Genesis, czyli brutalne walki na gołe pięści – gdzie obstawiać Genesis? Kursy na Genesis – czy są dostępne u bukmacherów? Kto wygra Genesis – jakie były wyniki pierwszej gali?

Co to jest Genesis?

Genesis – to walki na gołe pięści w formule bokserskiej, z dozwolonymi łokciami oraz ciosami w klinczu. Nie ma parteru, nie ma zapasów, nie ma kalkulacji. Jest natomiast krew, ostre i mocne walki oraz emocje, czyli wszystko to, czego oczekują fani sportów walki.

Za galami Genesis stoi jeden z szefów KSW, Maciej Kawulski. Warto dodać, że to nie jest nowy projekt tego typu w Polsce – swoje gale w podobnym klimacie organizują bowiem federacje Gromda czy Wotore, gdzie również w dużym skrócie chodzi o zadawanie ciosów gołą pięścią, a nie jak w przypadku MMA czy boksu – w mniejszej lub większej rękawicy.

Gdzie obstawiać Genesis?

Przy okazji pierwszej gali Genesis wielu kibiców zastanawiało się, czy walki z tej gali będą dostępne do gry u bukmacherów. Jak się okazało, obawy o to, gdzie obstawiać Genesis, okazały się niesłuszne, gdyż największe polskie, legalne firmy bukmacherskie miały w swojej ofercie wszystkie walki Genesis.

Kursy na Genesis

Kursy na Genesis były więc dostępne do gry u takich bukmacherów, jak STS, Fortuna, forBET czy eWinner. Jak więc wyglądały przewidywania bukmacherów na pierwszą galę pod szyldem Genesis?

Zobacz także: Kod promocyjny Fortuna

Wystawienie kursów na galę Genesis z perspektywy bukmacherów z pewnością nie było prostym zadaniem. Dla zawodników walczących na Genesis były to bowiem debiutanckie występy w nowej formule – walk na gołe pięści. Wielu z nich miało na swoim koncie liczne sukcesy w MMA, inni startowali w boksie czy kickboxingu, ale to, jak ich organizm zachowa się w momencie przyjęcia ciosu z gołej pięści, było sporą niewiadomą.

Typy Genesis

typowanie genesis

W walce wieczoru zmierzyli się Marcin "Różal" Różalski i Josh Barnett. Patrząc na przebieg pojedynku dwóch weteranów, bukmacherzy zdecydowanie nie docenili zawodnika ze Stanów Zjednoczonych. Faworytem walki Różalski vs Barnett był bowiem Polak (1.40), podczas gry wygraną byłego mistrza UFC wyceniono na około 3.10. Jak się później okazało – aż 3.10.

W klatce zdecydowanie lepiej zaprezentował się Amerykanin i konsekwentnie rozbijał „Różala”, który nie wyszedł do trzeciej rundy. Polak był porozbijany, a także nabawił się przerażającej kontuzji oka, przez co wręcz nic nie widział. W walce wieczoru triumfował więc solidny underdog, co najlepiej pokazało, że pojedynki na gołe pięści potrafią zaskoczyć nawet najlepszego eksperta!

Wyrównane kursy mieliśmy w walce poprzedzającej główny pojedynek wieczoru, czyli w starciu Bartosz Batra vs Michał Królik. Ostatecznie triumfował minimalny faworyt, którego wygraną można było zagrać po kursie około 1.90. Bukmacherzy mieli również spory problem ze wskazaniem faworyta w walce Vaso Bakocević (2.0) vs Dariusz Rutkiewicz (1.90). Choć pojedynek wydawał się na papierze wyrównany, zawodnik z Czarnogóry pewnie zwyciężył, kończąc walkę przed czasem w drugiej rundzie.

Kto wygra Genesis?

W walce Gracjan Szadziński – Jan Siroky teoretycznie najłatwiejsze było wskazanie tego, kto wygra na Genesis. Zawodnik KSW był bowiem największym faworytem gali (1.20). I faktycznie - Polak nie zawiódł swoich kibiców oraz tych, którzy na niego typowali i wygrał przez nokaut w drugiej odsłonie pojedynku z Sirokim.

