Piłka nożna od wielu lat jest najpopularniejszym i najbardziej dochodowym sportem świata. Nieustannie mamy do czynienia z ogromnymi transferami, a z sezonu na sezon są to coraz większe kwoty. Do tego dochodzą ogromne pensje, reklamy i sponsorzy, którzy pakują w ten biznes zdumiewające sumy. Dla większości krajów jest to sport numer jeden. W niemal każdym państwie mamy podział na kilka klas rozgrywkowych, a w samej Wielkiej Brytanii – uznawanej za kolebkę tej dyscypliny – mamy aż kilkanaście profesjonalnych szczebli rozgrywek. Piłka nożna jest również najważniejszym sportem w ofercie wszystkich firm bukmacherskich, a obstawianie meczów piłkarskich jest najbardziej rozwinięte właśnie w zakresie piłki.

To o niej powstaje też najwięcej stron, grup czy forów, na których możemy czerpać potrzebną wiedzę i statystyki do obstawiania konkretnych spotkań i analizy meczów. Nie dziwi fakt, że większość bukmacherów swoją szczegółową ofertę opiera głównie na piłce, ale typowanie jej wcale nie jest łatwe. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie potrzebne do skutecznego analizowania tej dyscypliny.

 

Zakłady bukmacherskie piłka nożna – rodzajezakłady bukmacherskie piłka nożna

Piłka nożna to sport trzydrogowy – czyli taki, w którym istnieją trzy możliwości wyniku: zwycięstwo, remis lub porażka. Poza tymi podstawowymi typami zakładów mamy oczywiście do czynienia z szeroką i złożoną ofertą. Do najpopularniejszych zakładów na piłkę nożną należą między innymi:

 • zakład 1×2, czyli obstawianie zwycięzcy meczu lub remis,
 • zakład DNB (draw no bet); czyli obstawianie zwycięzcy meczu, a w przypadku remisu zakład rozliczany jest po kursie 1,
 • podwójna szansa (1x, x2, 12); wybierając ten zakład, eliminujemy tylko jedno z trzech możliwych rozstrzygnięć spotkania,
 • poniżej/powyżej, czyli popularne „overy, undery”; zakłady te dotyczą zarówno goli, jak i kartek czy rzutów rożnych i są niezależne od zwycięzcy spotkania,
 • handicap; to zakład, w którym na starcie meczu nakładamy na jedną z drużyn przewagę lub stratę bramek,
 • dokładny wynik, zakład na trafienie idealnego wyniku połowy lub meczu; łączy się on z małym prawdopodobieństwem wygranej oraz dużym ryzykiem, ale i wysokim kursem,
 • HT/FT, czyli popularne „łamaki”; typujemy wynik 1×2 do przerwy oraz na koniec meczu,
 • BTTS (both teams to score); to obstawianie że obie drużyny strzelą bramkę,
 • zakłady dodatkowe np. na strzelca bramki, rzut karny, pierwszy gol w meczu.

GDZIE ZNAJDZIEMY INFORMACJE I POTRZEBNĄ WIEDZĘ DO OBSTAWIANIA PIŁKI NOŻNEJ?obstawianie piłki nożnej

Piłka nożna niczym nie różni się od innych dyscyplin pod względem obstawiania. Tak samo jak w przypadku innych sportów do osiągania wymiernych skutków potrzebne jest zdobywanie odpowiednich informacji i analiza meczów. Piłka nożna przez swoją popularność posiada bardzo szeroką bazę danych, statystyk i informacji nawet dla najniższych lig. Warto jednak zaznaczyć, że ekspertów od piłki jest mnóstwo i większość informacji jest dostępna dla każdego. Jeżeli chcemy zostać dobrymi typerami i zacząć obstawianie meczów piłki nożnej, musimy wyszukiwać takie fakty i „smaczki”, o których inni nie mają pojęcia.

Najlepiej skupić się na konkretnej lidze, a bardzo dobrym krokiem jest zainteresowanie się niższymi ligami, ponieważ właśnie tam najczęściej bukmacherzy wystawiają niedoszacowane lub przesadzone kursy na daną drużynę. Zamiast powierzać swoje ciężko zarobione pieniądze ślepemu losowi, lepiej skupić się na szczegółowej analizie meczów, poczytać artykuły oraz opinie innych ludzi na temat danego starcia.

