Pojęcie outright winner to kolejna pozycja w słowniku bukmacherskim, którą powinien znać zarówno początkujący, jak i doświadczony gracz. Zakład ten jest popularną formą obstawiania nie tylko wydarzeń sportowych, ale także politycznych czy kulturalnych. Na czym polega? W przypadku, których zdarzeń jest dostępny? Co wziąć pod uwagę, zawierając tego typu zakład? Odpowiadamy na powyższe pytania i udzielamy przydatnych wskazówek.

Zakład outright winner – co trzeba o nim wiedzieć?

outright winner co to

Typ zakładu outright winner jest oferowany w dowolnych wydarzeniach, w których rywalizuje trzech lub więcej uczestników. Polega na wyłonieniu zwycięzcy zmagań. Nie liczą się w tym przypadku pojedyncze mecze. To wciąż jeden z najpopularniejszych rodzajów zakładów bukmacherskich. Jest często pierwszym, który oferuje bukmacher na dane zdarzenie. Może być dostępny nawet wiele tygodni przed rozpoczęciem zmagań. Kursy outright winner są ustalane dla każdego konkurenta w wydarzeniu – odzwierciedlają formę zawodnika lub zespołu w stosunku do innych uczestników. W trakcie wydarzenia kursy mogą się zmieniać, aby na bieżąco odpowiadać poszczególnym wynikom.

Przykładowo: w rozgrywkach piłkarskiej Ligi Mistrzów po ustaleniu grup do oferty legalnego bukmachera trafia typ zakładu outright winner, często występujący również pod innymi nazwami, m.in. Liga Mistrzów – klasyfikacja końcowa. Oferuje on kursy na wszystkich uczestników tego turnieju. Faworyci w sezonie 2021/2022, tacy jak Paris Saint-Germain czy Manchester City, wyróżniają się najniższym kursem na zwycięstwo. Z kolei drużyny rzadko grające w europejskich pucharach, np. Rennes, mają kursy na poziomie nawet 3000:1, ponieważ prawdopodobieństwo ich wygranej jest znikome. Im bliżej finału, tym kursy na poszczególne zespoły stają się niższe.

Typ zakładu outright winner – w jakich zdarzeniach jest dostępny?

Zwycięzcę poszczególnych turniejów czy zawodów można obstawiać w wielu dyscyplinach. Najpopularniejsze są oczywiście rozgrywki piłkarskie, takie jak wspomniana Liga Mistrzów, Liga Europy, Mistrzostwa Europy lub Mundial. Zakład outright winner jest dostępny również w przypadku zmagań krajowych – zwycięzcę można typować w lidze polskiej, angielskiej, włoskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, ale także w tych rzadziej oglądanych, np. tureckiej lub czeskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obstawiać przewidywanego laureata rozgrywek NHL, NBA, turniejów tenisowych czy siatkarskich. Outright jest bardzo popularnym zakładem również w przypadku sportów motorowych, wyścigów konnych, wydarzeń kulturalnych oraz politycznych.

Outright winner – na co zwrócić uwagę, typując zwycięzcę?

typowanie outright winner

Wiele osób zastanawia się, które czynniki mają największe znaczenie przy zakładach typu outright. Przed wysłaniem kuponu warto przeanalizować kilka podstawowych kwestii, wśród których wymieniamy m.in. czas trwania wydarzenia. Turnieje mogą trwać nawet ponad miesiąc. Jeśli dodatkowo zawieramy zakład na długo przed rozpoczęciem imprezy, zamrażamy swoje pieniądze na wiele tygodni, a to nie zawsze opłacalne. Ważna jest również opcja zwrotu środków – w przypadku niektórych sportów bukmacherzy oferują zwrot stawki, jeśli wybrany uczestnik nie weźmie udziału w wydarzeniu, co zdarza się np. w wyścigach konnych.

Dokonując analizy typu outright winner należy sprawdzić także ewentualne zmiany kadrowe w drużynie, liczbę kontuzji oraz trendy i historię danego turnieju. Przykładem są mistrzostwa świata w piłce nożnej, które dotychczas wygrało zaledwie 8 z ponad 70 drużyn, które walczyły o zwycięstwo. Ta statystyka, zawężająca grono faworytów pokazuje, że wytypowanie ostatecznego laureata z kilkunastu drużyn wcale nie musi być trudne.

Zwiń
Czym jest Outright winner? Typ zakładu outright winner jest oferowany w dowolnych wydarzeniach, w których rywalizuje co najmniej trzech uczestników i  polega po prostu na wyłonieniu zwycięzcy zmagań. Na jakie wydarzenia możemy się spodziewać Outright winnera? Taki typ zakładu pojawia się bardzo często na Mistrzostwa Europy i Świata, ale również możemy go zagrać typując zwycięzcę krajowych podwórek przed rozpoczęciem sezonu.