Typy na Genesis w dużej mierze skupiły się wokół walki kobiet, w której zmierzyły się Aleksandra Rola i Monika Porażyńska. Typy bukmacherskie na Genesis w wielu przypadkach wskazywały wygraną Porażyńskiej, która wywodziła się ze sportów uderzanych i w tej płaszczyźnie teoretycznie powinna mieć przewagę nad swoją rywalką. Typ na Genesis na Porażyńską był zwłaszcza zachęcający, gdyż była sporym underdogiem (3.20).

Jak się okazało, kursy na Genesis w tym przypadku były dobrze dobrane przez bukmacherów. Górą okazała się bowiem Rola, która wygrała ze swoją przeciwniczką na pełnym dystansie i triumfowała jednogłośną decyzją sędziów.

Typy bukmacherskie na Genesis

bukmacherzy genesis

Drugim – po Szadzińskim – największym faworytem bukmacherów podczas pierwszej gali Genesis był Rafał Kijańczuk. Zawodnik Fight Exclusive Night na papierze powinien był sobie łatwo poradzić z Marcinem Wasilewskim (zbieżność nazwisk z byłym piłkarzem reprezentacji Polski przypadkowa), gdyż jego wygraną oszacowano na kurs 1.25. Typy bukmacherskie na Genesis potrafią być jednak przewrotne, zwłaszcza że obaj zawodnicy nie mieli doświadczenia w walkach na gołe pięści. Kurs ponad 4.0 na Wasilewskiego dla wielu okazał się więc zachęcający i to właśnie w jego wygraną niektórzy gracze zainwestowali pieniądze.

Typerzy, którzy postawili na Wasilewskiego, oglądając pojedynek, z pewnością mogli być zadowoleni z tego, jak przeanalizowali tę walkę. Kursy na Genesis w przypadku walki Kijańczuk vs Wasilewski były bowiem nie najlepiej oszacowane – wyraźny underdog postawił faworytami trudne warunki i do ostatniej chwili nie było pewne, który z zawodników zostanie ogłoszony zwycięzcą. Ostatecznie niejednogłośną decyzją sędziów i stosunkiem głosów 2 vs 1 triumfował Kijańczuk, a ci, którzy wytypowali jego wygraną po skromnym kursie 1.25, z pewnością najedli się sporo nerwów!

Jak obstawiać Genesis?

Jak obstawiać Genesis i inne gale z walkami na gołe pięści? Z pewnością spokojnie i rozważnie. W tej formule większość zawodników jest bowiem niesprawdzona w tego typu walkach i do końca nie wiadomo, jak zachowają się w trakcie pojedynku. Co innego jest bowiem walczyć w rękawicach bokserskich czy do MMA, a zupełnie inaczej wyglądają pojedynki na gołe pięści.

Jak pokazała walka wieczoru Genesis pomiędzy Marcinem „Różalem” Różalskim i Joshem Barnettem, w nowej formule teoretycznie duży faworyt również potrafi rozczarować i przegrać swój pojedynek. Zwłaszcza że w przypadku walk na gołe pięści niezwykle łatwo o kontuzje czy to dłoni, czy twarzy Każdy tego typu uraz w ciągu sekundy potrafi diametralnie zmienić obraz całego pojedynku, sprawiając, że teoretycznie kontrolujący walkę faworyt błyskawicznie może wylądować na deskach.

Zobacz również: Jak oglądać walki Genesis?


Co to jest Genesis?
Genesis – to walki na gołe pięści w formule bokserskiej, z dozwolonymi łokciami oraz ciosami w klinczu. Nie ma parteru, nie ma zapasów, nie ma kalkulacji. Jest natomiast krew, ostre i mocne walki oraz emocje, czyli wszystko to, czego oczekują fani sportów walki.
Kto zawalczył w walce wieczoru na gali Genesis?
W walce wieczoru zmierzyli się Marcin "Różal" Różalski i Josh Barnett.