Typowanie wyników wydarzeń sportowych to przede wszystkim świetna zabawa. Jednak nie da się ukryć, że zdecydowana większość graczy, obstawiając mecze, kieruje się chęcią zysku. Chcąc pomnażać swój budżet, wielu z nich wybiera systemy bukmacherskie, pozwalające grać u legalnych bukmacherów według konkretnej strategii. Jednym z najpopularniejszych w ostatnich latach stało się stawkowanie procentowe. Wyjaśniamy, na czym polega, przedstawiając jednocześnie najważniejsze zalety procentowych składek.

Czym jest stawkowanie procentowe?

co to stawkowanie procentowe

Istotą tej strategii jest obstawianie za każdym razem za ten sam, określony procent posiadanego budżetu. Przykładowo: twój bankroll (kapitał) na grę u bukmachera wynosi 500 zł. Przyjmujesz stawki procentowe na poziomie 3% swojego budżetu. Oznacza to, że wartość kuponu (pojedynczego lub kombinacyjnego) będzie wynosić 3% z 500 zł, czyli 15 zł. Łączny kurs kuponu wynosi 10.00, czyli wygrana wyniesie 150 zł, a wliczając 12% podatek od każdego kuponu, daje to „na czysto” 132 zł. Twój budżet po wygranej wzrósł do 632 zł.

Przyjęty system bukmacherski stawkowanie procentowe oznacza, że kolejny zakład również stawiasz za 3% bankrollu, a więc w tym przypadku 632 x 3% = 18,96 (zaokrąglamy do 19,00 zł). Kurs niech znów wynosi 10.00, a więc do wygrania masz 190 PLN, odjąć 12% podatek, czyli 167,20. Niestety kupon okazał się nietrafiony. Co teraz?

Nadal utrzymujesz przyjęte stawki procentowe. Twój budżet zmalał z 632 do 613 zł. Kolejny kupon znów stawiasz za 3% tej kwoty i tak dalej.

Stawkowanie procentowe a płaska stawka

System oparty o procentowe składki przypomina nieco taktykę „płaskiej stawki” z tą różnicą, że w tym drugim wariancie cały czas grasz za tę samą kwotę – np. za 2 zł. Stawki procentowe zakładają stały proc. od bankrollu, a więc kwota, za którą stawiasz zakład, za każdym razem się zmienia.

Zalety procentowych składek

zalety stawek procentowych

Gracze są jednomyślni – stawkowanie procentowe to zdecydowanie jedno z najbezpieczniejszych systemów bukmacherskich. Grając w ten sposób, możesz łatwo kontrolować swój budżet, bez ryzyka „wyrzucania w błoto” wysokich kwot na nietrafione zakłady. Co więcej, technikę stawkowania procentowego możesz stosować niezależnie od dyscypliny, czy preferowanych rodzajów zdarzeń. Sprawdzi się ona zarówno przy typowaniu zwycięzców, jak i w bardziej szczegółowych zakładach bukmacherskich, np. na liczbę goli, rzutów rożnych, czerwonych kartek, czy wygranych gemów.

Jednocześnie, procentowe składki to taktyka skalowalna, co oznacza, że im większym budżetem dysponujesz, tym więcej możesz wygrać dzięki wyższym stawkom. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by z początkowo niskich wartości typu 2-3% budżetu, przejść na wyższą składkę. Jeśli Twoja skuteczność typowania będzie odpowiednio wysoka, granie tym systemem przyniesie większe zyski niż w przypadku strategii z płaską stawką.

Wady procentowych składek

Czy wobec tego, omawiana taktyka ma jakiekolwiek słabsze strony? Owszem – bo przecież nie ma idealnego systemu bukmacherskiego. Stosując składkę procentową, raczej nie przegrasz wiele, ale z drugiej strony – nie jest to wybitnie zyskowny system, z uwagi na niskie kwoty, zwłaszcza przy niedużym budżecie.

Czy warto grać systemem stawkowania procentowego?

czy warto grać stawkowanie procentowe

Kładąc na szali zalety oraz wady procentowych składek, należy stwierdzić, że z pewnością jest to strategia godna uwagi. W szczególności poleca się ją początkującym graczom, dla których priorytetem powinna być przede wszystkim minimalizacja ewentualnych strat. Jeśli zamierzasz powoli, ale konsekwentnie pomnażać swój budżet, procentowe składki będą ku temu najlepszą metodą.

Czy warto grać systemami bukmacherskimi? Granie systemami bukmacherskimi ma swoje wady i zalety. Warto przeczytać więcej o systemie, którym chcemy grać na naszej stronie. Czy da się zarobić, grając systemem procentowania składek? Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać, żeby grać z głową i nie dawać się  zbytnio ponosić emocją. Jeśli chcemy zarabiać, musimy analizować, czytać i ciągle poszerzać wiedzę.