Zakłady na wyścigi konne - na czym polegają i gdzie możesz obstawiać?

Wyścigi konne to druga pod względem popularności dyscyplina sportu w Wielkiej Brytanii — ustępuje tylko piłce nożnej. Historia pierwszych gonitw sięga XVIII wieku, a do Polski sport ten zawitał w 1841 roku na podwarszawskim torze Pola Mokotowskiego. Pewnie każdy, nawet ten, kto nie interesuje się tą dyscypliną sportu, kojarzy słynny tor Służewiec. Jak obstawiać wyścigi konne? W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na ten temat.

Dlaczego wyścigi konne są tak popularne?

Wyścigi konne dla wielu od razu kojarzą się z zakładami bukmacherskimi. W niektórych angielskich źródłach można znaleźć informacje, które wskazują, że pierwszy zakład w tym kraju został przyjęty właśnie na to, który koń przybiegnie pierwszy do mety. Popularność w Polsce wyścigi zyskiwały szczególnie w XX wieku. Przez wiele lat Służewiec był centrum życia towarzyskiego. Przy okazji wielu bywalców korzystało z możliwości dodatkowego zarobku w postaci zakładów.

Za czasów PRL wyścigi konne były jedynym sposobem na legalne obstawianie. Poprzez to popularność stale rosła. Zwiększała się też ilość nielegalnych inicjatyw, za pośrednictwem których przyjmowane były zakłady. Po upadku PRL i uwolnieniu rynku bukmacherskiego zainteresowanie wyścigami cyklicznie spadało. Dziś ten wyjątkowy sporty znowu powoli wraca do łask jako pewien powiew świeżości wśród wszystkich dyscyplin, które są już dobrze znane przez typerów.

Wyścigi konne - zasady

Wyścigi konne to zazwyczaj rywalizacja dwóch lub większej ilości jeźdźców. Ściśle określona jest także odległość do pokonania. Sam przebieg pojedynczej rywalizacji jest prosty. Konie startują z tzw. boksów. Celem jest przekroczenie linii mety szybciej od pozostałych. Zegar przestaje liczyć czas, gdy koń przekroczy linię końcową łbem. W niektórych przypadkach stosowane są dodatkowe utrudnienia jak np. przeszkody na trasie. Z góry znany jest też styl chodu konia np. kłus.

Przed większością startów dżokeje są ważeni wraz z siodłem. Ma to na celu równomierne obciążenie każdego konia, tak, by żaden nie miał przewagi dzięki mniejszemu obciążeniu. Wyjątkiem są zawody z handicapem, gdzie zależnie od rankingu każdy koń otrzymuje dodatkowe obciążenie. Ma to na celu wyrównanie szans.

Konie wyścigowe

Zwierzęta, które startują w wyścigach najczęściej mają od 2 do 4 lat. Zdarza się, że informacja o wieku znajduje się w ofercie bukmacherów. Warto na nią zwrócić uwagę, gdyż może ona sporo powiedzieć o doświadczeniu. Do wyścigów dopuszczanie są tylko konie o znanym rodowodzie. W przypadku Polski są to rasy:

  • Koń pełnej krwi angielskiej (inaczej folblut lub anglik)
  • Koń czystej krwi arabskiej
  • Koń półkrwi
  • Kłusak francuski

W sieci da się znaleźć wiele informacji na temat tego, że konie wyścigowe nie są traktowane zgodnie z ich potrzebami. Warto pamiętać, że swoje miejsce na torach znajdują tylko zwierzęta, które są do tego przygotowane. Dodatkowo posiadanie konia wyścigowego to droga inwestycja. W związku z tym ich właściciele dbają o nie i robią wszystko, by odnosiły one sportowe sukcesu. Mowa tu o diecie, higienie czy leczeniu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wyścigi konne typy

Gonitwy różnią się od siebie pewnymi czynnikami, np. długością dystansu, rodzajem nawierzchni, rasą koni i sposobem ich poruszania się (chód). Oprócz wyścigów na płaskiej powierzchni mamy do dyspozycji gonitwy z przeszkodami, a także ze specjalnymi zaprzęganymi pojazdami — na wzór rzymskich.  Do najbardziej popularnych rodzajów gonitw konnych należą:

  • Flat Racing – jest to standardowy wyścig po płaskim torze, bez przeszkód
  • Jump Racing – gonitwa z przeszkodami, najczęściej na dłuższym dystansie
  • Boxed Racing – wyścigi sprinterskie na krótkim dystansie

Wyścigi konne zakłady - rodzaje

Każdy nowy start, to ponowna możliwość wybierania spośród co najmniej kilku rynków. Jakie są rodzaje zakładów stosowanych w gonitwach?

