Rose Namajunas jest obecnie jedną z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych zawodniczek MMA na świecie. Kim jest Rose Namajunas? Wiek, wzrost, waga – jakie są parametry amerykańskiej zawodniczki? Ile zarabia Rose Namajunas?

Kim jest Rose Namajunas?

Rose Namajunas to amerykańska zawodniczka mieszanych sztuk walki. Od 2014 roku związana z Ultimate Fighting Championship. Przed podpisaniem kontraktu z UFC toczyła pojedynki w organizacji Invicta. Dwukrotnie zdobyła pas mistrzowski w kategorii słomkowej. Sześciokrotnie otrzymywała bonusy za swoje walki w UFC. W 2014 roku wystąpiła w popularnym w Stanach Zjednoczonych reality show “The Ultimate Fighter”.  Pierwszą styczność ze sportami walki miała już w wieku 5 lat. Zaczęła wtedy trenować teakwondo. W późniejszych latach trenowała także karate oraz brazylijskie jiu-jitsu. Rose Namajunas jest posiadaczką czarnego pasa w Teakwondo i Karate oraz brązowego pasa w brazylijskim jiu-jitsu.

Rose Namajunas pochodzenie 

Namajunas pochodzenie, czyli jakie są korzenie amerykańskiej zawodniczki? Rodzice Namajunas są Litwinami. Do Stanów Zjednoczonych przenieśli się we wrześniu 1991 roku, niespełna rok przed narodzinami Rose. Jej dziadek był zapaśnikiem. Ojciec Namajunas cierpiał na schizofrenię i zmarł kiedy zawodniczka miała 16 lat, a jej matka była pianistką.

Rose Namajunas wiek, waga, wzrost 

Rose Namajunas wiek, waga, wzrost, czyli jakie są parametry zawodniczki? Amerykanka urodziła się 29 czerwca 1992 roku w Milwaukee. Na ten moment ma 29 lat. Przez całą swoją karierę walczyła w kategorii słomkowej której limit ustalony jest na 52 kilogramy. Amerykańska zawodniczka posiada 165 centymetrów wzrostu, tyle samo wynosi jej zasięg ramion.

Rose Namajunas walki 

Rose Namajunas walki, czyli kiedy możemy liczyć na kolejny występ amerykańskiej zawodniczki? Następne walki Rose Namajunas nie odbędą się w tym roku. Amerykanka swojego pasa w wadze słomkowej będzie bronić w 2022 roku, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

Rose Namajunas MMA 

Rose Namajunas MMA zaczęła trenować w szkole średniej. Po czterech amatorskich walkach, wszystkich wygranych, przeszła na zawodowstwo. Debiut w zawodowym MMA Namajunas miał miejsce 5 stycznia 2013 roku na gali Invicta FC 4 w Kansas. Jej rywalką była Emily Kagan. Namajunas wygrała poddając swoją rywalkę w trzeciej rundzie. W swoich kolejnych walkach wygrała z Kathiną Catron i przegrała z Tecią Torres. 

W 2014 roku, z rekordem 2-1 wzięła udział w dwudziestej edycji amerykańskiego reality show “The Ultimate Fighter”. Wygrała w nim trzy walki, a w finale przegrała z Carlą Esparzą. Mimo porażki podpisała kontrakt z UFC.

Rose Namajunas UFC 

Debiut Namajunas w UFC odbył się na gali “The Ultimate Fighter: A Champion Will Be Crowned Finale” 12 grudnia 2014 roku w Las Vegas. Jej rywalka była Carla Esparza, która pokonała Namajunas w trzeciej rundzie przez duszenie zza pleców. Poza finałem “The Ultimate Fighter” był to także pierwszy pojedynek w historii UFC o tytuł mistrzowski w wadze słomkowej. 

W późniejszych walkach zanotowała cztery wygrane i jedną porażkę. Po osiągnięciu bilansu 6-3, 4 listopada 2017 roku, otrzymała szansę walki o pas mistrzowski z Joanną Jędrzejczyk. Amerykanka pokonała Polkę już w pierwszej rundzie przez nokaut. W rewanżu z Jędrzejczyk obroniła mistrzowski tytuł.

Zobacz także: Typy na UFC

11 maja 2019 roku, na gali UFC 237 w Rio de Janeiro, Rose Namajunas podeszła do drugiej obrony mistrzowskiego pasa. Jej przeciwniczką była Jessica Andrade. Brazylijka przystępowała do starcia z bilansem 19-6. Andrade wygrała już w drugiej rundzie przez TKO i odebrała mistrzowski pas Namajunas. Po 14 miesiącach doszło do rewanżu i tym razem lepsza okazała się Amerykanka, która zwyciężyła przez niejednogłośną decyzję sędziów. 

