Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 będą pierwszą tak dużą imprezą sportową organizowaną na Bliskim Wschodzie i jednym z najbardziej kompaktowych turniejów w historii. To oznacza, że na Mundialu 2022 kibice będą w stanie oglądać na żywo do dwóch meczów jednego dnia! Mecze Mistrzostw Świata po raz pierwszy zostaną rozegrane zimą, a nie latem, jak miało to miejsce do tej pory. Ma to związek z temperaturami, które w miesiącach letnich w Katarze sięgają nawet 50 stopni Celsjusza. W takich warunkach zorganizowanie wielkiego turnieju byłoby niemożliwe. Kibice i zawodnicy nie muszą się jednak martwić, ponieważ oprócz pory zimowej wszystkie osiem stadionów będzie w pełni klimatyzowanych, co zapewni komfort wrażeń z oglądania najlepszych drużyn na świecie. Jaki jest terminarz Mistrzostw Świata w Katarze? Kto awansował na mundial 2022? Jak wyglądają eliminacje mś 2022 wyniki? Jak będzie zorganizowana drabinka Mundial 2022?

Mundial 2022 – ogólnie

Katar przygotowuje się do przejścia do historii, organizując nie tylko swoje pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, ale także pierwszy tak duży turniej na Bliskim Wschodzie. Będzie to najmniejszy kraj, który kiedykolwiek był gospodarzem MŚ, co pozwoli odwiedzającym z łatwością się poruszać pomiędzy miastami, a nawet zaplanować oglądanie wielu meczów tego samego dnia. Dodaj do tego tradycyjną arabską gościnność i zimowe warunki pogodowe idealnie nadające się do oglądania najlepszych reprezentacji, a Mundial 2022 zapowiada się wyśmienicie.

Katar dzieli jedyną granicę lądową z Arabią Saudyjską, chociaż w pobliżu na północnym zachodzie i południowym wschodnie znajdują się także Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwo jest przyzwyczajone do przyjmowania zagranicznych gości, a tętniąca życiem społeczność obcokrajowców stanowi 80 procent jego populacji.

MŚ 2022 – jak przebiega turniej?

Na Mistrzostwach Świata 2022 rywalizować będą 32 najlepsze kraje, które przeszły eliminacje mś 2022. Wśród nich znajdować się będzie także gospodarz turnieju. W przeciwieństwie do Euro 2020 do fazy pucharowej mogą awansować tylko dwa zespoły z każdej z ośmiu grup. Następnie drabinka Mundial 2022 w Katarze dzieli się na 1/8 finału, ćwierćfinały, półfinały, mecz o trzecie miejsce i finał Mistrzostw Świata.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 – Stadiony

Organizowany Mundial w Katarze z pewnością przejdzie do historii ze względu na miejsca rozgrywanych spotkań. Jest to pierwszy turniej od lat z zaledwie ośmioma obiektami do gry w piłkę. Ostatnim Pucharem Świata z tak małą liczbą stadionów były Mistrzostwa Świata w Argentynie. Piłkarze grali wówczas swoje mecze na sześciu stadionach. Wszystkie stadiony w Katarze oddalone są od siebie o niecałą godzinę drogi. W związku z tym fani będą mogli rozpocząć dzień meczowy przed południem, a następnie udać się na kolejne spotkanie, które odbywać się będzie w godzinach wieczornych.

Kibice skorzystają z metra, samochodów, kolei, rowerów, a nawet taksówek wodnych. Dzięki temu Mistrzostwa Świata w Katarze będą pierwszymi w historii, które uczynią ten turniej neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Zaprojektowane przez czołowych architektów z całego świata stadiony czerpią inspirację z historii i kultury Bliskiego Wschodu. Wszystkie obiekty zostały zbudowane, aby służyć przyszłym pokoleniom. Na jakich stadionach będą odbywać się mecze Mistrzostw Świata?

Międzynarodowy Stadion Khalifa

Pierwotnie zbudowany w 1976 roku. Jest to oficjalny obiekt Reprezentacji Kataru. Wcześniej gościł Igrzyska Azjatyckie, Puchar Zatoki Perskiej, Puchar Azji AFC i wiele innych turniejów. Khalifa International Stadium został odnowiony w 2017 r. i jest w stanie pomieścić 40 000 kibiców. Najlepsze Reprezentacje z całego świata będą rozgrywać swoje mecze na tym stadionie aż do etapu ćwierćfinałów.

Stadion Al Bayt

Zainspirowany koczowniczym trybem życia ludzi, którzy żyli na terenach pustynnych Kataru. Obiekt mieści 60-tysięczną widownię i przykryty jest gigantyczną konstrukcją namiotową. Po zakończeniu mundialu w 2022 roku górny poziom miejsc zostanie złożony i wysłany krajom rozwijającym się, które potrzebują solidnej infrastruktury sportowej. Al Bayt to obiekt, na którym zostanie rozegrany inauguracyjny mecz według terminarza Mistrzostw Świata 2022.

Stadion Al Janoub

Zaprojektowany przez architekta – Dame Zaha Hadid stadion mieści się na południu kraju, a jego pojemność to 40 000 widzów. Został otwarty 16 maja 2019 r. na potrzeby rozegrania finału Amir Cup. Wygląd stadionu przypomina tradycyjne łodzie dhow używane na tym terenie.

Stadion Al Rayyan

Zbudowany na miejscu starego obiektu klubu sportowego Al Rayyan. Nowy stadion może pomieścić 40 000 fanów piłki nożnej i zawiera symbole kultury Kataru oraz piękną fasadę. Wszystkie struktury stadionu przypominają piaszczyste wydmy i dzikie tereny na zachodzie tego kraju.

Edukacyjny Stadion Miejski

Znajduje się on kilka minut od lokalnych szkół, uniwersytetów i ośrodków badawczych. Mieści 40 000 kibiców i został zaprojektowany w oparciu o złożone, przypominające diamenty geometryczne wzory, które zmieniają kolor wraz z ruchem Słońca.

