Podwójna szansa to rodzaj zakładu bukmacherskiego dotyczącego wyniku spotkania. To bardzo lubiany typ zakładu, chętnie wykorzystywany przez graczy. Czym się charakteryzuje? Wyjaśniamy poniżej.

Na czym polega podwójna szansa?

co to podwójna szansa

Zakład podwójna szansa cieszy się dużą popularnością i dobrymi rezultatami. Znany jest również jako zakład z podpórką. Dotyczy wyniku na koniec spotkania albo do przerwy. Opiera się na tym, że dane spotkanie może zamknąć się trzema rezultatami: remisem, wygraną drużyny A oraz B. Podwójna szansa umożliwia wytypowanie dwóch z trzech wyników, co zwiększa prawdopodobieństwo wejścia kuponu. Co istotne, w tym rodzaju zakładu brany jest pod uwagę jedynie wynik z regulaminowego czasu gry. Wyróżnia się kilka wariantów zakładów podwójnej szansy.

Podwójna szansa 1 poł. lub mecz

Podczas typowania tradycyjnych zakładów 1 × 2 obstawia się tylko jedną opcję: wygraną gości, wygraną gospodarzy bądź remis. W przypadku podwójnej szansy można wytypować dwie z tych możliwości, czyli oddać jeden typ na dwa różne wyniki danego spotkania. Jest to tak zwany potocznie zakład z podpórką. Gracz może zdecydować się na trzy opcje zakładów:

  • 1x – remis lub zwycięstwo gospodarzy,
  • x2 – remis albo zwycięstwo gości,
  • 12 – zwycięstwo gości lub gospodarzy.

Jak to wygląda na przykładzie? Stawiając kupon 1x na wygraną drużyny pierwszej lub remis, a mecz skończy się zwycięstwem zespołu 2:1, gracz wygrywa. Podobnie byłoby, gdyby ekipa zremisowała z przeciwnikiem. Z kolei gdy drużyna numer dwa strzeli więcej bramek, gracz przegrywa.

Zakład podwójna szansa typu 12

podwójna szansa 12

Zakłady typu 12 należą do rzadziej stosowanych rodzajów podwójnej szansy, w porównaniu z zakładami 1x oraz x2. Wybierając tę opcję, obstawiamy, że mecz wygra gość bądź gospodarz. Rozwiązanie to również obejmuje możliwość wytypowania 2 z 3 możliwych wydarzeń, ale z pominięciem remisu. Minusem tego zakładu jest zazwyczaj mało atrakcyjna wysokość kursu. Decydując się na tę opcję, niejako z góry należy założyć, że nie wiadomo, która z drużyn jest faworytem danego spotkania. To może natomiast prowadzić do wniosku, czy rzeczywiście warto inwestować pieniądze i czas w spotkanie, które jest dla nas kompletną zagadką? Zaleca się, aby ten rodzaj zakładu był wybierany wyłącznie w szczególnych, rzadkich sytuacjach.

Zakłady HT/FT

Obstawianie podwójnej szansy obejmuje również zakłady HT/FT. HT oznacza skrót od angielskiego Half Time (pierwsza połowa spotkania), a FT – od Full Time (wynik po zakończeniu drugiej połowy). Typując taki kupon, gracz ma możliwość określenia rezultatu do przerwy, jak również ostatecznego wyniku spotkania. Typerzy mogą obstawiać wyniki 0-0 (remis do przerwy i na koniec meczu), 1-1 (gospodarze prowadzą do przerwy i wygrywają mecz), 2-2 (goście prowadzą i wygrywają spotkanie), a także różne inne kombinacje, pozwalające na 9 opcji zagrania zakładu do przerwy i do końca wydarzenia.

Dlaczego warto skorzystać z zakładu podwójnej szansy?

granie podwójnej szansy

Korzystanie z zakładu podwójnej szansy pozwala na wytypowanie dwóch z trzech możliwych opcji wyniku, co znacząco wpływa na zwiększenie szansy na wygraną. Mimo że w przypadku tego rodzaju zakładów wysokość kursów jest niższa, to sumy te niejako rekompensuje wyższe prawdopodobieństwo wygranej.

