Kacper Formela to polski zawodnik MMA i karatek występujący w wadzie piórkowej oraz lekkiej. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć w zakresie tych sztuk walki. Występował w federacjach takich jak Fight Exclusive Night, RWC, TFL, Sławą Republic, PLNMMA, CW, ACB, Slugfest, Babilon MMA i kilku amatorskich organizacjach.

Kacper Formela - Najlepsze walki w MMA

Mężczyzna ma aktualnie na swoim koncie 20 stoczonych walk profesjonalnie, z czego aż 16 z nich to zwycięstwa. Z tego też względu nikogo nie dziwi, że ma on kilka starć, które można zaliczyć do tych najlepszych. Jednym ze świetnych tego przykładów jest jego walka z Nurżanem Akiszewem, która odbyła się podczas FEN 47. To wlaśnie wtedy mężczyzna obronił pas mistrzowski FEN w wadze piórkowej. Osiągnął to po przewalczeniu 5 rund trwających 5 minut. Zwycięstwo osiągnął przez jednogłośną decyzję sędziów.

Pokaz jego umiejętności w trakcie tego wydarzenia był naprawdę na wysokim poziomie, o czym wspominał cały internet. Innym występem, który zdecydowanie trzeba przywołać w tym zestawieniu, jest pojedynek na FEN 43, w którym jego przeciwnikiem był Pedro Nobre. Tutaj po raz kolejny wagą starcia była obrona pasa mistrzowskiego i tym razem również udało mu się tego dokonać. Jak Formela tego dokonał?

W tym przypadku wystarczyła mu zaledwie jedna runda, aby poradzić sobie z przeciwnikiem. Po 4 minutach i 32 sekundach jej trwania Kacper wygrał przez TKO. Mężczyzna zasypał ciosami swoich pięści rywala, tym samym zapewniając sobie triumf.

Kacper Formela - Kariera w MMA

Aktualnie rekord Kacpra Formeli opiewa na 16-4. Co ciekawe, aż 7 ze swoich zwycięskich pojedynków zakończył przez nokauty, natomiast 6 z nich miały miejsce poprzez decyzje sędziów. Jeśli chodzi o amatorskie pojedynki Formeli, to odbył on ich 8 i zadebiutował w amatorskim MMA w wadze lekkiej podczas PLNMMA 34. Miało to miejsce 2014 roku. W starciu z Pawłem Chojnackim, po odbyciu dwóch pełnych rund, sędziowie przyznali mu jednogłośne zwycięstwo. Co ciekawe, zawodowy debiut również odbył w tej federacji.

Jego pierwszy pojedynek w zawodowym MMA w wadze piórkowej odbył się w 2015 roku. Galą, na której udało mu się tego dokonać było PLMMA 61 / AFC 5. Przeciwnikiem debiutanta był wówczas Michał Michalczuk, a cała walka trwała niecałą pierwszą rundę. Już w 4 minucie i 30 sekundzie jej trwania Formela poddał swojego przeciwnika poprzez duszenie go zza pleców. Jego passa zwycięstw po tym debiucie trwała przez 3 kolejne walki. Co więcej, każda z nich odbyła się w innej federacji.

Po PLNMMA przyszedł czas na ToM 2 – Time of Masters 2, gdzie po raz kolejny poddał przeciwnika - Jurij Jermolo - przez duszenie zza pleców. Tym razem zajęło mu to 3 minuty i 1 sekundę pierwszej rundy. Następnie podczas Slava Republic 1 pokonał Kacpra Duńskiego przez TKO w 3 rundzie. Udało mu się to poprzez ciosy pięściami. Ostatnia wygrana przed pierwszą porażką odbyła się z Jakubem Wieczorkiem. To właśnie po 3 rundach przewalczonych na Slugfest 9 zwyciężył dzięki jednogłośnej decyzji sędziów.