Stadion Al Thumama

Terminarz Mistrzostw Świata w Katarze uwzględnia również szósty stadion na liście, który położony jest w pobliżu międzynarodowego lotniska Hamad. Stadion podobnie jak większość obiektów w Katarze jest w stanie pomieścić maksymalnie 40 000 widzów. Wokół stadionu znajduje się ogromny park publiczny o powierzchni 540 000 m2. Po Mistrzostwach Świata połowa miejsc zostanie usunięta i przekazana innym krajom.

Stadion Ras Abu Aboud

Bardzo ciekawy obiekt zbudowany przy użyciu kontenerów transportowych, zdejmowanych siedzeń i innych modułowych elementów konstrukcyjnych. Po turnieju zostanie zdemontowany i ponownie użyty przez inne kraje. Mieści 40-tysięczną widownię.

Stadion Lusail

Największy obiekt spośród wszystkich ośmiu stadionów. Jest w stanie pomieścić 80 000 widzów. Projekt stadionu inspirowany jest grą świateł i cieni, które charakteryzują latarnie fanar. Podobnie jak inne obiekty podczas Mundialu 2022 w Katarze będzie on chłodzony energią słoneczną. Na stadionie Lusail rozegrany zostanie finał Mistrzostw Świata 2022.

Mistrzostwa Świata 2022 – bilety

Wielu fanów piłki nożnej jest bardzo podekscytowanych Mistrzostwami Świata w 2022 roku i chcą zobaczyć mecze bezpośrednio ze stadionów. Bilety na Mundial 2022 są dostępne wyłącznie na oficjalnej stronie FIFA. Pierwsza dystrybucja biletów na MŚ 2022 wystartowała 28 kwietnia 2022 r. Podczas pierwszej ponad 800 tys. wejściówek trafiło głównie do Katarczyków. Druga tura rozpoczęła się 5 lipca 2022 r. i skończy się 16 sierpnia 2022 r. W tym okresie sprzedaż biletów będzie przydzielana na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, a zakup biletów jest przetwarzany jako transakcja w czasie rzeczywistym, w zależności od dostępności. Każdy kibic ma możliwość kupienia wyłącznie 6 biletów Mundial 2022 na dany mecz i 60 biletów na wszystkie spotkania. Wszystkie bilety podzielone są na cztery kategorie, jednak ten pierwszy zarezerwowany jest tylko dla Katarczyków.

Jaka jest cena biletów na Mundial 2022?

 • Mecz otwarcia mundial 2022 – od 1267 do 2592 zł
 • Spotkania grupowe Mistrzostw Świata 2022 – od 288 do 922 zł,
 • 1/8 finałów – od 403 do 1152 zł
 • Ćwierćfinały – od 864 do 1785 zł,
 • Półfinały – od 1497 do 4009 zł,
 • Mecz o 3. miejsce – od 864 do 1785 zł,
 • Finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej – od 2534 do 6738 zł.

Istnieje też opcja zakupu biletów pakietowych na konkretną fazę Mistrzostw Świata 2022. Na wszystkie mecze mundialu 2022 w konkretnej grupie zapłacimy w zależności od kategorii od 950 do 3041 zł. Faza grupowa + 1/8 finału to kosz od 1394 do 4308 zł. Za pakiet spotkań grupowych i pucharowych zapłacimy od 6779 do 18 094 zł.

Mundial 2022 – drużyny

Na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej 2022 wezmą udział 32 drużyny, zanim liczba ta wzrośnie do 48 na Mistrzostwach Świata 2026 organizowanych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. W ostatnich sześciu edycjach Mistrzostw Świata FIFA mężczyzn od 1998 roku brały udział 32 drużyny.

Kto awansował na mundial 2022?

Do turnieju dołączy Katar jako gospodarz turnieju oraz 31 innych krajów, które przeszły eliminacje mś 2022. Należą do nich:

 • Europa (13): Niemcy, Dania, Belgia, Francja, Chorwacja, Hiszpania, Serbia, Szwajcaria, Anglia, Holandia, Portugalia, Polska, Walia,
 • Afryka (5): Tunezja, Kamerun, Maroko, Senegal, Ghana,
 • Azja (5): Iran, Południowa Korea, Arabia Saudyjska, Japonia, Australia,
 • Ameryka Południowa (4): Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Ekwador,
 • Ameryka Północna/Środkowa i Karaiby (4): Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone, Kostaryka,
 • Oceania: żadna drużyna, ponieważ w międzynarodowych play-offach Nowa Zelandia uległa Kostaryce.

Mundial 2022 – mecze

FIFA potwierdziła, że pierwsze mecze grupowe na mundialu 2022 rozpoczną się 21 listopada. Mecz otwarcia na mś 2022 zostanie rozegrany o godzinie 11:00 polskiego czasu. Następnie o 14:00 w grupie B zmierzy się Anglia z Iranem. O godzinie 17:00 gospodarz mistrzostw świata w piłce nożnej 2022 (Katar) podejmować będzie Ekwador. Ostatnim starciem inauguracyjnego dnia mundialu 2022 w Katarze będzie USA – Walia (godz. 20:00 czasu polskiego).

Mecz otwarcia mundial 2022

Mistrzostwa Świata 2022 rozpoczną się w poniedziałek 21 listopada. Pierwszy mecz mś to starcie Senegalu z Holandią na stadionie Al Thumana, który mieści 40 000 kibiców. Pierwszy gwizdek usłyszymy o godzinie 11:00 polskiego czasu. Co ciekawe nie będzie to mecz otwarcia mundial 2022. Ten przewidziany jest o godzinie 17:00 pomiędzy gospodarzem Mistrzostw Świata 2022 Katarem a Ekwadorem.

Mecze Mundial 2022 – Reprezentacja Polski

Polska Reprezentacja w piłce nożnej MŚ 2022 rozpocznie od meczu z Meksykiem 22 listopada o godzinie 17:00. Tego samego dnia nasz główny rywal i zarazem najmocniejsza drużyna w grupie C Argentyna podejmie Arabię Saudyjską.

