Kamaru Usman to obecnie drugi najlepszy zawodnik MMA bez podziału na kategorie wagowe według rankingu UFC. Kim jest Kamaru Usman? Wiek, wzrost, waga – jakie są parametry nigeryjskiego zawodnika? Ile zarabia Kamaru Usman?

Kim jest Kamaru Usman? 

Kamaru Usman to nigeryjski zawodnik mieszanych sportów walki. W 2015 roku wygrał 21 edycję najpopularniejszego reality show dotyczącego sportów walki „The Ultimate Fighter”. Od marca 2019 roku jest mistrzem UFC w kategorii półśredniej. Stylem bazowym Nigeryjczyka są zapasy. Kamaru Usman jest posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu. Pseudonim zawodnika to “The Nigerian Nightmare”.

Kamaru Usman wiek, waga, wzrost

Kamaru Usman urodził się 11 maja 1987 roku w Auchi w Nigerii. Na ten moment wiek Usmana to 34 lata. Od początku swojej kariery toczy pojedynki w wadze półśredniej, której górny limit ustalony jest na 77 kilogramów. Jednak na co dzień Nigeryjczyk waży około 90 kg. Wzrost Kamaru Usmana to 183 centymetry.

Kamaru Usman pochodzenie 

Kamaru Usman pochodzi z Nigerii. Jego ojciec był wojskowym, a dokładniej majorem w armii nigeryjskiej, zaś matka pracowała jako nauczycielka. 34-latek ma dwóch braci, Kashetu i Mohammeda. Pierwszy z nich jest doktorem farmacji, a drugi, podobnie jak Kamaru, jest zawodnikiem MMA. Mistrz UFC kategorii półśredniej posiada także Amerykańskie obywatelstwo. Przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych razem z rodziną w wieku ośmiu lat.

Kamaru Usman MMA 

Kamaru Usman w MMA zadebiutował 30 listopada 2012 roku na gali RFA 5. Przeciwnikiem Nigeryjczyka był David Glover, dla którego również był to debiut w zawodowym MMA. Usman zwyciężył w drugiej rundzie przez techniczny nokaut. Kolejnym przeciwnikiem zawodnika urodzonego w Auchi był Jose Caceres. Nigeryjczyk przegrał przez duszenie zza pleców już w pierwszej rundzie. Była to pierwsza i jedyna do tej pory porażka Usmana.

Po tym starciu “The Nigerian Nightmare” zanotował serię czterech wygranych z rzędu i dostał się do 21 edycji amerykańskiego reality show “The Ultimate Fighter”. Nigeryjczyk zwyciężył turniej i zadebiutował w UFC. Od tamtej pory w największej organizacji świata stoczył 14 pojedynków, wszystkie wygrane.

Zobacz także: Gdzie oglądać UFC?

Kamaru Usman walki 

Kamaru Usman walki toczył nie tylko w MMA, ale także w zapasach. W tej formule odnosił wiele sukcesów na szczeblu uniwersyteckim. Zawodnik został między innymi mistrzem NCAA Division II w wadze do 78,9 kg. Łączny bilans Usmana w zapasach w stylu wolnym to 35-26.

Kamaru Usman UFC 

Kamaru Usman zadebiutował w UFC 12 lipca 2015 roku na gali “The Ultimate Fighter: American Top Team vs. Blackzilians Finale”. Dla zawodnika był to również finał 21 edycji programu “The Ultimate Fighter”. Nigeryjczyk pokonał Haydera Hassana i tym samym zagwarantował sobie kontrakt z organizacji UFC.

Po tym starciu “ The Nigerian Nightmare” zanotował imponującą passę 8 wygranych z rzędu czym zasłużył sobie na walkę o pas mistrzowski kategorii półśredniej. O to trofeum Usman zawalczył z Tyronem Woodleyem na gali UFC 235, która odbyła się 2 marca 2019 roku w Las Vegas. Po pięciorundowej dominacji ze strony Nigeryjczyka wypunktowali pojedynek 50-44, 50-45 oraz 50-44. Tym samym Kamaru Usman został nowym mistrzem UFC.

Do tej pory 34-latek czterokrotnie obronił pas w wadze półśredniej. Pokonywał kolejno Colby’ego Covingtona, Jorge Masvidala, Gilberta Burnsa oraz ponownie Masvidala.

Zobacz także: Typy na UFC

Kamaru Usman przegrana 

Do jedynek porażki Kamaru Usmana doszło na gali CFA 11. Przeciwnikiem Nigeryjczyka był Jose Caceres, który w tamtym momencie legitymował się rekordem 3-3. Zawodnik urodzony w Auchi przegrał w pierwszej rundzie przez duszenie zza pleców.

Kilka lat później, w jednym z wywiadów, Usman przyznał, że poddał się w tej walce ze względu na swoją tragiczną w tamtym czasie sytuację finansową. Gdyby Nigeryjczyk nie odklepał to w przypadku uduszenia zostałby automatycznie odsunięty od walk na 6 miesięcy. Zawodnik wyznał, że na swoim koncie miał wtedy zaledwie 17 dolarów więc zdecydował się na poddanie się, aby móc zarabiać.

Typy na Usman - Covington 2

Kamaru Usman bilans 

Na ten moment bilans Kamaru Usmana w zawodowym MMA wynosi 19-1. W UFC Nigeryjczyk może pochwalić się nieskazitelnym rekordem 14-0.

Kamaru Usman zarobki 

Kamaru Usman jest jednym z najlepiej wynagradzanych zawodnik w UFC. Według amerykańskiego portalu “The Sports Daily”, który zajmuje się śledzeniem zarobków zawodników MMA, Nigeryjczyk podczas swojej kariery w UFC zarobił ponad 3,5 miliona dolarów. W przeliczeniu na polską walutę kwota ta wynosi około 13,5 miliona złotych.

To nie są jednak łączne zarobki Kamaru Usmana. Do tej sumy należy także doliczyć wpływy z pay-per-view, które czasem przewyższają podstawową gażę zawodnika za walkę. Przykładowo, po gali UFC 261, na której Nigeryjczyk znokautował Jorge Masvidala, wynagrodzenie przyznane Usmanowi z pay-per-view wynosiło 640 tysięcy dolarów.

Kamaru Usman Instagram 

Kamaru Usman jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników na świecie. Na swoim Instagramie zebrał już 2,6 miliona obserwatorów. Jego konto można znaleźć pod nickiem @usman84kg.


1. Z kim przegrał Kamaru Usman?
Do jedynek porażki Kamaru Usmana doszło na gali CFA 11. Przeciwnikiem Nigeryjczyka był wtedy Jose Caceres.
2. Jaki rekord posiada obecnie w MMA Kamaru Usman?
Kamaru Usmana legitymuje się rekordem 19-1. W UFC jego bilans wynosi 14-0.