Khabib Nurmagomedov urodził się 20 kwietnia 1988 roku w Sildi w Rosji. Jest rosyjskim zawodnikiem mieszanych sztuk walki pochodzenia awarskiego. Miłość do sportów walki zaszczepił w nim jego ojciec, który sam posiadał czarny pas judo. Sztuki walki Chabib Nurmagomedov zaczął trenować już od najmłodszych lat, co zaowocowało w dalszym etapie jego kariery. Jako nastolatek w swoim rodzinnym regionie, bardzo pewnie pokonywał swoich rywali. Jego pierwszym znaczącym osiągnięciem było zdobycie tytułu mistrza świata w sambie bojowym jako 22-latek. Kilka miesięcy później zwyciężył po raz drugi na tej imprezie. Kolejne wspaniałe wyniki Khabib Nurmagomedov osiągał już jako zawodnik mieszanych sztuk walk. Po obronieniu tytułu mistrza świata w sambie bojowym, rosyjskim zawodnikiem zaczęły interesować się największe federacje. Po negocjacjach, „The Eagle” podpisał kontrakt z UFC. Dla Khabiba Nurmagomedova UFC było spełnieniem sportowych marzeń.

Khabib Nurmagomedov – rodzina, waga i wzrost

rodzina Khabib Nurmagomedov

W trakcie kariery już w UFC waga Khabiba Nurmagomedova wahała się w okolicach 70 kg, w efekcie czego zawodnik walczył w wadze lekkiej. Na początku swojej sportowej drogi Rosjanin brał udział w zmaganiach w wadze półśredniej, lecz przez doskonałe zapasy i swój niski wzrost Khabib Nurmagomedov postanowił zejść do wagi lekkiej. Tak, jak już wspomnieliśmy wcześniej „The Eagle” był z pochodzenia Awarem. Już we wczesnym dzieciństwie razem z rodziną przeprowadził się z rodzinnej wsi Sildi do Kirovaulu. Tam dorastał oraz wychowywał się wraz z kuzynami, swoim starszym bratem – Magomedem Nurmagomedovem - i młodszą siostrą Aminą. Co więcej, jeden z jego kuzynów – Abubakar Nurmagomedov - również walczył w UFC. Życie rodzinne Awarczyka nie zawsze było usłane różami. W maju 2020 roku Abdulmanap - ojciec Khabiba Nurmagomedova oraz jego wieloletni trener, a zarazem mentor - po zarażeniu się koronawirusem został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. W lipcu 2020 roku w klinice w Moskwie Abdulmanap zmarł, co było dużym ciosem dla samego zawodnika, który postanowił zakończyć karierę z powodu tej śmierci.

Khabib Nurmagomedov żona

Życie miłosne dla zawodnika jest sprawą bardzo prywatną, o której nie lubi ani rozmawiać ani chwalić się w mediach społecznościowych. O żonie Khabiba Nurmagomedova wiadomo niewiele. Wiemy, że nazywa się Patimat i, że ich miłość rozpoczęła się kilka lat wcześniej kiedy to chodzili jeszcze do szkoły. O prywatności „Dagestańskiego Orła” może świadczyć fakt, że nawet podczas ślubu, twarz Patimat nie została ujawniona i do dnia dzisiejszego jej nie ujrzeliśmy. Z ich związku narodziło się troje dzieci. Jedno z tej trójki dzieci Khabiba Nurmagomedova nosi imię po jego pradziadku – Magomedzie. Z kolei matka Dagestańczyka – Fatima - jak sam zawodnik mówi, jest bardzo kochającą matką, która wspierała go na każdym etapie jego życia.

