Petr Yan jest obecnie jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych zawodników MMA na świecie. Kim jest Petr Yan? Wiek, wzrost, waga – jakie są parametry zawodnika rosyjskiego fightera? Ile zarabia Petr Yan?

Kim jest Petr Yan?

Petr Yan to rosyjski zawodnik mieszanych sztuk walki. Od 2018 roku związany z Ultimate Fighting Championship. Przed podpisaniem kontraktu z najlepszą organizacją MMA na świecie toczył pojedynki dla ACB. W 2017 roku zdobył pas mistrzowski organizacji ACB w wadze koguciej. Tego samego dokonał w federacji UFC trzy lata później. Trzykrotnie nagradzany bonusem za swoje walki w UFC. Do swoich pojedynków przygotowuje się w jednym z najlepszych klubów MMA świata, American Top Team. Wielokrotnie trenował także w Tajlandii w Tiger Muay Thai. Petr Yan posiada niebieski pas w brazylijskim jiu-jitsu. Pseudonim rosyjskiego fightera to “No Mercy”.

Petr Yan pochodzenie

Petr Yan pochodzi z Dudinki. Miasto znajduje się w azjatyckiej części Rosji na dalekiej północy. Jego matka jest Rosjanką, zaś ojciec ma pochodzenie chińsko-rosyjskie. W polskim tłumaczeniu imię i nazwisko 28-letniego fightera brzmi Piotr Jan.

Petr Yan wiek, waga, wzrost 

Petr Yan wiek, waga, wzrost, czyli jakie są parametry zawodnika? Rosjanin urodził się 11 lutego 1993 roku w Dudince w azjatyckiej części Rosji. Na ten moment ma 28 lat. Przez całą swoją karierę toczył pojedynki w wadze koguciej, której limit ustalony jest na 61,2 kilograma. Rosyjski zawodnik posiada 170 centymetrów wzrostu, tyle samo wynosi zasięg jego ramion.

Petr Yan walki 

Petr Yan walki, czyli kiedy możemy liczyć na kolejne walki rosyjskiego zawodnika? Na ten moment nie zostało jeszcze ogłoszone kolejne starcie 28-latka. Piotr Jan do klatki UFC powróci walką o pas mistrzowski w kategorii koguciej. Jego posiadaczem w tym momencie jest Aljamain Sterling, więc to właśnie Amerykanin wydaje się najbardziej prawdopodobnym rywalem Yana.

Petr Yan MMA 

Petr Yan w zawodowym MMA zadebiutował 20 grudnia 2014 roku na gali Siberian League: Baikal Cup 2014. Jego przeciwnikiem był Murad Bakiev. Yan zwyciężył przez nokaut w trzeciej rundzie. Już w swojej drugiej walce wystąpił w jednej z najlepszych organizacji MMA na świecie, ACB. Rywalem Rosjanina, na gali ACB 14, był legitymujący się w tamtym czasie rekordem 19-7 Renato Velame. Mimo znacznie mniejszego doświadczenia Yan wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów. 

Po osiągnięciu bilansu 5-0 Petr Yan stanął przed szansą wywalczenia pasa mistrzowskiego organizacji ACB w wadze koguciej. O to trofeum zmierzył się z niepokonanym wtedy Magomedem Magomedovem. Yan, po pięciorundowym pojedynku, przegrał przez niejednogłośną decyzję sędziów. Warto wspomnieć, że Piotr Jan został ukarany minusowym punktem za nielegalne uderzenie głową. Rewanż tych zawodników odbył się rok później na gali ACB 57. Stawką walki był pas mistrzowski w wadze koguciej. Tym razem lepszy był Yan, który wygrał przez jednogłośną decyzję i dzięki temu został mistrzem ACB. Rosjanin tylko raz obronił pas, ponieważ po osiągnięciu rekordu 8-1 podpisał kontrakt z UFC.

Zobacz także: Gdzie oglądać UFC?

Petr Yan UFC 

Piotr Jan w UFC zadebiutował 23 czerwca 2018 roku na gali UFC Fight Night 132. Jego przeciwnikiem był Teruto Ishihara, którego Rosjanin pokonał już w pierwszej rundzie przez nokaut. W kolejnych pojedynkach pewnie pokonywał następnych rywali. Po osiągnięciu bilansu 14-1, a 6-0 w UFC, zmierzył się z Jose Aldo o pas mistrzowski w wadze koguciej. Do tego pojedynku doszło na gali UFC 251 12 lipca 2020 roku w Abu Zabi. “No Mercy” zwyciężył w piątej rundzie przez techniczny nokaut. 

W swojej pierwszej obronie mistrzowskiego pasa zmierzył się z niepokonanym od pięciu walk Aljamainem Sterlingiem. Walka odbyła się na UFC 259 6 marca 2021 roku w Las Vegas. Starcie zakończyło się w czwartej rundzie, kiedy to Petr Yan został zdyskwalifikowany za nielegalne uderzenie kolanem w parterze. W momencie przerwania pojedynku Rosjanin wygrywał na kartach punktowych. 

30 października 2021 roku na gali UFC 267 miało dojść do rewanżu Yana ze Sterlingiem. Amerykanin wycofał się jednak z walki i w jego miejsce wskoczył Cory Sandhagen. Stawką pojedynku było tymczasowe mistrzostwo UFC w wadze koguciej. Po pasjonującym, pięciorundowym pojedynku lepszy okazał się Petr Yan, który wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów.

Zobacz także: Typy na UFC

Petr Yan rekord 

Petr Yan rekord, czyli jakim bilansem na ten moment legitymuje się rosyjski zawodnik? Na ten moment 28-latek legitymuje się rekordem 16-2. Biorąc pod uwagę tylko występy w UFC rekord Yana wynosi 8-1.

Petr Yan zarobki 

Petr Yan zarobki, czyli ile za swoje walki otrzymuje jeden z najlepszych zawodników MMA na świecie? Od momentu, gdy Piotr Jan dołączył do amerykańskiej organizacji UFC, jego gaże za walki są podawane do informacji publicznej. Portal “The Sports Daily”, który zajmuje się między innymi śledzeniem zarobków zawodników MMA podaje, że podczas całej swojej kariery w UFC Rosjanin zarobił ponad 1,3 miliona dolarów, co w przeliczeniu na polską walutę daje prawie 6 milionów złotych. Pewne jest natomiast, że zarobki 28-latka są wyższe. Do podanej kwoty nie są bowiem doliczone zarobki za umowy sponsorskie.

Petr Yan żona 

Petr Yan żona, czyli kim jest partnerka 28-latka? Żoną rosyjskiego zawodnika jest Julia Yan. Petr i Julia mają dwóch synów. Pierwszy urodził się w 2016 roku, a drugi w 2020.

Petr Yan Instagram 

Petr Yan, jako mistrz UFC, może liczyć na rozpoznawalność na całym świecie. Na swoim Instagramie zgromadził jak na razie 1,3 miliona obserwatorów. Jego konto można znaleźć pod nickiem @petr_yan.


1. Kiedy Petr Yan zadebiutował w MMA?
Petr Yan w zawodowym MMA zadebiutował 20 grudnia 2014 roku na gali Siberian League: Baikal Cup 2014.
2. Kim jest żona Petra Yana?
Żoną rosyjskiego zawodnika jest Julia Yan.