Kacper Formela -  Fight Exclusive Night

Choć Kacper Formela na swojej drodze sportowej spotkał całą masę rozmaitych federacji, to aktualnie walczy w FEN i to właśnie tam udało mu się odbyć najwięcej pojedynków. Mimo wszystko jego debiut w organizacji wcale nie był przyjemny. Miał miejsce w 2020 roku podczas FEN 28. Jego przeciwnikiem był Łukasz Charzewski, a walka trwała pełne 3 rundy. Na dodatek jego rywal zwyciężył przez niejednogłośny werdykt sędziów, co jeszcze bardziej zwiększało porażkę. Potem przyszedł czas na zwycięstwa.

Co ciekawe, od swojego debiutu i pierwszej porażki, Formela odbył 7 walk z rzędu i we wszystkich triumfował. Być może początkowa porażka była siłą napędową, która wciąż pozwala mu być właścicielem pasa mistrzowskiego. Jego następne starcie po debiucie w FEN, odbyło się na kolejnej gali o numerze 29. Wtedy właśnie zmierzył się z Kamilem Łebkowskim, którego pokonał przez KO w trakcie 14 sekund rundy trzeciej. Zawodnik postawił na cios na szczękę oraz ciosy pięściami w parterze, który zakończyły walkę.

Pojedynkiem, który zdecydowanie należał do tych wartych zapamiętania był pojedynek z Nicolae Hantea na FEN 39. Panowie walczyli wtedy o pas mistrzowski FEN w wadze piórkowej. Walka trwała zaledwie 1 minutę i 4 sekundy, gdyż Formela pokonał go po tym czasie poprzez TKO. Zwycięstwo zapewnił mu wtedy lewy hak na wątrobę oraz późniejsze ciosy pięściami w parterze. Do tej pory broni on swojej zdobyczy i nie zapowiada się, aby oddał ją tak łatwo, o czym przekonują się jego kolejni przeciwnicy.

Kacper Formela - RWC

Tuż przed rozpoczęciem kariery w Fight Exclusive Night, Formela dwukrotnie pojawił się na wydarzeniach Rocky Warriors Cartel. Pierwszy jego występ miał miejsce w trakcie RWC 1, które odbywało się w 2018 roku, w Kościerzynie. Wystąpił wówczas w wadze lekkiej, mierząc się z Sebastianem Rajewskim. Mężczyźni podjęli się walki podczas trzech pięciominutowych rund i przewalczeniu całego dystansu doszło do werdyktu ze strony sędziów. Wedle ich decyzji jednogłośnie zwyciężył właśnie Kacper Formela.

Jego druga walka w tej organizacji odbyła się w 2019 roku podczas RWC 3, które organizowano w Gdyni. Tym razem jego rywalem był Vugar Kyaramov. Tutaj również pojedynek trwał 3 pełne rundy, jednak werdykt raczej Formeli nie zadowolił. Według sędziów jednogłośnym zwycięzcom tej walki był jego przeciwnik. Po tym starciu dał sobie niecały rok przerwy i zadebiutował w federacji FEN.

Kacper Formela - Gala Sportów Walki w Międzychodzie

Choć mężczyzna brał udział w niezliczonej ilości federacji, to Gala Sportów Walki w Międzychodzie 9 była dla niego bez wątpienia wyjątkowym czasem. Wszystko za sprawą faktu, iż wystąpił w Main Evencie, jednocześnie debiutując w wadze lekkiej. Jego przeciwnikiem był zawodnik pochodzący z Azerbejdżanu, Vagif Askerov. Walka mężczyzn zakończyła się w 1 minucie i 21 sekundach rundy drugiej.

To właśnie wtedy Formela pokonał swojego przeciwnika przez poddanie. Triumfować udało mu się przez duszenie zza pleców. Warto wspomnieć, że od tej walki kilka razy toczył pojedynki w wadze lekkiej, jednak finalnie powrócił do piórkowej i to właśnie w niej otrzymał pas mistrzowski federacji FEN.