Po meczu otwarcia mundialu 2022 podopieczni Czesława Michniewicza z Doha przemieszczą się do Al Rayyan, gdzie znajduje się Education City Stadium mieszczący 40 000 widzów. Na tym dużym obiekcie Polacy w swoim drugim meczu Mistrzostw Świata 2022 26 listopada o godz. 14:00 podejmą Arabię Saudyjską.

Ostatnim spotkaniem, od którego może zależeć czy terminarz Mistrzostw Świata 2022 dla naszej reprezentacji będzie kontynuowany, jest mecz z Argentyną, w której grają m.in. Lionel Messi, Di Maria czy Paulo Dybala. Spotkanie będzie transmitowane m.in. w TVP Sport i TVP 1. i odbędzie się 30 listopada o godzinie 20:00.

Harmonogram Mundial 2022

Nadal trwają kwalifikacje do Mundialu 2022, a wiele reprezentacji już zapewniło sobie miejsce w turnieju głównym. Losowanie grup Mistrzostw Świata odbyło się 1 kwietnia 2022 r. w Doha w stolicy Kataru. W czasie losowania nie byli jeszcze znani wszyscy uczestnicy, ponieważ do rozegrania zostały jeszcze międzykontynentalne baraże. Terminarz Mundialu 2022 został ustalony już w 2020 roku.

 • Mecz otwarcia, w którym wystąpią gospodarze turnieju, zostanie rozegrany 21 listopada 2022 r. o godzinie 13:00 czasu lokalnego (godzina 11:00 w Polsce). Pierwsze inauguracyjne spotkanie odbędzie się na stadionie Al Thumana, który może pomieścić do 40 000 kibiców,
 • Faza grupowa potrwa od 21 listopada do 2 grudnia. Mecze MŚ 2022 w pierwszych dwóch rundach rozpoczynać się będą o godzinie 11:00, 14:00, 17:00 i 20:00 czasu środkowoeuropejskiego. W ostatniej trzeciej rundzie fazy grupowej mecze Mistrzostw Świata 2022 będą się odbywać równocześnie o godzinie 16:00 i 20:00,
 • 1/8 finałów Mistrzostw Świata 2022 potrwa od 3 do 6 grudnia,
 • Ćwierćfinały według harmonogramu mundialu 2022 rozpoczną się 9 grudnia i zakończą dzień później,
 • 1/2 finałów Mundialu w Katarze odbędzie się w dniach 13-14 grudnia,
 • Finał Mistrzostw Świata 2022 zostanie rozegrany na stadionie Lusail Iconic Stadium 18 grudnia o godzinie 16:00,
 • W ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej organizowany jest również mecz o trzecie miejsce. Starcie dwóch przegranych półfinalistów drabinki Mistrzostw Świata w Katarze rozegrane zostanie 17 grudnia również o 16:00 czasu środkowoeuropejskiego (18:00 czasu lokalnego).

Sprawdź: Mistrzostwa Świata FIFA – gdzie oglądać w TV oraz Internecie?

Mundial 2022 terminarz – faza grupowa

Terminarz na Mistrzostwa Świata 2022 przewiduje, że mecze będą rozpoczynały się o godzinie: 13:00, 16:00, 19:00 i 22:00 czasu lokalnego. W związku z tym kibice z Polski muszą włączyć transmisje odpowiednio o: 11:00, 13:00, 17:00 i 20:00. Mecz otwarcia na Mundialu 2022 w grupie A zacznie się o godzinie 13:00 czasu lokalnego (11:00 czasu polskiego). Jest to ostatni turniej tej rangi z 32 reprezentacjami w fazie grupowej, ponieważ na kolejnych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej mężczyzn zagra już 48 zespołów. Grupowy terminarz Mundial 2022 składa się z 48 meczów, po 6 w każdej grupie. Poniżej przedstawiamy pełny harmonogram mundial 2022, jeśli chodzi o fazę grupową:

Grupa A

21 listopada 11:00: Senegal – Holandia,
21 listopada 17:00: Katar – Ekwador,
25 listopada 14:00: Katar – Senegal,
25 listopada 17:00: Holandia – Ekwador,
29 listopada 16:00: Ekwador – Senegal,
29 listopada 16:00: Holandia – Katar.

Grupa B

21 listopada 14:00: Anglia – Iran,
21 listopada 20:00: USA – Walia,
25 listopada 11:00: Walia – Iran,
25 listopada 20:00: Anglia – USA,
29 listopada 20:00: Walia – Anglia,
29 listopada 20:00: Iran – USA.

Grupa C

22 listopada 11:00: Argentyna – Arabia Saudyjska,
22 listopada 17:00: Meksyk – Polska,
26 listopada 14:00: Polska – Arabia Saudyjska,
26 listopada 20:00: Argentyna – Meksyk,
30 listopada 20:00: Arabia Saudyjska – Meksyk,
30 listopada 20:00: Polska – Argentyna.

Grupa D

22 listopada 14:00: Dania – Turcja,
22 listopada 20:00: Francja – Australia,
26 listopada 11:00: Tunezja – Australia,
26 listopada 17:00: Francja – Dania,
30 listopada 16:00: Australia – Dania,
30 listopada 16:00: Tunezja – Francja.

Grupa E

23 listopada 14:00: Niemcy – Japonia,
23 listopada 17:00: Hiszpania – Kostaryka,
27 listopada 11:00: Japonia – Kostaryka,
27 listopada 20:00: Hiszpania – Niemcy,
1 grudnia 20:00: Kostaryka – Niemcy,
1 grudnia 20:00: Japonia – Hiszpania.

Grupa F

23 listopada 11:00: Maroko – Chorwacja,
23 listopada 20:00: Belgia – Kanada,
27 listopada 14:00: Belgia – Maroko,
27 listopada 17:00: Chorwacja – Kanada,
1 grudnia 16:00: Kanada – Maroko,
1 grudnia 16:00: Chorwacja – Belgia.

