Artur Szpilka to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich pięściarzy. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Artur Szpilka chciałby spróbować swoich sił w MMA. Czy Artur Szpilka wystąpi na FAME MMA? Szpilka zarobki - ile Szpilka dostaje za walkę? Ile zarabia Szpilka? Czy zarobki Szpilki są znane?

Artur Szpilka kariera

artur szpilka mma

Artur Szpilka urodził się w 1989 roku w Wieliczce. Jako nastolatek trenował karate czy kung-fu. Do boksu na dobre trafił dzięki... bójce pseudokibiców. Szpilka był chuliganem Wisły Kraków i podczas ustawki z Cracovią zajście zauważył trener boksu, Włodzimierz Ćwierz. Zaproponował on Szpilce pojedynek z rywalem nie na ulicy, a na sali bokserskiej.

Artur Szpilka osiągnięcia

Szpilka jako 19-latek zdobył amatorskie mistrzostwo Polski w wadze ciężkiej, a także startował w międzynarodowych zawodach. Szpilka sięgnął między innymi po takie osiągnięcia, jak wicemistrzostwo Europy kadetów czy doszedł do ćwierćfinału juniorskich mistrzostw świata. Po tym, gdy nie uzyskał kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 roku, przeszedł na zawodowstwo.

Kariera Artura Szpilki mocno wyhamowała w październiku 2009 roku. Miał wówczas stoczyć pojedynek z Wojciechem Bartnikiem, ostatnim polskim medalistą olimpijskim w boksie. Podczas ceremonii przed galą został jednak zatrzymany przez policję, a następnie trafił na 18 miesięcy do więzienia. Wszystko przez uprawomocnienie się wyroku za pobicie.

Artur Szpilka walki

walki artura szpilki

Po wyjściu z więzienia przeszedł do wagi ciężkiej. W nowej kategorii zadebiutował w czerwcu 2015 roku, błyskawicznie nokautując Ramiza Hadziaganovicia. W kolejnych walkach Szpilka pokonywał coraz lepszych rywali i bardziej doświadczonych - Owena Becka, Mike'a Mollo czy Briana Minto.

W 2013 roku miało dojść do walki Szpilki z Krzysztofem Zimnochem. Panowie pobili się na konferencji prasowej i o ich pojedynku w mediach mówiło się bardzo dużo. Chwilę przed walką z Zimnochem zawodnik z Wieliczki stoczył jednak wyczerpujący pojedynek z Mikem Mollo i trenerzy oraz promotor podjęli decyzję o wycofaniu go z walki z Zimnochem. Jak się później okazało, do zbudowanej w mediach walki Szpilka - Zimnoch nigdy już nie doszło.

W 2014 roku Szpilka poniósł pierwszą porażkę w karierze, przegrywając przed czasem w ostatniej rundzie z Bryantem Jenningsem. W kolejnym pojedynku odniósł najcenniejszą wygraną w swojej zawodowej karierze, wygrywając z Tomaszem Adamkiem. Triumfy z "Góralem" oraz Ty'em Cobbem, Manuelem Quezadą oraz Yasmanym Consuegrą dały mu możliwość walki o tytuł mistrza świata WBC. Szpilka, choć dzielnie walczył przeciwko niepokonanemu Deontay'owi Wilderowi, przegrał przez potężne KO w 9. rundzie.

Na ring wrócił półtora roku temu, sensacyjnie przegrywając przed czasem z Adamem Kownackim. Później Szpilka pokonał z Dominickiem Guinnem na gali Marcina Najmana, a także wygrał z Mariuszem Wachem. W 2019 roku po raz kolejny przegrał przed czasem, kiedy dał się znokautować Dereckowi Chisorze. W 2020 roku Szpilka wrócił do wagi junior ciężkiej, wygrywając po słabej walce z Serhijem Radczenko.

