Jan Błachowicz to utalentowany zawodnik uczestniczący w walkach MMA. Od kilkunastu lat jego nazwisko kojarzone jest z UFC. To właśnie w tej federacji zdobył on sławę w Polsce i nie tylko. Kim dokładnie jest Jan Błachowicz i jak toczy się jego kariera? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o polskim fighterze.

Jan Błachowicz UFC

Od stycznia 2014 roku Jan Błachowicz związany jest z organizacją UFC. Jest ona doskonale znana nawet osobom, które nie interesują się na co dzień sportami walki. Już w swoim debiucie doświadczył pierwszego zwycięstwa pokonując Ilira Latifiego poprzez techniczny nokaut (TKO). Od tego czasu nazwisko Błachowicz często widnieje w kolejnych kartach walk. Obiecujący początek mógł zostać szybko zapomniany przez dwie kolejne porażki. Dziś może jednak pochwalić się korzystnym rekordem z przewagą zwycięstw.

Następnie we wrześniu 2018 Jan Błachowicz znalazł się na 3. miejscu w oficjalnym rankingu UFC wagi półciężkiej. Osiągnął to jako pierwszy męski zawodnik z Polski. Dodatkowo w marcu 2019 otrzymał nagrodę za Heraklesa roku 2018 w kategorii Zawodnik Roku. W ostatnich latach toczy boje przeciętnie 2-3 razy w danym roku. Pamiętna na pewno dla Błachowicza, ale też jego rywali jest seria 5 wygranych z rzędu w latach 2019-21.

Ostatnie starcie, które miało miejsce w lipcu 2023 roku zostało jednak przez Błachowicza przegrane. Starł się wtedy na ringu z Alexem Pereirą. To oczywiście nie oznacza, że zawodnik z Polski powiedział ostatnie słowo w UFC.

Jan Błachowicz - rekord UFC

Rekord Jana Błachowicza w UFC wynosi 12-7-1. Ostatnie dwie walki to remis i porażka. Na zwycięstwo w UFC Jan Błachowicz czeka od maja 2022 roku. Szczyt formy Polaka nastąpił na przekroju 2017-18 i 2019-21 roku, gdy notował odpowiednio 4 i 5 zwycięstw z rzędu.

Błachowicz zarobki

Wielu kibiców z pewnością ciekawi to, na jakie zarobki Błachowicz może liczyć w UFC. Za debiutancki pojedynek z Latifim zarobił około 47 tysięcy dolarów. Złożyło się na to 32 tysiące dolarów podstawowej pensji oraz 15 tysięcy za wygraną. W kolejnych walkach zarobki Błachowicza były podobne. Mogły być nieco niższe w momencie przegranych albo nieco powyżej 50 tysięcy dolarów w walkach wygranych.

131 tysięcy dolarów Błachowicz zarobił za pokonanie Clarka. Złożyło się na to: 38 tysięcy podstawy, 38 tysięcy bonusu za wygraną, 50 tysięcy bonusu za Występ wieczoru oraz 5 tysięcy za współpracę z firmą Reebok.

W kolejnych walkach – oprócz tej przegranej z Santosem – Błachowicz mógł liczyć na zarobki w wysokości ponad 100 tysięcy dolarów za każdy pojedynek. Nic dziwnego – wygrywał pojedynki regularnie, często w bardzo efektowny sposób, więc nie dość, że zarabiał solidnie za sam występ i wygraną, dochodziły do tego również bonusy za Występy wieczoru.

Błachowicz zarobki w UFC

Sumując wszystkie wypłaty Błachowicza w UFC wychodzi na to, że na dotychczasowych pojedynkach zarobił on łącznie grubo ponad dwa miliony dolarów, czyli ponad 7.5 miliona złotych. A najlepsze zarobki dopiero przed nim, gdyż pokonanie Adesanyi sprawiło, że o Błachowiczu zrobiło się jeszcze głośniej. Reprezentant Nigerii, mistrz kategorii średniej, szykowany był do hitowej walki z inną wielką gwiazdą UFC, Jonem Jonesem. Przegrana z „Cieszyńskim Księciem” sprawiła jednak, że – przynajmniej jak na razie – do takiego pojedynku z pewnością nie dojdzie.

Ile bierze Błachowicz za walkę?

To, ile Błachowicz zarabia za walkę w UFC, jest więc uzależnione od tego, czy pojedynek wygra, czy przegra. Nie ulega jednak wątpliwości, że dziś jako znana postać w UFC może liczyć na znacznie wyższe zarobki, niż na początku swojej przygody z amerykańską organizacją MMA.

Aż 430 tysięcy dolarów Błachowicz zarobił za pojedynek, w którym sięgnął po mistrzowski pas UFC, czyli walkę z Dominickiem Reyesem. Złożyło się na to: 350 tysięcy za samą walkę, 50 tysięcy bonusu za Występ wieczoru oraz bonus za „fight week". Warto dodać, że kwoty te nie uwzględniają procentu, jaki zawodnicy mogą dostawać od UFC za sprzedaż PPV – te informacje nie są podawane publicznie.