Grupa G

24 listopada 11:00: Szwajcaria – Kamerun,
24 listopada 20:00: Brazylia – Serbia,
28 listopada 11:00: Kamerun – Serbia,
28 listopada 17:00: Brazylia – Szwajcaria,
2 grudnia 20:00: Kamerun – Brazylia,
2 grudnia 20:00: Serbia – Szwajcaria.

Grupa H

24 listopada 14:00: Urugwaj – Korea Południowa,
24 listopada 17:00: Portugalia – Ghana,
28 listopada 14:00: Korea Południowa – Ghana,
28 listopada 20:00: Portugalia – Urugwaj,
2 grudnia 16:00: Ghana – Urugwaj,
2 grudnia 16:00: Korea Południowa – Portugalia.

Mundial terminarz – faza pucharowa

Spotkania 1/8 finału MŚ 2022 według harmonogramu mundialu 2022 rozpoczną się 3 grudnia (sobota), a zakończą 6 grudnia (wtorek). Terminarz Mistrzostw Świata 2022, jeśli chodzi o ćwierćfinały, przewiduje cztery pojedynki. Pierwsze dwie pary zagrają 9 grudnia, a kolejne dwie dzień później. Każdego dnia w 1/8 finału i ćwierćfinałach kibice siedzący na stadionach oraz przed telewizorami będą mogli emocjonować się dwoma meczami mundialu rozgrywanymi o godzinie 16:00 i 20:00 (polskiego czasu). Po 1/4 nastąpi trzydniowa przerwa, a półfinałowe mecze mś 2022 według terminarza rozpoczną się 13 i 14 grudnia o godzinie 20:00. Jak wygląda kompletny mundial 2022 terminarz na fazę pucharową?

1/8 finału

3 grudnia 16:00: zwycięzca grupy A – drugie miejsce w grupie B,
3 grudnia 20:00: zwycięzca grupy C – drugie miejsce w grupie D,
4 grudnia 16:00: zwycięzca grupy D – drugie miejsce w grupie C.
4 grudnia 20:00: zwycięzca grupy B – drugie miejsce w grupie A,
5 grudnia 16:00: zwycięzca grupy E – drugie miejsce w grupie F,
5 grudnia 20:00: zwycięzca grupy G – drugie miejsce w grupie H,
6 grudnia 16:00: zwycięzca grupy F – drugie miejsce w grupie E,
6 grudnia 20:00: zwycięzca grupy H – drugie miejsce w grupie G.

Ćwierćfinały

9 grudnia 16:00: zwycięzca 5 – zwycięzca 6,
9 grudnia 20:00: zwycięzca 1 – zwycięzca 2,
10 grudnia 16:00: zwycięzca 7 – zwycięzca 8,
10 grudnia 20:00: zwycięzca 3 – zwycięzca 4.

Półfinały

13 grudnia 20:00: zwycięzca 2. ćwierćfinału – zwycięzca 1. ćwierćfinału,
14 grudnia 20:00: zwycięzca 4. ćwierćfinału – zwycięzca 3. ćwierćfinału.

Mecz o 3. miejsce Mistrzostw Świata w Katarze

17 grudnia 16:00: przegrany 1. półfinału – przegrany 2. półfinału.

Finał Mistrzostw Świata 2022

18 grudnia 16:00: zwycięzca 1. półfinału – zwycięzca 2. półfinału.

Grupy Mundial 2022

Broniący tytuł Francuzi spotkają się w grupie D z Danią, która osiągnęła niesamowity wynik podczas eliminacji mś 2022, wygrywając 9 z 10 spotkań!

W kilku innych grupach Mistrzostw Świata w piłce nożnej rozegrane zostaną interesujące mecze. Bardzo ciekawie zapowiada się starcie Hiszpanii z Niemcami oraz Belgii z Chorwacją. W grupie G Serbia, która nieoczekiwanie zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach mś, zmierzy się ze Szwajcarią. Warto również zarezerwować sobie czas na intrygujący pojedynek między sąsiadami Anglią i Walią w grupie B. Każdego dnia w fazie grupowej, która potrwa 12 dni, będą rozgrywane cztery mecze mś, podczas których zwycięzcy i drużyny z drugiego miejsca przejdą do 1/8 finału. Jak zatem wyglądają wszystkie mundial 2022 grupy?

 • Grupa A: Katar (gospodarz), Ekwador, Senegal, Holandia,
 • Grupa B: Anglia, Iran, Stany Zjednoczone, Walia,
 • Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska,
 • Grupa D: Francja, Australia, Dania, Tunezja,
 • Grupa E: Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia,
 • Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja,
 • Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun,
 • Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa.

Mundial 2022 grupy – ranking

31 marca FIFA opublikowała zaktualizowany światowy ranking reprezentacji, który posłużył do segregacji drużyn w osobnych koszykach. Oficjalne losowanie MŚ 2022 odbyło się 1 kwietnia. Wszystkie Mundial 2022 grupy zawierają jedną drużynę spośród ośmiu najlepszych według rankingu FIFA.

Osiem topowych drużyn z rankingu weszło w skład pierwszego koszyka, kolejne osiem do drugiego koszyka i tak dalej.