  • Zakłady zwyczajne – idealne dla osób początkujących, które nie mają obszernej wiedzy w obstawianiu wyścigów konnych. Polegają one na wytypowaniu zwycięzcy danego wyścigu
  • Zakład porządek – w tym przypadku, typujemy dwa konie, które przekroczą linię mety jako pierwsze. Kolejność nie ma żadnego znaczenia. Jest to idealny rodzaj zakładów do obstawiania w wyścigu z dwoma przodującymi faworytami
  • Zakład dwójka – typujemy dwa konie, które przekroczą linię mety jako pierwsze, ale tym razem musimy podać ich kolejność
  • Zakłady trójka – analogicznie do zakładu dwójka gracz określa kolejność od zwycięzcy do trzeciego miejsca
  • Zakład czwórka – należy wytypować cztery pierwsze miejsca wraz z zachowaniem odpowiedniej kolejności
  • Zakłady wielogonitwowe – polegają one na tym, że każdy gracz wskazuje, które konie zajmą pierwsze miejsca w dwóch lub nawet w siedmiu gonitwach, stąd takie typy zakładów, jak dubla, tripla, kwinta czy septyma. Możemy obstawiać różne konie, a nie tylko jednego, co może zwiększyć nasze szanse na wygraną

Obstawianie koni na wyścigach — na co warto zwrócić uwagę?

Analizowanie wyścigów konnych należy do jednej z najtrudniejszych i najbardziej wymagających wśród wszystkich dyscyplin sportowych. W gonitwach ilość szczegółów i potrzebnych danych do analizowania jest ogromna i może spowodować ból głowy nawet u najlepszych analityków sportowych. Do najważniejszych czynników przy analizie tej dyscypliny należą:

  • Pogoda i miejsce wyścigu - jest to niezwykle istotna kwestia przy analizie, ponieważ trzeba sprawdzać, które konie czują się dobrze, a które gorzej w upale lub deszczu. Warto także wziąć pod uwagę nawierzchnię, ponieważ dżokeje mają swoje predyspozycje i upodobania. W typowaniu należy sprawdzać szczegółowe dane na temat zawodników — na jakim torze radzą sobie najlepiej, czy jest to tor szybki, czy może wolniejszy.
  • Kwestie personalne - przed wyścigiem musimy przeanalizować ostatnie wyniki dżokeja i konia, masę ciała (masa konia + dżokeja) i wiele innych czynników. Jeżeli obstawiamy zagraniczne gonitwy, to warto szukać informacji na zagranicznych forach i stronach przeznaczonych właśnie tej dyscyplinie sportu.
  • Statystyki - jeżeli chcemy udoskonalać naszą wiedzę, to przydatnym aspektem jest prowadzenie własnych statystyk. Własne dane  pozwolą nam zobrazować, gdzie popełniamy błędy i wyciągać z nich wnioski w przyszłości.
  • Zdrowy rozsądek - ta kwestia odnosi się w zasadzie do wszystkich dyscyplin, które obstawiamy u bukmachera. Gonitwy konne nie różnią się niczym w tym aspekcie, a skoki adrenaliny potrafią być niekiedy wyższe, niż w przypadku dobrego meczu w piłce nożnej. Przy obstawianiu wyścigów najlepszym sposobem jest trzymanie się własnych przeprowadzonych analiz i taktyk, co pozwoli w dłuższej perspektywie czasowej zwiększyć nasze szanse na wygrywanie konkretnych pieniędzy. Na początku przyda się analiza, a dopiero gdy nabierzemy większego doświadczenia, będziemy mogli bardziej ufać swojej intuicji dzięki obeznaniu w tej dyscyplinie.

Obstawianie wyścigów konnych w Polsce

W Polsce wyścigi konne można obstawiać u legalnych bukmacherów (których znajdziesz w rankingu bukmacherskim), jednak do najpopularniejszych z nich, którzy cechują się bardzo szeroką ofertą i liczbą zdarzeń, należą Fortuna, GoPlusBet i dedykowany wyścigom konnym serwis Traf. To właśnie te trzy firmy dadzą polskim graczom najwięcej opcji na obstawianie wyścigów na całym świecie, proponując zakłady ze sporym wyprzedzeniem. Oprócz wyścigów na żywo, ci bukmacherzy dają nam możliwość gry gonitw w formie sportów wirtualnych, gdzie wszystko przebiega według wyliczanych algorytmów. Niestety taka forma gry nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wyścigami, ponieważ ciężko tutaj przewidzieć zwycięzcę, a statystyki nie mają pokrycia w wynikach.

