Szymon Dusza to polski zawodnik MMA, który ma na swoim koncie sporą liczbę przewalczonych pojedynków w MMA zawodowym. Podczas swojej kariery występował w federacjach, takich jak FEN, Opolscy Wojownicy, Soul FC, XCage czy też PLNMMA. Co nim wiadomo?

Szymon Dusza - Najlepsze walki w MMA

Jak wiadomo, tak doświadczony zawodnik z pewnością ma na swoim koncie walki godne uwagi. Jednym z pojedynków, które koniecznie trzeba tutaj wymienić, jest jego walka z Wawrzyńcem Bartnikiem podczas gali FEN 40. Było to jego pierwsze zwycięstwo po dwóch porażkach z rzędu. Jak poradził sobie z przeciwnikiem?

Dusza zdecydował się na silny cios kolanem i uderzenia pięściami podczas 1 minuty i 40 sekund w II rundzie walki. To właśnie dzięki nim wyszedł z klatki, jako zwycięzca. To jednak nie koniec przykładów jego wysokich umiejętności. Wymieniając jego najlepsze starcia, koniecznie musimy wspomnieć o pojedynku, który stoczył z Tymoteuszem Łopaczykiem.

Opisywana walka miała miejsce podczas Fight Exclusive Night 23. Co ciekawe, Szymonowi udało się wyjść z tego starcia zwycięsko po niecałej minucie I rundy. W 55 sekundzie postanowił zastosować na swoim rywalu naprawdę silne kopnięcia i uderzenia. W rezultacie po starciu trwającym zaledwie moment okazał się wygranym.

Szymon Dusza - Kariera w MMA

Aby odpowiednio opisać karierę Szymona Duszy, musimy skupić się przede wszystkim na jego początkach. Jeśli chodzi o jego debiutancką walkę, to miała ona miejsce podczas gali Poland Regional w 2010 roku. To właśnie wtedy stanął do pierwszego zawodowego w swojej karierze starcia z Kamilem Mitoskiem. Na szczęście był to udany debiut, który przyniósł mu zwycięstwo.

Następne starcie miało miejsce niedługo później podczas gali Soul FC: MMAster Finale. Tym razem jego rywalem był Konradem Dunaj, z którym również udało mu się wygrać. Tym razem jednak zakończenie pojedynku było wręcz błyskawiczne. Dusza zwyciężył dzięki uderzeniom, na które zdecydował się postawić podczas 48 sekund I rundy! Czas jednak omówić jego pierwszą porażkę.

Miała ona bowiem miejsce podczas II Memoriału Pawła Kamińskiego w 2013 roku. Przeciwnikiem Szymona był wówczas Marcin Bandel. Panowie przewalczyli wówczas zaledwie 2 minuty i 3 sekundy I rundy, kiedy to rywalowi Duszy udało się wygrać. Później  jednak udało mu się wygrać z Tobiaszem Kudrą podczas wydarzenia XCage 5. Zwycięstwo w niemal 2 minucie I rundy załatwiły my celne i silne ciosy.

Szymon Dusza - FEN

Jeśli chodzi o federację, z którą Dusza był najdłużej związany, to zdecydowanie jest to FEN. Swoją pierwszą walkę w organizacji odbył podczas Fight Exclusive Night 21. Zmierzył się wówczas z Oskarem Somerfeldem, który pokonał go dzięki decyzji po przewalczeniu trzech rund. Następnie zmierzył się z Tymoteuszem Łopaczykiem na 23 edycji, co opisaliśmy w jego najlepszych walkach.

Po tym starciu przyszedł czas na walkę z Kamilem Gniadkiem podczas Fight Exclusive Night 26. Tym razem Dusza zwyciężył, dzięki trafnym ciosom kolanami i łokciami w 3 minucie i 18 sekundzie III rundy. Nie zapominajmy o jego przegranym pojedynku z Kacprem Koziorzębskim w trakcie 28 eventu organizowanego przez federację. W tym przypadku o przegranej Szymona zaważyła decyzja.

Po tej porażce znów poczuł smak zwycięstwa, gdy stanął do walki z Rolandem Čambalem na FEN 32. Zawodnik pokonał Słowaka pod koniec I rundy, a to wszystko za sprawą skutecznych ciosów. Następnie czekały go dwie porażki - na FEN 34 w walce z Cezarym Oleksiejczukiem oraz 5 gal później z Adrianem Zielińskim. Nie był to jednak koniec jego kariery.