Drużyny mundial 2022 – losowanie grup

Koszyk 1Koszyk 2Koszyk 3Koszyk 4
Katar (51) – gospodarzMeksyk (9)Senegal (20)Kamerun (37)
Brazylia (1)Holandia (10)Iran (21)Kanada (38)
Belgia (2)Dania (11)Japonia (23)Ekwador (46)
Francja (3)Niemcy (12)Maroko (24)Arabia Saudyjska (49)
Argentyna (4)Urugwaj (13)Serbia (25)Ghana (60)
Anglia (5)Szwajcaria (14)Polska (26)Walia (18)
Hiszpania (7)Stany Zjednoczone (15)Korea Południowa (29)Kostaryka (31)
Portugalia (8)Chorwacja (16)Tunezja (35)Australia (42)

() – Miejsce w rankingu FIFA

Drabinka Mundial 2022

Na ten moment nie wiemy, które drużyny występujące na MŚ 2022 awansują do drabinki mundialu w Katarze. Wszystko będzie wiadome 2 grudnia, kiedy zakończy się faza grupowa Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022.
Na ten moment, patrząc na grupy mundialu 2022, śmiało można wyznaczyć swoich faworytów. W grupie A karty raczej powinny rozdawać Holandia oraz Senegal. W grupie B bez wątpienia najlepszym zespołem jest Anglia, która powinna zająć pierwsze miejsce i tym samym z łatwością awansować do drabinki pucharowej mistrzostw świata. O drugie miejsce powalczą Walia, USA oraz Iran.

Grupa C z pewnością najbardziej interesuje kibiców z Polski, ponieważ w niej znajduje się nasza Reprezentacja. Mundial 2022 terminarz nie ułożył się dla naszych piłkarzy, jak mogliśmy sobie wymarzyć, ale według ekspertów mamy szansę na awans do 1/8 drabinki mundialu 2022. W grupie D Francja z Danią prawdopodobnie powalczą o pierwsze miejsce. Grupa E wygląda bardzo ciekawie, a zmierzą się w niej Hiszpania, Kostaryka, Niemcy i Japonia. Czy Mistrzostwa Świata 2022 będą udane dla Belgii, która w grupie F zmierzy się z Kanadą, Maroko i Chorwacją? W grupie G zobaczymy 5-krotnych mistrzów świata – Brazylię, która według analityków powalczy o pierwsze miejsce ze Szwajcarią. W ostatniej grupie H Portugalia będzie się bić o wejście do drabinki 1/8 Mistrzostw Świata z Koreą Południową, Urugwajem i Ghaną.

Pucharowa drabinka Mistrzostw Świata 2022

Wiemy już, jak wygląda harmonogram mundialu 2022, oraz kto awansował na mundial 2022. Czas zatem przejść do tego, co kibiców interesuje najbardziej, a mowa tutaj o drabince mistrzostw świata w piłce nożnej.

Drabinka Mundial 2022 w 1/8 finału zawierać będzie 16 najlepszych reprezentacji: 8 z pierwszych i 8 z drugich miejsc w poszczególnych grupach mś. Pierwsze miejsce z grupy A zagra z drugim miejscem grupy B. Następnie pierwsze miejsce grupy C zagra z drugim miejsce grupy D. Pierwsza drużyna grupy D zagra z drugą ekipą grupy C. Pierwsze miejsce grupy B zagra z drugim miejscem grupy A. Pierwsza reprezentacja, która awansuje z pierwszej lokaty grupy E, podejmie drugą drużynę z grupy F. Najlepszy zespół grupy G rozegra mecz z drugim zespołem grupy H. Na koniec pierwsza drużyna grupy F zagra z druga drużyną grupy E, a pierwszy zespół grupy H stoczy batalię o awans w drabince mundialu 2022 z drugim zespołem grupy G.

Zespoły grające w jednej grupie, mogą na siebie trafić dopiero w finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022 lub w starciu o 3. miejsce.

Ćwierćfinałowa drabinka Mundial 2022 utworzona zostanie z ośmiu zwycięzców meczów 1/8 finału MŚ w Katarze. Półfinałowa drabinka MŚ 2022 to zwycięzcy czterech ćwierćfinałów, które rozegranę zostaną 9 i 10 grudnia. Końcowy etap drabinki mundialu w Katarze to mecz o trzecie miejsce oraz finał Mistrzostw Świata, który odbędzie się 18 grudnia.

Wyniki Mundial 2022

Z pewnością osoby, które nie będą dały rady oglądać wszystkich spotkań, planują na bieżąco sprawdzać wyniki mistrzostw świata 2022 w piłce nożnej. Każdego dnia na naszej stronie pojawiać się będą najświeższe informacje o rezultatach poszczególnych spotkań wraz ze szczegółowym opisem przebiegu. Dzięki temu kibice interesujący się mundialem 2022 niczego nie przegapią.

Podobnie było w trakcie Mistrzostw Europy 2021 oraz Mistrzostw Świata 2018. Nasi redaktorzy w sposób detaliczny uzupełniali każdego dnia wyniki i dostarczali garść najważniejszych informacji o meczach mś. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej strony oraz grupy na FB: Zawód Typer, na której pojawiają się analizy użytkowników oraz przykładowe kupony na mecz otwarcia mundial 2022, mecze mistrzostw świata w Katarze. W poprzednich miesiącach na grupie pojawiało się również wiele analiz na eliminacje mś 2022, ile drużyn awansuje, a także kto wygra mundial 2022.

Typy na Mundial 2022 znajdziesz w zakładce TYPY  NA MUNDIAL 2022

Kto wygrał mundial 2022?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, ponieważ Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 dopiero przed nami. W tym momencie największym faworytem do podniesienia Pucharu Świata jest Brazylia. Na drugim miejscu w zależności od legalnych bukmacherów znajduje się Francja/Anglia. Spore szanse na to, kto wygra mundial 2022 ma także Hiszpania oraz Argentyna. Wszystko tak naprawdę rozstrzygnie się na boisku i mamy cichą nadzieję, że na nadchodzących MŚ 2022 pojawi się „czarny koń” turnieju, który namiesza w ustalonej drabince mundialu 2022.

Eliminacje mś 2022 wyniki

Wszystkie 32 drużyny, w tym kraj gospodarza, oficjalnie zakwalifikowały się do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Ostatnie dwa miejsca zajęli zwycięzcy międzykontynentalnych baraży, które odbyły się 13 i 14 czerwca.
Oprócz Kataru jako gospodarza Mundialu 2022, do turnieju awansowało trzynaście (13) krajów z Europy, cztery (4) z Ameryki Południowej, cztery (4) z Azji, pięć (5) z Afryki, cztery z Ameryki Północnej i Środkowej i Australia, która jest członkiem konfederacji azjatyckiej [AFC].

