W ostatnim miesiącu internet żyje skandalem Pandora Gate, w który jest zamieszanych wielu polskich twórców. Wszystko zaczęło się od oskarżeń w stronę Gargamela, czyli Youtubera commentary. Jego była partnerka zarzuciła mu przemoc psychiczną i fizyczną. Jednak to był dopiero czubek wielkiej góry lodowej, a z dnia na dzień pojawiały się nowe dowody na kolejne o. O co więc chodzi w Pandora Gate?

Pandora Gate - o co chodzi?

Na czym polega Pandora Gate? Ostatnio wszędzie słyszymy tą nazwę - w radiu, telewizji, czy w internecie. Jest to sprawa skalę całego kraju, w którą zamieszani są twórcy oskarżeni o pedofilię, grooming czy nawet przemoc. Wielu aktywnych twórców ma swoje miejsce w tej aferze, nawet w małym procencie.

PANDORA GATE MAPA
Stuu - afera

Afera Youtuberów trwa już od miesiąca i do oskarżonych dołącza coraz więcej osób. Jednak wszystko zaczęło się od Stuu, który trzy lata temu wycofał się z internetu. Zniknięcie z social mediów nie wystarczyło, aby uniknąć konsekwencji za czyny z przeszłości. Ciąg wyznań i oskarżeń w sprawie rozpoczął się od filmu z udziałem Olciak93.

Materiał z pierwszą ofiarą nie wywarł zbyt dobrego wrażenia - ludzie zarzucali dziewczynie manipulację i nieprofesjonalną formę nagrania. Jednak nagranie rozpoczęło efekt domino, ruszając lawinę kolejnych zarzutów wobec byłego Youtubera. Następny film z dowodami zbiorczymi opublikował Wardęga.

Stuu zatrzymany w Wielkiej Brytanii

Niecały tydzień po opublikowaniu dowodów na Stuu, został on złapany w Wielkiej Brytanii. Polacy rozpoznali Youtubera i zatrzymali Stuarta w sklepie w Luton. Krążyły plotki, że mężczyźni go pobili, ponieważ leżał wystraszony na ziemi. Jednak jak się okazało, jedynie przekazali go w ręce angielskiej policji.

Stuu przerywa milczenie w sprawie Pandora Gate

Po zatrzymaniu i aresztowaniu Stuarta, w internecie pojawił się pierwszy film z jego odpowiedzią w sprawie. Materiał został opublikowany przez Amadeusza Ferrariego, który został on mocno skrytykowany i oskarżony o wybijanie się na takim skandalu. Dodatkowo, film został udostępniony bez zgody prawników Stuu.

Po czasie widzowie zaczęli podejrzewać, że nagranie to wytwór sztucznej inteligencji. Ferrari jednak zapewniał, że wszystko jest prawdziwe. Konopskyy postanowił to sprawdzić i jak się okazało - wideo jest autentyczne.

Pojawiło się wiele głosów i spekulacji, że wideo jest deepfakiem, albo że zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Wszystko przez różne anomalie typu przeskoki tekstury bluzy. Ogólnie powstały nawet całe listy tych nieścisłości, natomiast wideo jest autentyczne. Te wszystkie glitche to efekt kompresji wideo, bo film nie został bezpośrednio wrzucony przez Stuarta

Afera Youtuberów - kto jeszcze jest zamieszany?

Afera Pandora Gate - kto jeszcze jest w nią zamieszany? Lista powiązanych osób cały czas się powiększa i jest o wiele dłuższa, niż każdy by się spodziewał.

Dubiel afera

Marcin Dubiel brał udział w pierwszej edycji Team X, a także przyjaźnił się ze Stuartem od kilku dobrych lat. Ludzie połączyli kropki i zarzucili, że Dubiel musiał wiedzieć o obrzydliwych zachowaniach Stuu, a nawet mógł mu w tym pomagać. Jednak influencer od początku wypierał się wszystkiego, a przy okazji odwrócił uwagę publikując emocjonalny film o pozwaniu Wardęgi.

