Olympique Lyon przeżywa największy kryzys od lat 90. Sezon Ligue 1 2023/24 drużyna rozpoczęła z Laurentem Blanc w roli szkoleniowca, następnie stery w klubie przejął Fabio Grosso i żaden z nich nie sprostał zadaniu. Mistrz świata z 1998 roku stracił pracę po haniebnym meczu z Paris Saint - Germain, przegranym we wrześniu 1:4 na własnym obiekcie, Włoch stanowisko stracił w listopadzie po porażce 0:2 z Lille OSC. Pierre Sage daje nadzieję, której „Olimpijczycy” tak bardzo potrzebują.

Kim jest Pierre Sage i co osiągnął dotychczas?

Pierre Sage to były piłkarz, jako szkoleniowiec związany jest z 'les Gons' od 2019 roku, kiedy to dostał szansę jako trener młodzieży. Ciekawe rozwiązanie zważywszy, że wcześniejsze doświadczenie związane było jedynie z Chambéry Savoie Football. Po zwolnieniu Grosso Sage otrzymał swoją szansę poprowadzenia pierwszego zespołu Lyonu, 2:3 na wyjeździe, choć punktów nie przyniosło, jednak w końcu można było oglądać tę drużynę bez irytacji. Zespół stwarzał sytuacje bramkowe, notował rzuty rożne, grał z ikrą. Sage przemodelował drużynę pod względem taktycznym, z systemu 4-3-3 który preferował Grosso przeszedł na 4-2-3-1. Na konferencji prasowej po przegranym spotkaniu przeciwko RC Lens, nowy szkoleniowiec wypowiadał się z optymizmem, przedstawiał argumenty za pozostaniem na stanowisku.

Czy włodarze Lyonu postawią w dłuższej perspektywie na Pierre’a Sage’a?

Szkoleniowiec Sage ma poparcie swoich zawodników, obrońca Angolczyk Clinton Mata stwierdził:

„Trener, mimo że był z nami zaledwie dwa dni przed meczem, bardzo jasno i skutecznie mówił nam, co mamy robić. Szybko przekazał nam ważne informacje, a my pokazaliśmy nasz talent na boisku”.

Postawienie na zawodnika przybyłego do Lyonu z Club Brugge było jednym z pozytywów w spotkaniu przeciwko 'les Dogues', Saël Kumbedi grający dotychczas na prawej stronie defensywy spisywał się w poprzednich spotkaniach znacznie słabiej od Angolczyka.

Pierre Sage ma ten atut, że kluczem do utrzymania drużyny w UberEats Ligue1 będzie konsekwentne postawienie na młodzież, nikt nie nadaje się lepiej do tej roli niż coach, który przez ostatnie lata prowadził grupy młodzieżowe klubu. Organ DNCG ogłosił, że klub ma pokaźną dziurę budżetową, więc nie ma co liczyć na solidne wzmocnienia w trakcie zimowego okienka transferowego. Po środowej porażce, z Marsylią w Pucharze Francji, 'Les Olympiens' czeka niedzielny mecz z Tuluzą w ramach rozgrywek ligowych. Mecz, którego arbitrem będzie Pierre Gaillouste, rozpocznie się o godz. 17:05 na Parc Olympique Lyonnais, spotkanie można obejrzeć na Eleven Sports 3, ponadto transmisję przeprowadzą legalni bukmacherzy na Betclic.pl i STS.pl.