Aktualnie niewielu polskich pięściarzy zajmuje czołowe miejsca w rankingach światowych. Jednak w przeszłości wielu Polaków odnosiło sukcesy na arenie międzynarodowej. Sprawdź ranking najlepszych polskich bokserów!

Aktualny ranking polskich bokserów bez podziału na kategorie wagowe

Obecnie tylko jeden Polak jest aktualnym mistrzem świata. Mowa o Łukaszu Różańskim, który dzierży pas WBC w kategorii bridgerweight. Jest kilku polskich zawodników, którzy ocierają się o walkę o pas, bądź w niedalekiej przyszłości zawalczą o mistrzostwo świata. Do tej grupy należą Mateusz Masternak i Michał Cieślak. Obaj występują w dywizji junior ciężkiej (cruiserweight).

Poza tymi trzema zawodnikami niewielu jest niestety polskich bokserów, którzy stanowią o sile danej kategorii wagowej. Do szerokiej czołówki można zaliczyć również między innymi Krzysztofa Włodarczyka, Adama Balskiego czy Macieja Sulęckiego.

Aktualny ranking polskich bokserów bez podziału na kategorie wagowe prezentuje się w następujący sposób:

1.Łukasz Różański (15-0, 15 KO)
2.Michał Cieślak (25-2, 1NC, 19 KO)
3.Mateusz Masternak (47-5, 31 KO)
4.Adam Balski (18-2, 10 KO)
5.Maciej Sulęcki (31-2, 12 KO)
6.Krzysztof Włodarczyk (64-4-1, 44 KO)
7.Paweł Stępień (18-1-1, 12 KO)
8.Kamil Szeremeta (25-2-1, 8 KO)
9.Damian Knyba (12-0, 7 KO)
10.Laura Grzyb (10-0, 3 KO)

 

W naszym rankingu najlepszych polskich bokserów znalazło się także miejsce dla jednej pięściarki. Boks zawodowy kobiet jest znacznie mniej popularny i trudno byłoby złożyć ranking polskich zawodniczek. Wysoki poziom prezentowany przez Laurę Grzyb zasługuje jednak na docenienie, dlatego znalazło się dla niej miejsce w naszym rankingu najlepszych polskich zawodników bez podziału na kategorie wagowe.

Top 10 najlepszych bokserów

W top 10 najlepszych bokserów nie ma szans na znalezienie Polaka. W tym rankingu dominują pięściarze głównie ze Stanów Zjednoczonych. Poniżej prezentujemy światowy ranking bez podziału na kategorie wagowe:

1.Terence Crawford (40-0, 31 KO)
2.Oleksandr Usyk (21-0, 14 KO)
3.Naoya Inoue (25-0,22 KO)
4.Saul "Canelo" Alvarez (60-2-2, 39 KO)
5.Dmitry Bivol (21-0, 11 KO)
6.Devin Haney (30-0, 15 KO)
7.Gervonta Davis (29-0, 27 KO)
8.David Benavidez (28-0, 24 KO)
9.Errol Spence Jr. (29-1, 22 KO)
10.Artur Beterbiev (19-0, 19 KO)

Znani polscy bokserzy

W historii boksu zawodowego wielu Polaków zapisało się w pamięci kibiców. Do najbardziej znanych polskich bokserów należy zaliczyć przede wszystkim Tomasza Adamka, Andrzeja Gołotę, Dariusza Michalczewskiego oraz Krzysztofa Włodarczyka.

Tomasz Adamek

Tomasz Adamek to jeden z najwybitniejszych polskich pięściarzy w historii. Jako jedyny Polak został nagrodzony pasem magazynu The Ring. Adamek zdobywał mistrzostwo świata w dwóch kategoriach wagowych - półciężkiej oraz junior ciężkiej. Był również pretendentem do mistrzostwa wagi ciężkiej, jednak przegrał z Witalijem Kliczko w 10 rundzie przez TKO.

