Khamzat Chimaev w ekspresowym tempie stał się jednym z najpopularniejszych zawodników MMA na świecie. Kim jest Khamzat Chimaev? Wiek, wzrost, waga – jakie są parametry zawodnika pochodzącego z Czeczenii? Ile zarabia Khamzat Chimaev?

Kim jest Khamzat Chimaev?

Khamzat Chimaev to zawodnik mieszanych sztuk walki. Chimaev urodził się w Czeczenii i tam zaczął swoją przygodę ze sportami walki. W wieku pięciu lat zaczął trenować zapasy. Jako junior zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Rosji. W 2013 roku, w wieku 18 lat, wyemigrował z matką do Szwecji, dołączając do starszego brata. Po przeprowadzce Chimaev trenował i rozwijał swoje umiejętności w wielu klubach. Był uważany za jednego z najlepszych zapaśników w stylu wolnym w Szwecji. Chimaev zdobył złoty medal na Mistrzostwach Szwecji w stylu wolnym w 2016 i 2017 roku w kategorii do 86 kilogramów, a w 2018 roku powtórzył ten sukces w dywizji do 92 kilogramów. Zawodnik ma na swoim koncie również występy w judo oraz sambo. W wieku 23 lat rozpoczął treningi MMA, a obecnie swoje walki toczy dla najlepszej organizacji MMA na świecie, UFC.

Khamzat Chimaev wiek, waga, wzrost 

Khamzat Chimaev wiek, waga, wzrost, czyli jakie są parametry zawodnika? Chimaev urodził się 1 maja 1994 roku w Beno-Yurt w Rosji. Na ten moment ma 27 lat. Podczas swojej kariery walczył w kategoriach półśredniej oraz średniej. Obecnie zdecydował, że swoje pojedynki będzie toczyć w wadze półśredniej, której limit ustalony jest na 77 kilogramów. Khamzat Chimaev posiada 188 centymetrów wzrostu, a jego zasięg ramion wynosi 190 cm.

Khamzat Chimaev pochodzenie 

Chimaev jest reprezentantem Szwecji. Jednak zawodnik urodził się i wychował w Rosji, a dokładnie w Czeczenii.

Khamzat Chimaev MMA

Khamzat Chimaev treningi MMA rozpoczął w wieku 23 lat. Po kilku walkach amatorskich w zawodowym MMA zadebiutował 26 maja 2018 roku na gali International Ring Fight Arena 14. Jego przeciwnikiem był Gard Olve Sagen. Chimaev wygrał walkę w drugiej rundzie przez techniczny nokaut. 

Po drugim zwycięstwie podpisał kontrakt z Brave CF. W nowej federacji zadebiutował 16 listopada 2018 roku na gali Brave CF 18. Zmierzył się wtedy z Marko Kisič, którego pokonał w pierwszej rundzie przez TKO. Dla organizacji Brave Chimaev stoczył jeszcze trzy pojedynki. Wszystkie wygrał przed czasem w pierwszej bądź drugiej rundzie.

Zobacz także: Typy na UFC

Khamzat Chimaev UFC 

Po osiągnięciu rekordu 6-0 podpisał kontrakt z UFC. W Ultimate Fighting Championship zadebiutował 16 lipca 2020 roku na gali UFC Fight Island 1 w Abu Zabi. Jego rywalem był John Phillips. Chimaev zwyciężył w drugiej rundzie przez poddanie. Już 10 dni później po raz kolejny wszedł do klatki UFC. Tym razem zmierzył się z Rhysem McKee, którego pokonał w pierwszej odsłonie walki przez TKO. Tym samym pobił rekord jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy dwoma zwycięstwami w klatce UFC. 

