Typy na boks

Boks to jeden z najbardziej znanych sportów walki. Poprzez to cieszy się on dużą popularnością. Dodatkowo niemal wszystkie zakłady bukmacherskie boks dołożyły już dawno do swoich ofert. Poniżej przyjrzymy się zasadom tej dyscypliny oraz temu, jak skutecznie obstawiać boks.

Na czym polega boks?

Boks to sport walki, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą na pięści. Mają oni nałożone rękawice. Co ciekawe, gdy powstała ta dyscyplina sportowa to walczono na gołe pięści. Dodatkowo jest to jedna z najstarszych sztuk walki. Pojedynki toczone są na ringu. Często można spotkać się z podziałem na boks zawodowy i amatorski. W obu główne zasady są podobne, choć można zaobserwować różnice jak np. wielkość ringu.

Zawodnicy wyprowadzają określone ciosy, które mają na celu osłabić przeciwnika. Jakie są ciosy w boksie?

 • Ciosy proste - najczęściej stosowane. Są technicznie najłatwiejsze do wykonania. W związku z tym bokserzy uderzają w ten sposób nawet w niektórych trudnych wydawałoby się sytuacjach.
 • Ciosy sierpowe - są to uderzenia z boku. Trafiają więc w bok głowy lub tułowia przeciwnika. Nieraz wymagają dużej siły.
 • Ciosy podbródkowe - czasami są nazywane ciosami z dołu. Atakujący ma zgiętą rękę w trakcie uderzania. Są stosowane m.in. w zwarciu.

Boks - kategorie wagowe

W boksie występuje kilkanaście kategorii wagowych. Poniżej prezentujemy wszystkie kategorie, które obowiązują w boksie zawodowym.

KategoriaLimit wagowy
Kategoria słomkowado 47,627 kg
Kategoria junior musza/lekkomuszado 48,998 kg
Kategoria muszado 50,820 kg
Kategoria junior kogucia/supermuszado 52,163 kg
Kategoria koguciado 53,524 kg
Kategoria junior piórkowa/superkoguciado 55,338 kg
Kategoria piórkowado 57,153 kg
Kategoria junior lekka/superpiórkowado 58,967 kg
Kategoria lekkado 61,235 kg
Kategoria junior półśrednia/lekkopółśredniado 63,503 kg
Kategoria półśredniado 66,678 kg
Kategoria junior średnia/superpółśredniado 69,853 kg
Kategoria średniado 72,575 kg
Kategoria superśredniado 76,204 kg
Kategoria półciężkado 79,379 kg
Kategoria junior ciężka/lekkociężkado 90,719 kg
Kategoria ciężkaponad 90,719 kg

Boks - zasady

Każdy bokser musi być wyposażony w rękawice. Zawodnicy posiadają też ochraniacz na zęby. Istnieje szereg zachowań, które są niedozwolone. Głównym są kopnięcia. Te zaś są możliwe, ale w odmianie boksu, którym jest kick-boxing. Jakich uderzeń nie mogą wykonywać bokserzy?

 • Kopnięcia
 • Uderzenia poniżej pasa
 • Przytrzymywanie
 • Popychanie
 • Uderzanie głową i łokciem
 • Uderzenia otwartą rękawicą
 • Ciosy w plecy i tył głowy

W boksie amatorskim walka trwa 3 rundy po 3 minuty. Boks zawodowy to aż 9 do 12 rund. Ich długość to 3 minuty dla mężczyzn i 2 dla kobiet. Przerwa pomiędzy nimi to 1 minuta. Nad przebiegiem walki czuwa sędzia ringowy. Dodatkowo wyznaczeni są też sędziowie punktowi: trzech w boksie zawodowym i pięciu w boksie amatorskim.

Zakłady bukmacherskie boks

Walki bokserskie są bardzo popularne i często organizowane. W związku z tym na stałe zagościły one u wielu bukmacherów. Na krótko przed kolejnymi galami najlepsi polscy bukmacherzy dysponują rynkami nie tylko dotyczącymi tego, kto wygra. Jakie więc zakłady można obstawiać?

