na pozycji kopacza w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego.

Damian Janikowski wiek

Damian Janikowski urodził się 27 czerwca 1989 roku we Wrocławiu. Oznacza to, że aktualnie ma 34 lata.

Damian Janikowski waga

Od 20 roku życia zdecydowaną większość swoich pojedynków toczy w limicie do 84 kilogramów. Zdarzało mu się jednak startować także w kategoriach do 85 kg lub 96 kg, a na mistrzostwach Polski seniorów w 2014 w Solcu Kujawskim nawet do 98 kilogramów.

Damian Janikowski wzrost

Janikowski ma 181 centymetrów wzrostu.

Damian Janikowski zapasy

Stylem bazowym Janikowskiego są zapasy. Polski zawodnik odniósł w tej dyscyplinie wiele sukcesów. Do najważniejszych osiągnięć Janikowskiego należy wicemistrzostwo Europy w 2012 roku z Belgradu, wicemistrzostwo świata w 2011 ze Stambułu oraz brązowy medal igrzysk olimpijskich wywalczony w 2012 roku w Londynie. 32-latek jest także wielokrotnym mistrzem Polski.

Damian Janikowski olimpiada

We wrześniu 2011 roku, dzięki wywalczeniu drugiego miejsca na mistrzostwach świata w Stambule, Damian Janikowski uzyskał kwalifikację olimpijską na igrzyska w Londynie. Polski zawodnik startował w stylu klasycznym w kategorii do 84 kilogramów.

W półfinale Wrocławianin przegrał z Egipcjaninem Karamem Mohamedem Gaberem Ebrahimem. W walce o trzecie miejsce Janikowski zmierzył się z Francuzem Meloninem Noumonvi. Polak pokonał rywala 3:0 i dzięki temu mógł cieszyć się z brązowego medalu igrzysk olimpijskich.

Damian Janikowski MMA

W 2016 roku, po braku uzyskania kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, Damian Janikowski oświadczył, że chciałby spróbować swoich sił w MMA. W listopadzie tego samego roku polski zapaśnik podpisał kontrakt z największą federacją w Europie – KSW. Do debiutu Polaka w formule MMA doszło na gali KSW 39: Colosseum gdzie już w pierwszej rundzie efektownie znokautował Julio Gallegosa legitymującego się przed pojedynkiem rekordem 8-7.

Damian Janikowski KSW

Prawie wszystkie walki w MMA jakie stoczył Damian Janikowski odbyły się w federacji KSW. W tej organizacji 33-latek ma na swoim koncie 14 walk, z czego 9 wygrał i 5 przegrał. Na jedno starcie pojawił się także w organizacji High League, gdzie zawalczył z Mateuszem "Don Diego" Kubiszynem. Janikowski wygrał to starcie przez jednogłośną decyzję na punkty.

Damian Janikowski walki

Damian Janikowski we wspaniałym stylu rozpoczął swoją karierę w MMA. Pierwsze trzy pojedynki zwyciężył przed czasem pokonując kolejno Julio Gallegosa, Antoniego Chmielewskiego oraz Yannicka Bahatiego. Kolejnym rywalem byłego zapaśnika była legenda polskiego MMA, Michał Materla. „Cipao” przerwał serię zwycięstw Janikowskiego, pokonując go już w pierwszej rundzie.

W piątym pojedynku Wrocławianin zmierzył się z Aleksandarem Iliciem. Po zdominowaniu Serba w dwóch pierwszych rundach Polak dał się zaskoczyć efektownym kopnięciem i przegrał walkę przez KO.

Po pokonaniu Tony’ego Gilesa Janikowski na gali KSW 52 zmierzył się Szymonem Kołeckim. Walka odbyła się w kategorii do 91,5 kg. Pojedynek był reklamowany jako starcie dwóch mocno rywalizujących ze sobą warszawskich klubów, WCA Fight Team (klub Janikowskiego) oraz Akademii Sportów Walki Wilanów (klub Kołeckiego). Brązowy medalista olimpijski z Londyny przegrał w drugiej rundzie.

