Typowanie meczów Dota stało się jedną z najbardziej rozpowszechnionych aktywności w świecie esportu, dlatego warto tej tematyce poświęcić trochę uwagi. Jakie Dota typy wybrać? Często zakłady bukmacherskie na Dota 2 stanowią dla większości osób pierwszy kontakt z typowaniem rozgrywek e-sportowych. Zarówno sama gra, jak i liczba rynków zdarzeń dostępnych u większości bukmacherów, napawają optymizmem co do możliwości inwestycyjnych.

Dla typerów, którzy chcieliby rozszerzyć swoją strategię, Dota 2 e-sport jawi się jako świetny poligon doświadczalny. Zastanówmy się zatem, jak zacząć obstawiać Dota 2 oraz gdzie to robić, aby zyskać jak największe szanse na wygraną.

Co to jest Dota 2?

Zanim w ogóle przejdziemy do wyjaśnienia jak obstawiać mecze Dota, należy wytłumaczyć dwa podstawowe skróty, które mogą być nieznane dla osób początkujących: DOTA oraz MOBA. Dota to oczywiście skrótowa nazwa samej gry, której pełna wersja brzmi Defense of the Ancients. MOBA stanowi natomiast akronim gatunku gier komputerowych, określanych w języku angielskim jako „multiplayer online battle area”. Rozgrywka polega na konfrontacji dwóch zespołów zawierających po 5 zawodników. Plansza gry podzielona jest na dwie części, a przez jej środek płynie rzeka. Obie strony rywalizują o zagarnięcie terenu przeciwnika.

Rywalizacyjny charakter rozgrywki oraz możliwość prowadzenia zmagań w drużynach, stanowią główne przyczyny, dla których zakłady bukmacherskie na Dota 2 mają tak duży potencjał. Występuje tu bowiem cała masa niuansów technicznych i interpretacji taktycznych, czyniących grę dobrym kandydatem do turniejów międzynarodowych. Osoby specjalizujące się w Dota 2 potrafią rywalizować z innymi na bardzo wysokim poziomie, stając się członkami profesjonalnych ekip gamingowych.

Jak obstawiać mecze Dota?

dota zakłady

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, jak typować Defense of the Ancients 2. Obstawianie meczów Dota wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników, które dotyczą poszczególnych ekip i pozwalają przewidzieć ich potencjał do wygranej.

Najbardziej oczywistym współczynnikiem predykcyjnym staje się procent zwycięstw w stosunku do ogólnej liczby rozegranych spotkań. Dota typy zawsze zawierają dokładną analizę tego parametru, gdyż jest on bezpośrednią informacją o skuteczności zawodników. Liczba wygranych spotkań jest w statystykach rozdzielona na dwie frakcje gry: Dire i Radiant. Analizę warto rozszerzyć o uwzględnienie faktów, w ramach której frakcji dany zespół radzi sobie lepiej. Dota 2 e-sport zapewnia dobry dostęp do zaawansowanych statystyk. Podstawowym źródłem informacji staje się tutaj strona pl.dotabuff.com, zapewniająca kompleksową bazę danych dla graczy. Zastanawiając się, jak zacząć obstawiać Dota 2, należy w pierwszej kolejności udać się na ten serwis i dokonać analizy procentu wygranych wśród najbardziej popularnych ekip.

Co można zrobić, aby Dota typy były skuteczne?

Strona Dotabuff dostarcza informacji nie tylko o wyizolowanych wynikach poszczególnych drużyn, lecz także stanowi świetne źródło informacji o historycznych rezultatach konfrontacji między tymi samymi ekipami. Obstawianie meczów Dota staje się znacznie łatwiejsze, jeśli w wyniku analizy otrzymamy informację, że jedna drużyna bardzo często zwycięża w spotkaniach z innym zespołem. Wówczas typy na mecze Dota możemy ustawiać w oczekiwaniu na wystąpienie rozgrywki tylko z tymi dwoma ekipami.

Osobną kategorią czynników wpływających na typowanie meczów Dota stanowią bohaterowie gry, rozumiani jako postacie stworzone przez producenta, którzy odznaczają się specyficznymi cechami i umiejętnościami. Typowanie wyników Dota powinno uwzględniać także ten parametr. Drużyny mają swoje stałe preferencje, które da się poznać, poświęcając odpowiednio dużo czasu na analizę przebiegu gry. Jeśli ze statystyk jednoznacznie wynika, że postać Void Spirit przynosi pecha określonemu zespołowi w większości spotkań, można śmiało stawiać na wygraną oponenta.

Powyższe czynniki dotykały wpływu ogólnej dyspozycji zespołu na końcowy wynik spotkania. Jednak strategia, jak obstawiać Defense of the Ancients 2 nie byłaby kompletna, gdyby całkowicie pominąć kompetencje i formę poszczególnych zawodników w zespole. Ich ocenę umożliwiają stworzone przez graczy wskaźniki efektywności.

