Za nami weekendy w Kuusamo i Lillehammer. Póki co sezon 2023/2024 Pucharu Świata w skokach narciarskich stoi pod znakiem totalnej dominacji austriacko-niemieckiej. Jak długo potrwa? Bez wątpienia już w jednym względzie został pobiły rekord!

Po raz pierwszy w historii

Początek sezonu skoków narciarskich może nie jest emocjonujący, ale w pewnym sensie historyczny. Po raz pierwszy w historii pierwsze dwa weekendy zostały całkowicie zdominowany przed dwie nacje. Dotąd bowiem tylko Austriacy i Niemcy stali na podium.

Warto tu przytoczyć klasyfikację Pucharu Narodów. Dominujące nacje posiadają ponad 600 punktów przewagi nad trzecią Słowenią:

• 12. miejsce - Estonia - 6 pkt

Indywidualnie dominuje Stefan Kraft. Austriak wygrał dotąd wszystkie konkursy. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmuje Andreas Wellinger. Niemiec trzykrotnie stał na podium. W pierwszej trójce mieścili się jeszcze dwaj reprezentanci Niemiec, Pius Paschke i Stephan Leyhe, a także Austrii, Jan Hoerl i Daniel Tschofenig.

Warto podkreślić, że do czołowej dziesiątki każdego z konkursów ciężko było przebić się skoczkom z innych nacji. Udało się to dotąd sześciu zawodnikom - Japończykowi Ryoyu Kobayashiemu, Norwegom, Mariusowi Lindvikowi i Halvorowi Egnerowi Granerudowi, a także Słoweńcom, Anze Laniskowi i Timiemu Zajcowi i Peterowi Prevcowi. Najwyżej był Kobayashi, który w drugim konkursie w Lillehammer zajął 5. miejsce.

Powyższe statystyki pokazują skalę dominacji austriacko-niemieckiej. Ciekawostkę przytoczył Mateusz Leleń, komentator skoków w TVP. Otóż nigdy w historii skoków narciarskich nie było sytuacji, w której po dwóch weekendach Pucharu Świata widywaliśmy wyłącznie zawodników reprezentujących tylko dwie nacje.

Ile ten stan potrwa? Czas pokaże. Najbliższy weekend Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędzie się w niemieckim Klingenthal. Transmisje skoków narciarskich na TVN, Eurosport i w Playerze.