Biznesy Błachowicza

Czy zawodnik UFC inwestuje zarobione pieniądze? Tego nie wiemy, gdyż Błachowicz nie chwali się takimi sprawami. Za interesy czołowego zawodnika MMA na świecie odpowiada jego partnerka, Dorota Jurkowska, która jest jego menedżerem, a prywatnie także siostrą innego znanego zawodnika MMA, Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego.

Dopiero gdy podpisałem kontrakt z UFC, mogłem zacząć oszczędzać, inwestować. Czyli od kilku lat. I to też mowa o poważnej kasie pod warunkiem, że wygrywam – dodał w wywiadzie Jan Błachowicz.

Zawodnik z Cieszyna od wielu lat współpracuje z różnymi markami, więc dochody Błachowicza z pewnością w imponującym stopniu urosły również, jeśli chodzi o umowy sponsorskie czy współprace reklamowe.

Jan Błachowicz życie prywatne

Niektóre fakty z życia prywatnego Jana Błachowicza są dobrze znane. Np. to, kto jest jego partnerką. Zawodnik MMA jest osobą, która w transparentny sposób komunikuje się z mediami. Poniżej przedstawiamy najciekawsze informacje z życia prywatnego Błachowicza.

Jan Błachowicz pochodzenie

Polski fighter urodził się w Cieszynie. Początkowo to tam zaczął trenować sztuki walki. Później zaczął jeździć na zajęcia do Rybnika.

Wiek

Jan Błachowicz urodził się w 24 lutego 1983. Oznacza to, że na ten moment ma 40 lat.

Żona

40-latek jest zaręczony z Dorotą Jurkowską, która prywatnie jest siostrą innego znanego zawodnika MMA - Łukasza Jurkowskiego. Polak poznał swoją narzeczoną w 2007 roku. Jurkowska poza tym, że jest partnerką Błachowicz jest również jego menadżerką. W grudniu 2020 roku para doczekała się pierwszego dziecka - syna.

Waga

40-latek swoje pojedynki toczy w wadze półciężkiej, co oznacza, że dzień przed starciem musi ważyć maksymalnie 93 kilogramy. Na co dzień natomiast Polak waży ponad 100 kilogramów.

Zarobki

Zarobki Błachowicza są w pewnej części zależnie od tego, czy walka kończy się zwycięstwem, czy porażką. Pomimo tego można oszacować, że dotychczas na walkach zarobił on około 10 mln złotych. Dodatkowym źródłem przychodów są także współprace z markami, choć tutaj trudno określić, jak wyglądają zarobki zawodnika UFC.

Filmy

Jan Błachowicz wystąpił dwukrotnie na ekranach. Miało to miejsce w przypadku Pitbulla nagrywanego najpierw w formie filmu, a później miniserialu. Można nawet stwierdzić, że było to spełnienie marzeń z dzieciństwa Błachowicza. Kiedyś sam wspominał, że zaczął trenować sztuki walki ze względu na to, że zainspirował się filmami, w których one występowały.

Jan Błachowicz - media społecznościowe

Jan Błachowicz jest aktywny w mediach społecznościowych. Posiada konta w najpopularniejszych z nich. Publikuje w nich najczęściej informacje o swoich walkach i treningach. Można także spotkać się z krótkimi filmikami, na których widzimy zawodnika przygotowującego się do walk.

Facebook

Błachowicz posiada konto na Facebooku, które jest obserwowane przez ponad 630 tys. fanów. Ta ogromna liczba osób może co kilka dni oglądać zdjęcia z treningu oraz zapowiedzi walk. Błachowicz nie publikuje kontrowersyjnych treści. Skupia się raczej na łączeniu się z fanami tym, co robi.

Instagram

Jana Błachowicza można oczywiście śledzić również na Instagramie. Polaka da się tam znaleźć pod nickiem @janblachowicz. Jego poczynania na tym portalu obserwuje blisko 850 tysięcy użytkowników.

Twitter

Na popularnym portalu Błachowicz zgromadził ponad 180 tys. obserwujących. Treści, które publikuje są podobne, a często też takie sam jak na Facebooku. Można powiedzieć, że Błachowicz dzieli się z fanami tym, co najważniejsze, czyli newsami o walkach i treningach.


Ile lat ma Jan Błachowicz?
Jan Błachowicz urodził się 24 lutego 1983 co oznacza, że na ten moment ma 39 lat.
Ile Błachowicz zarobił za walkę z Israelem Adesanyą?
Spekuluje się, że za walkę z Adesanyą Jan Błachowicz zarobił 700-800 tysięcy dolarów.