Organizacje freak fightowe stały się niezwykle popularne w Polsce. Zawodnicy występujący na tych wydarzeniach mają bowiem ogromne rzesze fanów, którzy chętnie śledzą ich poczynania w klatce. Po sukcesie FAME MMA powstała ogromna ilość tego typu federacji. Sprawdź jakie są organizacje freak fight w Polsce!

FAME MMA

FAME MMA zapoczątkowało modę na freak fighty. Federacja ta została założona w 2018 roku i od pierwszej gali cieszyła się dużą popularnością. Na pomysł stworzenia organizacji wpadł Wojtek Gola, który zaprosił do współpracy Boxdela.

Zestawianie w klatce osób znanych z YouTube czy Instagrama okazała się ogromnym sukcesem. W ostatnich latach powstało wiele organizacji chcących dorównać FAME MMA, jednak wciąż to właśnie ta federacja wiedzie prym na rynku freak fightów.

Clout MMA

Clout MMA to w tym momencie druga najpopularniejsza organizacja freak fightowa w Polsce. Federacja ta powstała tuż po upadku High League, co wywołało wśród fanów wiele domysłów. Większość zawodników walczących w High League błyskawicznie podpisało bowiem kontrakt z Clout MMA, a współwłaścicielką została Lexy Chaplin.

Od pierwszej gali federacja ta zmagała się z wieloma problemami. Poza oskarżeniami o powiązania z High League, Clout MMA miało ogromne problemy z transmisją swoich wydarzeń. Od trzeciej edycji organizacja podpisała jednak umowę z innym dostawcą sygnału pay-per-view, dzięki czemu usługa uległa znacznej poprawie.

Prime MMA

Organizacja Prime MMA to trzecia siła na rynku freak fightowym. Medialnym włodarzem tej federacji jest Don Kasjo, czyli Kasjusz Życiński, który popularność zawdzięcza występom w FAME MMA. Prime Show MMA powstało w 2022 roku.

High League

Federacja High League w 2021 roku z przytupem weszła do świata freak fightów. Ogromne nakłady finansowe poskutkowały tym, że organizacja od pierwszej gali stała się realną konkurencją dla FAME MMA. High League promowali tacy influencerzy jak Malik Montana, Lexy, Natsu czy Marcin Dubiel.

Latem 2023 roku High League zostało jednak zablokowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z domniemanymi powiązaniami zarządu z Ramzanem Kadyrowem. Federacja wciąż jednak liczy na cofnięcie tej decyzji i wyraża chęć organizacji kolejnych gal.

Hype MMA

Hype MMA to twór, który wywodzi się z FAME MMA. Organizacja Hype miała promować mniejszych twórców, którzy po zyskaniu odpowiedniej popularności toczyliby walki w FAME MMA.

W rzeczywistości organizacja Hype MMA miała po prostu zablokować daną nazwę. Federacja High League pierwotnie miała nazywać się właśnie Hype MMA. Po pierwszej gali organizatorzy postanowili skupić się na federacji FAME i w konsekwencji zobaczyliśmy tylko jedną edycję Hype MMA.

MMA-VIP

Skoro inni na mnie zarabiają, czas zacząć zarabiać na siebie – pomyślał król polskiego freak fightu, Marcin Najman i wraz ze wspólnikami założył własną organizację o nazwie MMA-Vip. Federacja ""El Testosterona” rozpoczęła działalność w 2021 roku.

Najman wystąpił na trzech z czterech gal organizacji, jednak nie przynosiła ona zadowalających zysków. Po odejściu Najmana, MMA-Vip planowało piątą galę, jednak ostatecznie nie doszła ona do skutku.

Elite Fighters

Kolejną organizacją, która powstała po sukcesie FAME MMA, było Elite Fighters. Federacja poprzestała jednak na jednej gali, która odbyła się w październiku 2021 roku.

EFM Show

EFM Show próbowało połączyć freak fight z czystym sportem. Projekt nie spełnił jednak oczekiwań organizatorów i na razie został wstrzymany.

Free Fight Federation

Po sukcesie FAME MMA również telewizja postanowiła spróbować czegoś w podobnym stylu. Telewizja Polsat powołała do życia federację Free Fight Federation, czyli pojedynki celebrytów, które dostępne były w otwartej telewizji, a nie jak to ma miejsce w przypadku innych freakowych organizacji w płatnym systemie PPV.

FFF zorganizowało dwie gale, a walczyli na nich między innymi Marcin Najman, Trybson czy Piotr Świerczewski. Można odnieść wrażenie, że rozwój FFF w dużej mierze zahamowała pandemia koronawirusa – skoro gale nie były transmitowane w systemie PPV, spory wpływ na finanse wydarzenia mieli zasiadający na trybunach kibice.

Punchdown

Wszystkie organizacje freak fight w Polsce kojarzą się z walkami na zasadach MMA. Jest jednak wyjątek w postaci Punchdown, czyli gali, podczas której zawodnicy częstują się soczystymi uderzeniami z otwartej pięści, a więc potocznie mówiąc"z liścia".

Punchdown cieszył się popularnością, jednak w 2021 roku doszło do tragedii. W skutek obrażeń odniesionych w walce zmarł jeden z zawodników. W konsekwencji na organizację wylała się fala krytyki. Federacja Punchdown postanowiła przenieść się do USA i tam działa pod nazwą Slap Fighting Championship.


Jaka jest najpopularniejsza organizacja freak fight w Polsce?
Największą popularnością cieszą się gale FAME MMA.
Jakie są trzy najważniejsze organizacje freak fight?
Trzy czołowe federacje freakowe w Polsce to FAME MMA, Clout MMA i Prime MMA.