Eliminacje mś 2022 tabela

Na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 awansowały 32 drużyny, które dokonały tego poprzez uzyskanie odpowiedniego miejsca w grupie lub baraże. Poniższa tabela eliminacji mistrzostw świata 2022 zawiera pełne zestawienie reprezentacji, w tym datę, kiedy awansowały oraz jak to zrobiły.

Reprezentacja (ranking FIFA)

RegionData zakwalifikowaniaSposób awansu

Katar (51)

Azja2 grudnia 2010Gospodarz Mistrzostw Świata 2022
Niemcy (12)Europa11 października 2021

1. miejsce w grupie J

Dania (11)

Europa12 października 20211. miejsce w grupie F
Brazylia (1)Ameryka Południowa11 listopada 2021

1. miejsce w grupie

Francja (3)

Europa13 listopada 20211. miejsce w grupie D
Belgia (2)Europa13 listopada 2021

1. miejsce w grupie E

Chorwacja (16)

Europa14 listopada 20211. miejsce w grupie H
Hiszpania (7)Europa14 listopada 2021

1. miejsce w grupie B

Serbia (25)

Europa14 listopada 20211. miejsce w grupie A
Anglia (5)Europa15 listopada 2021

1. miejsce w grupie I

Szwajcaria (14)

Europa15 listopada 20211. miejsce w grupie C
Holandia (10)Europa16 listopada 2021

1. miejsce w grupie G

Argentyna (4)

Ameryka Południowa16 listopada 20212. miejsce w grupie
Iran (21)Azja27 stycznia 2022

2. miejsce w grupie A

Korea Południowa (29)

Azja1 lutego 20222. miejsce w grupie A
Japonia (23)Azja24 marca 2022

2. miejsce w grupie B

Arabia Saudyjska (49)

Azja24 marca 20222. miejsce w grupie B
Urugwaj (13)Ameryka Południowa24 marca 2022

3. miejsce w grupie

Ekwador (46)

Ameryka Południowa24 marca 20224. miejsce w grupie
Kanada (38)Ameryka Północna27 marca 2022

1. miejsce w grupie

Ghana (60)

Afryka29 marca 2022Play-off

Senegal (20)

Afryka29 marca 2022

Play-off

Portugalia (8)Europa29 marca 2022

Baraże

Polska (26)

Europa29 marca 2022Baraże
Tunezja (35)Afryka29 marca 2022

Play-off

Maroko (24)

Afryka29 marca 2022Play-off
Kamerun (37)Afryka29 marca 2022

Play-off

Stany Zjednoczone (15)

Ameryka Północna30 marca 2022

3. miejsce w grupie

Meksyk (9)

Ameryka Północna30 marca 2022

2. miejsce w grupie

Walia (18)

Europa

5 czerwca 2022

Baraże

Australia (42)

Azja

13 czerwca 2022

Play-off międzykontynentalne

Kostaryka (31)Ameryka Północna14 czerwca 2022

Play-off międzykontynentalne

Eliminacje Mundial 2022

Jedynym zespołem, który otrzymał automatyczne miejsce na Mundialu w 2022 roku, jest Katar. Pozostałe 31 Reprezentacji musiało przejść przez eliminacje mś 2022 w swojej konfederacji.

UEFA (EUROPA)

Europejskie zespoły mają przydzielone 13 miejsc na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej (najwięcej ze wszystkich kontynentów). Kwalifikacje obejmowały dwie rundy:

 • W pierwszej rundzie kwalifikacji do mundialu wszystkie 55 Narodów rozpoczęło zmagania w dziesięciu grupach podzielonych na pięć lub sześć Reprezentacji. Drużyny z pierwszych miejsc awansowały bezpośrednio do głównego turnieju w Katarze,
 • W drugiej rundzie do dziesięciu ekip z drugiego miejsca w tabelach Mistrzostw Świata dołączyły dwaj najlepsi zwycięzcy grup Ligi Narodów, na podstawie rankingu tych rozgrywek, którzy nie zdołali zająć drugiego miejsca w grupie. Następnie dwanaście Reprezentacji rozlosowano na trzy drabinki. Każda składała się z dwóch półfinałów i finału. Reprezentacje grałytylko jeden mecz (bez rewanżów). Do Mistrzostw Świata w Katarze awansowały trzy zespoły, które wygrały finałowe starcia w eliminacyjnej drabince mundial 2022. Faza play-off odbyła się w marcu 2022 roku. Do drugiej rundy zakwalifikowała się również Polska, która walczyła o Mundial 2022 w Katarze w finale eliminacji mś ze Szwecją. Początkowo Reprezentacja Polski miała się zmierzyć z Rosją, ale z powodu wojny FIFA wykluczyła ekipę Walerija Karpina z rozgrywek międzynarodowych. Poniżej przedstawiamy wyniki eliminacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku (dwa najlepsze zespoły w grupach) i drabinkę baraży.

Eliminacje mś 2022 tabela (EUROPA), GR. A

Eliminacje mś 2022 tabela (EUROPA), GR. B

Awans

Serbia20 PKTAwansHiszpania19 PKT
BarażePortugalia17 PKTBarażeSzwecja

15 PKT

 

Grupa C

Grupa D

Awans

Szwajcaria18 PKTAwansFrancja18 PKT
BarażeWłochy16 PKTBarażeUkraina

12 PKT

 

Grupa E

Grupa F

Awans

Belgia20 PKTAwansDania27 PKT
BarażeWalia15 PKTBarażeSzkocja

23 PKT

 

Grupa G

Grupa H

Awans

Holandia23 PKTAwansChorwacja23 PKT
BarażeTurcja21 PKTBarażeRosja

22 PKT

 

Grupa I

Grupa J

Awans

Anglia

26 PKT

Awans

Niemcy27 PKT

Baraże

Polska

20 PKT

BarażeMacedonia Północna

18 PKT

 

PIERWSZA DRABINKA DRUGIEJ RUNDY ELIMINACJI MŚ 2022

I PÓŁFINAŁ 24 MARCA 2022

Walia

2:1Austria *

II PÓŁFINAŁ 24 MARCA 2022

Szkocja

1:3

Ukraina

FINAŁ 29 MARCA 2022Walia1:0

Ukraina

* Austria zajęła pierwsze miejsce w grupie Ligi Narodów UEFA.