Niedługo po nagraniu Marcina wyciekły screeny dementujące jego słowa i potwierdzające pierwotną tezę. W międzyczasie influencer nagrał film odpowiadający na każdy zarzut.. no może nie każdy - przyciął na swoją korzyść głosówkę, w której zapraszał dziewczynę do Jaworzna, aby "ostro się zabawić". Poza tym materiał wyglądał dość rzetelnie, Dubiel rozwinął i wytłumaczył się z pozostałych oskarżeń. Jednak Wardęga ponownie udowodnił, że jego słowa są kłamstwem i manipulacją, przedstawiając kolejne fragmenty wiadomości.

Boxdel afera

Michał Baron podczas Pandora Gate ucierpiał prawdopodobnie najbardziej ze wszystkich influencerów. Był on aktywny w projektach takich jak FAME MMA, GBS czy Move Federation. Po wycieku obrzydliwych wiadomości Boxdela z nieletnią każda z tych firm zerwała z nim współpracę niemalże natychmiast. Michał bardzo szybko odniósł się do afery Youtuberów, wrzucając film z udziałem autorki pierwszego materiału o Stuu. Co ciekawe, wiadomości ze screenów były kierowane właśnie do niej.

Jak można się domyślić, był to strzał w kolano. Olciak po materiale przedstawiającym fragmenty rozmów ze Stuu, wzięła udział w filmie Boxdela. Oboje wytłumaczyli, że wiadomości między nimi były żartobliwe. Jednak widzowie zaczęli podejrzewać, że influencer przekupił dziewczynę, a nagranie nie jest wiarygodne. Po tych oskarżeniach Boxdel dodał kolejny film, tym razem samemu.

Vertez afera

W filmie Boxdela z Olciak został również ujawniony youtuber, który według Oli Adamczyk był najbardziej obrzydliwy w rozmowach z nią. Okazało się, że chodzi o Verteza. Dziewczyna przyznała, że mężczyzna ten dążył z nią do spotkania, gdy ta miała zaledwie 13 lat.

Sytuacja jest na tyle obrzydliwa, że ja miałam wtedy 13 lat (...) on dążył do spotkania, zapraszał mnie do swojego miasta rodzinnego, w którym jeszcze kiedyś mieszkał. (...) Taka osoba jak Vertez jest po prostu szkodliwa bardzo. Ja nie mam z nim kontaktu, już od bardzo dawna nie mam z nim kontaktu, więc ja nie jestem w stanie stwierdzić, czy on kiedykolwiek z tego wyrósł. (...) W moim prywatnym odczuciu, jeżeli chodzi o moje historie, w mojej historii, moim zdaniem na numer jeden, jeżeli chodzi o obrzydliwość, był Vertez potem dopiero Stuart.

Dizowskyy afera

Kolejnym youtuberem zamieszanym w aferę Pandora Gate był Dizowskyy. 29-latek został zdemaskowany w filmie Konopskyy'ego, który upublicznił screeny z rozmowy youtubera z 13-latką. Można było się z nich dowiedzieć, że Dizowskyy zachęcał dziewczynę do wysłania mu jej nagich zdjęć.

Krzysztof Gonciarz afera

W czasie afery Pandora Gate głośno zrobiło się również o Krzysztofie Gonciarzu. Nie można go zaliczyć do tego samego grona co Stuu czy Vertez, jednak to właśnie zamieszanie między innymi wokół tych osób skłoniło kilka kobiet do ujawnienia niewłaściwych zachowań Gonciarza z przeszłości. Youtuber ten dopuszczał się licznych manipulacji wobec kobiet czy stosowania niedozwolonych środków. O wszystkim w swoim filmie opowiedziała jedna z byłych partnerek Gonciarza.

