Adam Kownacki to obecnie najwyżej sklasyfikowany polski pięściarz w kategorii ciężkiej. Kim jest Adam Kownacki? Ile zarabia polski zawodnik? Adam Kownacki pochodzenie – gdzie się urodził? Wiek, waga, wzrost – jakie są parametry 32-latka?

Kim jest Adam Kownacki?

Adam Kownacki jest polskim pięściarzem występującym w kategorii ciężkiej. W wieku 7 lat przeprowadził się do USA. Rodzina Kownackich zamieszkała na polskiej dzielnicy Greenpoint na Brooklynie. W dzieciństwie uprawiał różne sporty takie jak koszykówka, baseball czy piłka nożna. Treningi bokserskie rozpoczął mając 15 lat. Swój pierwszy sukces odniósł już dwa lata później kiedy wygrał prestiżowy turniej Golden Gloves w Nowym Jorku. Po powtórzeniu tego triumfu w 2009 roku postanowił przejść na zawodowstwo.

Adam Kownacki pochodzenie

Kownacki wielokrotnie podkreślał dumę z polskiego pochodzenia. 32-latek urodził się w Łomży. W wieku 7 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Od tamtej pory mieszka w USA. Posiada on amerykańskie obywatelstwo. Ciekawostką jest, że przez długi czas przy nazwisku Polaka w serwisie boxrec.com widniała flaga USA, która mogła sugerować, że jest on Amerykaninem. Kownacki zareagował na ten błąd wyjaśniając, że są to powody licencyjne. Obecnie przy zawodniku widnieje już właściwa, biało-czerwona flaga.

Adam Kownacki wiek, waga, wzrost

Adam Kownacki urodził się 27 marca 1989 roku. Na początku kariery waga polskiego pięściarza oscylowała w okolicach 105 kilogramów. Duża zmiana nastąpiła przed walką z Calbertem Lewisem kiedy „Babyface” powracał na zawodowy ring po prawie trzyletniej przerwie. Wtedy to na wagę wniósł prawie 120 kg. Od tego czasu waga Kownackiego przed pojedynkiem tylko raz spadła poniżej 113 kilogramów. Było to przed starciem z Arturem Szpilką. Wzrost Polaka wynosi 191 centymetrów a zasięg ramion 193 cm.

Adam Kownacki bokser

Adam Kownacki prezentuje bardzo ofensywny styl walki. Często zapomina o obronie. Przyjmuje bardzo dużo uderzeń jednak zadaje ich jeszcze więcej. Do walki z Robertem Heleniusem wydawało się, że Polak jest nie do złamania, ponieważ w swoich pojedynkach inkasował wiele silnych i czystych ciosów, jednak kompletnie nie robiły one na nim wrażenia. 32-latek podczas walk stara się cały czas wywierać presję na przeciwniku, zamykać go na linach i tam zasypywać go lawiną ciosów.

Kownacki vs Helenius

W marcu 2020 roku Adam Kownacki stanął w ringu naprzeciwko Roberta Heleniusa. Urodzony w Sztokholmie pięściarz miał być jedną z ostatnich przeszkód Polaka na drodze do walki o mistrzostwo świata. „Babyface” od początku walki narzucał swój agresywny styl boksowania i chętnie wchodził z Heleniusem w efektowne wymiany. Wydawało się, że Kownacki kontroluje pojedynek i z każdą kolejną rundą przybliża się do zwycięstwa. Jednak na początku czwartej rundy wydarzyła się nieoczekiwana sytuacja. Polak znalazł się na deskach. Na powtórkach widać, że dał się on zaskoczyć idealnym prawym prostym na szczękę. Jednak sędzia uznał, że urodzony w Łomży zawodnik poślizgnął się i nie zastosował liczenia. Po tej sytuacji było widać, że Kownacki jest mocno zamroczony i Robert Helenius szybko doprowadził do przerwania pojedynku przez arbitra. Była to pierwsza porażka polskiego zawodnika na zawodowych ringach. Po wielu miesiącach negocjacji obie strony porozumiały się w sprawie rewanżu.

Drugie starcie pięściarzy zostało zaplanowane było 9 października 2021 roku. Niestety - również tym razem górą okazał się Helenius, rozbijając Kownackiego i wygrywając w szóstej rundzie z powodu kontuzji Polaka.

Adam Kownacki walki

Wszystkie swoje walki Adam Kownacki stoczył w Stanach Zjednoczonych. Jego kariera była prowadzona w przemyślany sposób tak, aby Polak nabrał odpowiednio dużo doświadczenia przed większymi wyzwaniami. Do pierwszej ważnej walki „Babyface” przystępował z rekordem 15-0. Bez większych problemów rozprawił się wtedy z Arturem Szpilką. W kolejnych starciach pokonywał Iago Kiladze, Charlesa Martina i Chrisa Arreola. W międzyczasie bardzo efektownie już w drugiej rundzie zwyciężył też z Geraltem Washingtonem. Na ten moment Kownacki na swoim koncie ma dwie porażki, których doznał z rąk Roberta Heleniusa.

Adam Kownacki zarobki

Nie jest tajemnicą, że pierwszą znaczącą gażę Kownacki otrzymał po walce z Arturem Szpilką. Według nieoficjalnych doniesień „Babyface” zarobił na tym pojedynku około 350 tysięcy złotych. Podobne pieniądze polski zawodnik otrzymał za starcie z Charlesem Martinem bowiem było to 100 tysięcy dolarów czyli około 375 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć też, że w 2018 roku Kownacki otrzymał ofertę od grupy promotorskiej Matchroom Boxing, którą dowodzi Eddie Hearn. Za trzy walki Polak miał otrzymać 1,5 miliona dolarów. Propozycję tę potwierdził menadżer 32-latka Keith Connolly. Do podpisania umowy jednak nie doszło.

Adam Kownacki Instagram

Kownacki od dłuższego już czasu chętnie dzieli się swoim życiem z fanami w mediach społecznościowym. Można tam zobaczyć nie tylko przygotowania Polaka do walk, ale także zdjęcia z rodzinnych spacerów lub wyjazdów. Na Instagramie Kownackiego można znaleźć pod nickiem @akbabyface. Na swoim koncie zgromadził już ponad 80 tysięcy obserwujących.


Jaką kwotę za pojedynek z Arturem Szpilką zarobił Adam Kownacki?
Za wygrane starcie ze Szpilką Adam Kownacki zarobił około 350 tysięcy złotych.
Ile porażek ma na swoim koncie Adam Kownacki?
„Babyface” w swoim rekordzie ma dwie przegrane z Robertem Heleniusem.