Istnieje wiele rozmaitych wersji zakładów bukmacherskich. Każdy z nich ma inną strukturę, założenia i możliwości zarobku na prognozowaniu gier sportowych. Jednym z nich jest omawiany w tym artykule handicap azjatycki, którego początku należy szukać w Indonezji w końcu lat 90. XX wieku. Popularny w przypadku takich sportów jak piłka nożna, koszykówka, tenis – handicap azjatycki polega na wyrównywaniu szans „na papierze” poprzez dodawanie w ogólnych warunkach zakładu punktów dla słabszej drużyny przed rozpoczęciem rozgrywki.

Co to jest handicap azjatycki?

Popularny „azjan”, dopuszcza przy formułowaniu zakładów dwie opcje: wygraną lub przegraną danego zespołu. Gdy zachodzi okoliczność remisu, następuje tzw. DNB (draw no bet), czyli anulowanie zakładu bukmacherskiego i zwrot środków graczom. Dzięki takiemu rozkładowi sił szansa na wygraną wynosi dokładnie 50%. Handicap azjatycki zakłada „wsparcie” notowań drużyny lub zawodnika powszechnie uznawanego za stronę słabszą.

Handicap azjatycki vs europejski

Zajmiemy się teraz odpowiedzią na pytanie, co to jest handicap azjatycki w relacji do wersji europejskiej. Handicap europejski działa na podobnej zasadzie co azjatycki. Również tutaj słabszej drużynie dodawane są punkty. Europejski zakłada trzy możliwe wyniki końcowe  –  wygrana, remis, przegrana.

Remis podlega typowaniu, dlatego jego pojawienie się w wyniku oznacza przegraną wszystkich innych zakładów. Przy handicapie europejskim występują więc mniejsze statystyczne szanse na wygraną – 33% w przeciwieństwie do 50%. Azjatycki oznaczany jest jako AH, europejski natomiast widnieje u bukmacherów pod skrótem EH.

Handicap azjatycki całkowity (-2,0, -1,0, +1,0, +2,0)

Wyrażany jest on w liczbie całkowitej. Korzystając z dodania lub odjęcia bramek/punktów można skorzystać z korzystniejszych kursów. Jeżeli po uwzględnieniu wybranego handicapu wynikiem będzie remis następuje zwrot stawki. Aby zakład okazał się zwycięski postawiona drużyna musi wygrać przewagą co najmniej 2 goli (zależnie od postawionego typu). Przykładowo stawiając na dany zespół należy oczekiwać, że wygra on przewagą 2 bramek. Jeżeli w meczu padnie remis lub zwycięży druga drużyna, zakład będzie rozliczony jako przegrany. Jednobramkowa wygrana spowoduje zwrot stawki.

Połówkowy handicap azjatycki (np. -1.5, -0.5, +0.5, +1.5)

Drugi rodzaj handicapu może być dla wielu najłatwiejszy w zrozumieniu. Poprzez dodanie połówkowej wartości nie jest możliwe, by z jej uwzględnieniem padł remis. Dzięki temu AH połówkowy może być w pewnym stopniu porównywany do zakładów bez remisu. W tym przypadku wybranie azjatyckiej wersji przewagi może być więc kuszące również pod kątem kursów. Najczęściej okazuje się, że kurs na zespół z parametrem -0,5 jest też wyższy niż z wykorzystaniem tradycyjnego rynku bez remisu.

Zerowy handicap azjatycki - DNB (remis – nie ma zakładu)

Zakład ten można znaleźć na stronach bukmacherów pod nazwami DNB, draw no bet lub zakład bez remisu. Jest to następny rodzaj handicapu, który z pewnością jest często wybierany w przypadku bardziej wyrównanych spotkań. Celem jest postawienie na jedną z drużyn. Jeżeli ona wygra, to zakład kończy się powodzeniem. Jeżeli padnie remis, to oznacza on zwrot stawki. Jedynym wynikiem, który zaprzepaszcza szansę na powodzenie jest porażka zespołu, na który postawiono.

Ćwiartkowy handicap azjatycki (np. -1.25, -0.75, -0.25, +0.25, +0.75, +1.25)

Ćwiartkowy handicap to rodzaj, który zapewne najczęściej sprawia trudności w jego zrozumieniu. Czas to zmienić! W AH ćwiartkowym stawka dzielona jest na dwie połowy. Poprzez to obstawione zostają dwie opcje, którymi stają się handicap połówkowy i całościowy. Celem jest zminimalizowanie ryzyka. Załóżmy, że dla przykładu stawką będzie 100 zł. Jej połowa stawiana jest na zakład o ćwiartkę wyższy, a druga część na zakład o ćwiartkę niższy. Zatem wnioskując można powiedzieć, że zagrany został zakład bez remisu oraz handicap -0,5.

Jak odróżnić od siebie handicapy

Najłatwiejszym sposobem na odróżnienie handicapu azjatyckiego od europejskiego jest sprawdzenie, czy jest to zakład dwudrogowy, czy trzydrogowy. Ten pierwszy najczęściej oznacza, że jest to AH. U polskich bukmacherów rzadko zdarza się, by dane rynki z handicapami były jasno określone jako ich azjatyckie lub europejskie wersje. Reasumując dochodzi więc do sytuacji, w której w każdym serwisie nazewnictwo może być nieco inne.

