Dustin Poirier jest obecnie jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych zawodników MMA na świecie. Kim jest Dustin Poirier? Wiek, wzrost, waga – jakie są parametry amerykańskiego zawodnika? Ile zarabia Dustin Poirier?

Kim jest Dustin Poirier?

Dustin Poirier to zawodnik mieszanych sztuk walki. Od 2011 roku związany z Ultimate Fighting Championship. Przed podpisaniem kontraktu z najlepszą organizacją MMA na świecie toczył pojedynki między innymi w USA MMA, Ringside MMA czy WEC. W 2019 roku zdobył tymczasowy pas UFC w wadze lekkiej. Aż dwunastokrotnie otrzymywał bonusy za swoje walki w UFC. Od 2012 roku do swoich pojedynków przygotowuje się w jednym z najlepszych klubów MMA świata, American Top Team. Pseudonim Dustina Poiriera to "The Diamond". Amerykanin jest również posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu.

Dustin Poirier wiek, waga, wzrost

Jakie są parametry zawodnika? Amerykanin urodził się 19 stycznia 1989 roku w Lafayette w Luizjanie. Na ten moment ma 32 lata. Podczas swojej kariery walczył w kategoriach piórkowej oraz lekkiej. Obecnie swoje pojedynki toczy w wadze lekkiej, której limit ustalony jest na 70,3 kilograma. Amerykański zawodnik posiada 175 centymetrów wzrostu, a jego zasięg ramion wynosi 183 cm.

Dustin Poirier walki

Dustin Poirier walki, czyli kiedy możemy liczyć na kolejny występ amerykańskiego zawodnika? Amerykanin powróci do klatki UFC już 11 grudnia. Jego przeciwnikiem będzie Charles Oliveira. Stawką pojedynku będzie pas mistrzowski w kategorii lekkiej.

Zobacz także: Typy na Oliveira - Poirier

Dustin Poirier MMA

Dustin Poirier w zawodowym MMA zadebiutował 16 maja 2009 roku na gali USA MMA 7: River City Rampage. Jego przeciwnikiem był Aaron Suarez. Poirier zwyciężył już w pierwszej rundzie przez techniczny nokaut. W tym samym roku stoczył jeszcze cztery pojedynki. Wszystkie z nich wygrał przed czasem poddając lub nokautując swoich rywali.

W 2010 roku, kiedy legitymował się rekordem 7-0, podpisał kontrakt z organizacją WEC. W debiucie dla nowego pracodawcy poniósł pierwszą porażkę w karierze. Po trzyrundowym pojedynku Poirier musiał uznać wyższość Danny’ego Castillo. W 2011 roku UFC przejęło organizację WEC i od tamtej pory zawodnik urodzony w Lafayette toczy swoje pojedynki pod banderą Ultimate Fighting Championship.

Dustin Poirier UFC

Dustin Poirier w UFC zadebiutował 1 stycznia 2011 roku na gali UFC 125. Jego przeciwnikiem był Jason Young. Poirier zwyciężył przez jednogłośną decyzję sędziów. Pierwszą porażkę w najlepszej organizacji MMA na świecie zaliczył w piątej walce dla UFC. Pokonał go Chan Sung Jung przez poddanie w czwartej rundzie.

Zobacz także: Typy na UFC

4 kwietnia 2015 roku Poirier, po porażce z Conorem McGregorem, przeniósł się do kategorii lekkiej. W pierwszej walce w nowej dywizji zmierzył się z Diego Ferreirą. Amerykanin wygrał już w pierwszej rundzie przez nokaut. 13 kwietnia 2019 roku, na gali UFC 236 w Atlancie, Dustin Poirier zmierzył się z Maxem Hollowayem o tymczasowy pas mistrzowski w kategorii lekkiej. "The Diamond” wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów, którzy punktowali walkę 49-46. W swoim kolejnym pojedynku, na gali UFC 242 w Abu Zabi, otrzymał szansę walki o pełnoprawne mistrzostwo UFC. Jego rywalem był Khabib Nurmagomedov. Rosjanin zwyciężył starcie w drugiej rundzie przez duszenie.