Zakład podwójna szansa 1. poł. lub mecz to popularny i polecany wybór zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy. Idealnie nadaje się na spotkania, w których kurs na gości lub gospodarzy okazuje się dość wysoki i obawiamy się nieco postawienia „czystej” jedynki albo dwójki. Wybór zakładu z podpórką pozwala uzyskać dobry kurs, a równocześnie zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia wybranego typu.

Zakłady typu podwójna szansa można dodać do kuponu AKO, ponieważ przy odpowiednim kursie oraz dzięki wyższemu prawdopodobieństwu wygranej, jakie zapewnia ten rodzaj zakładu, istnieje większa szansa na wejście danego typu. To sprawia, że opcja obstawiania podwójnej szansy w przypadku kuponów akumulowanych cieszy się sporą popularnością.

Podwójna szansa pierwsza połowa lub mecz a inne zakłady

Zakład podwójnej szansy stanowi polecaną alternatywę dla klasycznego, bardzo popularnego zakładu 1 × 2. W przypadku opcji 1 × 2 typer ma możliwość obstawienia jednej z trzech opcji wyniku, co automatycznie zmniejsza jego szanse na zwycięstwo. W takiej sytuacji polecanym wyborem okazują się zakłady z podpórką, których przewaga polega na możliwości typowania więcej niż jednego wyniku spotkania, co poprawia szanse na wygraną. Należy też podkreślić, że wysokość kursów w przypadku zakładów podwójnej szansy jest niższa niż w zakładach 1 × 2, jednakże szansa na wygraną jest znacznie wyższa.

Gracze często wybierają również między zakładami typu podwójna szansa 1. poł. lub mecz a zakładami bez remisu. W drugim przypadku podział punktów w danym spotkaniu skutkuje zwrotem stawki, a same stawki kursów na poszczególne drużyny są wyższe. Natomiast w sytuacji remisu zakład zostanie rozliczony po kursie 1.00. W podwójnej szansie, pomimo niższego kursu, nie ma opcji zwrotu poniesionej stawki, jednakże tutaj szanse na wygraną obejmują aż 2 z 3 przypadków. Niestety kursy na ten typ zakładów nie są zazwyczaj wysokie, dlatego też zakład bez remisu warto typować w sytuacji, gdy grają ze sobą drużyny o wyrównanym poziomie i potencjale. Z tego względu ów rodzaj zakładu nie cieszy się wielkim zainteresowaniem graczy.

Zobacz też: Bonusy bez depozytu

Zakład podwójna szansa – czego unikać?

jak grać podwójną szansę

Niektórzy gracze wykorzystują zakłady bukmacherskie podwójnej szansy do typowania zdecydowanych faworytów. To prowadzi do sytuacji, w których na kuponach znajduje się wiele zakładów z kursami 1.05 oraz niższymi. Często spotykane jest także sztuczne podbijanie kursu upatrzonego spotkania, właśnie przez zastosowanie kilku zakładów z podpórką. Nie zaleca się wykorzystywania tego rodzaju praktyk, ponieważ stawianie kursów bliskich 1.00 w dłuższym okresie okazuje się zazwyczaj nieopłacalne. Bardziej polecanym rozwiązaniem w takim przypadku jest usunięcie takiego typu z kuponu. Sztuczne podbijanie kursu tego rodzaju typami kończy się zwykle fatalnie, nawet przegranym kuponem przez jeden mecz.

Zwiń
Jaki jest haczyk w podwójnej szansie? Jedynym haczykiem jest to, że w wypadku gry podwójnej szansy kurs zdarzenia jest niższy. Jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ wygrywamy w 2/3 rozstrzygnięciach meczu, a nie tak jak to jest przy linii 1 × 2 w 1/3 rozstrzygnięciach. Czy warto grać podwójną szansę? Wszystko zależy od wysokości kursu i pewności wygranej jednej z drużyn. Jeśli kurs na wygraną drużyny jest niski wynoszący poniżej dwa, może warto zaryzykować i zagrać „na czysto”. Jeśli w takim wypadku chcielibyśmy zagrać podwójną szansę kurs takiego zdarzenia może być bardzo niski.