FAME MMA jest pierwszą w Polsce federacją sportów walki, która zajmuje się organizacją tzw. gal „freak fight”, czyli pojedynków toczonych pomiędzy zawodnikami o niejednolitych umiejętnościach, różnym doświadczeniu czy mocno odbiegającej od siebie wadze. FAME MMA - co to? Czym jest FAME MMA? Jakie są zasady FAME MMA? Reguły FAME MMA - co o nich wiadomo?

FAME MMA - co to?

Zanim przejdziemy do analizy zasad i reguł FAME MMA, warto zacząć od tego, co to jest FAME MMA. W dużym skrócie - podczas walk w klatce (co do zasady w pojedynkach na zasadach MMA) spotykają się przede wszystkim celebryci znani ludziom z telewizji oraz rozmaitych mediów społecznościowych, co sprawia, że wydarzenia tej federacji cieszą się bardzo dużą i wciąż rosnącą popularnością. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że włodarze organizacji najczęściej zestawiają ze sobą osoby, które są ze sobą skonfliktowane w prywatnym lub internetowym świecie. Na ile faktycznie, a na ile na potrzeby walki - to już kwestia indywidualnej oceny.

Fakt jednak jest taki, że gwiazdy telewizji czy internetu mają okazję rozwiązać swój konflikt w klatce, a mało co tak przyciąga ludzi, jak medialne wojenki, które - w tym przypadku - w bonusie kończą się często krwawą i emocjonującą walką.

Czym jest FAME MMA?

Odpowiadając na pytanie, czym jest FAME MMA, należy stwierdzić, że największą polską (a prawdopodobnie także europejską) organizacją walk celebrytów. FAME MMA osiągnęło gigantyczny sukces zarówno organizacyjny, jak i finansowy. Dość powiedzieć, że na galę FAME MMA 10 sprzedano ponad pół miliona subskrypcji PPV! Czym jest FAME MMA? Z pewnością projektem, który wytyczył pewne ścieżki, jeśli chodzi o rozwój polskiego MMA. Gdy FAME MMA odniosło sukces, z czasem zaczęły pojawiać się kolejne podobne organizacje, a federacje czysto sportowe zaczęły organizować większą liczbę walk celebrytów, niż miało to miejsce wcześniej. FAME MMA na swój sposób zmieniło więc sporty walki w naszym kraju - czy się komuś to podoba, czy nie.

W tym wpisie skupimy się jednak nie na najbardziej elektryzujących newsach ze świata Fame MMA, ale na rdzeniu leżącym u jego podstaw, którym są obowiązujące zasady walki. Czego zatem robić nie wolno, a co wolno w Fame MMA? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Reguły walki Fame MMA – wprowadzeniereguły fame mma

Gale organizowane przez federację Fame MMA mogą być toczone na zasadach specyficznych dla bardzo różnych sportów walki, w tym zgodnie z regułami boksu, kick-boxingu, a nawet pojedynków rycerskich. W praktyce jednak w olbrzymiej większości przypadków pojedynki rządzą się prawami konwencjonalnego MMA, stąd też w niniejszym wpisie skupimy się na omówieniu najważniejszych czynników właśnie tego wariantu zasad.

W tym miejscu warto przypomnieć, że indywidualny regulamin Fame MMA publikowany jest dla każdej kolejnej edycji tejże gali, jednak jego forma – jak przystało na dokumenty tego rodzaju – jest mocno rozwlekła i niezbyt ciekawa do czytania. Jeśli jesteś zatem zainteresowany obstawianiem zakładów Fame MMA lub chciałbyś poznać zasady Fame MMA ze zwyczajnej ciekawości, nasz artykuł przeprowadzi Cię przez najważniejsze z nich w sposób przyjemny i przystępny.