Zdajemy sobie sprawę, że zrozumienie tego wszystkiego nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak nikt nie obiecywał, że typowanie wyników Dota nie będzie wymagało wysiłku. Dota 2 e-sport to bardzo rozbudowana dyscyplina, która doczekała się szeregu interpretacji strategicznych i analiz.

Zobacz też: Bonus bez depozytu

Wskaźniki formy poszczególnych zawodników

dota typy

Istnieją 4 podstawowe wskaźniki, pozwalające dowiedzieć się, jak obstawiać Defense of the Ancients 2, wykorzystując informacje statystyczne o umiejętnościach i formie pojedynczych osób wchodzących w skład drużyny. Należą do nich: XPM, GPM, LH i KDA.

XPM (inaczej „experience per minute”) wskazuje, jak szybko zawodnik zdobywa punkty za doświadczenie w przeliczeniu na minutę meczu. Wysoka wartość tego wskaźnika pozwala prognozować, że zawodnik w krótkim czasie będzie osiągać nowe poziomy doświadczenia, co wpłynie na grę całego zespołu.

GPM natomiast odnosi się do liczby złota zdobywanego na jedną minutę („gold per minute”). Przekłada się on bezpośrednio na ocenę efektywności gracza w osiąganiu rozmaitych celów podczas gry. Gracze o największym wskaźniku GPM wpływają na skuteczność całego zespołu. I odwrotnie – jeśli zawodnik ma niski współczynnik GPM, może łatwo zniweczyć wysiłku swojego teamu.

LH oznacza „last hits” i wylicza średnią ilość uderzeń na potworach, których zabicie skutkuje przyznaniem drużynie złota. LH dotyczy zatem efektywności, chociaż jest wskaźnikiem o dużo większym stopniu szczegółowości, który raczej nie może w pojedynkę determinować bukmacherskiego potencjału drużyny. Podobnie zresztą jak KDA („kills, deaths, assists”) obliczany jako stosunek zabójstw i asyst do śmierci graczy. KDA pozwala natomiast dobrze oceniać strategię obronną zawodnika. Im rzadziej pozwala on się zabić, tym większa szansa na zwycięstwo dla drużyny.

Powyższe wskaźniki zawsze podlegają wahaniom i raczej nie mogą służyć do typowania wyłącznie w pojedynkę. Dają jednak szczegółowy obraz dyspozycyjności pojedynczych zawodników. Wszystkie dane statystyczne odnośnie do tego, jak typować Defense of the Ancients 2, znajdziemy na wspomnianej już stronie pl.dotabuff.com.

Gdzie obstawiać mecze Dota?

Obstawianie meczów Dota umożliwia większość polskich legalnych bukmacherów. Jest to niezwykle popularny e-sport, zdobywający uznanie wielu typerów. Wybór, gdzie obstawiać mecze Dota pozostaje w gestii osoby dokonującej zakłady. Może ona wybierać spośród oferty:

 • STS,
 • Fortuny,
 • eWinner,
 • LVBet,
 • Noblebet,
 • PZBuk,
 • Totolotek,
 • Betclic,
 • BetCris,
 • Betters,
 • Betx,
 • Betfan,
 • BestBet,
 • Totalbet,
 • Superbet,
 • eTOTO,
 • Fuksiarz,
 • ForBet,
 • GO+Bet.

Bukmacherzy różnią się między sobą kursami oraz liczbą rynków zdarzeń. Szczególnie ten drugi czynnik podlega wahaniom.

Najwięcej zdarzeń oferują LVBet, Noblebet, BetCris, Betters, Betx oraz GO+Bet, jednak pozostali bukmacherzy szybko rozwijają zakłady na Dota 2, wobec czego ta ocena może wkrótce stać się nieaktualna. Wobec typy Dota 2 został wypracowany ogólny standard rynków zdarzeń, do których należy typowanie na dokładny wynik, zwycięzcę danej mapy, pierwsze zabójstwo czy najpopularniejsza opcja – odgadnięcie zwycięzcy całego meczu.

Czy obstawianie meczów Dota to sposób na sukces? – Dota typy

obstawianie dota 2

Defense of the Ancients 2 stanowi bardzo dobrą propozycję dla każdego typera zainteresowanego dołączeniem do świata esportu. Przejrzyste zasady gry, bogata baza statystyk dostępna na serwisach zewnętrznych, ogromna społeczność zawodników oraz liczba dostępnych zakładów bukmacherskich – to wszystko składa się na końcową pozytywną rekomendację.

Dota 2 ciągle się rozwija, dlatego można oczekiwać coraz to nowych turniejów czy opcji zakładowych. Typowanie wyników Dota staje się doskonałym sposobem na ciekawą rozrywkę, mogącą przynosić wymierne korzyści finansowe.

Zwiń
Na czym polega gra DOTA 2? DOTA 2 polega na konfrontacji dwóch zespołów zawierających po 5 zawodników. Co więcej, plansza gry podzielona jest na dwie części, a przez jej środek płynie rzeka. Obie strony rywalizują o zagarnięcie terenu przeciwnika. Gdzie obstawiać DOTA 2? Obecnie DOTA 2 możemy obstawiać praktycznie u każdego bukmachera.