Mateusz Gamrot to jeden z najlepszych polskich zawodników MMA bez podziału na kategorie wagowe. W 2020 roku podwójny mistrz KSW zdecydował się odejść z polskiej organizacji i zasilił szeregi giganta MMA na świecie, czyli UFC. Dlaczego Gamrot odszedł z KSW? Skąd wziął się konflikt Gamrota z KSW? Ile Gamrot zarobił w debiucie w UFC? Jak wygląda kontrakt Mateusza Gamrota w UFC? Przeczytajcie tekst – odpowiadamy na te pytania!
Mateusz Gamrot w KSW
Gamrot ze sportami walki związany jest od małego – najpierw trenował zapasy w stylu wolnym, odnosząc w tej dziedzinie wiele sukcesów, a od 2011 roku zajął się MMA. Przez lata trenował pod okiem trenera Andrzeja Kościelskiego w klubie Ankos MMA w Poznaniu, do którego przeprowadził się jako 20-latek.
W zawodowym MMA zadebiutował w 2012 roku, tocząc tego roku trzy walki – wszystkie wygrywając. Najpierw pokonał Arbi Szamajewa, dzisiejszego trenera Mariusza Pudzianowskiego, a następnie Tomasza Matuszewskiego i Tomasa Daeka. W rok 2013 wszedł już jako zawodnik KSW, debiutując na gali z numerem 23.
Gamrot i jego walki w KSW były niezwykle emocjonujące i wartościowe ze względu na wysoki poziom, jaki prezentował zawodnik w Poznania. Pewnie pokonał znacznie bardziej doświadczonych rywali, jak Andre Winner czy Łukasz Chlewicki. W 2016 roku, w swojej 11. zawodowej walce, sięgnął po pas mistrza KSW w wadze lekkiej, wygrywając z Mansourem Barnaouim.
Drugi pas i głośne walki Gamrota w KSW
Podczas gali KSW 39 na stadionie narodowym pokonał Normana Parke’a, z którym wdał się w liczne przepychanki słowne. Na kolejnej gali zorganizowano więc rewanż, który został uznany jako no contest – Gamrot nieumyślnie włożył palec w oko Brytyjczyka i sędzia przerwał pojedynek.
W 2018 roku Gamrot sięgnął po drugi pas KSW – wygrał z Kleberem Koike Erbstem i zdobył mistrzostwo kategorii piórkowej, mając tym samym w swojej kolekcji dwa pasy. Odkąd wszedł na najwyższy poziom, w mediach od czasu do czasu Gamrot narzekał na swoje zarobki w KSW. Choćby w 2016 roku stwierdził, że są średnie.
– W KSW zarabiam średnie pieniądze. Myślę, że z takimi wynikami mógłbym zarabiać lepiej – przyznał w rozmowie z Fight Expert Magazine, już wtedy zaznaczając, że jego celem są starty w UFC.
O tym, ile dokładnie wynosiły zarobki Gamrota w KSW nigdy się nie dowiemy, gdyż organizacja nie upublicznia takich danych. Wielu ekspertów czy kibiców zarzucało mu, że nie jest na tyle medialny i rozpoznawalny w mediach społecznościowych, żeby jego zarobki były porównywalne z największymi gwiazdami KSW.
Po walce z Koike Gamrot zniknął na dłużej z KSW. Oficjalnie skupił się na startach w grapplingu, choć mówiło się, że narodził się niejako konflikt Gamrota z KSW – dotyczył zarówno zarobków, jak i chęci przenosin do UFC, na do KSW nie chciało się zgodzić.
W maju 2019 roku Gamrot ogłosił w filmie na kanale Borysa Mańkowskiego, że wakuje oba pasy i odchodzi z KSW. Po medialnej przepychance trwającej wiele miesięcy strony doszły do porozumienia – Gamrot miał stoczyć dwie walki w KSW i mógł odejść. Stoczył, wygrał – trzeci pojedynek z Normanem Parke oraz starcie z Marianem Ziółkowskim i podpisał kontrakt z UFC, spełniając marzenie, o którym mówił od początku kariery w MMA.
Jeśli chodzi o walki Gamrota w KSW, łącznie stoczył ich 11. Wygrał 10, a jedna została uznana za nieodbytą.
Zobacz także, jakie są dostępne bonusy bez depozytu.
Mateusz Gamrot w UFC
We wrześniu 2020 roku ogłoszono, podpisanie kontraktu Mateusza Gamrota w UFC.
– Tak! Mamy to! Oficjalnie mogę się z Wami podzielić informacją o moim kontrakcie z UFC! Walka dla największej organizacji MMA na świecie już za 4 tygodnie. Ambicja, dyscyplina i chęć walki z najlepszymi na świecie – napisał Gamrot, świętując angaż w UFC.
Miesiąc później zadebiutował w szeregach nowej organizacji, mierząc się z Guramem Kutateladze. Gamrot poniósł w tej walce pierwszą porażkę w karierze. Po trzech rundach sędziowie uznali, że lepszy był Gruzin, przyznając mu wygraną przez niejednogłośną decyzję. Werdykt sędziów wzbudził ogromne kontrowersje.
Jeśli chodzi o zarobki Gamrota w UFC, tutaj sytuacja będzie nieco bardziej przejrzysta, niż miało to miejsce w przypadku KSW. UFC co do zasady publikuje bowiem listę zarobków z danej gali, więc zarobki Gamrota w UFC będą znane.
Na pytanie odnośnie tego, ile Gamrot zarobił w debiucie w UFC, odpowiedział serwis Sportekz. Ich zdaniem „Gamer”, mimo porażki, zgarnął około 250 tysięcy złotych. Składają się na to 10 tysięcy dolarów gwarantowane za występ, 3,5 tysiąca dolarów bonusu promocyjnego oraz 50 tysięcy dolarów bonusu za najlepszą walkę wieczoru, bo właśnie starcie Gamrot – Kutateladze zostało wybrane starciem gali. Łącznie – około 63,5 tysiąca dolarów.
Co ciekawe Gruzin po walce z Gamrotem stwierdził, że jego zdaniem… powinien był tę walkę przegrać.
– Obaj ciężko pracowaliśmy i choć przykro mi to mówić, to nie była moja walka. Znam wynik, ale nie jestem zadowolony, bo nie tak miało to wyglądać. Gamrot, bracie, jesteś prawdziwym wojownikiem. To ty powinieneś był wygrać – przyznał Kutateladze w wywiadzie po pojedynku z Gamrotem.
Gamrot zarobki w UFC
Gamrot zarobki w UFC w jego drugiej walce były równie imponujące. Polak w kwietniu 2021 roku efektownym nokautem pokonał Scotta Holtzmana, notując tym samym pierwszą wygraną w szeregach UFC. Na konto Gamrota, mimo podstawowej wypłaty, trafiło dodatkowe 50 tysięcy dolarów, czyli blisko 200 tysięcy złotych.
Był to jego drugi bonus w drugiej walce w największej organizacji MMA na świecie. Drugi, ale… nie ostatni. W swojej trzeciej walce Gamrot efektownie poddał bowiem doświadczonego Jeremy’ego Stephensa, zgarniając dodatkowe 50 tysięcy dolarów za występ wieczoru.
Zobacz także nasz ranking legalnych bukmacherów.