Wyścigi konne to druga pod względem popularności dyscyplina sportu w Wielkiej Brytanii – ustępuje tylko piłce nożnej. Historia pierwszych gonitw sięga XVIII wieku, a do Polski sport ten zawitał w 1841 roku na podwarszawskim torze Pola Mokotowskiego. Pewnie każdy, nawet ten, kto nie interesuje się tą dyscypliną sportu, kojarzy słynny tor Służewiec utworzony w 1939 roku w Warszawie, który był uznawany za jeden z najlepszych w Europie. Prym w gonitwach wiodą jednak Wielka Brytania oraz Francja i to właśnie z tych krajów mamy największą pulę zakładów. Jak obstawiać wyścigi konne? W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na ten temat.

Wyścigi konne typyTypy na wyścigi konne

Wyścigi konne odbywają się za pośrednictwem dwóch lub większej liczby jeźdźców. Gonitwy różnią się od siebie pewnymi czynnikami, np. długością dystansu, rodzajem nawierzchni, rasą koni i sposobem ich poruszania się (chód). Zasady są bardzo proste i nie różnią się od innych dyscyplin, w których mamy do czynienia z elementem ścigania się, a wygrywa ten, kto pierwszy przekroczy linię mety. Oprócz wyścigów na płaskiej powierzchni mamy do dyspozycji gonitwy z przeszkodami, a także ze specjalnymi zaprzęganymi pojazdami – na wzór rzymskich. Warto wspomnieć, że przed każdym wyścigiem dżokeje, którzy ujeżdżają konie, są odpowiednio ważeni wraz z siodłem, a w razie potrzeby jest ono dociążane po to, aby wszyscy uczestnicy ścigali się z tą samą wagą. Do najbardziej popularnych rodzajów gonitw konnych należą:

 • Flat Racing – jest to standardowy wyścig po płaskim torze, bez przeszkód,
 • Jump Racing – gonitwa z przeszkodami, najczęściej na dłuższym dystansie,
 • Boxed Racing – wyścigi sprinterskie na krótkim dystansie.

Wyścigi konne zakłady – rodzajeRodzaje zakładów na wyścigi konne

 • Zakłady zwyczajne – idealne dla osób początkujących, które nie mają obszernej wiedzy w obstawianiu wyścigów konnych. Polegają one na wytypowaniu zwycięzcy danego wyścigu,
 • Zakład porządek – w tym przypadku typujemy dwa konie, które przekroczą linię mety jako pierwsze – kolejność nie ma żadnego znaczenia. Jest to idealny rodzaj zakładów do obstawiania w wyścigu z dwoma wiodącymi faworytami,
 • Zakład dwójka – typujemy dwa konie, które przekroczą linię mety jako pierwsze, ale tym razem musimy podać ich kolejność,
 • Zakłady trójka – analogicznie do zakładu dwójka gracz określa kolejność od zwycięzcy do trzeciego miejsca,
 • Zakład czwórka – należy wytypować cztery pierwsze miejsca wraz z zachowaniem odpowiedniej kolejności,
 • Zakłady wielogonitwowe – polegają one na tym, że każdy gracz wskazuje, które konie zajmą pierwsze miejsca w dwóch lub nawet w siedmiu gonitwach, stąd takie typy zakładów, jak dubla, tripla, kwinta czy septyma. Możemy obstawiać różne konie, a nie tylko jednego, co może zwiększyć nasze szanse na wygraną.

Obstawianie koni na wyścigach – na co warto zwrócić uwagę?Obstawianie koni na wyścigach

Analizowanie wyścigów konnych należy do jednej z najtrudniejszych i najbardziej wymagających wśród wszystkich dyscyplin sportowych. W gonitwach ilość szczegółów i potrzebnych danych do analizowania jest ogromna i może spowodować ból głowy nawet u najlepszych analityków sportowych. Do najważniejszych czynników przy analizie tej dyscypliny należą:

 1. Pogoda i miejsce wyścigu. Jest to niezwykle istotna kwestia przy analizie, ponieważ trzeba sprawdzać, które konie czują się dobrze, a które gorzej w upale lub deszczu. Warto także wziąć pod uwagę nawierzchnię, ponieważ dżokeje mają swoje predyspozycje i upodobania. W typowaniu należy sprawdzać szczegółowe dane na temat zawodników – na jakim torze radzą sobie najlepiej, czy jest to tor szybki, czy może wolniejszy,
 2. Kwestie personalne. Przed wyścigiem musimy przeanalizować ostatnie wyniki dżokeja i konia, masę ciała (masa konia + dżokeja) i wiele innych czynników. Jeżeli obstawiamy zagraniczne gonitwy, to warto szukać informacji na zagranicznych forach i stronach przeznaczonych właśnie tej dyscyplinie sportu,
 3. Statystyki. Jeżeli chcemy udoskonalać naszą wiedzę, to przydatnym aspektem jest prowadzenie własnych statystyk. Własne dane pozwolą nam zobrazować, gdzie popełniamy błędy i wyciągać z nich wnioski w przyszłości,
 4. Zdrowy rozsądek. Ta kwestia odnosi się w zasadzie do wszystkich dyscyplin, które obstawiamy u bukmachera. Gonitwy konne nie różnią się niczym w tym aspekcie, a skoki adrenaliny potrafią być niekiedy wyższe, niż w przypadku dobrego meczu w piłce nożnej. Przy obstawianiu wyścigów najlepszym sposobem jest trzymanie się własnych przeprowadzonych analiz i taktyk, co pozwoli w dłuższej perspektywie czasowej zwiększyć nasze szanse na wygrywanie konkretnych pieniędzy. Na początku przyda się analiza, a dopiero gdy nabierzemy większego doświadczenia, będziemy mogli bardziej ufać swojej intuicji dzięki obeznaniu w tej dyscyplinie.

