Adam Kownacki przez pewien czas był uważany za najlepszego polskiego zawodnika wagi ciężkiej. W ostatnich latach zanotował jednak kilka dotkliwych porażek, które przekreśliły jego szanse na walkę o mistrzowski pas. Sprawdź kim jest Adam Kownacki i co o nim wiadomo!

Kim jest Adam Kownacki?

Adam Kownacki jest polskim pięściarzem występującym w kategorii ciężkiej. W wieku 7 lat przeprowadził się do USA. Rodzina Kownackich zamieszkała na polskiej dzielnicy Greenpoint na Brooklynie. W dzieciństwie uprawiał różne sporty takie jak koszykówka, baseball czy piłka nożna.

Treningi bokserskie rozpoczął mając 15 lat. Swój pierwszy sukces odniósł już dwa lata później kiedy wygrał prestiżowy turniej Golden Gloves w Nowym Jorku. Po powtórzeniu tego triumfu w 2009 roku postanowił przejść na zawodowstwo.

Przez pierwsze dziesięć lat swojej zawodowej kariery odniósł 20 kolejnych zwycięstw i wiele mówiło się o jego potencjalnej walce o pas mistrzowski. Na początku 2020 doznał jednak nieoczekiwanej porażki w walce z Robertem Heleniusem, która przekreśliła szanse Polaka na walkę o mistrzostwo świata.

Adam Kownacki wiek

Adam Kownacki urodził się 27 marca 1989 roku. Oznacza to, że aktualnie ma 34 lata.

Adam Kownacki waga

Kownacki walczy w wadze ciężkiej. Jego waga oscyluje w okolicach 115 kilogramów.

Adam Kownacki wzrost

Wzrost Adama Kownackiego to 191 centymetrów a jego zasięg ramion wynosi 193 cm.

Adam Kownacki pochodzenie

Kownacki wielokrotnie podkreślał dumę z polskiego pochodzenia. 34-latek urodził się w Łomży i w wieku 7 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Od tamtej pory mieszka w USA. Posiada on amerykańskie obywatelstwo.

Ciekawostką jest, że przez długi czas przy nazwisku Polaka w serwisie boxrec.com widniała flaga USA, która mogła sugerować, że jest on Amerykaninem. Kownacki zareagował na ten błąd wyjaśniając, że są to powody licencyjne. Obecnie przy zawodniku widnieje już właściwa, biało-czerwona flaga.

Adam Kownacki rekord

Do tej pory Adam Kownacki stoczył 24 walki. Wygrał 20 z nich, w tym 15 przez nokaut.

Rekord Boks: 20-4

Adam Kownacki boks

Adam Kownacki prezentuje bardzo ofensywny styl walki. Często niestety zapomina przy tym o obronie. Przyjmuje bardzo dużo uderzeń jednak zadaje ich jeszcze więcej.

Do walki z Robertem Heleniusem wydawało się, że Polak jest nie do złamania, ponieważ w swoich pojedynkach inkasował wiele silnych i czystych ciosów, jednak kompletnie nie robiły one na nim wrażenia. 34-latek podczas walk stara się cały czas wywierać presję na przeciwniku, zamykać go na linach i tam zasypywać go lawiną ciosów.

Adam Kownacki walki

Wszystkie swoje dotychczasowe walki Adam Kownacki stoczył w Stanach Zjednoczonych. Jego kariera była prowadzona w przemyślany sposób tak, aby Polak nabrał odpowiednio dużo doświadczenia przed większymi wyzwaniami.

Do pierwszej ważnej walki Kownacki przystępował z rekordem 15-0. Bez większych problemów rozprawił się wtedy z Arturem Szpilką. W kolejnych starciach pokonywał Iago Kiladze, Charlesa Martina. Geralta Washingtona i Chrisa Arreola.

Pierwszej porażki w karierze Kownacki doznał w 2020 roku z rąk Roberta Heleniusa. Polak przegrał w czwartej rundzie przez TKO, mimo że przeważał we wcześniejszej fazie pojedynku. Ta klęska zapoczątkowała zdecydowanie gorszy okres w karierze Kownackiego. Przegrał on bowiem trzy kolejne walki.

Adam Kownacki vs Kacper Meyna

Walka Adama Kownackiego z Kacprem Meyną będzie miała szczególne znaczenie dla 34-latka. Będzie to bowiem jego pierwszy występ w Polsce. Wszystkie dotychczasowe walki zawodowe Kownacki toczył w Stanach Zjednoczonych.

Adam Kownacki vs Artur Szpilka

Walka Kownacki vs Szpilka bez wątpienia była momentem przełomowym dla zawodnika pochodzącego z Łomży. Kownacki przystępował do tego starcia jako niepokonany z rekordem 15-0. Szpilka natomiast był po przegranej walce o mistrzostwo świata z Deontayem Wilderem.

Szpila był zdecydowanym faworytem tego pojedynku, bowiem kursy na jego wygraną wynosiły zaledwie 1.15. Kownacki zaskoczył jednak fenomenalna dyspozycją i znokautował Szpilkę już w czwartej rundzie.

Adam Kownacki zarobki

Nie jest tajemnicą, że pierwszą znaczącą gażę Kownacki otrzymał po walce z Arturem Szpilką. Według nieoficjalnych doniesień "Babyface" zarobił na tym pojedynku około 350 tysięcy złotych. Podobne pieniądze polski zawodnik otrzymał za starcie z Charlesem Martinem bowiem było to 100 tysięcy dolarów czyli około 375 tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć też, że w 2018 roku Kownacki otrzymał ofertę od grupy promotorskiej Matchroom Boxing, którą dowodzi Eddie Hearn. Za trzy walki Polak miał otrzymać 1,5 miliona dolarów. Propozycję tę potwierdził menadżer 34-latka Keith Connolly. Do podpisania umowy jednak nie doszło.

Adam Kownacki Instagram

Adam Kownacki Instagram prowadzi pod nazwą @akbabyface. Do tej pory na swoim koncie zgromadził 80 tysięcy obserwujących.


Jaką kwotę za pojedynek z Arturem Szpilką zarobił Adam Kownacki?
Za wygrane starcie ze Szpilką Adam Kownacki zarobił około 350 tysięcy złotych.
Ile rekord ma Adam Kownacki?
Rekord Adama Kownackiego to aktualnie 20-4.