Najlepszymi źródłami do analizy meczów są:

 • główne strony oraz media społecznościowe lig i drużyn, gdzie znajdziemy terminarze, składy, kontuzje i statystyki zawodników,
 • strony i grupy bukmacherskie, na których często znajdziemy ciekawe analizy oraz informacje na temat składów, sędziów i wszelkiego rodzaju przydatne statystyki,
 • strony lub aplikacje z wynikami na żywo i dostępnymi archiwalnymi wynikami i tabelami lig, w tym także statystyki jak h2h (bezpośrednie mecze), strzelców, liczbę bramek u siebie i na wyjazdach itp.; najpopularniejszymi stronami są www.flashscore.pl oraz www.sofascore.com.pl,
 • strony, które śledzą ruchy kursów na rynku bukmacherskim, np. www.oddsportal.com,
 • popularne serwisy piłkarskie i strony poświęcone tematyce sportu.

Gdzie obstawiać mecze piłki nożnej

Każdy legalny polski bukmacher posiada w swojej ofercie wydarzenia związane z piłką nożną. Ba, jest to zazwyczaj najbardziej rozbudowana i najbogatsza kategoria, w której obstawiać możemy zarówno wyniki najpopularniejszych lig piłkarskich, jak i europejskich pucharów, lecz również zdecydowanie bardziej egzotyczne ligi. Interesujecie się ligą algierską? Żaden problem. U bukmachera Fortuna, czy STS znajdziecie kursy nawet na tak nietypowe i niszowe rozgrywki. Nie dość, że obstawiać można naprawdę wiele lig, to bukmacherzy dodatkowo starają się wciąż wzbogacać swoją ofertę, dokładając nam regularnie boosty kursów, lub promocje związane właśnie z piłką nożną.

Jeśli przyjrzycie się bliżej ofertom poszczególnych bukmacherów właśnie pod kątem piłki nożnej, dojdziecie do wniosku, że w większości przypadków linie na poszczególne wydarzenia są dość zbliżone. Rynek bukmacherski w Polsce to dynamicznie zmieniający się twór, a żaden bukmacher nie chce zostać w tyle w tym zakresie.

Co można obstawiać na meczach piłki nożnej?

Mnogość możliwości, jakie mamy, w przypadku obstawiania piłki nożnej jest trudna do opisania. Bukmacherzy prześcigają się wręcz w tej materii, gdzie oprócz wyniku, strzelców i tego, czy obie drużyny strzelą gola, do zaoferowania mają o wiele więcej. Do najpopularniejszych zakładów należą również liczba bramek w meczu bądź konkretnej drużyny, jak również zakłady typu handicapu, czyli w uproszczeniu różnicę bramek między zespołami.

Dużą popularnością cieszą się też zakłady na liczbę rzutów rożnych w meczu, a także konkretne części spotkania, w których padną bramki. Żeby dodatkowo urozmaicić swoją ofertę, bukmacherzy przygotowują dla nas regularnie przeróżne zakłady kombinacyjne. Składa się na nie kilka różnych zdarzeń, jakie mają wydarzyć się w meczu, co dodatkowo podbija kurs.

W przypadku niektórych bukmacherów, na najbardziej interesujące mecze dla graczy przygotowane są również zakłady na konkretne statystyki zespołowe, lecz również konkretnych zawodników. Liczba celnych strzałów, podań, odbiorów itp.

Typy piłkarskie 1/x/2

Obstawianie zwycięzców bądź remisu w poszczególnych spotkaniach to zdecydowanie najpopularniejsza opcja w przypadku zakładów bukmacherskich na piłkę nożną. Są to zdarzenia najłatwiejsze, jednak wcale nie najprostsze do przeanalizowania. Niekiedy wręcz łatwiej jest założyć liczbę bramek bądź innych wydarzeń, aniżeli konkretnego wygranego. Mówi się, że tylko wytrawni gracze typują bezpośrednie remisy. Są to trudne do wytypowania i ryzykowne typy.

Zakłady under/over

Zakłady na under lub over w meczach piłkarskich dotyczą najczęściej liczby bramek, którą przewidujemy w spotkaniu. Granie typów under lub z polskiego „poniżej” to nic innego jak zdarzenie, w którym typujemy, że liczba goli, kartek, bądź rzutów rożnych będzie niższa, aniżeli wskazana wartość. Odwrotnością tego są overy – powyżej, kiedy zakładamy, że ilość ta będzie większa. To bardzo popularne w piłce nożnej zakłady, które niekiedy wydają się pewniejsze, aniżeli wybór kto wygra, lub przegra spotkanie.