Biografia i kariera

kariera Khabib Nurmagomedov

Jeżeli chcemy poznać karierę byłego mistrza wagi lekkiej UFC, to musimy cofnąć się aż do przeprowadzki do Kirovaul, gdzie zawodnik rozpoczynał swoją przygodę ze sportami walki. Po przeprowadzce ojciec Khabiba założył w domu siłownię, co wywołało u młodziutkiego wtedy Rosjanina duże zainteresowanie. W wieku 8 lat zaczął on trenować zapasy, a jego trenerem został oczywiście jego ojciec, który notabene był weteranem Armii oraz odznaczonym sportowcem. Jak sam zawodnik przyznał w jednym z wywiadów, Abdulmanap był bardzo surowym oraz wymagającym trenerem, ale to dzięki niemu znalazł się na samym szczycie. Na dowód tych słów możemy przytoczyć jeden z treningów Dagestańczyka, podczas to którego w wieku 9 lat musiał uprawiać zapasy z niedźwiedziem. W wieku 15 lat Nurmagomedov podjął się trenowania judo, a 2 lata później w wieku 17 lat zaczął uprawiać sambę bojową, w której jak już wcześniej pisaliśmy został dwukrotnym mistrzem świata. W 2008 roku Khabib zadebiutował w MMA i wygrał aż 4 walki w niecały miesiąc. W ciągu następnych 3 lat wygrał 12 walk, w tym kilka w szanowanej rosyjskiej federacji ProFC. Dwukrotne zdobycie tytułu mistrza świata w sambie bojowej oraz rekord walk w MMA 16-0 zaowocowały podpisaniem kontraktu przez „Dagestańskiego Orła” z UFC.

UFC i Religia

Osiągniecia Khabiba Nurmagomedova na tym etapie kariery prezentowały się już obłędnie, a to dopiero był początek jego przygody. W swoim debiucie w UFC w 2012 roku pokonał Kamala Szalorusa, jednakże prawdziwy popis swoich umiejętności Rosjanin pokazał w 2013 roku w walce z Abelem Trujillo, gdzie ustanowił nowy rekord UFC pod względem największej liczby obaleń w jednej walce, uzyskując 21 udanych obaleń na 28 prób. Wtedy już nikt nie miał wątpliwości, że ten chłopak osiągnie w UFC coś historycznego. Po kilku następnych walkach, Khabib nadal pozostawał niepokonany i w końcu doczekał się walki o pas mistrza UFC w wadze lekkiej. Po 5-rundowym pojedynku z Al Iaqunitą, sędziowie jednogłośnie zdecydowali, że nowym mistrzem wagi lekkiej UFC został Nurmagomedov. Po starciu z Amerykaninem doszło do najbardziej wyczekiwanej walki w historii UFC. Nurmagomedov McGregor, to zestawienie wywoływało ogromne emocje u każdego z kibiców. Wydarzenie przyciągnęło 2,4 mln wykupionych pay-per-view, najwięcej w historii MMA. Zwycięzcą pojedynku przez poddanie został Dagestańczyk, który obronił po raz pierwszy swój pas. Emerytura Khabiba Nurmagomedova to coś, o czym żaden z kibiców sportów walki nawet nie myślał, a przyszła ona szybciej niż każdemu mogłoby się to wydawać. W 2020 roku po wygranej walce z Gaethje, Rosjanin ogłosił zakończenie kariery. Jego decyzja była spowodowana śmiercią jego ojca, z którym był bardzo mocno zżyty i nie wyobrażał sobie walczyć więcej, bez niego w swoim narożniku. Wiara Khabiba Nurmagomedova, jak sam zawodnik w wywiadach przyznawał, mocno przyczyniła się do jego sukcesów. Były mistrz UFC w wadze lekkiej jest muzułmaninem sunnickim i często wykorzystuje swoje posty w mediach społecznościowych, aby wyrazić swoje zaangażowanie w wiarę. Popularny „Orzeł” odbył także pielgrzymkę do Mekki 4 razy oraz bardzo często pomaga osobom, których na to nie stać. Religia Khabibowi Nurmagomedovowi często też przeszkadzała. Podczas Ramadanu zawodnik nie mógł stoczyć walki, ponieważ nie mógł się do niej dobrze przygotować nie spożywając posiłków.