 • Wytypowanie zwycięzcy - podstawowy rynek, który jest wykorzystywany przez wielu typerów. Zdarza się jednak, że do wypracowania interesującego kursu trzeba dodać kilka pojedynków np. z tej samej gali. Obstawianie zwycięzcy jest opłacalne w przypadku walk, w których nie występuje wyraźny faworyt.
 • Sposób zakończenia walki - niektórzy z fighterów specjalizują się w nokautach. Czasem warto to wykorzystać i wybrać właśnie nokaut jako sposób zakończenia rywalizacji.
 • Długość walki - wiele walk bokserskich nie trwa przepisowe np. 10 rund. Bukmacherzy oferują czasem możliwość obstawiania tego, ile potrwa starcie. Może to być korzystniejsze rozwiązanie pod kątem kursu niż np. postawienie na faworyta.
 • Zakłady specjalne - zazwyczaj występują one dla najbardziej prestiżowych walk. Może to być np. zakład dotyczący liczby punktów zdobytych przez bokserów lub to, czy sędzia będzie wykonywał tzw. liczenie.

Kursy na boks

W przypadku walk najlepszych zawodników kursy na boks pojawiają się niemal natychmiastowo w serwisach bukmacherskich. Jest tak, ponieważ zakłady bukmacherskie boks traktują jako jedną z ważniejszych dyscyplin. Nieco dłużej trzeba zazwyczaj poczekać na rozszerzoną ofertę dotyczącą nie tylko kursów na zwycięzcę.

Częstym zjawiskiem są dość niskie kursy w starciach, w których bierze udział faworyt i wyraźny outsider. Polecamy wtedy sięgnąć nieco głębiej i odszukać interesujące rynki nie skupiając się tylko na tym podstawowym.

Obstawianie boksu z kodem promocyjnym

Zakłady bukmacherskie starają się zainteresować nie tylko fanów piłki nożnej, ale również sztuk walki. Ze względu na to coraz więcej gal znajduje się w portfolio kolejnych serwisów. Jednym z liderów pod tym kątem jest STS. Można wręcz stwierdzić, że przez cały czas dostępne są walki gotowe do obstawiania. Bukmacher ten posiada atrakcyjną promocję powitalną. Bonus STS to zakład bez ryzyka oraz możliwość uzyskania dodatkowych środków przy 3 pierwszych depozytach.

Boks bukmacher - gdzie obstawiać?

Jak już wspomnieliśmy boks warto obstawiać w STS. Atrakcyjnie prezentuje się także oferta w Fortunie. Drugi co do wielkości polski bukmacher może pochwalić się, że naprawdę szybko dodaje zdarzenia ze świata bokserskiego. Co ciekawe niektóre z pojedynków da się typować na żywo. Dla nowych użytkowników przygotowano specjalną promocję, która dostępna jest z kodem promocyjnym Fortuna.

Warto odwiedzić także stronę lub aplikację GoPlusBet. Te stosunkowo nowe zakłady bukmacherskie boks dodały niemal od razu do swojej listy dyscyplin. Dziś typować można walki nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dostępne są bardzo konkurencyjne kursy. Osoby, które jeszcze nie zdążyły przekonać się o zaletach tego bukmachera mogą skorzystać z bonusu dla nowych graczy. Jest on możliwy do otrzymania z kodem promocyjnym GoPlusBet.

Jak skutecznie obstawiać boks - poradnik?

Nie ma jednej złotej metody na obstawianie boksu. Czasami może się wydawać, że typowanie sportów walki to coś naprawdę trudnego. Aby pozbyć się tego przekonania, warto wziąć pod uwagę kilka zasad i porad, które mogą pomóc podczas dodawania kolejnych zdarzeń do kuponu.

 • Poznaj zasady boksu - jeżeli nie znasz się na boksie to na początku zapoznaj się z jego zasadami. Pomocne wtedy może być też obejrzenie co najmniej kilku walk. Następnie sprawdź zasady kolejnej walki, a szczególnie to ile rund może ona potrwać.
 • Sprawdź statystyki - do skutecznego typowania boksu niezbędne będzie sprawdzenie bilansu bokserów. Ten może już nieco powiedzieć o ich renomie. Dodatkowo przeanalizuj sposoby kończenia walk oraz ostatnią formę.
 • Przeanalizuj style zawodników - bokserzy, tak jak zawodnicy innych sportów walki cechują się swoimi specyficznymi stylami. Sprawdź, czy np. któryś z zawodników nie radzi sobie gorzej w starciu z danym stylem.
 • Śledź aktualne informacje - sprawdzaj co dzieje się w mediach społecznościowych oraz na fachowych stronach internetowych. Dzięki temu możesz zdobyć insiderską wiedzę, która może pomóc podczas typowania.
 • Poszukaj atrakcyjnych kursów - jeżeli kursy u danego bukmachera wydają Ci się za niskie to możliwe, że tak po prostu jest. W tej sytuacji poszukaj wyższych wartości u innego bukmachera. Obecnie boks dostępny jest do typowania niemal w każdym serwisie.