Adamek kilkukrotnie ogłaszał zakończenie kariery, jednak tak naprawdę nigdy to nie nastąpiło. We wrześniu 2023 roku ogłoszono, że Tomasz Adamek podpisał kontrakt z organizacją FAME MMA, w której stoczy dwa pojedynki.

Andrzej Gołota

Andrzej Gołota to bez wątpienia najlepszy polski zawodnik wagi ciężkiej w historii. Aż cztery razy stawał do walki o mistrzostwo świata, jednak nigdy nie udało mu się zdobyć tytułu. W walkach mistrzowskich zaliczył trzy porażki i remis. Karierę zakończył w lutym 2013 roku po trzech porażkach z rzędu.

Dariusz Michalczewski

Dariusz Michalczewski to według wielu ekspertów najlepszy polski bokser bez podziału na kategorie wagowe w historii. Michalczewski zdobywał pasy WBO, WBA, IBF w kategorii półciężkiej oraz WBO w kategorii junior ciężkiej. W swojej karierze zanotował aż 23 skuteczne obrony mistrzostwa pasa WBO, co do dziś jest rekordem, jeśli chodzi o wszystkie kategorie wagowe.

Karierę zakończył w 2005 roku po dwóch przegranych z rzędu. Rekord Dariusza Michalczewskiego wynosi 48-2.

Krzysztof Włodarczyk

W lipcu 2023 roku wydawało się, że Krzysztof Włodarczyk jest bliski zakończenia kariery bokserskiej. Organizacja FAME MMA ogłosiła bowiem, że "Diablo" został nowym zawodnikiem FAME. Po kilku dniach okazało się, że Włodarczyk nie podpisał jednak kontraktu z freakową organizacją i będzie kontynuował karierę na ringu.

Krzysztof Włodarczyk zdobywał pasy mistrzowskie organizacji WBC oraz IBF w wadze junior ciężkiej. W 2017 roku stanął przed szansą odzyskania pasa IBF, jednak przegrał z Muratem Gassievem przez nokaut w trzeciej rundzie. Była to ostatnia dotychczasowa porażka "Diablo". Aktualnie Włodarczyk jest na fali 11 zwycięstw z rzędu, a jego rekord wynosi 64-4-1.

Polscy bokserzy w rankingach światowych organizacji

Aktualnie w rankingach czterech najważniejszych organizacji boksu zawodowego znajduje się tylko siedmiu Polaków. Warto przyjrzeć się, na których dokładnie miejscach znajdują się nasi reprezentanci w poszczególnych rankingach.

WBC ranking

W rankingu WBC możemy znaleźć na ten moment aż dziesięciu Polaków. Najwięcej z nich znajduje się w wadze junior ciężkiej.

Waga ciężka

 • 37 miejsce - Kacper Meyna

Waga bridger

 • 1 miejsce - Łukasz Różański
 • 3 miejsce - Adam Balski

Dywizja junior ciężka

 • 7 miejsce - Michał Cieślak
 • 9 miejsce - Mateusz Masternak
 • 19 miejsce - Krzysztof Włodarczyk
 • 34 miejsce - Nikodem Jeżewski

Waga półciężka

 • 18 miejsce - Paweł Stępień

Waga średnia

 • 4 miejsce - Maciej Sulęcki
 • 34 miejsce - Kamil Szeremeta

WBA ranking

W rankingu WBA niestety nie znajdziemy żadnego reprezentanta Polski. Warto wspomnieć, że jedynym polskim mistrzem świata organizacji WBA był Dariusz Michalczewski.

IBF ranking

W rankingu IBF znajduje się tylko jeden Polak. Jest nim Michał Cieślak.

Waga junior ciężka

 • 6 miejsce - Michał Cieślak

WBO ranking

W rankingu WBO sklasyfikowani są czterej reprezentanci Polski. Wszyscy z nich w kategorii junior ciężkiej.

Waga junior ciężka

 • 2 miejsce - Michał Cieślak
 • 6 miejsce - Mateusz Masternak
 • 8 miejsce - Krzysztof Włodarczyk
 • 15 miejsce - Krzysztof Głowacki