Typy na króla strzelców

Rodzajami zakładów, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed sezonem, są typy na króla strzelców. Niemal każdy legalny bukmacherów oferuje nam możliwość wytypowania króla strzelców najpopularniejszych lig europejskich, a także europejskich pucharów, czy też turniejów międzynarodowych. Minusem tych zakładów jest konieczność czekania na rozstrzygnięcie aż do końca sezonu/rozgrywek. Nie każdego cechuje taka cierpliwość.

Typy na awans

Wskazywanie zespołu, który ma większe szanse na awans to bezpieczniejsza opcja, aniżeli granie zwycięzcy/przegranego danego spotkania. Są to jednak typu, które nie są dostępne na wszystkie rozgrywki. Typować awans możemy jedynie w przypadku pucharów. Kursy bukmacherskie na to są jednak relatywnie niższe niż zakłady 1×2.

Obstawianie do połowy

Wytrawni gracze zwracają uwagę na typy bukmacherskie na wynik do połowy danego spotkania. To ryzykowne, ale zarazem opłacalne opcje, na które często bukmacherzy oferują atrakcyjne kursy. To typy, które rekomendujemy dla nieco bardziej doświadczonych i lubiących ryzyko graczy.

Typy handicap

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, handicapy to popularne wśród graczy obstawiających piłkę nożną rodzaje zakładów, które zazwyczaj podbijają kurs kuponu i świadczą o naszej pewności odnośnie do końcowego wyniku spotkania. Handicap odnosi się do wyniku – to dawanie komuś przewagi poprzez dodanie gola, punktów, setów. Co do zasady chodzi w nich o to, że jedna strona zyskuje, a druga traci. Najłatwiej będzie to wytłumaczyć na przykładzie.

Drużyna X gra z drużyną Y, a my stawiamy zakład na X z handicapem -1.5. Oznacza to, że na starcie nasza drużyna zaczyna z ujemnym bilansem bramkowym. Inaczej, możemy wyobrazić sobie, że w momencie obstawiania meczu, drużyna Y wygrywa już 2:0. Oznacza to, że X musi strzelić przynajmniej 2 gole, żeby wygrać.

Obstawianie dokładnego wyniku

Obstawianie dokładnego wyniku, to wyjątkowo ryzykowna i rzadko opłacalna opcja. Niezwykle trudno jest przewidzieć, jaki dokładnie wynik padnie między danymi zespołami, dlatego kursy bukmacherskie są w tym przypadku bardzo atrakcyjne. Im wyższy wynik stawiamy, tym wyższych linii na wydarzenie możemy się spodziewać. Rzadko kiedy kursy bukmacherskie na poszczególne wyniki schodzą poniżej 10.00.

Obstawianie zakładów live

Poza zakładami przedmeczowymi, bukmacherzy w swoich ofertach posiadają też opcje stawiania już w trakcie trwania spotkania. Wówczas zyskujemy możliwość przeanalizowania, jak dane drużyny się prezentują i czego możemy się spodziewać. To opcje przeznaczone dla graczy nieunikających ryzyka i umiejących podejmować szybkie decyzje. Kursy w trakcie obstawiania live zmieniają się w trakcie sekund.

W momencie kluczowych w trakcie meczu wydarzeń, jak na przykład decyzja o rzucie karnym bukmacherzy blokują często granie niektórych wydarzeń, aby gra była atrakcyjna, ale też sprawiedliwa. Zakłady live rozliczane są bardzo szybko, dlatego wielu graczy decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Warto mieć na uwadze, że w meczach piłki nożnej zresztą nieczęsto zdarzają się sytuacje, które diametralnie zmieniają kursy na dane spotkanie.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY ANALIZOWANIU PIŁKI NOŻNEJjak analizować mecze piłki nożnej

