Tomasz Adamek przez wielu uważany jest za najlepszego polskiego pięściarza w historii. "Góral" był mistrzem świata w dwóch kategoriach wagowych, a także stanął przed szansą zdobycia trzeciego pasa. Poznaj sylwetkę Tomasza Adamka!

Tomasz Adamek waga

Tomasz Adamek największe sukcesy odnosił w dywizji półciężkiej oraz junior ciężkiej. Limity tych kategorii to odpowiednio 79,4 kg i 90,7 kg. Adamek walczył też w wadze ciężkiej. Naturalna waga Tomasza Adamka oscyluje w okolicach nieco ponad 100 kilogramów.

Tomasz Adamek wzrost

Wzrost Tomasza Adamka to 188 centymetrów.

Tomasz Adamek osiągnięcia

Tomasz Adamek ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Warto wymienić najważniejsze sukcesy w karierze Tomasza Adamka.

  • 2005-2006 - mistrz świata WBC w kategorii półciężkiej
  • 2007, 2009 - mistrz świata IBO w kategorii junior ciężkiej
  • 2008-2009 - mistrz świata IBF w kategorii junior ciężkiej
  • 2009-2011 - mistrz świata IBF International w wadze ciężkiej
  • 2010-2011 - mistrz świata NABO w wadze cięzkiej
  • 2008-2009 - pas magazynu "The Ring"
  • 2010 - nagroda "Muhammad Ali Award"

Tomasz Adamek najlepsze walki

Tomasz Adamek stoczył wiele ringowych wojen. Polak znany był przez całą swoją karierę z nieustępliwości i efektownego stylu walki. My postanowiliśmy wyróżnić dwie walki, w których Adamek udowodnił swoją niezłomność i przy okazji zdobył lub obronił pasy mistrzowskie.

Tomasz Adamek vs Paul Briggs

Tomasz Adamek przystępował do tej walki jako niepokonany z rekordem 28-0. Dla Briggsa natomiast starcie z Polakiem było zarazem pierwszą obroną mistrzowskiego tytułu WBC w wadze półcięzkiej. Pojedynek Adamek vs Briggs był niezwykle zacięty do ostatnich sekund. Po ostatnim gongu nie było wiadomo kto zwyciężył, bowiem obaj zawodnicy mieli swoje momenty. Ostatecznie Adamek wygrał przez większościową decyzję sędziów i został tym samym mistrzem świata wagi półciężkiej.

Tomasz Adamek vs Jonathan Banks

Walka Adamek vs Banks była przedostatnią walką Polaka przed przejściem do kategorii ciężkiej. Banks przed tym starciem był niepokonany i legitymował się nieskazitelnym bilansem 20-0. Mimo tego, że Adamek został kilkukrotnie bardzo mocno trafiony to ciągle wywierał presję i starał się atakować rywala. W ósmej rundzie trafił Amerykanina celnym prawym prostym na skroń, po którym Banks nie doszedł już do siebie. Chciał on co prawda kontynuować pojedynek, jednak od razu po tym gdy sędzia dopuścił go do dalszej walki, Adamek zasypał go gradem ciosów i ostatecznie znokautował.

Tomasz Adamek kariera w boksie

Tomasz Adamek zawodową karierę rozpoczął w marcu 1999 roku w Wielkiej Brytanii. Polak bardzo szybko budował swój rekord zawodowy tocząc do 2004 roku 24 walki. Wygrał wszystkie z nich i po dwóch kolejnych zwycięstwach stanął do walki o mistrzostwo świata z Paulem Briggsem. Pojedynek ten odbył się 21 maja 2005 roku w Chicago w United Center. Adamek wygrał przez większościową decyzję sędziów (117-113, 115-113, 114-114).

"Góral" dwukrotnie skutecznie obronił mistrzowski pas. 3 lutego 2007 roku w swojej trzeciej obronie zmierzył się z niepokonanym Chadem Dawsonem. Amerykanin pokonał Adamka przez jednogłośną decyzję sędziów zadając mu tym samym pierwszą porażkę w karierze.