DRUGA DRABINKA DRUGIEJ RUNDY ELIMINACJI DO MISTRZOSTW ŚWIATA 2022

I PÓŁFINAŁ 24 MARCA 2022

Rosja

0:3 (walkower)Polska

II PÓŁFINAŁ 24 MARCA 2022

Szwecja

1:0

Czechy *

FINAŁ 29 MARCA 2022

Polska2:0

Szwecja

* Czechy zajęły pierwsze miejsce w grupie Ligi Narodów UEFA.

Trzecia DRABINKA DRUGIEJ RUNDY ELIMINACJI DO MUNDIALU 2022

I PÓŁFINAŁ 24 MARCA 2022

Włochy

0:1

Macedonia Północna

II PÓŁFINAŁ 24 MARCA 2022

Portugalia

3:1

Turcja

FINAŁ 29 MARCA 2022

Portugalia

2:0

Macedonia Północna

CAF (AFRYKA)

Na Mundial 2022 w Katarze pojedzie pięć drużyn z Afryki. Eliminacje MŚ 2022 rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku i były podzielone na trzy rundy:

 • W pierwszej rundzie 28 Reprezentacji zajmujących miejsca od 27 do 54 według rankingu grało dwa mecze (u siebie i na wyjeździe). Zwycięzcy awansowali do drugiej rundy,
 • Druga runda kwalifikacji CAF do Mistrzostw Świata w piłce nożnej to 10 grup po cztery zespoły. W skład wszystkich grup wchodzili zwycięzcy z pierwszej rundy kwalifikacji i Reprezentacje z miejsc 1-26 w rankingu. Każda drużyna grała u siebie i na wyjeździe. Do ostatniej rundy przeszli tylko zwycięzcy grup,
 • W trzeciej rundzie dziesięć zespołów, które awansowało z drugiej rundy, zagrało u siebie i na wyjeździe. Pięciu zwycięzców zakwalifikowało się do Mistrzostw Świata w Katarze. Losowanie par odbyło się 26 stycznia 2022 roku. Mecze trzeciej rundy zaplanowano są na 24 i 29 marca 2022 r.

ELIMINACJE MŚ 2022 WYNIKI – TRZECIA RUNDA KWALIFIKACJI ZESPOŁÓW Z AFRYKI (CAF)

Egipt

1:0, 0:2Senegal

Kamerun

0:1, 2:1

Algieria

Ghana

0:0, 1:1

Nigeria

DR Kongo

1:1, 1:4

Maroko

Mali0:1, 0:0

Tunezja

CONMEBOL (AMERYKA POŁUDNIOWA)

Mecze Mistrzostw Świata to zawsze prawdziwe widowisko dla fanów piłki nożnej. Na turnieju spotykają się ze sobą Reprezentacje ze wszystkich stron świata. Na tak dużej imprezie nie mogło również zabraknąć zespołów z Ameryki Południowej. To przecież Brazylia jest największym triumfatorem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w historii, dzierżąc aż 5 trofeów. Eliminacje mś 2022 w tym regionie świata rozpoczęły się już w październiku 2020 roku. Proces awansu do Mundialu w 2022 roku był najprostszy ze wszystkich konfederacji. Grupa składała się z 10 drużyn, które grały ze sobą w meczach przed własną publicznością i na wyjeździe. Cztery najlepsze ekipy awansowały bezpośrednio do Mistrzostw Świata 2022. Piąta drużyna w tabeli przechodziła do baraży interkontynentalnych. Razem w grupie zostało rozegranych 18 kolejek spotkań.

Tabela eliminacji MŚ 2022 – Ameryka Południowa (CONMEBOL)

1 (AWANS)

Brazylia45 PKT

2 (AWANS)

Argentyna

39 PKT

3 (AWANS)

Urugwaj

28 PKT

4 (AWANS)

Ekwador

26 PKT

5 (BARAŻE)

Peru

24 PKT

6

Kolumbia

23 PKT

7

Chile

19 PKT

8

Paragwaj

16 PKT

9Boliwia

15 PKT

10Wenezuela

10 PKT

CONCACAF (AMERYKA PÓŁNOCNA, ŚRODKOWA I KARAIBY)

Drużyny z Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów mogły otrzymać od 3 do 4 miejsc na Mistrzostwach Świata w Katarze. Kwalifikacje składały się z trzech rund i rozpoczęły się w marcu 2021 roku:

 • W pierwszej rundzie Reprezentacje zajmujące miejsca od 6 do 35 na podstawie rankingu FIFA zostały podzielone na sześć grup po pięć zespołów, grając w systemie dwa mecze u siebie i dwa na wyjeździe. Zwycięzcy awansowali do dalszej fazy kwalifikacji,
 • Druga runda eliminacji do Mundialu 2022 w konfederacji CONCACAF składała się z dwumeczy pomiędzy rozlosowanymi zespołami. Terminarz Mistrzostw Świata 2022 (druga runda kwalifikacji) przewidywał pierwsze starcia 12 czerwca, a mecze rewanżowe 16 czerwca 2021 roku,
 • W trzeciej rundzie zwycięzcy rundy drugiej dołączyli do pięciu najlepszych zespołów CONCACAF według rankingu (Meksyk, Stany Zjednoczone, Kostaryka, Jamajka i Honduras). Trzy Reprezentacje awansowały do Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022, natomiast czwarty zespół rozegrał interkontynentalne baraże 13 czerwca 2022 roku.

