Mateusz Gamrot to polski zawodnik mieszanych sportów walki urodzony w Bielsku-Białej. Jego bazowym sportem są zapasy, w których osiągał świetne rezultaty na krajowym podwórku. Pierwszą walkę w MMA stoczył w wieku 22 lat.
Ile zarabia Mateusz Gamrot?
Jak powszechnie wiadomo początkujący zawodnicy sportów walki, nie mogą liczyć na zarobki, które pozwalają na dogodne życie. Nie inaczej było w przypadku Gamrota, który musiał łączyć katorżnicze treningi z pracą zawodową. Dzięki świetnej postawie w klatce szybko dostał się do KSW, gdzie mógł liczyć na pierwsze poważniejsze pieniądze. Zawodnicy mieszanych sportów walki nie mają obowiązku ujawniania swojego majątku. Całość zarobionych pieniędzy na MMA przez Gamrota jest ciężka do oszacowania.
Sumy, jakie zawodnik z Bielska-Białej otrzymał za swoje pierwsze walki, nie są dostępne w internecie. Prawdopodobnie tylko sam Gamrot je zna. Organizacja KSW również nie ujawnia płac, jakie oferuje zawodnikom, dlatego ciężko określić, ile Gamrot zarobił w tej federacji. Podzielił się jednak informacją, że po zakończeniu ostatniego kontraktu z federacją otrzymał lukratywną propozycję. W nowym kontrakcie miałby dostawać 500 tysięcy złotych za walkę. Mimo tego, zdecydował się na podpisanie kontraktu z UFC i walkę z Kutateladze.
Zarobki Gamrota w UFC
Tak jak w większości federacji na świecie, UFC zakłada podstawową zapłatę, jaką otrzyma zawodnik po stoczeniu pojedynku. W odróżnieniu od innych pozostałe składowy i bonusy stanowią wyraźną część wynagrodzenia.
Na zarobki Gamrota w UFC składają się:
- Podstawowa zapłata — opłata za stoczenie pojedynku. Zazwyczaj dla zawodników rozpoczynających przygodę z UFC wynosi około 10 tysięcy dolarów. Z uwagi na to, że Gamrot dołączył do amerykańskiego giganta jako podwójny mistrz federacji KSW oraz wziął walkę "na zastępstwo" mógł liczyć na 23500 dolarów.
- Bonus za Podstawowa zapłata zwycięstwo — większość zawodników ma wpisaną klauzulę o dodatkowej zapłacie, w przypadku zwycięstwa. Często może stanowić nawet dwukrotność podstawowej zapłaty.
- Bonus za występ/nokaut/poddanie/wieczoru — jest to nagroda przeznaczona dla zawodników, którzy szczególnie wykazali się podczas gali. Wynosi 50 tysięcy dolarów, co szczególnie dla początkującego zawodnika, może być finansowym odmienieniem życia.
Sufit płacowy w UFC jest zdecydowanie wyższy niż w najlepszej polskiej federacji. Za 8 dotychczasowych walk Mateusz Gamrot w sumie miał otrzymać 846 500 USD, czyli około 3,5 miliona złotych. Warto jednak podkreślić, że nie cała ta kwota trafia do Gamera. Część wypłaty zawodnik musi przeznaczyć na trenerów, menadżera, obóz przygotowawczy i inne wydatki niezbędne przed walką.
Ile za walkę dostaje Gamrot?
Zarobki Gamrota na przestrzeni lat zmieniały się. O ile wcześniejszych organizacjach nie były one powszechnie znane, to UFC ujawnia je. Za pierwszą walkę w UFC Gamrot otrzymał 23500 dolarów podstawy. Mimo że przegrał, to otrzymał 50 tysięcy dolarów za najlepszą walkę wieczoru. W kolejnych walkach z Holtzmanem, Stephensem i Ferreirą jego zarobki znacząco się nie zmieniły i wynosiły niewiele więcej. Polak pokazał się w tych starciach bardzo dobrze, co mogło zwiastować finansowy awans. Trudno wyliczyć, ile konkretnie za jeden mecz inkasują piłkarze. Łatwiej natomiast sprawdzić u nas statystyki Premier League.
Przełom nastąpił w walce z Armanem Tsarukyanem, kiedy całość jego zarobków osiągnęła blisko 150 tysięcy dolarów. Najwyższą wypłatę Mateusz Gamrot zainkasował za zwycięskie starcie z Rafaelem Fizievem. Według informacji podawanych przez organizację UFC w tej walce zarobił aż 256 000 dolarów. Dzięki walkom w UFC Gamrot został milionerem. Świetne występy sprawiają, że ma wszelkie prawo, aby marzyć o walkach mistrzowskich, które są najlepiej płatnymi w federacji.