Sieć ofertowa u polskich bukmacherów ulega ciągłemu rozszerzaniu. Kształtuje się przez zapotrzebowanie samych typerów, którym bukmacherzy z chęcią wychodzą naprzeciw. Jednak nawet rozbudowane opcje typowania z czasem stają się niewystarczające, a stworzenie zupełnie nowego rynku – nie zawsze możliwe. W takiej sytuacji z pomocą graczom poszukującym nowych perspektyw przychodzą tzw. zakłady łączone. Dzięki nim ilość możliwych kombinacji typowania staje się praktycznie nieograniczona. Należy jasno powiedzieć, że ten typ zakładów jest „wyższą szkołą jazdy”. Powinien być stosowany przez typerów, którzy wykazywali się dotychczas wysoką skutecznością w ramach innych rynków. Zakład łączony jest dopełnieniem zdobytego doświadczenia. Traktuje się go jako ofertę dla osób wtajemniczonych w sztukę przewidywania nie tylko końcowych wyników spotkań, ale także wielu etapów pośrednich.
Czym jest zakład łączony?
Zakład łączony to nic innego, jak włożenie pod wspólny parasol kilku zakładów z odmiennych rynków. Innymi słowy, zakład łączony w bukmacherce polega na typowaniu dwóch lub więcej rodzajów wyników w ramach tego samego meczu. Aby zakład był skuteczny i pozwolił graczowi na zgarnięcie wysokich sum pieniężnych, wszystkie jego elementy muszą być poprawnie wytypowane. Przykładowo, możemy wykupić zakład na zwycięzcę meczu, połączony ze wskazaniem rezultatu zakończenia pierwszej połowy oraz liczbą strzelonych bramek. Wiedząc, że wygrana możliwa jest tylko w jednym przypadku – pełnej zgodności wszystkich typów na kuponie, widać wyraźnie poziom trudności w tego typu produktach bukmacherskich. Kursy co prawda są tu ogromne, ale ilość zmiennych wpływających na wynik kuponu pozostaje bardzo duża. Zakład łączony największą popularnością cieszy się wśród takich dyscyplin, jak piłka nożna, koszykówka oraz MMA.
Zobacz też: Kursy bukmacherskie
Zakład łączony jak obstawiać?
Kategoria zakład łączony dostępna jest do rozgrywania niemalże u wszystkich bukmacherów. Bardzo łatwo ją odnaleźć w serwisie internetowym, gdzie w zakładkach typu „zakłady przedmeczowe” znajdziemy przejrzysty katalog możliwych opcji. Po kliknięciu wybranego produktu bukmacherskiego, zasady zakupu kuponów pozostają dobrze znane i nie różnią się niczym od tradycyjnego typowania. Nie są wymagane żadne dodatkowe formalności.
Decydując się jednak na zakład łączony, należy brać pod uwagę wysoki poziom skomplikowania, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. Zakład łączony to liga dla doświadczonych graczy, gdyż osoby początkujące mogą się szybko sparzyć i stracić dużą część kapitału. Zakład łączony wymaga od gracza biegłości w posługiwaniu się analizami, wiedzy o dyscyplinie sportowej, a także dużej dozy szczęścia. Nie ukrywajmy – już samo przewidywanie wyników meczu stanowi nie lada wyzwanie. Dodanie do tego konieczności jednoczesnego splotu wielu innych warunków, stawia zakład łączony w zestawieniu najtrudniejszych produktów bukmacherskich. Nie jest to jego wada, a po prostu nieodłączny element tej strategii, którego nikt nie ma zamiaru ukrywać. Świadomość warunków gry, połączona z precyzyjną techniką typerską, może przynosić znaczne zyski. Zakład łączony na zawsze znajduje się w gronie ofert o dużej nieprzewidywalności co do wyników, działającej na niekorzyść osób obstawiających.
Jakie są rodzaje zakładów łączonych?
Rodzaje zakładów łączonych obfitują w różnorodne ciekawe kombinacje parametrów. Dotyczą zarówno wytypowania zwycięzcy, jak i liczby strzelonych bramek, zawodnika, który pierwszy strzeli gola, zwycięzcy pierwszej połowy meczu. Liczba czynników leży w gestii bukmachera, a oferta ciągle się rozszerza. Istnieją natomiast popularne modele zakładów łączonych, które stały się kanonem u większości bukmacherów.
Zdecydowanie najpopularniejszą opcją są zakłady zgodne z systemem HT/FT, polegające na obstawieniu zwycięzcy pierwszej połowy oraz całego meczu. Zakład okazuje się wygrany, jeśli wszystkie typowania będą prawidłowe.
Inną wersją zakładu łączonego jest typowanie zwycięzcy i liczby strzelonych bramek. Sumę bramek obstawia się zazwyczaj w pewnym przedziale, np. poniżej/powyżej 3. Ciekawą opcją staje się także typowanie, który zawodnik strzeli gola.
Następną alternatywą, bazującą na powyższej klasyfikacji, staje się typowanie na zwycięzcę oraz odpowiedź na pytanie, czy obie drużyny strzelą gola. Wersja ta jest szczególnie atrakcyjna w przypadku drużyn znanych z wysoce ofensywnej gry. W przypadku chęci typowania na zwycięzcę meczu warto rozszerzyć kupon o wspomnianą opcję, zyskując dodatkową korzyść wynikającą z lepszego kursu.
Dla odważnych bukmacherzy przygotowali zakład łączony na wytypowanie zwycięzcy oraz ilość podyktowanych rzutów rożnych/wolnych. Wskazówka losowości znajduje się tutaj na najwyższym poziomie, dotykając obszaru przeznaczonego dla czystego hazardu. Jednak czasem warto podjąć wyzwanie, a łut szczęścia w postaci trafienia przyniesie wówczas ogromną satysfakcję finansową.
Występuje on także pod postacią składającą się z trzech elementów decyzyjnych. Najpopularniejszą opcją dla takiego kuponu jest typowanie na zwycięzcę, strzelca gola oraz ogólną liczbę bramek w pewnym przedziale. Kupon wejdzie jedynie wtedy, gdy poprawnie odgadniemy, kto wygra mecz, czy wskazany zawodnik zdobędzie bramkę, a także czy łączna liczba goli zdobytych przez obie drużyny, znajdzie się powyżej lub poniżej zawartej na kuponie wartości.
Czy może być stałym elementem strategii typera?
Analizując rodzaje zakładów łączonych, można mieć wrażenie, że stopień złożoności niektórych z nich czyni wiedzę typera bezużyteczną, gdyż ostateczny wynik zakładu i tak pozostaje w rękach czystego przypadku. Idąc tym tokiem rozumowania, nie powinny być zatem elementem strategii, która zapewnia stabilne zyski, gdyż nieprzewidywalność rezultatów pogrąży nawet najlepszych graczy. Nie jest to jednak całkowita prawda. Oczywiście, zakłady łączone nie są jedynym składnikiem typerskiego portfolio, co nie oznacza jednak, że nie można ich skutecznie wykorzystywać. Zakłady łączone mają swoje zastosowanie dla osób wyspecjalizowanych w danej dyscyplinie sportu, które mają nie tylko wiedzę i aktualne informacje, ale potrafią analizować wpływ wielu czynników na przebieg danego spotkania.