Tomasz Adamek waga junior ciężka

Po porażce z Dawsonem Adamek zdecydował się na przenosiny do wyższej kategorii wagowej. Już w pierwszej walce w dywizji junior ciężkiej otrzymał walkę o pas. 9 czerwca 2007 roku na gali w Katowicach zmierzył się z Luisem Andresem Pinedą o wakujący pas IBO. Polak wygrał przez TKO w 7 rundzie.

"Góral" wygrał trzy kolejne walki i w 37 zawodowym występie stanął naprzeciwko Steve'a Cunninghama. Stawką pojedynku był pas IBF wagi junior ciężkiej. Starcie to było niezwykle wyrównane i po 12 rundach wygrał Polak przez niejednogłośną decyzję. Po dwóch skutecznych obronach z Jonathanem Banksem i Bobbym Gunnem Adamek zdecydował się zaatakować wagę ciężką.

Tomasz Adamek waga ciężka

Debiut w wadze ciężkiej Tomasz Adamek zanotował 24 października 2009 roku w walce z Andrzejem Gołotą. "Góral" zaprezentował się fenomenalnie w tej walce i całkowicie zdominował Gołotę wygrywają przez TKO w piątej rundzie.

Po tej walce Adamek zanotował pięć kolejnych zwycięstw wygrywając między innymi z Chrisem Arreolą czy Kevinem McBride’em. 10 września 2011 roku otrzymał szansę walki o mistrzostwo świata WBC z Witalijem Kliczko. Polak wykazał się ogromną wolą walki, jednak nie sprostał zadaniu i przegrał w 10 rundzie przez TKO. Była to pierwsza porażka Adamka przed czasem.

Po tej porażce Adamek zanotował pięć kolejnych zwycięstw i 15 marca 2014 roku zmierzył się z niepokonanym Vyacheslavem Glazkovem. Polak przegrał przez jednogłośną decyzję sędziów. Osiem miesięcy później do jego hitowej walki z Arturem Szpilką. Adamek przez wielu był uważany za faworyta, jednak to Szpilka okazał się lepszy wygrywając po 10 rundach na kartach punktowych.

Przegrana ze Szpilką przekreśliła plany Adamka o kolejnej walce o mistrzowski pas. "Góral" stoczył jeszcze pięć walk, a w ostatnim starciu przegrał z Jarrellem Millerem przez nokaut w drugiej rundzie.

Tomasz Adamek ciekawostki

Tomasz Adamek to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportowców w naszym kraju. Z jego osobą wiąże się zatem wiele ciekawostek wartych uwagi.

Tomasz Adamek majątek

Tomasz Adamek majątek, czyli ile zarobił podczas swojej kariery? Adamek w wywiadach wielokrotnie podkreślał, że nie musi się martwić swoją przyszłość, bowiem zarobił w boksie tyle, że nie musi pracować do końca życia. Co prawda, zarobki Adamka za walki nie było upublicznione, jednak z nieoficjalnych źródeł można oszacować jego zarobki za niektóre pojedynki.

Zarobki Tomasza Adamka

10.10.2011

Witalij Kliczko

5 000 000 USD

24.04.2010

Chris Arreola

1 000 000 USD

15.10.2005Thomas Ulrich400 000 USD

08.11.2014

Artur Szpilka250 000 USD
07.10.2006Paul Briggs

150 000 USD

Należy jednak pamiętać, że kwoty te są jedynie przybliżone i wynikają ze spekulacje. Majątek Adamka może jednak z pewnością być szacowany w milionach dolarów.

Tomasz Adamek MMA

Po zakończeniu kariery w boksie coraz częściej zaczęło się mówić o potencjalnej walce Tomasza Adamka w MMA. Do walki byłego mistrza świata w dwóch kategoriach wyzywał między innymi Marcin Najman, a także Amadeusz Ferrari. Adamek jak na razie nie jest jednak zainteresowany walkami w MMA.

Tomasz Adamek żona

Tomasz Adamek jest w związku małżeńskim z Dorotą Adamek. Ślub odbył się w 1996 roku, a para doczekała się dwójki dzieci.


Kim jest Tomasz Adamek?
Tomasz Adamek to były mistrz świata w boksie w wadze półciężkiej oraz junior ciężkiej.
Jaki rekord ma Tomasz Adamek?
Rekord Tomasza Adamka to 53-6.