Anže Lanišek wygrał piątkowe kwalifikacje Pucharu Świata w Engelbergu. Słoweniec wyprzedził Niemca Andreasa Wellingera. Na wysokim 7. miejscu uplasował się Polak Piotr Żyła. Do konkursu z Biało-Czerwonych nie zakwalifikował się jedynie Maciej Kot.

Skoki narciarskie - Puchar Świata w Engelbergu - Kwalifikacje

Kwalifikacje rozpoczęły się o godz. 13.00. Stawką był awans do sobotniego konkursu. Najlepszy okazał się Słoweniec Anže Lanišek, który wyprzedził Niemca Andreasa Wellingera i Japończyka Ryoyu Kobayashiego. Najwyżej sklasyfikowany Polak Piotr Żyła uplasował się na 7.miejscu, 21. był Dawid Kubacki, 22.Kamil Stoch, 29. Paweł Wąsek, natomiast na 54. miejscu bez klasyfikacji kwalifikacje ukończył Maciej Kot.

Skoki narciarskie 15.12.2023 - Wyniki

Do kwalifikacji przystąpiło 61 zawodników. Do sobotniego konkursu zakwalifikowało się 50 skoczków. W I serii konkursowej wystąpi po 6 Norwegów, Niemców i Austriaków, 5 Słoweńców, po  4 Japończyków, Szwajcarów, Finów i Polaków, 3 Amerykanów, 2 Włochów,  po 1 Francuz, Turek, Czech, Estończyk, Kazach i Bułgar.

Poniżej przedstawiamy TOP10 najlepszych skoczków kwalifikacji oraz miejsca polskich zawodników:

Puchar Świata w Engelberg - 15.12.2023 - Relacja

Kwalifikacje poprzedził trening, na którym najlepszy okazał się Niemiec Philipp Raimund. Niemcy prezentują znakomitą formę, dalekie i dobre technicznie skoki cieszą fanów skoków w Niemczech. Dla postronnych kibiców to także sygnał, że nasi zachodni sąsiedzi mogą być mocni podczas zbliżającego się Turnieju Czterech Skoczni.

• Sprawdź także: Skoki narciarskie - Wyniki - Klasyfikacja generalna 2023/24

Kwalifikacje toczyły się przy zmiennym wietrze, sędziowie kilkukrotnie zmieniali belkę startową. Podczas weekendowych zawodów Pucharu Świata, szyki liderowi cyklu Stefanowi Kraftowi postara się pokrzyżować zwycięzca kwalifikacji Anze Lanisek.

Najdalej bo na 137,5 metrze wylądowali Piotr Żyła i Philipp Raimund, jednak skakali w bardzo korzystnych warunkach w związku, nie znaleźli się w pierwszej trójce kwalifikacji, gdyż odjęte zostały im punkty za korzystny wiatr.

Do sobotniego konkursu zakwalifikowali się czterej polscy skoczkowie. Piotr Żyła zajął 7. miejsce, skacząc 137,5 metra. 4 metry bliżej skoczył Dawid Kubacki, który zajął 21. pozycję, na 22. miejscu uplasował się Kamil Stoch. Słabiej poszło Pawłowi Wąskowi i Maciejowi Kotowi. Pierwszy z nich zajął 29., natomiast Kot 54. miejsce., które nie uprawnia go do startu w sobotnich zawodach.

I seria konkursowa sobotniego konkursu rozpocznie się o godzinie 16.00. Transmisje skoków narciarskich w TVN, Eurosport 1 i w Playerze.