Szpilka zarobki

Zarobki Szpilki, ile zarabia Szpilka czy ile za walkę dostaje Szpilka – te aspekty, jeśli chodzi o karierę popularnego pięściarza, z pewnością interesują wielu kibiców zarówno pięściarstwa, jak i samego zawodnika z Wieliczki. W sieci można znaleźć na ten temat sporo informacji – zarówno jeśli chodzi o to, ile wynosiły zarobki Szpilki, gdy walczył w Stanach Zjednoczonych, jak i to, ile za walkę dostaje Szpilka w Polsce.

Szczególnie głośno było o zarobkach Szpilki przy okazji jego pojedynku o mistrzostwo świata wagi ciężkiej z Deontayem Wilderem. Choć Polak zaprezentował się w tym pojedynku przyzwoicie, został brutalnie znokautowany przez swojego rywala i ten dzień skończył się dla niego wizytą w szpitalu. Szpilka, mimo przegranej, nie mógł jednak narzekać na zarobki. Biorąc pod uwagę podstawową wypłatę oraz wpływy z transmisji telewizyjnej, Szpilka za pojedynek z Wilderem zarobił podobno ponad 300 tysięcy dolarów. Jest to kwota, która z pewnością może robić wrażenie!

"Mógłbym już spokojnie sobie żyć, ponieważ przez te osiem miesięcy zarobiłem więcej pieniędzy, niż przez całe życie bokserskie" - mówił w 2016 roku Szpilka w wywiadzie dla portalu ringpolska.pl, zabierając głos na temat swoich zarobków podczas pojedynków w USA.

Z kolei Super Express donosił, że za wygraną z Tomaszem Adamkiem popularny "Szpila" zainkasował nawet 425 tysięcy złotych. Pokonanie "Górala" było największym sukcesem Szpilki, a doszło do tego podczas gali Polsat Boxing Night w 2014 roku.

Trzeba również pamiętać, że zarobki Szpilki prawdopodobnie będą równie imponujące po tym, jak zakończy pięściarską karierę. W mediach raz po raz łączy się go z angażem do KSW czy FAME MMA. Zarówno największa polska organizacja MMA, jak i największa polska organizacja typu freakfight, z pewnością chętnie widziałyby w swoich szeregach kontrowersyjnego zawodnika, oferując mu naprawdę solidne zarobki. Szpilka wzbudza bowiem ogromne kontrowersje i zainteresowanie, co często jest dziś kluczowym aspektem, jeśli chodzi o atrakcyjność zawodnika na galach MMA. Biorąc pod uwagę jego sportową przeszłość oraz charakterystyczny sposób bycia, nie ulega wątpliwości, że o swoje zarobki Szpilka nie będzie musiał się martwić jeszcze przez wiele lat.

Czy Szpilka wystąpi na FAME MMA?

Dla wielu kibiców połączenie Artura Szpilki i FAME MMA wydaje się idealne. Pięściarz wielokrotnie deklarował chęć spróbowania swoich startów w nowej formule, podejmując nawet pierwsze treningi MMA. Jak na razie nic nie wskazuje jednak na to, żeby drogi Szpilki i FAME MMA miały się połączyć. Drogi z FAME MMA połączyły się jednak w przypadku jego narzeczonej. Kamila "Kamiszka" Wybrańczyk została bowiem zawodniczką FAME MMA i właśnie w tej organizacji stawiała pierwsze kroki w tej formule sportów walki.

Szpilka KSW

szpilka ksw

Dlaczego? Po pierwsze – Szpilka zamierzał jeszcze startować w boksie. Po drugie – nie było nigdy tajemnicą, że Szpilka jest w dobrych stosunkach z Martinem Lewandowskim, współwłaścicielem KSW. Od dłuższego czasu sporo mówiło się o tym, że jeśli Szpilka zdecyduje się na starty w MMA, to właśnie pod szyldem KSW.

I jak się okazało, medialne doniesienia okazały się prawdą, gdyż Szpilka podpisał kontrakt z KSW i zadebiutuje w nowej formule na gali KSW 71 w czerwcu 2022 roku.


Kim jest Artur Szpilka?
Artur Szpilka to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich pięściarzy.
Z kim Szpilka walczył o pas mistrza świata WBC?
Szpilka o pas WBC stoczył pojedynek z Wilderem, którą przegrał przez potężne KO w 9. rundzie.