Obstawianie wyścigów konnych w PolsceWyścigi konne zakłady bukmacherskie

W Polsce wyścigi konne można obstawiać u wszystkich legalnych bukmacherów, jednak do najpopularniejszych z nich, którzy cechują się bardzo szeroką ofertą i liczbą zdarzeń, należą Fortuna, STS i dedykowany wyścigom konnym serwis Traf. To właśnie te trzy firmy dadzą polskim graczom najwięcej opcji na obstawianie wyścigów na całym świecie, proponując zakłady ze sporym wyprzedzeniem. Oprócz wyścigów na żywo, ci bukmacherzy dają nam możliwość gry gonitw w formie sportów wirtualnych, gdzie wszystko przebiega według wyliczanych algorytmów. Niestety taka forma gry nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wyścigami, ponieważ ciężko tutaj przewidzieć zwycięzcę, a statystyki nie mają pokrycia w wynikach.

Wyścigi konne – jak obstawiać w STS?

Jeśli chodzi o wyścigi konne, Zakłady Bukmacherskie STS specjalizują się przede wszystkim w najpopularniejszych gonitwach, rozgrywanych oczywiście w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii czy Francji. Gracze mają do wyboru szeroką ofertę zdarzeń i mogą typować wszystkie najpopularniejsze rodzaje zakładów. Obstawianie koni na wyścigach wymaga oczywiście posiadania aktywnego konta gracza – jeśli jeszcze go nie masz, to najlepszy moment, aby zarejestrować się w serwisie i odebrać bonus powitalny STS w wysokości 1660 zł.

Oferta bukmachera Fortuna na gonitwy koni

Bardzo bogatą ofertę na obstawianie wyścigów konnych posiada również bukmacher Fortuna. Tutaj na graczy czekają nie tylko najpopularniejsze rynki jak Francja czy Anglia, ale również gonitwy organizowane w wielu innych krajach – m.in.

 • Węgrzech,
 • Czechach,
 • Niemczech.

Oprócz szerokiej gamy dostępnych zakładów Fortuna oferuje również bardzo atrakcyjny bonus powitalny – 830 zł.

Wyścigi konne zakłady – Traf Online

Jeśli chodzi o wyścigi konne, bukmacher Traf to prawdziwa mekka polskich typerów. To nie tylko najstarszy buk umożliwiający zawieranie takich zakładów w naszym kraju, ale również firma z najbogatszą ofertą. Zakłady zawierać można u niego zarówno online, jak i stacjonarnie, w jednym z wybranych punktów. Poza wszystkimi najpopularniejszymi zawodami rozgrywanymi w Polsce oraz Europie serwis ma w swojej ofercie również gonitwy rozgrywane na bardziej egzotycznych rynkach. Z całą pewnością każdy z graczy znajdzie tu coś dla siebie – niezależnie od poziomu zaawansowania.

Budżet i strategia w obstawianiu koni na wyścigach

Nieprzypadkowo obstawianie wyścigów konnych cieszy się na świecie tak ogromną popularnością. To jedna z najbardziej dochodowych dyscyplin, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie. Jednocześnie bardzo trudno odnieść w niej sukces, nie mając wiedzy ani doświadczenia. W przypadku tej dyscypliny obstawianie z sukcesem to nie tylko kwestia odrobiny szczęścia, ale przede wszystkim, odpowiedniej strategii i dobrze skonstruowanego budżetu.

Warto precyzyjnie określić wysokość środków na grę jeszcze przed postawieniem pierwszego zakładu. Należy zdać sobie sprawę, że jeżeli chodzi o wyścigi konne, typy nawet najlepszych ekspertów nie zawsze okazują się „pewniakami”, ponieważ na formę konia wpływa wiele wymienionych tu czynników. Z tego względu budżet na grę powinien „udźwignąć” nawet kilkanaście przegranych zakładów z rzędu, zanim przyjdą pierwsze zwycięstwa. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru właściwej taktyki.

Jasne jest, że obstawianie koni na wyścigach to przede wszystkim duże emocje, jednak gdy w grę wchodzą realne pieniądze, warto nie pozostawiać wszystkiego przypadkowi. Najlepsi gracze chętnie dzielą się patentami na grę, chcąc nieco ułatwić początkującym start w tej wymagającej dyscyplinie. Popularny wśród graczy jest tzw. system progresywny, zakładający podwajanie stawki po każdym nietrafionym zakładzie. Kiedy w końcu kupon „wypali”, wraca się do stawki początkowej i zabawa zaczyna się od nowa.