 • Staraj się dużo czytać i skup się wyłącznie na kilku ligach, w których z biegiem czasu dobrze się rozeznasz. Pamiętaj, że nie da się być ekspertem każdej ligi. Dużo łatwiej jest odnaleźć „swoje miejsce” i na nim się skupić. Taka filozofia gry da ci dużą przewagę nad bukmacherem, który czasem może przeoczyć pewne informacje, które dla Ciebie – jako dobrze znającego się na danej lidze – będą oczywiste,
 • Zwróć uwagę na tabelę, ostatnie rezultaty drużyn, formę, składy i mecze bezpośrednie. To właśnie od statystyk powinieneś zacząć każdą analizę meczową. Sprawdzenie rezultatów da Ci ogólny przegląd formy danej drużyny – która z nich ma dobrą passę, a która tkwi w kryzysie. Istotnym elementem są również bezpośrednie starcia.
 • Rozróżniaj spotkania rozgrywane przed własną publicznością i na wyjazdach. W większości przypadków przewagę ma drużyna gospodarzy, ale są również takie, które wykorzystują pełen swój potencjał na stadionach rywali. Analizując mecze domowe i w delegacji warto także sprawdzać, jak spisuje się atak (liczba strzelonych bramek) i obrona (liczba straconych goli), co może mieć spory wpływ np. na zakłady powyżej/poniżej,
 • Staraj się unikać spotkań bardzo popularnych jak np. derby czy szlagiery w klasowych ligach, ponieważ w takich pojedynkach zazwyczaj trudno jest wytypować zwycięzcę, a kursy przeważnie nie są aż tak atrakcyjne, jak na inne mecze,
 • Mobilizacja i morale. Są to dwa bardzo ważne czynniki wpływające na wyniki spotkań. Warto zwracać uwagę na mecze drużyn walczących o utrzymanie lub mistrzostwo, ponieważ zazwyczaj do takich pojedynków zespoły podchodzą bardzo zmobilizowane i skoncentrowane. Trenerzy, który są już pewni awansu lub miejsca w tabeli wystawiają rezerwowych piłkarzy, którzy przez cały sezon rzadko meldowali się na murawie i to właśnie sprzyja obstawiającym mecze piłki nożnej, którzy mogą na takich spotkaniach sporo zarobić,

Analizuj poszczególne elementy gry

 • Śledź transfery i aktualną hierarchię w drużynie. Okienko transferowe często sporo zmienia w składzie, niektóre zespoły wzmocnione dobrymi piłkarzami zaczynają grać lepiej, a niektóre wręcz odwrotnie, ponieważ zmienia się hierarchia w drużynie, a część zawodników odchodzi na drugi plan i „grzeje ławę”. Warto obserwować, jak nowi zawodnicy radzą sobie w nowej drużynie i jakie mają relacje z pozostałymi zawodnikami oraz trenerem. Atmosfera w zespole niewątpliwie przekłada się na poczynania boiskowe,
 • W obstawianiu meczów piłki nożnej nie kieruj się emocjami i upodobaniami do danej drużyny. Każdy mecz analizuj pod względem szans na trafienie danego typu i weź pod uwagę wszystkie statystyki oraz aspekty, które mogą wpłynąć na przebieg spotkania,
 • Prowadź własne statystyki. Zapisywanie własnych spostrzeżeń i wniosków pozwoli Ci w przyszłości na jeszcze lepszą i bardziej szczegółową analizę meczów,
 • Staraj się umieszczać jak najmniej spotkań na kuponie i wybieraj tylko mecze, które twoim zdaniem mają największe szanse na powodzenie według twojej analizy. Nie sugeruj się przesadnie wystawianymi przez bukmachera kursami. Możesz przeanalizować mecz przed sprawdzeniem kursów i oszacować prawdopodobieństwo Twojego typu. Jeżeli jest ono większe, niż kurs na dane wydarzenie, możesz mieć do czynienia z tzw. valuebetem.

Obstawianie piłki nożnej – PODSUMOWANIEobstawianie piłka nożna zakłady bukmacherskie

Szeroka oferta i liczba lig w każdym kraju sprawiają, że obstawianie meczów piłki nożnej jest bardzo popularne. Aby odnosić sukcesy w typowaniu spotkań tej dyscypliny, należy brać pod uwagę wiele czynników oraz statystyk. Najważniejszy jest jednak oczywiście zdrowy rozsądek.


Szczegółowe informacje i porady na temat obstawiania piłki nożnej znajdziecie na naszej stronie internetowej. Przede wszystkim należy być gowotym na podjęcie ryzyka i pewnym w podejmowaniu decyzji.
Wiele darmowych typów bukmacherskich, a także szczegółowe analizy poszczególnych meczów znajdziecie w naszych typach redaktorów. Zachęcamy również do odwiedzania naszej zakładki Typy Dnia, gdzie swoje propozycje zgłaszają użytkownicy portalu zawodtyper.pl.