Turniej UEFA EURO 2024 to święto piłki nożnej oraz przełomowe wydarzenie prezentujące różnorodność kulturową i jedność Starego Kontynentu. Kulminacyjnym wydarzeniem okaże się finał turnieju, który odbędzie się w Berlinie, na Stadionie Olimpijskim. Muzycy odegrają ważną rolę podczas ceremonii zamknięcia turnieju, kiedy wykonają na żywo oficjalną piosenkę.

Kto w gronie oficjalnych artystów muzycznych UEFA Euro 2024?

Włoska grupa DJ-ska Meduza, amerykańscy giganci pop- rocka One Republic i niemiecka gwiazda popu Kim Petras stworzą oficjalną piosenkę na czempionat Starego Kontynentu. Decyzję tę ogłoszono w trakcie sobotniego losowania finałowego w Hamburgu. Utwór ma wybrzmieć na wiosnę przyszłego roku, z pewnością będzie ścieżką dźwiękową lata. Utwór ma symbolizować wszystko to co najważniejsze dla całego turnieju i otoczki z nim związanej, chodzi o pasję, różnorodność i jedność. Jak stwierdzili wykonawcy Meduzy dla uefaeuro2024.com:

"To zaszczyt stworzyć piosenkę, która odzwierciedla pasję EURO 2024 i rezonuje z naszymi kolegami fani futbolu".

Wokalista OneRepublic Ryan Tedder dla tego samego portalu stwierdził, że:

"Dorastając, futbol amerykański i piłka nożna były sportami, w które grałem najczęściej od piątego roku życia. Występ na ceremonii zamknięcia EURO 2024 w Berlinie to niesamowita szansa i zaszczyt dla każdego artysty, ale dla mnie osobiście jest to naprawdę ekscytujące. Energia, która towarzyszy temu sportowi, jest nieporównywalna z niczym innym na świecie. Absolutnie nie możemy się doczekać".

Kim Petras także uznaje piłkę nożną za niezwykle istotną. Guy-Laurent Epstein, dyrektor ds. marketingu UEFA uznał, że to z połączenia pasji wielu ludzi, którymi są sport i muzyka uda się stworzyć turniej UEFA EURO 2024, który dostarczy wielu pozytywnych wrażeń, emocji.

Trochę historii, czyli o hymnach mistrzostw Europy

Piosenki mistrzostw Europy zwane również hymnami UEFA European Championship znane są od 1992 roku. Hymnem turnieju w Szwecji w 1992 roku był „More Than a Game”, którego wykonawcami byli Tove Jaarnek i Peter Arne Jöback, Peter Arne wraz z Lasse Holmem był też tekściarzem i producentem.

Albumy na Euro - historia

Oprócz hymnów Euro powstawały także oficjalne albumy, w ten oto sposób na turniej UEFA Euro Championship 1996 stworzono „The Beautiful Game”, w cztery lata później natomiast „Euro 2000: The Official Album”, na Euro rozgrywane w Portugalii „Vive O 2004!". Niemcy po raz trzeci będą organizować turniej rangi UEFA Euro Championship, w 1988 roku byli samodzielnym gospodarzem, natomiast w przełożonych na 2021 rok ze względu na pandemię SarsCov2 turnieju byli współgospodarzem, oficjalnym hymnem zeszłego turnieju był „We are the People”, wykonawcami Martin Garrix feat. Bono i the Edge.