Wyścigi konne - Goplusbet

Świetną ofertę na obstawianie wyścigów konnych oraz wyścigów psów posiada świeży na polskim rynku bukmacher Goplusbet. Gracze, którzy założą konto z kodem promocyjnym goplusbet mogą liczyć na najwyższy pakiet powitalny, który można wykorzystać na ofertę związaną z prawdziwymi wyścigami koni.

Do wyboru są gonitwy z Anglii oraz Irlandii, a biegi dodatkowo można oglądać na transmisjach na żywo bezpośrednio z hipodromu. Na ten moment obstawiać można wyłącznie zwycięzców biegu, ale w przyszłości mają być wprowadzane dodatkowe opcje.

Wyścigi konne goplusbet

Oferta bukmachera Fortuna na gonitwy koni

Bardzo bogatą ofertę na obstawianie wyścigów konnych posiada bukmacher Fortuna. Tutaj na graczy czekają nie tylko najpopularniejsze rynki jak Francja czy Anglia, ale również gonitwy organizowane w wielu innych krajach – m.in.:

  • Węgrzech
  • Czechach
  • Niemczech

Oprócz szerokiej gamy dostępnych zakładów Fortuna oferuje bardzo atrakcyjne bonusy dla nowych graczy.

Wyścigi konne zakłady – Traf Online

Jeśli chodzi o wyścigi konne, bukmacher Traf to prawdziwa mekka polskich typerów. To nie tylko najstarszy buk umożliwiający zawieranie takich zakładów w naszym kraju, ale też firma z najbogatszą ofertą. Zakłady zawierać można u niego zarówno online, jak i stacjonarnie, w jednym z wybranych punktów. Poza wszystkimi najpopularniejszymi zawodami rozgrywanymi w Polsce oraz Europie serwis ma w swojej ofercie również gonitwy rozgrywane na bardziej egzotycznych rynkach. Z całą pewnością każdy z graczy znajdzie tu coś dla siebie – niezależnie od poziomu zaawansowania. Podczas typowania można dodatkowo wspierać się transmisjami na żywo.

Budżet i strategia w obstawianiu koni na wyścigach

Nieprzypadkowo obstawianie wyścigów konnych cieszy się na świecie tak ogromną popularnością. To jedna z najbardziej dochodowych dyscyplin, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie. Jednocześnie bardzo trudno odnieść w niej sukces, nie mając wiedzy ani doświadczenia.

Warto precyzyjnie określić wysokość środków na grę jeszcze przed postawieniem pierwszego zakładu. Typy nawet najlepszych ekspertów nie zawsze okazują się „pewniakami”, ponieważ na formę konia wpływa wiele wymienionych tu czynników. Z tego względu budżet na grę powinien „udźwignąć” nawet kilkanaście przegranych zakładów z rzędu, zanim przyjdą pierwsze zwycięstwa. P

Popularny wśród graczy jest tzw. system progresywny, zakładający podwajanie stawki po każdym nietrafionym zakładzie. Kiedy w końcu kupon „wypali”, wraca się do stawki początkowej i zabawa zaczyna się od nowa. Strategia ta sprawdza się jednak głównie u osób, które mogą pozwolić sobie na duży budżet startowy.

Inny przykład strategii, jeśli chodzi o typowanie wyścigów konnych, to granie przez cały czas za tę samą stawkę, niezależnie od kursów na danego konia. Profesjonalni gracze przestrzegają przed zawieraniem zakładów za stawkę wyższą niż 1-2% budżetu, mając na uwadze towarzyszące typowaniu wyścigów ryzyko.

Prowadzenie własnych statystyk

Gracze, którzy wiedzą, jak obstawiać wyścigi konne i zarabiają na swoim hobby, doradzają prowadzenie własnych statystyk. Mogą być one doskonałą formą uczenia się na swoich błędach. Z pomocą może być także bukmacher Traf, który zapewnia  zalogowanym użytkownikom wgląd w niezbędne dane z poprzednich gonitw.

Warto też z pewnością śledzić poczynania najczęściej typowanych koni oraz to, jak radzą sobie na konkretnej nawierzchni. Analizowanie ich sportowej „kariery” znacznie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu w zakładach.

Kursy bukmacherskie na wyścigach konnych

Na poszczególne wyścigi konne zakłady bukmacherskie przygotowują tabelę kursową z odpowiednim wyprzedzeniem. Tym, co różni gonitwy koni od innych sportów obstawianych u buka, jest z pewnością niezwykle rozległy wachlarz kursów – od tych niepokrywających nawet podatku, aż po 250-300 w przypadku największych underdogów.