Regulamin Fame MMA a czas trwania pojedynków

Problem z czasem trwania walki w Fame MMA polega na tym, że nie jest on jednoznacznie, odgórnie określony, tak jak ma to miejsce w konwencjonalnym MMA. Informacje na ten temat warto sprawdzać bezpośrednio na stronie federacji dla każdej edycji gali, ponieważ w tej dziedzinie pomiędzy kolejnymi z nich mogą zachodzić różnice. Na ten moment zasady przewidują po 3 rundy na każdy pojedynek, z których każda wyniesie 3 minuty w wariancie dla mężczyzn oraz 2 minuty w przypadku walk kobiet. Pomiędzy rundami zaplanowane są 90-sekundowe przerwy.

 

 

Faule, czyli posunięcia zabronione przez regulamin Fame MMAregulamin fame mma

Ponieważ podczas walki dostępnych możliwości jest naprawdę bardzo dużo, zamiast pisać o tym, co wolno w Fame MMA, lepiej skupić się na kluczowych aspektach niedozwolonych. Są to przede wszystkim:

  • ciosy wyprowadzane głową,
  • próby drapania, ciągnięcia za włosy czy wargi, gryzienia, szczypania, wykręcania skóry, a także wkładania palców do wnętrza jamy ustnej przeciwnika lub w jego rany,
  • ataki mające na celu uszkodzenie oczu,
  • ciosy wymierzone w krocze lub w szyję,
  • próby chwytania przeciwnika za grdykę albo obojczyk,
  • bicie po potylicy lub kręgosłupie,
  • uderzenia bezpośrednimi zakończeniami łokci wymierzane od góry w stronę dołu – niestety mimo tego, że zasady Fame MMA są tutaj jednoznaczne, nie zawsze sędziowie są w stanie wyłapać tego typu posunięcie na czas,
  • kopanie i ciosy kolanami wymierzone w głowę klęczącego lub leżącego,
  • stompowanie (deptanie po leżącym),
  • bicie piętami po nerkach,
  • chwytanie przeciwnika za jego rękawice albo spodnie,
  • próby rzucania przeciwnikiem głową w stronę podłoża lub wyrzucenia go poza ring,
  • wyłamywanie ze stawów palców,
  • chwytanie się ogrodzenia areny.

Zakończenia pojedynków określone przez reguły walki Fame MMA

fame mma zakończenie walk

Skoro napisaliśmy już, czego robić nie wolno w ramach walk organizowanych przez wspomnianą federację, skupmy się teraz na tym, w jaki sposób może dojść do rozstrzygnięcia pojedynku. Ten może zakończyć się w związku z:

  • poddaniem się jednego z zawodników (deklaracja słowna lub fizyczne odklepanie),
  • zatrzymaniem pojedynku przez sędziego, na skutek technicznego knockout’u lub innej decyzji technicznej,
  • dyskwalifikacją jednego z zawodników za naruszenie jakiejś zasady walki w Fame MMA,
  • upłynięciem ostatniej rundy walki, przy czym wówczas może dojść do ogłoszenia tzw. no contest (walka nierozstrzygnięta), technicznego remisu lub wskazania zwycięzcy decyzją sędziowską, a także specyficznej sytuacji polegającej na pozbawieniu zwycięstwa ze względu np. na opóźnioną reakcję sędziów na czyn zabroniony regulaminem Fame MMA.


Ile trwają walki w FAME MMA?
Problem z czasem trwania walki w Fame MMA polega na tym, że nie jest on jednoznacznie, odgórnie określony, tak jak ma to miejsce w konwencjonalnym MMA. Informacje na ten temat warto sprawdzać bezpośrednio na stronie federacji dla każdej edycji gali, ponieważ w tej dziedzinie pomiędzy kolejnymi z nich mogą zachodzić różnice.
Które ciosy są zabronione w regulaminie FAME MMA?
Do ciosów zabronionych w FAME MMA nalezą m.in. uderzenie głową oraz łokciami, czy też stompowanie (deptanie po leżącym).