System d’Alemberta to metoda obstawiania zakładów bukmacherskich opracowana przez wybitnego Jean’ le Rond’a d’Alembert’a. Był to osiemnastowieczny francuski matematyk, fizyk oraz filozof. Zaproponowane przez niego rozwiązanie bazuje na arytmetycznym zwiększaniu stawki w przypadku przegranej w zakładzie.

Taka definicja klasyfikuje system bukmacherski d’Alemberta jako system progresywny. Podstawowa różnica w stosunku do klasycznego rozwiązania jest dosyć spora. Polega on na podwajaniu wysokości bieżącego zakładu w przypadku, w którym poprzedni wynik wytypowaliśmy błędnie (metoda Martingale’a), kryje się w zmniejszonej dynamice wzrostu wartości zakładów. Co to oznacza w praktyce?

Zamiana sposobu progresji z geometrycznego na arytmetyczny jest typowaniem za mniejszą kwotę. Granie za niższą stawkę przekłada się na obniżenie ryzyka straty znaczącego kapitału, jaki do tej pory zainwestowaliśmy w grę. Jednocześnie wiąże się to z wydłużeniem jej czasu, za sprawą zwiększenia ilości pojedynczych zakładów. Warto więc rozważyć system d’Alemberta, jako metodę na bardziej zachowawcze podejście do tematu progresji stawek w bukmacherce.

Na czym polega system d’Alemberta w wariancie klasycznym?

co to system dalemberta

Zgodnie z klasycznym rozwiązaniem zaproponowanym przez Jean’a d’Alemberta stawka wynosząca „x” modyfikowana jest w zależności od wyniku poprzedniej gry. W przypadku przegranej do dotychczasowego zakładu równego „x” dodawana jest kolejna wartość „x”, natomiast wygrana skutkuje odjęciem rzeczonej kwoty od kolejnego typu (minimalna stawka nie może jednak spaść poniżej jednego „x”). Zgodnie z założeniem zaleca się, aby jednostka „x” równała się mniej-więcej 2% całego budżetu przeznaczonego na grę.

Przykładowo, aby zobrazować, na czym polega system d’Alemberta przyjmijmy, że wartość „x” wynosi 10 złotych, podczas gdy kurs zakładu równy jest 2.0.:

  • Pierwszy zakład obstawiony za 10 złotych okazuje się przegrany – kwota rośnie o „x”, czyli w tym wypadku o 10 złotych,
  • Drugi zakład obstawiony za 20 złotych, niestety również nie był trafiony – wartość rośnie o kolejne 10 złotych,
  • Trzeci zakład warty 30 złotych wygrywa, co oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze, zgodnie z założeniami systemu kwota, jaką przeznaczymy na potrzeby czwartego zakładu, maleje o 10 złotych i obecnie wynosi ich 20. Po drugie zaś, mimo że przegraliśmy dwa poprzednie zakłady, w końcowym rachunku nasz bilans wynosi 0.

Jak widać na powyższym przykładzie zastosowanie stawek progresywnych, zamiast stawek stałych pozwoliło wyjść na czysto, pomimo niekorzystnego stosunku wygranych do przegranych.

Jak stosować system d’Alemberta w przypadku zakładów o kursie powyżej 2.0?

Bazowe założenia metody d’Alemberta są dostosowane do zakładów o stałym kursie 2.0. Istnieje jednak pewna modyfikacja tego rozwiązania umożliwiająca obstawianie również po innych kursach. Zakłada, że gdy się wygra, powinniśmy odjąć nie jedną wartość „x”, a tyle ile wynosi kurs po zaokrągleniu do pełnej liczby. W przypadku cofania się o mniejszą liczbę poziomów typer odnotuje większy zysk w przypadku serii zwycięstw, jednak narazi się na ryzyko utraty większej kwoty w wypadku kilku przegranych z rzędu.

Aby wyjaśnić, na czym polega system d’Alemberta w tym wariancie ponownie posłużmy się przykładem. „X” nadal równy jest kwocie 10 złotych, natomiast kurs wynosi 4.5. Przyjmijmy, że przegrywamy pierwszy, drugi, trzeci, czwarty oraz piąty zakład, w efekcie czego kolejny obstawiamy za 60 złotych. Za szóstym razem wygrywamy 270 złotych. Na potrzeby siódmej gry powinniśmy więc przeznaczyć 10 lub 20 złotych w zależności od tego, czy postanowimy cofać się o 4, czy 5 wartości „x”.

Wady i zalety systemu

zalety wady system dalemberta

System bukmacherski d’Alemberta stanowi bezpieczniejszą alternatywę progresji w stosunku do klasycznej metody dublowania stawek. Ponieważ wartości kolejnych zakładów rosną w spokojnym, arytmetycznym tempie. Oznacza to, że gracz ma większą ilość szans na postawienie zwycięskiego typu. Równie istotne w kontekście zalet jest to, że metoda ta nie wymaga od typera znacznej skuteczności. Z zastosowaniem systemu d’Alemberta możemy realnie zarabiać. Jeśli obstawimy poprawnie (w przypadku kursów 2.0) 50% lub jedynie 20% wszystkich zakładów (dla kursów 3.0).

Jeżeli chodzi o wady rzeczonej metody, należy nadmienić, że powolny wzrost stawek zapewnia dosyć niskie nagrody w przypadku wygranej. Ponadto, konieczność typowania po jednakowym kursie sprawia, że system d’Alemberta jest mało elastyczny. W efekcie czego niejednokrotnie na graczu wymusza się podjęcie zakładów, którymi normalnie nie byłby zainteresowany.

Podsumowując, system ten polecić możemy graczom lubiącym podejmować umiarkowane ryzyko. Sposób działania tej metody jest przejrzysty i łatwy do zrozumienia. W związku z tym korzystać z niej mogą nawet początkujący typerzy. Jeżeli  system bukmacherski d’Alemberta Cię zainteresował, zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas listą legalnych bukmacherów.

Na czym polega system d’Alemberta? System d’Alemberta to metoda obstawiania zakładów bukmacherskich, w której stawka wynosząca „x” modyfikowana jest w zależności od wyniku poprzedniej gry. W przypadku przegranej do dotychczasowego zakładu równego „x” dodawana jest kolejna wartość „x”. Natomiast wygrana skutkuje odjęciem rzeczonej kwoty od kolejnego typu (minimalna stawka nie może jednak spaść poniżej jednego „x”). Zgodnie z założeniem zaleca się, aby jednostka „x” równała się mniej-więcej 2% całego budżetu przeznaczonego na grę. Czy system d’Alemberta jest opłacalny? Jest to zależne od samych graczy i wielu innych czynników, także ciężko jednoznacznie czy jest to opłacalne.