Kacper Formela - Osiągnięcia

Z racji faktu, że Kacper Formela jest karatekiem i jednocześnie specjalizuje się w MMA, to na swoim koncie zgromadził sporą ilość nagród i osiągnięć w tych dyscyplinach. Wśród tych, które uzyskał dzięki mieszanym sztukom walki, trzeba koniecznie wymienić oczywiście:

 • Puchary Polski Północnej w Amatorskim MMA w 2014
 • V miejsce -  Amatorskie Mistrzostwa Świata MMA IMMAF w Las Vegas w 2014
 • Amatorski Puchar KSW w 2014
 • V miejsce -  Amatorskie Mistrzostwa Świata MMA IMMAF w Las Vegas w 2015
 • Mistrz FEN w wadze piórkowej w 2022

Zdecydowanie jest to spora ilość uznań dla Formeli, jednak większą ich ilością może pochwalić się w zakresie Karate. W przeciągu zaledwie dwóch lat udało mu się uzyskać aż 9 osiągnięć związanych z tym sportem. Na ich listę składają się takie tytuły jak:

 • Puchar Polski Karate WKF w 2012
 • Wicemistrzostwo Świata w Karate Shōtōkan w 2013
 • Mistrzostwo Polski Karate Shōtōkan w 2013
 • Drużynowe 2 miejsce na Mistrzostwach Europy Karate Shōtōkan w 2013
 • Wicemistrzostwo ŚWIATA Karate Shōtōkan w 2013, Liverpool
 • x2 Mistrzostwo Świata Karate FSKA - Indywidualne i drużynowe w 2013,
 • Puchar Polski Karate WKF w 2014
 • Czarny pas w Karate w 2014

Jak widać, zawodnika zdecydowanie definiuje determinacja, a 2013 rok był kwintesencją jego osiągnięć w karate. Co ciekawe, w czasie zdobywania wspominanych tytułów miał on zaledwie 17 lat! To tym bardziej zaskakuje i pokazuje talent mężczyzny oraz wysokie umiejętności.

Kacper Formela - Waga i wzrost

Powszechnie wiadomo, że Kacper Formela jest zawodnikiem wagi piórkowej, a w przeszłości zdarzało mu się walczyć również w lekkiej. Z tego też powodu jego waga wynosi 66 kilogramów. Jeśli chodzi o to, ile mierzy, to jego wzrost opiewa na 172 centymetry.

Kacper Formela - Ciekawe informacje

Ogromnie ważną informacją w historii kariery Formeli jest jego data urodzenia. Okazuje się, że urodził się on 31 marca 1996 roku w Wejherowie. Oznacza to, że jego amatorski debiut miał miejsce, gdy jego wiek wynosił zaledwie 20 lat! Co ciekawe, Formela od 7 roku życia trenuje sztuki walki. Jeśli chodzi natomiast o karate, to profesjonalne treningi zaczął, mając 11 lat i odbywał je pięć razy w tygodniu. Nikogo zatem nie zdziwiło, że przy takiej sumienności udało mu się otrzymać zaproszenie do Kadry Narodowej w wieku 14 lat.

Był to zapalnik to jego mocnego wejścia w świat sportów walki. Na swojej drodze zdobył masę osiągnięć i medali, które przedstawialiśmy powyżej. Stylem walki, którym posługuje się w tej dyscyplinie sportowej jest karate shōtōkan. Osobą, która odpowiada za trenowanie Kacpra w MMA, jest Grzegorz Jakubowski, czyli były zawodnik mieszany sztuk walki i mistrz Polski w kickboxingu w 1992. Nic dziwnego, że zawodnik odbywa swoje treningi w jego klubie sportowym Mighty Bulls Gdynia.

Pozostałe kluby, w których kształci on swoje umiejętności w Piranha Gdynia oraz Formela Fight Team Władysławowo. Jeśli chodzi o jego trenera z zakresu BJJ, to jest nim Zbigniew Tyszka. Formela, jak na razie nie zamierza kończyć swojej kariery i dzielnie broni pasu, który zdobył kilka gal temu. Jego umiejętności mogą mu zagwarantować, że ten stan rzeczy jeszcze długo się nie zmieni.