ELIMINACJE MŚ 2022 TABELA –AMERYKA PÓŁNOCNA, ŚRODKOWA I KARAIBY (CONCACAF)

1 (AWANS)

Kanada28 PKT

2 (AWANS)

Meksyk

28 PKT

3 (AWANS)

USA

25 PKT

4 (BARAŻE)Kostaryka

25 PKT

5

Panama21 PKT

6

Jamajka

11 PKT

7Salwador

10 PKT

8Honduras

4 PKT

AFC (AZJA)

Do azjatyckich eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze przystąpiło 46 zespołów. Eliminacje składały się z trzech rund. Tym kto awansował na mundial 2022 były cztery zespoły z dwóch pierwszych miejsc z grupy A i grupy B. Reprezentacje z trzeciego miejsca awansowały do czwartej rundy, którą były baraże interkontynentalne. Mundial terminarz kwalifikacji azjatyckich przewidywał zakończenie trzeciej rundy eliminacji mś 29 marca 2022 roku.

Eliminacje Mundial 2022 Azja – Grupa A

Eliminacje MŚ 2022 tabela Azja – Grupa B

Awans

Iran25 PKTAwansArabia Saudyjska23 PKT

Awans

Korea Południowa

23 PKT

Awans

Japonia

22 PKT

BarażeZjednoczone Emiraty Arabskie12 PKTBarażeAustralia

15 PKT

 

Czwarta runda eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022 – Azja

Zjednoczone Emiraty Arabskie

1:2

Australia

OFC (OCEANIA)

Kwalifikacje krajów oceanicznych miały rozpocząć się we wrześniu 2020 roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa zostały przełożone. W lipcu 2021 r. konfederacja OFC zaproponowała zorganizowanie eliminacji na podstawie fazy grupowej, a następnie fazy play-off. Niestety ciągłe opóźnienia związane z sytuacją epidemiologiczną spowodowały, że terminarz eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 krajów oceanicznych został przełożony na marzec 2022 roku:

 • 13 marca 2022 roku został rozegrany mecz kwalifikacyjny pomiędzy Reprezentacją Tonga i Wysp Cooka (dwie najniższe w rankingu drużyn Oceanii). Zwycięzca kwalifikował się do grupy A, jako czwarty, brakujący zespół,
 • W drugiej rundzie (faza grupowa) siedem drużyn według rankingu i zespół wyłoniony z pierwszej rundy zostały podzielone na dwie grupy. Zespoły rozegrały ze sobą mecze w systemie każdy z każdym. Były to tylko pojedyncze starcia, bez rewanżów. Dwie pierwsze drużyny z każdej grupy przeszły do etapu końcowego,
 • Drabinka w trzeciej rundzie eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 składała się z półfinałów i finału. Zwycięzca finału, który odbył się 30 marca 2022 roku, przechodził do baraży międzykontynentalnych.

Eliminacje Mundial 2022 drabinka trzeciej rundy – Australia i Oceania

I PÓŁFINAŁ 27 MARCA 2022

Wyspy Salomona

3:2Papua Nowa Gwinea

II PÓŁFINAŁ 27 MARCA 2022

Nowa Zelandia

1:0

Tahiti

FINAŁ 30 MARCA 2022

Wyspy Salomona0:5

Nowa Zelandia

BARAŻE INTERKONTYNENTALNE

W czerwcu 2022 roku odbyły się dwa interkontynentalne baraże w ramach eliminacji mś 2022, które wyłoniły kto awansował na mundial 2022.

Zwycięzca czwartej rundy AFC (Azja) – Australia

1:05. miejsce CONMEBOL (Ameryka Południowa) – Peru
4. miejsce w trzeciej rundzie CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) – Kostaryka1:0

Zwycięzca finału OFC (Australia i Oceania) – Nowa Zelandia

 

Kiedy rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Katarze? Terminarz Mundialu 2022 uwzględnia mecz inauguracyjny, fazę grupową, fazę play-off, mecz o 3. miejsce i wielki finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Kiedy jest mecz otwarcia mundial 2022? Oficlany mecz otwarcia mundialu 2022 rozpocznie się 21 listopada o godzinie 17:00 polskiego czasu. Zmierzą się w nim Katar z Ekwadorem. Pierwszy mecz mś 2022 to starcie Senegalu z Holandią o godzinie 11:00. Reprezentacja Polski w MŚ 2022: kidy mecze kadry na mundialu? Polska Reprezentacja w piłce nożnej zagra na Mundialu 2022 w grupie C z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną. Jak wyglądają grupy Mistrzostw Świata w Katarze?
 • Grupa A: Katar (gospodarz), Ekwador, Senegal, Holandia,
 • Grupa B: Anglia, Iran, Stany Zjednoczone, Walia,
 • Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska,
 • Grupa D: Francja, Australia, Dania, Tunezja,
 • Grupa E: Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia,
 • Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja,
 • Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun,
 • Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa.
Jak wygląda drabinka na Mundialu w 2022 roku? Zwycięzcy grup oraz drużyny z drugiego miejsca zakwalifikują się do fazy pucharowej drabinki Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Kto awansował na mundial 2022? Na MŚ 2022 awansowało 31 reprezentacji w ramach eliminacji mś 2022. Gospodarz turnieju, czyli Karar nie musiał martwić się o kwalifikację. Jakie drużyny zobaczymy na mundialu 2022? W Mistrzostwach Świata 2022 zagra 13 zespołów z Europy, 5 z Afryki, 5 z Azji, 4 z Ameryki Południowej oraz 4 z Ameryki Północnej/Środkowej i Karaibów. Gdzie znaleźć wyniki Mundial 2022? Wszystkie wyniki Mistrzostw Świata, terminarz Mundialu 2022 oraz drabinkę turniejową Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022 znajdziecie na naszej stronie Zawód Typer. Gdzie kupić bilety na Mistrzostwa Świata w Katarze? Wszystkie bilety na mecze Mundialu 2022 można kupić na oficjalnej stronie FIFA. Rozpoczęcie sprzedaży rozpoczęło się pod koniec stycznia 2022 roku.