Podczas wydarzenia Fight Exclusive Night 40 Szymon pokonał w spektakularny sposób Wawrzyńca Bartnika. Wydawałoby się, że wraca on na dobre tory, jednak podczas starcia z Mansurem Abdurzakovem na FEN 42 przegrał w połowie III rundy. Od tej porażki nie walczył już w żadnej organizacji.

Szymon Dusza - PLNMMA

Podsumowując karierę i walki Szymona Duszy, nie możemy zapomnieć o organizacji PLNMMA, w której zdarzyło mu się walczyć. Swój debiut pod jej skrzydłami zaliczył już podczas PLMMA 20: Extra - Pruszków w 2013 roku. Jego przeciwnikiem był Salekh Masaev, z którym udało mu się zwyciężyć po przewalczeniu pełnego dystansu poprzez decyzję sędziów.

Kolejny raz pojawił się 4 eventy później i stanął do pojedynku z Łukaszem Bieńkowskim. Nie była to jednak dla niego przyjemna walka, gdyż przegrał po odbyciu wszystkich trzech rund. Wszystko za sprawą jednogłośnej decyzji sędziów. To nie była jednak jego ostatnia walka organizowana przez tę federację.

Dusza bowiem pojawił się na PLMMA 48: Extra - Opole, czyli naprawdę wiele gal później. Mickael Lebout, jego przeciwnik, okazał się jednak lepszy, co pokazała jednogłośna decyzja sędziów, po zakończeniu się całego dystansu starcia. To właśnie na tej porażce zakończyła się jego kariera w PLNMMA.

Szymon Dusza - Soul FC

Dusza dwukrotnie pojawił się na wydarzeniach organizowanych przez Soul FC. Swoją pierwszą walkę odbył na wspominanym przez nas wcześniej Soul FC: MMAster Finale w 2013 roku. To właśnie tam udało mu się pokonać Konrada Dunaja.

Kolejny pokaz swojej siły w tej federacji udało mu się pokazać dopiero 5 lat później. To właśnei na Soul FC 5: The New Beginning zawalczył o zwycięstwo z Michałem Pietrzakiem. Oczywiście i w tym przypadku los się do niego uśmiechnął, a całość zakończyła się wygraną. Miało to miejsce w 3 minucie i 32 sekundzie II rundy poprzez TKO.

Szymon Dusza - Opolscy Wojownicy

Jak już wspominaliśmy, ten utalentowany zawodnik ma za sobą wiele spektakularnych zwycięstw. Do tego grona zdecydowanie możemy zaliczyć starcie, które odbył podczas wydarzenia Opolscy Wojownicy 5. Podczas tego pojedynku w 2020 roku zmierzył się z Janu Malkariado Cruzem, którego pokonał w ciągu 15 sekund I rundy! Do tej pory nie udało mu się pobić szybkości tej wygranej.

Szymon Dusza - Waga i wzrost

Zawodnik należy do wagi półśredniej, dlatego nic dziwnego, że jego waga opiewa na 77,1 kilogramów. Jeśli chodzi o wzrost, to Dusza mierzy 186 centymetrów.

Szymon Dusza - Najważniejsze informacje

Czego możecie nie wiedzieć o Szymonie Duszy? Mężczyzna urodził się 19 maja 1990 roku, a to oznacza, że podczas swojego debiutu w profesjonalnym MMA miał skończone zaledwie 20 lat. Przezwiskiem, którego często używa w przypadku swoich walk, jest "Lutador". Klubem, w którym na co dzień kształci swoje umiejętności jest oczywiście Next Level Opole.

Nie możemy rzecz jasna pominąć jego sporego zasięgu, który opiewa na nawet 200 centymetrów. Zwróćmy również uwagę na aspekt ilość jego walk i rekord. Na 19 przewalczonych starć, aż 11 z nich zalicza się do jego zwycięstw. Co ciekawe, najwięcej wygranych udało mu się zdobyć za sprawą nokautów oraz nokautów technicznych. Zalicza się do nich aż 8 na 11 zwycięstw.

Pozostałe walki wygrał poprzez poddania oraz decyzje. Jak sprawa wygląda w przypadku jego porażek? Okazuje się, że Szymon Dusza nigdy nie przegrał przez KO lub TKO. Najwięcej porażek zgarnął poprzez decyzje - było ich aż sześć. Pozostałe dwie przegrane przypadły na poddania. O tym, czy Szymon Dusza powróci do profesjonalnych walk, przekonamy się zapewne w najbliższym czasie.