Im większy kurs, tym – przynajmniej w teorii – niższe prawdopodobieństwo, że dany dżokej wygra gonitwę. Często dochodzi do sytuacji, gdy wysoko oceniany koń z sukcesami, przedstawiany jest po wysokim kursie. Czy w takiej sytuacji nie należy traktować go jako kandydata do wygranej? Przy takich dyscyplinach jak wyścigi konne obstawianie często wymaga „przechytrzenia” bukmachera. Ważne, aby nie dać się zaciągnąć w pułapkę wysokiego kursu.

Wyścigi konne – jak obstawiać, aby wygrywać?

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym pięknym i szlachetnym sportem przygotowaliśmy kilka podpowiedzi. Mogą one pomóc w zwiększeniu skuteczności zakładów.

  • Po pierwsze – nie graj „na ślepo”, czyli bez wcześniejszej analizy. Jeśli nie prowadziłeś żadnych statystyk lub w ogóle nie interesowały Cię wyścigi konne warto sięgnąć po wiedzę. Typowanie tylko z wykorzystaniem intuicji może każdego gracza szybko zniechęcić.
  • Po drugie – nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach. Ci, którzy wiedzą, jak obstawiać wyścigi konne z sukcesami, również zaczynali od porażek. Ważne, aby przede wszystkim wyciągać wnioski z porażek.
  • Po trzecie – wypracuj osobistą strategię. Z czasem zauważysz, że coraz mniej polegasz na typach i opiniach innych graczy, a bardziej na własnej wiedzy i doświadczeniach. To zawsze krok w dobrą stronę.
  • Po czwarte – zacznij od typowania najpopularniejszych zawodów, dających bogaty dostęp do gotowych statystyk oraz analiz ekspertów. Na typowanie gonitw w ramach mniej popularnych wyścigów przyjdzie jeszcze czas. To, na czym powinieneś skupić się na początku, to zbudowanie pewności siebie poprzez stosunkowo łatwe wygrane i nabranie doświadczenia.
  • I wreszcie po piąte – pamiętaj, że obstawianie koni na wyścigach to przede wszystkim zabawa. Staraj się kontrolować budżet i nigdy nie graj pod wpływem emocji. Te najczęściej bywają złym doradcą.

Wyścigi konne zakłady - tradycyjne i wirtualne - różnice

Wielu z bukmacherów dołożyło do swojej oferty wyścigi konne jako sport wirtualny. Dzięki temu fani tej dyscypliny mogą obstawiać gonitwy dosłownie bez przerwy. Czy tego typu wyścigi mogą zastąpić typerom rzeczywiste starcia na torze? Posiadając wybór pewnie większość osób wybierze realną gonitwę. Pozwala ona na skorzystanie z wiedzy i statystyk, które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości w przeciwności do gier wirtualnych. Dodatkowo śledzenie prawdziwych poczynań koni i dżokejów jest zdecydowanie bardziej emocjonujące.

Bukmacherzy oferują gonitwy jako gry wirtualne dokładają wszelkich starań, by wyglądały one jak najbardziej zachęcająco. Jest tak w przypadku STS. Bukmacher ten oferuje wiele równoległych wyścigów na różnych dystansach i torach. Czasami chwilę może zająć zorientowanie się, że prezentacja w playerze ukazuje tylko wirtualną rozgrywkę. Dzięki temu w STS opinie o bukmacherze są naprawdę dobre. Fani gonitw docenią jednak bardziej prawdziwe pojedynki na torze.

Typy na wyścigi konne - bonusy od bukmacherów

Wybierając bukmachera oferującego wyścigi koni oraz jednocześnie bonusy warto przetestować Fortunę. Na nowych użytkowników czeka aż trzykrotny zakład bez ryzyka na łączną sumę 600 zł (100 zł + 200 zł + 300 zł). Na wykorzystanie czeka także specjalnie przygotowany kod promocyjny Fortuna. Pozwala on uzyskać dodatkowe 20 zł bez depozytu.

Od niedawna wyścigami konnymi szczyci się GoPlusBet. Oferta u tego bukmachera na ten sport jest naprawdę okazała. Skorzystanie z niej może być jeszcze przyjemniejsze dzięki bonusom. Już na start otrzymać można zakład bez ryzyka do 1000 zł. Aby móc otrzymać pełną ofertę powitalną warto wykorzystać w GoBet kod promocyjny.


Gdzie obstawiać wyścigi konne?
Zakłady na wyścigi konne znajdziemy w ofercie bukmacherów: Fortuna, GoPlusBet oraz Traf.
Na co warto zwrócić uwagę obstawiając wyścigi konne?
Obstawiając wyścigi konne warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: warunki pogodowe, statystyki oraz nawierzchnię.