W trzecim starciu na gali UFC Fight Night 178 zmierzył się z Gerald Meerschaert. Tym razem potrzebował zaledwie 17 sekund, aby znokautować swojego przeciwnika. W czwartej walce w UFC Chimaev miał zmierzyć z Leonem Edwardsem. Starcie zostało zaplanowane na grudzień, jednak zostało odwołane, ponieważ Edwards zachorował na koronawirusa. Walka była dwukrotnie przekładane, jednak w kolejnych przypadkach to Chimaev nie był w stanie wystąpić z powodu zachowania na COVID-19. 

27-latek do klatki UFC powrócił po ponad roku na gali UFC 267. Zmierzył się z zajmującym jedenaste miejsce w rankingu UFC wagi półśredniej Li Jingliangiem. Chimaev całkowicie zdominował Chińczyka, a walkę zakończył już w pierwszej rundzie poddając rywala duszeniem zza pleców. Tym samym Szwed rosyjskiego pochodzenia zanotował dziesiątą wygraną z rzędu przed czasem.

Khamzat Chimaev walki 

Khamzat Chimaev walki, czyli kiedy możemy liczyć na kolejny występ rosyjsko-szwedzkiego zawodnika? Chimaev zgłasza swoją gotowość kiedy tylko ma na to okazje. Wielokrotnie informował, że jest gotowy walczyć z każdym, zawsze i wszędzie. Obecnie jednak nie wiadomo kiedy 27-latek powróci do oktagonu.

Zobacz także: Gdzie oglądać UFC?

Khamzat Chimaev rekord 

Khamzat Chimaev rekord, czyli jakim bilansem na ten moment legitymuje się 27-letni zawodnik? Na ten moment Chimaev legitymuje się rekordem 10-0. Biorąc pod uwagę tylko występy w UFC rekord zawodnika wynosi 4-0. Warto zaznaczyć, że wszystkie swoje walki zakończył przed czasem.

Khamzat Chimaev Khabib 

Khamzat Chimaev Khabib Nurmagomedov, czyli jaki jaka jest wspólna historia tych dwóch zawodników? Chimaev w jednym z wywiadów przyznał, że w 2018 roku poleciał do Irlandii, aby pobić Conora McGregora. Chciał w ten sposób bronić honoru Khabiba Nurmagomedova oraz innych rosyjskich zawodników, których w tamtym czasie wyjątkowo mocno obrażał Irlandczyk.

Nie wiadomo jednak jaki naprawdę stosunek do Nurmagomedova ma Chimaev. Trzy lata później przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow, prowadził relację live na Instagramie, na której odniósł do osoby Khabiba Nurmagomedova. W tym czasie Chimaev napisał komentarz “Rozszarpiemy go, jeśli zechce”, który według wielu odnosił się właśnie do “Dagestańskiego Orła”.

Khamzat Chimaev zarobki 

Khamzat Chimaev zarobki, czyli ile za swoje walki otrzymuje 27-letni zawodnik? Od momentu, gdy Chimaev dołączył do amerykańskiej organizacji UFC, jego gaże za walki są podawane do informacji publicznej. Portal “The Sports Daily”, który zajmuje się między innymi śledzeniem zarobków zawodników MMA podaje, że za swoje dotychczasowe cztery walki w UFC zawodnik zarobił prawie pół miliona dolarów, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 2 miliony złotych.

Khamzat Chimaev Instagram 

Khamzat Chimaev stał się wyjątkowo popularny po tym jak zwyciężył dwie walki w UFC w 10 dni, w dwóch różnych kategoriach wagowych. Z każdym kolejnym pojedynkiem rozpoznawalność zawodnika pochodzącego z Czeczenii zwiększała się. Na ten moment na swoim Instagramie zebrał już prawie 3 miliony obserwatorów. Jego konto można znaleźć pod nickiem @khamzat_chimaev.


1. Kiedy Khamzat Chimaev zadebiutował w UFC?
W Ultimate Fighting Championship Chimaev zadebiutował 16 lipca 2020 roku na gali UFC Fight Island 1 w Abu Zabi.
2. Ile zarobił Khamzat Chiaev?
Według portalu "The Sports Daily" Chimaev zarobił do tej pory około pół miliona dolarów.