Łącznie dla Ultimate Fighting Championship Dustin Poirier stoczył 26 pojedynków, z których 20 wygrał, tylko 5 przegrał, a jedno starcie zakończyło się werdyktem “no contest”.

Zobacz także: Gdzie oglądać UFC?

Dustin Poirier rekord

Dustin Poirier rekord, czyli jakim bilansem legitymuje się obecnie amerykański zawodnik? Na ten moment 32-latek legitymuje się rekordem 28-6 (1 NC). Biorąc pod uwagę tylko występy w UFC rekord Poriera wynosi 20-5 (1NC).

Poirier vs McGregor

Poirier vs McGregor, czyli jaka jest historia pojedynków między tymi dwoma zawodnikami? Po raz pierwszy Amerykanin zmierzył się z Irlandczykiem 27 września 2014 roku na gali UFC 178. Conor McGregor błyskawicznie rozprawił się ze swoim przeciwnikiem wygrywając przez techniczny nokaut już po minucie i 46 sekundach.

Do długo wyczekiwanego rewanżu doszło po ponad sześciu latach. Do starcia doszło 24 stycznia 2021 roku na gali UFC 257 w Abu Zabi. Pierwsza runda należała do Irlandczyka. McGregor wyprzedzał Poiriera i częściej trafiał. W drugiej rundzie sytuacja zaczęła się zmieniać, głównie za sprawą bardzo mocnych kopnięć Amerykanina. W pewnym momencie “The Notorious” dał się trafić kilkoma mocnymi ciosami pod siatką. Poirier nie zmarnował tej okazji i wykończył przeciwnika na ziemi wygrywając przez techniczny nokaut.

Trzecia walka Poirier vs McGregor odbyła się 10 lipca 2021 roku na gali UFC 264. Pojedynek zaczął się od mocnych kopnięć ze strony Irlandczyka. Amerykanin z czasem zaczął jednak przeważać i po dwóch minutach pierwszej rundy zdołał obalić byłego mistrza UFC dwóch kategorii wagowych. Na ziemi Poirier całkowicie zdominował przeciwnika. McGregorowi udało się wstać tuż przed końcem rundy, jednak podczas jednej z ostatnich wymian w stójce Irlandczyk doznał złamania nogi, przez co nie był w stanie kontynuować pojedynku. To wydarzenie oznaczało zwycięstwo Poiriera.

Dustin Poirier zarobki

Dustin Poirier zarobki, czyli ile za swoje walki otrzymuje jeden z najlepszych zawodników MMA na świecie? Od momentu, gdy 32-latek dołączył do amerykańskiej organizacji UFC, jego gaże za walki są podawane do informacji publicznej. Portal “The Sports Daily”, który zajmuje się między innymi śledzeniem zarobków zawodników MMA podaje, że podczas całej swojej kariery w UFC Amerykanin zarobił ponad 5 milionów dolarów, co w przeliczeniu na polską walutę daje ponad 20 milionów złotych. Najwięcej do tej pory Poirier zarobił za trzecie starcie z Conorem McGregorem. Pewne jest natomiast, że zarobki 32-latka są wyższe. Do podanej kwoty nie są bowiem doliczone wpływy z pay-per-view i umów sponsorskich.

Dustin Poirier żona

Dustin Poirier żona, czyli kim jest partnerka 32-latka? Żoną amerykańskiego zawodnika jest 32-letnia Jolie Poirier. Para ma jedno dziecko, które przyszło na świat w sierpniu 2016 roku.

Dustin Poirier Instagram

Dustin Poirier jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników na świecie. Na swoim Instagramie zebrał już 3,7 miliona obserwatorów. Jego konto można znaleźć pod nickiem @dustinpoirier.


1. Kiedy Dustin Poirier zadebiutował w UFC?
Dustin Poirier zadebiutował w organizacji UFC 1 stycznia 2014 roku.
2. Jaki jest wzrost Dustina Poiriera?
Dustin Poirier ma 175 centymetrów wzrostu.