Inny przykład strategii, jeśli chodzi o typowanie wyścigów konnych, to granie przez cały czas za tę samą stawkę, niezależnie od kursów na danego konia. Profesjonalni gracze przestrzegają przed zawieraniem zakładów za stawkę wyższą niż 1-2% budżetu, mając na uwadze towarzyszące typowaniu wyścigów ryzyko.

Prowadzenie własnych statystyk

Gracze, którzy wiedzą jak obstawiać wyścigi konne i zarabiają na swoim hobby, doradzają prowadzenie własnych statystyk. Mogą być one doskonałą formą uczenia się na swoich błędach. Co więcej, będą cennym uzupełnieniem dostępnej w Internecie bazy wiedzy. W przypadku tak nieprzewidywalnych sportów, jak wyścigi konne typy najlepiej ukierunkować na konkretny rodzaj zakładu. Ponadto, to właśnie pod jego kątem należy prowadzić swoje analizy. Specjalizacja to najlepszy sposób na szybkie zdobycie cennego doświadczenia oraz eksperckiej wiedzy. Bowiem one niejednokrotnie okazują się kluczowe, jeśli chodzi o obstawianie wyścigów konnych.

Na co zwracać uwagę? Warto z pewnością śledzić poczynania najczęściej typowanych koni oraz to, jak radzą sobie na konkretnej nawierzchni. Analizowanie ich sportowej „kariery” znacznie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu w zakładach. Warto więc do prowadzenia statystyk podchodzić ze szczególną starannością. Mając na uwadze, że w przyszłości to one – a nie gotowe typy z Internetu – powinny stać się naszym podstawowym źródłem wiedzy.

Kursy bukmacherskie na wyścigach konnych

Na poszczególne wyścigi konne zakłady bukmacherskie przygotowują tabelę kursową z odpowiednim wyprzedzeniem. Tym, co różni gonitwy koni od innych sportów obstawianych u buka, jest z pewnością niezwykle rozległy wachlarz kursów – od tych niepokrywających nawet podatku, aż po 250-300 w przypadku największych underdogów.

Im większy kurs, tym – przynajmniej w teorii – niższe prawdopodobieństwo, że dany dżokej wygra gonitwę. Często dochodzi do sytuacji, gdy wysoko oceniany koń z sukcesami, przedstawiany jest po wysokim kursie. Czy w takiej sytuacji nie należy traktować go jako kandydata do wygranej? Przy takich dyscyplinach jak wyścigi konne obstawianie często wymaga „przechytrzenia” bukmachera. Ważne, aby nie dać się zaciągnąć w pułapkę wysokiego kursu. Ponadto, odważnie stawiać na dobrego konia, nawet pomimo mocno zawyżonego kursu.

Wyścigi konne – jak obstawiać, aby wygrywać?

Dla tych, ropoczynających swoją przygodę z tym pięknym i szlachetnym sportem, jak określa go czołowy, oferujący wyścigi konne bukmacher – Traf. Jeśli jesteś początkującym graczem, nasze praktyczne porady z pewnością ułatwią Ci start.

Po pierwsze – nie graj „na ślepo”, czyli bez wcześniejszej analizy. Jeśli nie prowadziłeś żadnych statystyk lub w ogóle nie interesowały Cię wyścigi konne, nie martw się. Otóż zakłady to nie miejsce na grę „chybił-trafił”. Lepiej w początkowej fazie posiłkować się doświadczeniami innych graczy, niż grać bez żadnej wiedzy i planu.

Po drugie – nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach. Ci, którzy wiedzą, jak obstawiać wyścigi konne z sukcesami, również zaczynali od porażek. Ważne, aby nie zniechęcać się zbyt wcześnie i przede wszystkim wyciągać wnioski z porażek.

Po trzecie – wypracuj osobistą strategię. Z czasem zauważysz, że coraz mniej polegasz na typach i opiniach innych graczy, a bardziej na własnej wiedzy oraz intuicji. To krok w dobrą stronę, choć czasem warto posłuchać rady bardziej doświadczonych typerów.

Po czwarte – zacznij od typowania najpopularniejszych zawodów, dających bogaty dostęp do gotowych statystyk oraz analiz ekspertów. Na typowanie gonitw w ramach mniej popularnych wyścigów przyjdzie jeszcze czas. To, na czym powinieneś skupić się na początku, to zbudowanie pewności siebie poprzez łatwe wygrane i nabranie doświadczenia.

I wreszcie po piąte – pamiętaj, że obstawianie koni na wyścigach to przede wszystkim zabawa. Staraj się kontrolować budżet i nigdy nie graj pod wpływem silnych emocji. Te najczęściej bywają złym doradcą.


Zakłady na wyścigi konne znajdziemy w ofercie bukmacherów: STS, Fortuna oraz Traf.
Obstawiając wyścigi konne warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: warunki pogodowe, statystyki oraz kwestie personalne.