Nurmagomedov majątek

majątek Nurmagomedova

Majątek Khabiba Nurmagomedova jest wyceniany na około 30 milinów dolarów. Swoje pieniądze były zawodnik inwestuje w nieruchomości, a obecnie zarabia na kontraktach sponsorskich oraz własnym klubie „EAGLES MMA”. Dagestański wojownik od wielu lat współpracuje z marką sportową Reebok, z którą w 2019 roku przedłużył kontrakt na kolejne 3 lata. W tym samym roku, podpisał kontrakt z Toyotą. Całkowita kwota obu transakcji nie została ujawniona. Trzeba przyznać, że Rosjanin nie akceptuje wszystkich propozycji, które są mu oferowane. Jego „czarna lista” obejmuje firmy bukmacherskie, alkohol i papierosy. W 2018 roku były mistrz UFC wagi lekkiej wydał własną autobiografię pt. „KHABIBTIME”. Oczywiście, jak każdy się domyśla, Khabib najwięcej pieniędzy zarobił na swoich walkach w MMA. Zarobki Khabiba Nurmagomedova w ostatnich walkach w UFC opiewały na astronomiczne kwoty. Za historyczną walkę z Conorem McGregorem zawodnik zarobił 1 540 000 dolarów. Pomimo tej dużej kwoty, to nie na tej walce „Dagestański orzeł” zarobił najwięcej pieniędzy. Za pożegnalną walkę z Gaethje, Nurmagomedov zarobił aż 6,09 miliona dolarów.

Khabib Nurmagomedov Twitter

Życie zawodnika w mediach społecznościowych jest bardzo aktywne. Na twitterze ma aż 1.5 mln obserwujących. Jego konto na tym portalu nabrało dużo obserwujących podczas jego zawodowej kariery, kiedy to Twitter był portalem gdzie odpowiadał na zaczepki swoich rywali. W 2020 roku emerytowany już mistrz kategorii lekkiej odpowiedział na notoryczne zaczepki ze strony Tony’ego Fergusona, który już od kilku lat nękał go kuriozalnymi wpisami. Tiramisu”  napisał Ferguson, publikując filmik sprzed walki, z której Nurmagomedov się wycofał. „ Spotkasz mnie niebawem, koleś. Przewidziałem to. Marna kondycja. Biegaj, głąbie. Mistrz.” Na odpowiedź ze strony Nurmagomedova nie musieliśmy długo czekać, który w humorystyczny sposób odpowiedział mu: „Niebawem masz walkę, Twój rywal jest bardzo mocny i najbardziej niedoceniany w lekkiej dywizji, więc skup się na nim. Życzę tobie i twojej rodzinie wszystkiego najlepszego, pomimo iż wyglądasz jak gówno.”

Khabib Nurmagomedov Instagram

Pomimo tego, że aktywność Nurmagomedova w Internecie jest duża, to rzadko kiedy ujawnia on fakty dotyczące swojego życia prywatnego. Insta Khabiba Nurmagomedova jest wypełnione głównie zdjęciami powiązanymi z jego zainteresowaniami. Zdjęcia przedstawiają między innymi oglądanie i granie w piłkę nożną, podróże czy też spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Z kolei filmiki związane z Khabibem Nurmagomedovem na Youtube wykręcają niesamowite liczby oglądalności. Film z ceremonii ważenia przed jego walką z Conorem Mcgregorem obejrzało ponad 26 mln osób.


Jakim trenerem dla Khabiba był jego ojciec?
Jak sam zawodnik przyznał w jednym z wywiadów, Abdulmanap był bardzo surowym oraz wymagającym trenerem, ale to dzięki niemu znalazł się na samym szczycie. Na dowód tych słów możemy przytoczyć jeden z treningów Dagestańczyka, podczas to którego w wieku 9 lat musiał uprawiać zapasy z niedźwiedziem.
Jaki rekord pobił Nurmagomedov w UFC?
Khabib ustanowił nowy rekord UFC pod względem największej liczby obaleń w jednej walce, uzyskując 21 udanych obaleń na 28 prób.