24 kwietnia 2021 roku Rose Namajunas zmierzyła się z Weili Zhang. Chinka przystępowała do tej walki jako niepokonana od 21 walk mistrzyni UFC. Walka zakończyła się błyskawicznie, bowiem już po 78 sekundach Namajunas znokautowała rywalkę wysokim kopnięciem. Dzięki tej wygranej po raz drugi została mistrzynią UFC w wadze słomkowej. W rewanżu na gali UFC 261 również lepsza okazała się Amerykanka, tym razem przez jednogłośną decyzję sędziów.

Zobacz także: Gdzie oglądać UFC?

Namajunas vs Kowalkiewicz 

Na gali UFC 201, która odbyła się 30 lipca 2016 roku w Atlancie, Rose Namajunas zmierzyła się z Polką, Karolina Kowalkiewicz. Pojedynek był niezwykle wyrównany a o wyniku zadecydowali sędziowie. Jeden z nich wypunktował starcie 29-28 na korzyść Namajunas, a dwóch pozostałych 29-28 na korzyść Kowalkiewicz. Dzięki temu Polka wygrała przez niejednogłośna decyzję.

Namajunas vs Jędrzejczyk 

Namajunas vs Jędrzejczyk, czyli jaka jest historia pojedynków Rose Namajunas z Joanna Jędrzejczyk? Obie zawodniczki zmierzyły się ze sobą po raz pierwszy 4 listopada 2017 roku na gali UFC 217 w Nowym Jorku. Polka przystępowała do tej walki jako zdecydowana faworytka. Kursy kształtowały się w okolicach 1,20 do 4,25 na korzyść “JJ”. Namajunas zszokowała jednak cały świat nokautując mistrzynię UFC już w pierwszej rundzie. 

Do rewanżu doszło niespełna pół roku później na gali UFC 223. Ponownie w ocenie bukmacherów faworytką była Polka. Tym razem starcie potrwało pełen dystans. Na przestrzeni pięciu rund ponownie lepsza okazała się Namajunas. Wszyscy trzej sędziowie punktowali to starcie 49-46.

Rose Namajunas rekord 

Rose Namajunas rekord, czyli jakim bilansem legitymuje się obecnie amerykańska zawodniczka? Na ten moment 29-latka legitymuje się rekordem 11-4. Biorąc pod uwagę tylko występy w UFC rekord Namajunas wynosi 9-3.

Rose Namajunas zarobki 

Rose Namajunas zarobki, czyli ile za swoje walki otrzymuje jedna z najlepszych zawodniczek MMA na świecie? Od momentu, gdy Rose Namajunas dołączyła do amerykańskiej organizacji UFC, jej gaże za walki są podawane do informacji publicznej. Portal “The Sports Daily”, który zajmuje się między innymi śledzeniem zarobków zawodników MMA podaje, że podczas całej swojej kariery w UFC Amerykanka zarobiła prawie 2 miliony dolarów, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 8 milionów złotych. Najwięcej do tej pory Namajunas zarobiła za rewanżowe starcie z Weili Zhang. Pewne jest natomiast, że zarobki 29-latki są wyższe. Do podanej kwoty nie są bowiem doliczone wpływy z pay-per-view i umów sponsorskich. 

Rose Namajunas mąż 

Rose Namajunas mąż, czyli z kim związana jest 29-latka? Namajunas nie jest obecnie w związku małżeńskim. Jej narzeczonym jest były zawodnik UFC, Pat Barry. Para zaręczyła się w 2014 roku.

Rose Namajunas fryzura 

Rose Namajunas znana jest ze swojej fryzury. Amerykanka od wielu już lat posiada krótkie włosy. Namajunas zdecydowała się na obcięcie włosów przed walką z Paige van Zant w 2015 roku. Zawodniczka wyjaśniła w jednym z wywiadów, że włosy przeszkadzały jej w życiu codziennym, a przede wszystkim w treningach, dlatego postanowiła je obciąć.

Rose Namajunas Instagram 

Rose Namajunas jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych zawodniczek na świecie. Na swoim Instagramie zebrała już 2,4 miliona obserwatorów. Jej konto można znaleźć pod nickiem @rosenamajunas.