Leon Edwards jest brytyjsko-jamajskim zawodnikiem MMA, który rywalizuje w dywizji półśredniej UFC. Aktualnie jest on mistrzem tej organizacji. Poznaj szczegóły na temat Leona Edwardsa!

Leon Edwards wiek

Ile lat ma Leon Edwards? Edwards urodził się 25 sierpnia 1991, a więc ma 32 lata.

Leon Edwards waga

Leon Edwards jest zawodnikiem kategorii półśredniej, której limit jest ustalony na 77 kilogramów. Na co dzień waga Leona Edwardsa oscyluje w okolicach 87-88 kilogramów.

Leon Edwards wzrost

Edwards ma 188 centymetrów wzrostu.

Leon Edwards rekord

Leon Edwards stoczył do tej pory 25 walk, z których wygrał 21. Dokładny bilans przedstawiamy poniżej.

Rekord MMA: 21-3, 1NC

Leon Edwards MMA

Edwards zadebiutował w MMA 5 czerwca 2011 roku w wieku 20 lat. W 2014 roku zdobył mistrzostwo brytyjskiej organizacji BAMM i po jednej obronie tego trofeum podpisał kontrakt z UFC. W pierwszych czterech walkach odniósł dwie wygrane i dwie porażki. Później jednak rozpoczęła się jego imponująca passa zwycięstw.

W sierpniu 2022 roku, po dziesięciu walkach bez porażki, Edwards stanął do walki z Kamaru Usmanem o mistrzowski pas w wadze półśredniej. Co ciekawe był to zarazem rewanż, bowiem obaj zawodnicy po raz pierwszy zmierzyli się ze sobą w grudniu 2015 roku. Wtedy górą był Usman, który wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów. W rewanżu lepszy okazał się Edwards, który zwyciężył przez nokaut w piątej rundzie.

W pierwszej obronie mistrzowskiego trofeum Edwards ponownie zmierzył się z Usmanem. Anglik znów okazał się lepszy, tym razem wygrywając przez większościową decyzję sędziów.

Leon Edwards najlepsze walki w MMA

Dwie najważniejsze i zarazem najlepsze walki Leona Edwardsa miały miejsce w pojedynkach o mistrzowski pas. Dwukrotnie Anglik mierzył się wtedy z Kamaru Usmanem.

UFC 278: Leon Edwards vs Kamaru Usman 2

Rewanżowa walka Edwardsa z Usmanem przypadła na galę UFC 278. Usman przystępował do tej walki w roli zdecydowanego faworyta, będąc na fali 19 wygranych z rzędu. Nigeryjczyk zgodnie z przewidywania przeważał przez prawie całą walkę i wydawało się, że pewnie wygra na punkty. Na minutę przed końcem walki Edwards popisał się jednak wyjątkowym kopnięciem, które znokautowało Usmana.

UFC 286: Leon Edwards vs Kamaru Usman 3

W swojej pierwszej obronie Edwards zmierzył się z Usmanem. Była to zarazem trzecie starcie tych zawodników. Tym razem walka była zdecydowanie bardziej wyrównana i ostatecznie potrwała pełen dystans. Edwards wygrał przez decyzje sędziów, którzy punktowali 2x 48-46 i 47-47.

Leon Edwards osiągnięcia

Leon Edwards podczas swojej kariery zanotował wiele spektakularnych występów. Warto wyróżnić najważniejsze osiągniecia tego zawodnika.

  • 2014 - mistrz BAMMA w wadze półśredniej
  • 2022-... - mistrz UFC w wadze półśredniej
  • Szósty najszybszy nokaut w historii UFC (w walce z Sethem Baczynskim)

Leon Edwards ciekawostki

Leon Edwards urodził się w Kingston na Jamajce. Mimo tego reprezentuje Anglię.

Edwards w wieku 13 lat stracił ojca, który został zastrzelony w klubie nocnym w Londynie. W późniejszych latach Leon Edwards obracał się w przestępczym środowisku i był powiązany z narkotykami czy walkami ulicznymi. W wieku 17 lat zdecydował się zmienić swoje życie i rozpoczął treningi MMA, do których zachęciła go mama.


Ile lat ma Leon Edwards?
Leon Edwards urodził się 25 sierpnia 1991, a więc obecnie ma 32 lat.
W jakim wieku Edwards zaczął trenować MMA?
Leon Edwards rozpoczął treningi MMA w wieku 17 lat.