DeeJayPallaside afera

Analizując aferę Pandora Gate, nie można nie wspomnieć o Danielu Pawlaku, który w internecie znany jest jako DeeJayPallaside. Należy przy tym zaznaczyć, że nie był on zamieszany w samą Pandora Gate, bowiem nie ma dowodów, aby spotykał się z małoletnimi dziewczynami. Przy okazji całej afery przypomniano jednak filmy sprzed kilku lat, w których pokazywał on, że otrzymuje od dziewczyn roznegliżowane zdjęcia. DeeJayPallaside w swoich materiałach zachęcał, aby fanki wysyłały mu więcej takich zdjęć.

Fagata zamieszana w Pandora Gate?

Jak wszyscy wiedzą, Fagata za czasów Teamu X była w związku ze Stuartem. Jednak czy to wystarczy, aby włączać ją do sprawy Pandora Gate?

Chwilę przed oficjalnym wybuchem afery, wyciekły stare głosówki Agaty do Sukanek. Dziewczyna wprost mówi o spotkaniach Stuarta z małoletnią. Influencerka nigdy nie chciała wypowiadać się na temat Stuu, a kiedy wyciekły oficjalne dowody, tłumaczyła że o niczym nie wiedziała. Teraz już wiemy, że nie była to prawda. Co ciekawe, Fagata wspomina także o Lexy.

Firmy odsuwają się od Youtuberów zamieszanych w aferę Pandora Gate

Reakcja firm współpracujących z zamieszanymi w Pandora Gate była bardzo szybka. Większość organizacji zaledwie parę godzin po wypłynięciu dowodów zerwała współpracę. Jednak komu najbardziej się oberwało?

Dubiel

Z Marcinem Dubielem pożegnał się trener Szyszka oraz FAME MMA. Prawdopodobnie nie zobaczymy go przez dłuższy czas w oktagonie. Niewiadomo, czy jakakolwiek inna federacja będzie chciała jeszcze zakontraktować Dubiela po tym wszystkim.

Boxdel

Porównując dowody na Stuu czy Dubiela, brudów o Boxdelu było najmniej. Jednak pomimo to, wszystkie firmy odsunęły się od niego w trybie natychmiastowym. FAME MMA wykluczyło Michała od razu po wycieku jego wiadomości z przeszłości. Aktualnie federacja pracuje nad całkowitym usunięciem go ze spółki. Poza tym współpracę zerwało jeszcze GBS, Move Federation i trener Szyszka.

Fagata

Agata, również jak Dubiel i Boxdel, skończyła już swoją karierę w FAME MMA. Kontrakt zawodniczki wygasł po walce na gali Friday Arena 2. Z tego powodu federacja wydała oświadczenie o braku zamiaru dalszego przedłużania współpracy z zawodniczką.

Lexy

Prawie cały skład pierwszego Teamu X oberwał podczas Pandora Gate, w tym Lexy. Influencerka także trzymała się blisko ze Stuartem, więc widzowie zarzucili jej, że "wiedziała i nie powiedziała". Dziewczyna wypierała się wszystkiego, omijając komentowanie afery Stuu. Jednak straty w wizerunku były nieuniknione. Z tego powodu firma ALLDEYN zerwała współpracę z Lexy, tłumacząc to obawą o stawianie marki w złym świetle. Influencerka nie poradziła sobie z tą wiadomością zbyt dobrze, a żale wylała na swoim kanale nadawczym.

Paramaxil

Pomimo, że Paramaxil nie jest zamieszany w Pandora Gate, jego kariera również ucierpiała. Wszystko przez jeden głupi komentarz i żart, który był nie na miejscu. Po słowach "Kto chociaż raz nie próbował doprowadzić do stosunku z trzynastolatką, niech pierwszy rzuci kamieniem", FAME MMA i Move Federation natychmiastowo rozwiązali współpracę z Kubą. Jak widać, lepiej najpierw przemyśleć, a potem robić.