Szymon Kołecki to złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie w podnoszeniu ciężarów, a od kilku lat także zawodnik MMA. Szymon Kołecki w KSW – jak sobie radził? Kołecki doping – jak było naprawdę?

Szymon Kołecki kariera

kto to szymon kołecki

Szymon Kołecki urodził się w październiku 1981 roku w Oławie. Od małego zajmował się podnoszeniem ciężarów, szybko osiągając liczne sukcesy. Jest między innymi pięciokrotnym mistrzem Europy czy złotym medalistą igrzysk olimpijskich z Pekinu z 2008 roku.

W młodości zmagał się z poważnymi problemami z kręgosłupem, przez co zmuszony był zawiesić karierę. Udało mu się jednak wrócić do zawodowych startów, gdzie startował do 2012 roku. Wówczas ogłosił zakończenie kariery.

Kołecki doping

Kilka lat temu w mediach pojawiły się oskarżenia Szymona Kołeckiego o stosowanie dopingu na początkowym etapie kariery. Kołecki odniósł się do tego tłumacząc, że ktoś nafaszerował go niedozwolonymi środkami.

- Z tym dopingiem to sprawa była prosta. Gdy miałem piętnaście lat, ktoś nafaszerował mnie jakimś świństwem. To było największe draństwo, które ciągnie się za mną smrodem do teraz – przyznał mistrz olimpijski.

Kołecki prezes PZPC

prezes pzpc szymon kołecki

Tuż po zakończeniu kariery Kołecki został wybrany prezesem zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Do dymisji podał się cztery lata później – w 2016 roku. Miało to związek z wpadką dopingową Tomasza Zielińskiego podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Kołecki MMA

Pod koniec grudnia właściciel organizacji PLMMA, Mirosław Okniński ogłosił, że Kołecki dołączył do klubu Nastula/Okniński Team i że rozpoczyna treningi w MMA.

W zawodowym MMA zadebiutował na gali PLMMA 72 w Łomiankach, rozbijając ciosami Dariusza „Lwa” Kaźmierczuka, późniejszego rywala Marcina Najmana na gali FAME MMA.

Po tym, jak na gali PLMMA 73 pokonał Wojciecha Balejko, związał się kontraktem z organizacją Babilon MMA. Wygrał tam cztery walki i przegrał jedną - z Michałem Bobrowskim. Mimo porażki związał się kontraktem z KSW.

Szymon Kołecki KSW

kołecki w ksw

Kołecki w KSW zadebiutował na gali KSW 47, mierząc się w co-main evencie z Mariuszem Pudzianowskim. Wielu ekspertów wskazywało "Pudziana" jako faworyta ze względu na przewagę warunków fizycznych. Kołecki wygrał jednak w pierwszej rundzie przez TKO, gdyż Pudzianowski nabawił się kontuzji nogi.

Walka Kołecki – Pudzianowski miała również ciekawy podtekst w związku z osobą trenera zawodnika z Oławy. Jego szkoleniowcem jest bowiem Mirosław Okniński, który przygotowywał przed laty Pudzianowskiego do debiutu w MMA przeciwko Marcinowi Najmanowi. Okniński i Pudzianowski rozstali się w nie najlepszych stosunkach i dziś trener raz po raz wbija szpilki swojemu byłemu podopiecznemu w kolejnych wywiadach.

W swojej drugiej walce w KSW Kołecki pokonał Damiana Janikowskiego na gali KSW 52, wygrywając przez ciosy w drugiej rundzie.

Kołecki vs Jurkowski

Od wielu miesięcy mówiło się o ewentualnym starciu Szymona Kołeckiego z legendą KSW, Łukaszem Jurkowskim. Do ich walki miało dojść już dwukrotnie, jednak najpierw kontuzji nabawił się „Juras”, a następnie z powodu urazu z pojedynku musiał wycofać się Kołecki.

Ostatnią walkę w KSW Szymon Kołecki stoczył z innym przeciwnikiem. Jego rywalem na KSW 58 był doświadczony Martin Zawada. Co ciekawe Niemiec polskiego pochodzenia na gali KSW 42 pokonał niezdolnego do dalszej walki Łukasza Jurkowskiego. Pojedynek Kołecki - Zawada zakończył się triumfem olimpijczyka.

Kołecki walki

Kolejnym rywalem Kołeckiego w pojedynku na zasadach MMA był Akop Szostak. Zawodnicy od kilku lat są ze sobą skonfliktowani i wyjaśnili swój konflikt na gali KSW 62. Na papierze Szostak nie miał najmniejszych szans i olimpijczyk powinien był rozprawić się z nim bez większych problemów. Jak się okazało, faktycznie tak było, gdyż zawodnik z Ciechanowa znokautował Szostaka w 45 sekund.

 

 

Kołecki odszedł z KSW

Na początku listopada środowiskiem MMA wstrząsnęła wiadomość o odejściu Kołeckiego z KSW. Powodem nieporozumień na linii Kołecki - KSW były kwestie finansowe oraz - zdaniem zawodnika - zbyt krótki czas na przygotowanie się do mistrzowskiej walki z Tomaszem Narkunem, która została mu zaproponowana.

Kołecki bilans

Walki Kołeckiego w MMA zazwyczaj kończą się w pierwszych rundach. Jego łączny bilans to 10-1. Tylko przegrany pojedynek z Bobrowskim potrwał pełen dystans.

Szymon Kołecki zarobki

zarobki szymona kołeckiego

Kołecki nie ukrywa, że jednym z czynników, dla których skusił się na stary w MMA, są pieniądze. Na początku postawił jednak przede wszystkim na rozwój w nowej dyscyplinie.

– Przychodzą do MMA zrobiłem sobie biznesplan i każdą walkę sobie teoretycznie wyceniłem. Postawiłem sobie warunki finansowe, które uważałem, że za poszczególne walki powinienem uzyskać i tak poprowadziłem swoją karierę, żeby najpierw, mimo swojego nazwiska, pokazać się w MMA, zawalczyć kilka razy i to nazwisko też w MMA wypracować, co pozwoliło mi uzyskać jeszcze większy kontrakt, aniżeli wtedy kiedy dopiero przychodziłem do MMA – przyznał w rozmowie z Przeglądem Sportowym.

Zobacz także: Ile zarabiają gwiazdy KSW?

Tego, ile Szymon Kołecki zarabia jako zawodnik KSW, nie wiemy, gdyż największa polska federacja MMA nie podaje takich informacji. Pewnym jest, że są to kwoty liczone w setkach tysięcy złotych.

- Jest to tajemnica, ale jak na moje warunki jest to bardzo dużo - przyznał w podcaście Sportlista, odnosząc się do zarobków za walkę z Pudzianowskim.

Zobacz także nasz ranking najlepszych bukmacherów.


Kim jest Szymon Kołecki?
Szymon Kołecki to złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie w podnoszeniu ciężarów, a od kilku lat także zawodnik MMA.
Z kim zawalczył w swoim debiucie w KSW Szymon Kołecki?
Kołecki w KSW zadebiutował na gali KSW 47, mierząc się w walce wieczoru z Mariuszem Pudzianowskim, którą wygrał w pierwszej rundzie przez TKO, gdyż Pudzianowski nabawił się kontuzji nogi.