W przypadku niejasności warto korzystać z podpowiedzi, które czasami są dołączane do danych rynków. Opłąc się na to zwracać szczególną uwagę, gdyż handicap azjatycki w niektórych sytuacjach daje możliwość uzyskania zwrotu, gdy padnie remis. W jego przypadku często odnotowywana jest ilość bramek (np. -1.0 lub +1.0) zamiast wyniku (np. 1:0 lub 0:1).

Jak odczytywać handicap azjatycki

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom stało się o wiele jaśniejsze to, czym jest handicap azjatycki. Podczas codziennego wyszukiwania typów, pomocna może okazać się tabela wskazująca, co musi się zdarzyć, by zakład okazał się wygrany.

Handicap azjatyckiWygrana 3 bramkamiWygrana 2 bramkamiWygrana 1 bramkąRemisPrzegrana 1 bramkąPrzegrana 2 bramkamiPrzegrana 3 bramkami
-2.25WygranaPrzegrana 50%PrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
-2.0WygranaZwrotPrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
-1.75WygranaWygrana 50%PrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
-1.5WygranaWygranaPrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
-1.25WygranaWygranaPrzegrana 50%PrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
-1.0WygranaWygranaZwrotPrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
-0.75WygranaWygranaWygrana 50%PrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
-0.5WygranaWygranaWygranaPrzegranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
-0.25WygranaWygranaWygranaPrzegrana 50%PrzegranaPrzegranaPrzegrana
0WygranaWygranaWygranaZwrotPrzegranaPrzegranaPrzegrana
0.25WygranaWygranaWygranaWygrana 50%PrzegranaPrzegranaPrzegrana
0.5WygranaWygranaWygranaWygranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
0.75WygranaWygranaWygranaWygranaPrzegrana 50%PrzegranaPrzegrana
1.0WygranaWygranaWygranaWygranaZwrotPrzegranaPrzegrana
1.25WygranaWygranaWygranaWygranaWygrana 50%PrzegranaPrzegrana
1.5WygranaWygranaWygranaWygranaWygranaPrzegranaPrzegrana
1.75WygranaWygranaWygranaWygranaWygranaPrzegrana 50%Przegrana
2.0WygranaWygranaWygranaWygranaWygranaZwrotPrzegrana
2.25WygranaWygranaWygranaWygranaWygranaWygrana 50%Przegrana

Zalety i wady zakładów z handicapem azjatyckim

Na pewno z punktu widzenia osoby dokonującej zakładu, typowania z handicapem azjatyckim mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Nie zawsze jednak tak jest. Jak przedstawiają się plusy i minusy handicapów azjatyckich?

Zalety:

  • wyeliminowany jest remis, więc zwiększa się szansa na powodzenie,
  • w spotkaniach z wyraźnym faworytem kursy stają się atrakcyjne,
  • zabezpieczenie w postaci zwrotu, gdy padnie remis lub inny konkretny wynik.

Wady:

  • nie każdy bukmacher oferuje pełną ofertą na handicapy azjatyckie,
  • nie w każdym przypadku z handicapem kursy są atrakcyjniejsze.

Kto oferuje zakłady z handicapem azjatyckim?

Na rynku istnieje kilka ofert tego typu zakładów. Handicap azjatycki STS oraz Fortuna, są dwoma z najczęściej wybieranych opcji. Obaj bukmacherzy oferują przejrzyste warunki zakładów i doskonałą stronę i aplikację. STS i handicap azjatycki Fortuna stanowią dobry wstęp do podjęcia wyzwania gry na podstawie tego mechanizmu bukmacherskiego. Z pewnością wielu graczy za lidera pod tym względem uznaje natomiast LV Bet. Firma w ofercie wstawia odrębne zakładki z handicapami azjatyckimi, w tym także azjany połówkowe i ćwiartkowe.

Handicap Fortuna

W Fortunie rynki związane z handicapem azjatyckim są stałą propozycją dla graczy. Odnaleźć je można rozwijając dane zdarzenia i wybierając z górnego menu Handicapy. Azjany nie są szczególnie rozróżnione od europejskiej wersji. Da się je jednak w łatwy sposób odróżnić sprawdzając ile dróg jest dostępnych. Na wszystkich tych, którzy jeszcze nie próbowali swoich sił u tego bukmachera czeka ciekawe bonusy powitalne. Niewątpliwie najwięcej zyskać można wykorzystując kod promocyjny Fortuna.

Handicap STS

Azjatyckie handicapy to także stały element oferty STS. Co ciekawe da się je wykorzystywać też w przypadku typów na 1. lub 2. połowę spotkania. We wszystkich sytuacjach dostępne są też zakłady obejmujące wyższe wartości jak 2.5 i -2,5. To dobra wiadomość dla typerów przewidujących wysokie wygrane i porażki danych zespołów. Nowi klienci mogą liczyć na interesujący bonus STS, który może zapewnić dłuższą grę m.in. dzięki zakładowi bez ryzyka.


Gdzie można obstawiać handicap azjatycki?
Rynki z handicapem azjatyckim dostępne są praktycznie u większości bukmacherów. Bardzo dobrą ofertę posiadają szczególnie Fortuna i STS.
Czym różni się handicap azjatycki od europejskiego?
Różnicą między tymi handicapami jest to, że ten europejski zakłada 3 możliwe wyniki meczu, a azjatycki 2.