W kolejnych walkach 32-latek na KSW 55 pokonał Andreasa Gustafssona oraz na KSW 59 Jasona Radcliffe’a. Po tym zwycięstwie zmierzył się z byłym zawodnikiem UFC - Pawłem Pawlakiem. Po bardzo emocjonującej walce sędziowie przyznali zwycięstwo Pawlakowi.

W kolejnej walce wrócił na zwycięską ścieżkę pokonując Tomasza Jakubca, jednak w kolejnym starcie przegrał z Tomem Breese'em. W ostatnich walkach notował zwycięstwa z Don Diego na High League oraz z Cezarym Kęsik.

Damian Janikowski High League

Na początku listopada 2022 roku Damian Janikowski został ogłoszony jako nowy zawodnik organizacji High League. Jak się później okazało, 33-latek został jedynie wypożyczony do tej organizacji na jedną walkę z KSW, z którym w dalszym ciągu ma ważny kontrakt.

Janikowski zawalczył na gali High League 5 z Mateuszem "Don Diego" Kubiszynem. Janikowski bez większych problemów wypunktował swojego rywala i wygrał na przestrzeni trzech rund przez jednogłośną decyzję. Przy okazji konferencji promujących wydarzenie 33-latek stwierdził, że nie wyklucza kolejnych startów na galach freakowych, jeśli pojawi się taka propozycja i nie będzie miał zakontraktowanej walki w KSW.

Damian Janikowski klub

Kiedy Damian Janikowski trenował zapasy jego trenerami w kadrze narodowej byli Józef Tracz oraz Ryszard Wolny. Wywodzi się on z klubu WKS Śląsk Wrocław. Gdy Polak zaczął karierę w MMA jego pierwszym klubem był S4 Fight Club, a następnie WCA Fight Team. Po kilku latach reprezentowania WCA Janikowski na początku 2021 roku podjął decyzję o przenosinach do Wrocławia i jego aktualnym klubem jest Rio Grappling Wrocław. Zawodnik podkreślił jednak, że podczas obozów przygotowawczych do walk ma zamiar odwiedzać WCA.

Damian Janikowski żona

Polski zawodnik od 2014 roku jest w związku małżeńskim z Karoliną Koperkiewicz. Partnerka Janikowskiego z wykształcenia jest nauczycielem wychowania przedszkolnego.

Damian Janikowski dzieci

Damian Janikowski ma dwie córki. Jedna z nich urodziła się w 2014 roku, a druga w 2019.

Damian Janikowski zarobki

Damian Janikowski nigdy nie krył, że jego zarobki w zapasach nie były zadowalające i zdecydowanie lepsze wynagrodzenie otrzymuje trenując MMA. W wywiadzie dla „Kanału Sportowego” przyznał, że po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego, biorąc pod uwagę nagrody od polskiego związku, ministerstwa i wojewody dolnośląskiego, otrzymał łącznie 170 tysięcy złotych.

Z kolei w wywiadzie dla Tomasza Sarary na jego kanale Youtube powiedział, że po igrzyskach olimpijskich dostał taką wypłatę, jak teraz otrzymuje za jedną walkę, albo za pół. Może to sugerować, że jego zarobki w KSW wahają się między 150 a nawet 300 tysięcy złotych.

Damian Janikowski Instagram

Damian Janikowski aktywnie prowadzi swoje media społecznościowe. Chętnie pokazuje na nich swoje życie codzienne, a także przygotowania do walk. Zawodnik wykorzystuje je także do reklamowania różnych produktów. Na swoim Instagramie posiada już 250 tysięcy followersów, a można go znaleźć pod nickiem @damian.janikowski.


Jaki rekord ma Damian Janikowski?
Na ten moment Damian Janikowski w swoim rekordzie zgromadził 10 zwycięstw i 5 porażek.
Ile zarabia Damian Janikowski?
Biorąc pod uwagę wypowiedzi polskiego zawodnika, można szacować, że zarabia on między 150 a 300 tysięcy złotych za walkę.