WYŚCIGI KONNE – CO WARTO O NICH WIEDZIEĆ I GDZIE OBSTAWIAĆ?

Wyścigi konne to druga (zaraz za piłką nożną) pod względem popularności dyscyplina sportu w Wielkiej Brytanii. Historia pierwszych gonitw sięga XVIII wieku, a do Polski sport ten zawitał w 1841 roku na podwarszawskim torze Pola Mokotowskiego. Pewnie każdy, nawet ten, kto nie interesuje się tą dyscypliną sportu, kojarzy słynny tor Służewiec utworzony w 1939 roku w Warszawie, który był uznawany za jeden z najlepszych w Europie. Prym w gonitwach wiodą jednak Wielka Brytania oraz Francja i to właśnie z tych krajów mamy największą pulę zakładów.

Wyścigi konne typy

Wyścigi konne odbywają się za pośrednictwem dwóch lub większej liczby jeźdźców. Gonitwy różnią się od siebie pewnymi czynnikami, np. długością dystansu, rodzajem nawierzchni, rasą koni i sposobem ich poruszania się (chód). Zasady są bardzo proste i nie różnią się one od innych dyscyplin, w których mamy do czynienia z elementem ścigania się, a wygrywa ten, kto pierwszy przekroczy linię mety. Oprócz wyścigów na płaskiej powierzchni mamy do dyspozycji gonitwy z przeszkodami, a także ze specjalnymi zaprzęganymi pojazdami – na wzór rzymskich. Warto wspomnieć, że przed każdym wyścigiem dżokeje, którzy ujeżdżają konie, są odpowiednio ważeni wraz z siodłem, a w razie potrzeby jest ono dociążane po to, aby wszyscy uczestnicy ścigali się z tą samą wagą. Do najbardziej popularnych rodzajów gonitw konnych należą:

 • Flat Racing – jest to standardowy wyścig po płaskim torze, bez przeszkód
 • Jump Racing – gonitwa z przeszkodami, najczęściej na dłuższym dystansie
 • Boxed Racing – wyścigi sprinterskie na krótkim dystansie

RODZAJE ZAKŁADÓW NA WYŚCIGI KONNE

 • Zakład zwyczajny – idealny dla osób początkujących, które nie mają obszernej wiedzy w obstawianiu wyścigów konnych. Polega on na wytypowaniu zwycięzcy danego wyścigu.
 • Zakład porządek – w tym przypadku typujemy dwa konie, które przekroczą linię mety jako pierwsze – kolejność nie ma żadnego znaczenia. Jest to idealny rodzaj zakładów do obstawiania w wyścigu z dwoma wiodącymi faworytami.
 • Zakład dwójka – typujemy dwa konie, które przekroczą linię mety jako pierwsze, ale tym razem musimy podać ich kolejność.
 • Zakład trójka – analogicznie do zakładu dwójka gracz określa kolejność od zwycięzcy do trzeciego miejsca.
 • Zakład czwórka – należy wytypować cztery pierwsze miejsca wraz z zachowaniem odpowiedniej kolejności.
 • Zakłady wielogonitwowe – polegają one na tym, że każdy gracz wskazuje, które konie zajmą pierwsze miejsca w dwóch lub nawet w siedmiu gonitwach, stąd takie typy zakładów, jak dubla, tripla, kwinta czy septyma. Warto dodać, że możemy obstawiać w roli zwycięzcy różne konie, a nie tylko jednego, co może zwiększyć nasze szanse na wygraną.

Zakłady wyścigi konne

Analizowanie wyścigów konnych należy do jednej z najtrudniejszych i najbardziej wymagających wśród wszystkich dyscyplin sportowych. W gonitwach ilość szczegółów i potrzebnych danych do analizowania jest ogromna i może spowodować ból głowy nawet u najlepszych analityków sportowych. Do najważniejszych czynników przy analizie tej dyscypliny należą:

 1. Pogoda i miejsce wyścigu. Jest to niezwykle istotna kwestia przy analizie, ponieważ trzeba sprawdzać, które konie czują się dobrze, a które gorzej w upale lub deszczu. Warto także wziąć pod uwagę nawierzchnię, ponieważ dżokeje mają swoje predyspozycje i upodobania. W typowaniu należy sprawdzać szczegółowe dane na temat zawodników – na jakim torze radzą sobie najlepiej, czy jest to tor szybki, czy może wolniejszy.
 2. Kwestie personalne. Przed wyścigiem musimy przeanalizować ostatnie wyniki dżokeja i konia, masę ciała (masa konia + dżokeja) i wiele innych czynników. Jeżeli obstawiamy zagraniczne gonitwy, to warto szukać informacji na zagranicznych forach i stronach przeznaczonych właśnie tej dyscyplinie sportu.
 3. Statystyki. Jeżeli chcemy udoskonalać naszą wiedzę, to przydatnym aspektem jest prowadzenie własnych statystyk. Własne statystyki pozwolą nam zobrazować, gdzie popełniamy błędy i wyciągać z nich wnioski w przyszłości.
 4. Zdrowy rozsądek. Ta kwestia odnosi się w zasadzie do wszystkich dyscyplin, które obstawiamy u bukmachera. Gonitwy konne nie różnią się niczym w tym aspekcie, a skoki adrenaliny potrafią być niekiedy wyższe, niż w przypadku dobrego meczu w piłce nożnej. Przy obstawianiu wyścigów najlepszym sposobem jest trzymanie się własnych przeprowadzonych analiz i taktyk, co pozwoli w dłuższej perspektywie czasowej zwiększyć nasze szanse na wygrywanie konkretnych pieniędzy. Na początku przyda się analiza, a dopiero gdy nabierzemy większego doświadczenia, będziemy mogli bardziej ufać swojej intuicji dzięki obeznaniu w tej dyscyplinie.

OBSTAWIANIE WYŚCIGÓW KONNYCH W POLSCE

W Polsce wyścigi konne można obstawiać u wszystkich legalnych bukmacherów, jednak do najpopularniejszych z nich, którzy cechują się bardzo szeroką ofertą i liczbą zdarzeń, należą Fortuna, STS i dedykowany wyścigom konnym serwis Traf. To właśnie te trzy firmy dadzą polskim graczom najwięcej opcji na obstawianie wyścigów na całym świecie, proponując zakłady ze sporym wyprzedzeniem. Oprócz wyścigów na żywo, bukmacherzy ci dają nam możliwość gry gonitw w formie sportów wirtualnych, gdzie wszystko przebiega według wyliczanych algorytmów. Niestety taka forma gry nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wyścigami, ponieważ ciężko tutaj przewidzieć zwycięzcę, a statystyki nie mają pokrycia w wynikach.

Subksrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
0
Chcesz zostawić komentarz?x
()
x