Mistrzem Polski w sezonie 2023/24 została Jagiellonia Białystok, dla której jest to największe osiągnięcie w historii klubu. Sprawa mistrzostwa ważyła się pomiędzy Jagiellonią a Śląskiem Wrocław do ostatniej kolejki. Ostatecznie dzięki lepszemu bilansowi meczów bezpośrednich to drużyna z Białegostoku sięgnęła po trofeum.

Sezon 2023/24 PKO BP Ekstraklasy to jeden z najbardziej wyrównanych edycji tych rozgrywek w historii. O mistrzostwie zadecydował bilans meczów bezpośrednich, a podium uzupełniła Legia Warszawa, która do Jagielloni i Śląska straciła tylko 4 punkty. Poza tymi klubami, ostatnią drużyną, która zapewniła sobie prawo gry w eliminacjach do europejskich pucharów została zupełnie nieoczekiwanie pierwszoligowa Wisła Kraków. "Biała Gwiazda" w finale Fortuna Pucharu Polski pokonała po dogrywce 2:1 Pogoń Szczecin.

Z Ekstraklasą już w pierwszym sezonie pożegnała się dwójka beniaminków - ŁKS Łódź i Ruch Chorzów. Ostatnim spadkowiczem okazała się Warta Poznań, która w ostatniej kolejce została zepchnięta do strefy spadkowej przez Koronę Kielce. W miejsce tych drużyn do PKO BP Ekstraklasy bezpośrednio awansowali: Lechia Gdańsk i GKS Katowice. Listę uczestników najlepszej polskiej ligi zamyka Motor Lublin, który w finale baraży pokonał Arkę Gdynia.